Постанова
від 20.10.2017 по справі 545/808/17
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/808/17

Провадження № 2-а/545/28/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" жовтня 2017 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Шелудякова Л.В.,

при секретарі Бутиріній М.С.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача адвоката Сингаївської Т.С.,

представника відповідача Кулініч О.Г.,

третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Полтавського районного суду Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання недійсним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_6 звернулась до суду з адміністративним позовом до Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання недійсним та скасування рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що їй на праві приватної власності належить житловий будинок з надвірними побудовами та приватизована земельна ділянка загальною площею 0,40 га, що розташовані по АДРЕСА_1 в с.Мале Ладижине Полтавського району, що підтверджується договором дарування від 23 січня 1998 року НГ 0505845, посвідченого державним нотаріусом Полтавської районної державної нотаріальної контори та зареєстрованим в реєстрі за №2-41. Відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ПЛ №025127, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №151свід 13 травня 1998 року, цільове призначення земельної ділянки площею 40 га - обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та ведення особистого підсобного господарства. У 2013 році була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, в результаті чого земельна ділянка 0,40 га розмежована по площам і цільовим призначенням на дві земельні ділянки. В березні 2016 року вона звернулась до Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області із заявою про надання їй для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 0,06 га, яка є суміжною із приватизованими земельними ділянками площею 0,2446 га та 0,1501 га, а також просила виготовити технічну документацію щодо вказаної земельної ділянки. Відповідь отримала тільки після звернення на урядову гарячу лінію з вказаного питання. З тексту відповіді вбачається, що земельна ділянка, яку вона просила надати їй для ведення особистого підсобного господарства, надана іншій особі ОСОБА_4, та що з метою недопущення забур'янення даної земельної ділянки нею тимчасово користується ОСОБА_5 Також дізналась, що прийнято рішенням № 99 сьомої сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 23 травня 2016 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства , яким їй відмовлено у відведенні земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га для ведення особистого селянського господарства в зв'язку