ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2017 Справа № 917/1599/17
м. Полтава
за позовом Громадської організації "ОСОБА_1 розвитку гуманітарної освіти", вул. Нагірна, 6, м. Кременчук, Полтавська область, 39601
про стягнення 45000 грн.
Суддя Пушко І.І.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2, довіреність від 10.10.2017 року №35;
Від відповідача: ОСОБА_1 - директор;
ОСОБА_3, довіреність від 12.07.2017 року.
Суть справи: Розглядається позовна заява про стягнення з відповідача 45000 грн. бору за договором про надання поворотної фінансової допомоги №ЗП 32 від 08.11.2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним, на думку позивача, виконанням відповідачем договірних зобов'язань щодо повернення фінансової допомоги у визначений договором строк у зв'язку з чим позивач вказує на існування заборгованості.
Відповідач позовні вимоги визнає у повному обсязі, про що зазначив у відзиві на позов від 12.102017 року.
Здійснене відповідачем визнання позову не суперечить законодавству, не порушує права та інтереси інших осіб, а тому приймається судом відповідно до ст.ст. 22, 78 ГПК України.
12.10.2017 року від сторін надійшла спільна заява від 12.10.2017 року про затвердження Мирової угоди, а також Мирова угода від 12.10.2017 року, підписана сторонами.
При вирішені вказаної заяви судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст. 78 ГПК України відмова позивача від позову, визнання позову відповідачем і умови мирової угоди сторін викладаються в адресованих господарському суду письмових заявах, що долучаються до справи. Ці заяви підписуються відповідно позивачем, відповідачем чи обома сторонами. До прийняття відмови позивача від позову або до затвердження мирової угоди сторін господарський суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи є повноваження на вчинення цих дій у представників сторін. Мирова угода може стосуватися лише прав і обов'язків сторін щодо предмету позову. Про прийняття відмови позивача від позову або про затвердження мирової угоди сторін господарський суд виносить ухвалу, якою одночасно припиняє провадження у справі.
В пункті 3.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" роз`яснено, що умови мирової угоди повинні безпосередньо стосуватися предмета позову, що виключає зазначення в ній дій, коштів чи майна, які не відносяться до цього предмета. У зв`язку з цим, зокрема, не можуть включатися до мирової угоди умови щодо застосування неустойки (штрафу, пені) за невиконання її умов.
Дослідивши зміст мирової угоди сторін, суд встановив, що в п. 1 мирової угоди сторони узгодили, що відповідач передає у власність позивача нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою Полтавська область, Кременчуцький район, с. Келеберда, буд. 27 взамін обов'язку сплати коштів в сумі 45000,00 грн. за Договором поворотної фінансової допомоги.
За таких обставин, умови мирової угоди не можуть бути затверджені судом, оскільки їх зміст суперечить положенням ч. 3 ст. 78 ГПК України, згідно з якими мирова угода може стосуватися лише прав та обов'язків сторін щодо предмету позову, у мировій угоді не допускається зазначення дій, коштів чи майна, які не відносяться до цього предмета. Передача нежитлових приміщень не є предметом спору по даній справі, зазначені дії сторін можуть бути врегульовані сторонами окремим цивільним договором, тому в затвердженні мирової угоди відмовляється.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
08.11.2016 року між Приватним акціонерним товариством "Дніпровська хвиля" (позичальник) та Громадською організацією "ОСОБА_1 розвитку гуманітарної освіти" (позикодавець) було укладено Договір про надання поворотної фінансової допомоги № ЗП 32 (далі Договір), згідно п. 1.1. якого позикодавець надає позичальнику поворотну фінансову допомогу, а позичальник зобов'язується повернути надані грошові кошти в порядку та на умовах, передбачених даним договором.
Згідно п. 2.1. Договору поворотна фінансова допомога надається в національній валюті України в межах суми 45000,00 грн. без ПДВ.
Поворотна фінансова допомога надається позикодавцем шляхом внесення грошових коштів в касу підприємства позичальника (п. 2.2. Договору).
Поворотна фінансова допомога підлягає поверненню до 08.08.2017 року.
У відповідності до квитанції до прибуткового касового ордера №627, 08.11.16 року позивачем перераховано відповідачу грошові кошти в розмірі 45000,00 грн. з підставою сплати: Договір про надання поворотної фінансової допомоги № ЗП 32 від 08.11.2016 року .
За п. п. 3.1-3.3 Договору, поворотна фінансова допомога підлягає поверненню до 31.12.13.
Повернення грошових коштів проводиться шляхом перерахування грошових коштів на особовий рахунок Позикодавця в установі банку (п. 3.2. Договору).
Проте, в установлений строк - до 08.08.17. поворотна фінансова допомога в розмірі 45 000,00 грн. відповідачем позивачу повернута не була.
Вказане додатково підтверджується відповіддю відповідача на претензію позивача від 10.08.2017 року про неможливість повернення коштів в зв'язку зі скрутним матеріальним становищем, відзивом на позо від 12.10.2017 року.
Отже, відповідач всупереч умов Договору та вимогам діючого законодавства надані грошові кошти у встановлений строк не повернув, з огляду на що позивач звернувся з даним позовом до суду з метою захисту своїх прав та законних інтересів.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Цивільні права і обов'язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Договір, відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є договором позики.
Відповідно до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Згідно з ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно з ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Доказів перерахування позивачу поворотної фінансової допомоги за Договором відповідач до матеріалів справи не надав.
Матеріалами справи підтверджується та відповідачем не спростовано, що відповідач в порушення покладеного на нього законом та Договором обов'язку по сплаті 45 000,00 грн. поворотної фінансової допомоги не виконав, вказану суму станом на час прийняття судового рішення не погасив, внаслідок чого позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю з покладенням судових витрат відповідно до ч. 2 ст. 49 ГПК України на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Дніпровська хвиля", пров. Рибацький, 22, с. Келеберда, Кременчуцький район, Полтавська область, 39679, код ЄДРПОУ 02798976 на користь : Громадської організації "ОСОБА_1 розвитку гуманітарної освіти", вул. Нагірна, 6, м. Кременчук, Полтавська область, 39601; код ЄДРПОУ 36345895 - 45000 грн. 00 коп. боргу; 1600 грн. 00 коп. витрат по оплаті судового збору.
3. Видати наказ з набранням цим рішенням законної сили.
Суддя Пушко І.І.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2017 |
Оприлюднено | 15.10.2017 |
Номер документу | 69519565 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Пушко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні