КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/575/17 Головуючий у 1-й інстанції: Скалозуб Ю.О Суддя-доповідач: Бабенко К.А
У Х В А Л А
Іменем України
03 жовтня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Епель О.В., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Комової Юлії Михайлівни на Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року за адміністративним позовом Приватного підприємства Куликівські аграрні інвестиції до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Комової Юлії Михайлівни, Чернігівської міської ради, за участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні Відповідача - ОСОБА_3, Товариства з обмеженою відповідальністю Горбів Агро про визнання протиправним та скасування Рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем - Державним реєстратором Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Комовою Юлією Михайлівною, подано апеляційну скаргу, в якій вона просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача та Третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю Горбів Агро , перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Між ОСОБА_4, як Орендодавцем, та Позивачем, як Орендарем, укладено Договір оренди землі від 01 травня 2008 року (а.с. 8), зареєстрований у Куликівському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Державному Комітеті України по земельних ресурсах 10.09.2008 року за № 04088350747, відповідно до п. 1. якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для сільськогосподарського використання, яка знаходиться в адмінмежах Дроздівської сільської ради Куликівського району Чернігівської області.
Після смерті ОСОБА_4 спадкоємцем зазначеної земельної ділянки стала її дочка - ОСОБА_3, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом, посвідченим державним нотаріусом Чернігівської районної державної нотаріальної контори, зареєстрованим в реєстрі за №3-719, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.13).
Між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство Горбів Агро укладено Договір оренди землі №Д465 від 10.08.2016 року.
Як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 07.03.2017 року №81937333 (а.с.15), державним реєстратором Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Комовою Юлією Михайлівною на підставі Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, за індексним номером 31371725 від 14.09.2016 року, вчинено запис про інше речове право №16369903, а саме - право оренди земельної ділянки, що належить ОСОБА_3, за кадастровим номером НОМЕР_1, загальною площею 2,4682 га строком на 10 років за Товариством з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство Горбів Агро .
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулюється Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року №1952-IV (надалі - Закон №1952-IV).
Згідно з пунктами 1,2 ст. 2 Закону №1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
Відповідно до пунктів 1,2 частини третьої ст. 10 Закону № 1952-IV, державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Згідно з частиною четвертою ст. 18 Закону № 1952-IV, державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 10 Закону № 1952-IV, державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.
Такий висновок узгоджується з висновком Верховного Суду України, викладеним, зокрема в його Постанові від 29 вересня 2015 року №21-760а15 у справі за позовом ТОВ Ободівка-Агро до Реєстраційної служби Чечельницького районного управління юстиції у Вінницькій області, за участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні Відповідача - ТОВ Агрофірма Ободівська , Відділу Державного агентства земельних ресурсів України в Тростянецькому районі Вінницької області про визнання протиправними та скасування Рішень.
Згідно зі ст. 18 Закону України Про оренду землі від 06.10.1998 року №161-XIV, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Відповідно до частини другої ст. 202 Земельного кодексу України, державний реєстр земель складається з двох частин: книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Згідно з п. 1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02 липня 2003 року №174, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за №641/7962 (надалі - Тимчасовий порядок), в чинній на час укладання договору оренди землі з Позивачем редакції, зокрема книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК; оператори державного реєстру земель - структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК; поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, і містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК; реєстратори державного реєстру земель - структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
Відповідно до пунктів 2.5-2.10 Тимчасового порядку, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації; оператор (реєстратор) приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання; у разі оформлення договору оренди (суборенди) землі територіальний орган земельних ресурсів надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) реєстраційну справу для створення реєстраційної картки. Оператор (реєстратор) у 10-денний термін заповнює реєстраційну картку; оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі. До реєстраційної картки оператором (реєстратором) вносяться відомості про державну реєстрацію згідно з пунктом 3.4 цього Порядку. Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів та печаткою оператора (реєстратора). Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання; оператор передає реєстратору перший примірник реєстраційної картки, після чого реєстратор вносить відомості з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК. Після внесення реєстратором відомостей до бази даних АС ДЗК на першій сторінці реєстраційної картки ставиться штамп реєстратора та підпис особи, яка внесла відомості; перший примірник реєстраційної картки передається на зберігання до архіву реєстратора. Другий примірник реєстраційної картки включається до Поземельної книги, формування та зберігання якої здійснює оператор.
Згідно з пунктами 4.2-4.6 Тимчасового порядку, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації; у книзі реєстрації реєструються: державні акти на право власності на земельну ділянку; державні акти на право постійного користування земельною ділянкою; договори оренди землі; книга реєстрації є власністю держави; державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка; внесення записів реєстрації до книги реєстрації здійснює особа, яка призначається згідно з наказом оператора (реєстратора).
Відповідно до п. 8.1 Тимчасового порядку, реєстраційний номер присвоюється державному акту на право власності на земельну ділянку, державному акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації.
Згідно з пунктами 12.3 - 12.4 Тимчасового порядку, дані для формування Поземельної книги вносяться до бази даних АС ДЗК після внесення записів до книги реєстрації; відповідальність за формування та ведення поземельних книг покладається на осіб, які призначаються наказом оператора (реєстратора).
Відповідно до пунктів 14.1 - 14.3 Тимчасового порядку, для внесення до Поземельної книги відомостей про земельну ділянку, на яку було оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі до введення в дію цього Порядку, оператор (реєстратор) звертається з письмовим запитом про отримання відомостей про земельну ділянку до територіальних органів земельних ресурсів; територіальний орган земельних ресурсів у тижневий термін з моменту подання письмового запиту надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) технічну документацію або реєстраційну справу для створення реєстраційної картки; у разі неможливості відтворення інформації територіальний орган земельних ресурсів надає офіційний висновок про відсутність відомостей для внесення їх до бази даних АС ДЗК.
Як вбачається з матеріалів справи, на Договорі оренди землі від 01.05.2008 року, укладеного між ОСОБА_4 та Позивачем, є відмітка, що зазначений Договір 10.09.2008 року зареєстровано у Куликівському районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Державному Комітеті України по земельних ресурсах , про що у державному реєстрі земель вчинено запис за № 04088350747.
Крім того, як зазначено у Листі Відділу у Куликівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 17.05.2017 року № 9-25-0.29-70/108-17 (а.с.68), в розділі 4 Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 040883500018 від 10.09.2008 року зареєстровано Договір оренди землі б/н від 01.05.2008 року між Приватним підприємством Куликівські аграрні інвестиції та ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 2,74 га з кадастровим номером НОМЕР_1 та терміном дії 10 років.
Відсутність реєстраційних справ, реєстраційних карток, відсутність відомостей в базі даних АС ДЗК та у Поземельній книзі не свідчить про незавершеність чи відсутність державної реєстрації як такої та не може ставитись за вину Позивачу, тому як обов'язок щодо внесення відомостей у Поземельну книгу покладався на реєстратора державного реєстру земель та оператора (реєстратора).
У зв'язку з наявністю у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею Договору оренди землі запису про спірну земельну ділянку - державна реєстрація зазначеного Договору є здійсненою.
Такий висновок узгоджується з висновком Вищого адміністративного суду України , викладеним, зокрема в його Ухвалі від 03 серпня 2017 року К/800/14539/17 у справі №825/204/17 за позовом Приватного підприємства Куликівські аграрні інвестиції до Приватного нотаріуса Чернігівського районного нотаріального округу ОСОБА_6, за участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні Позивача - ОСОБА_7 та на стороні Відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Горбів Агро , Куликівської районної державної адміністрації Чернігівської області про визнання протиправним та скасування Рішення
Оскільки державну реєстрацію Договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_4 та Позивачем, проведено у відповідності з вимогами чинного законодавства, підстави для проведення державної реєстрації Відповідачем прав оренди зазначеної земельної ділянки за Третьою особою - Товариством з обмеженою відповідальністю Горбів Агро , відсутні.
На підставі наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване Позивачем Рішення Відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно зі ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Комової Юлії Михайлівни залишити без задоволення, а Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 06.10.2017 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Епель О.В.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Епель О.В.
Кузьменко В. В.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2017 |
Оприлюднено | 17.10.2017 |
Номер документу | 69536294 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Бабенко К.А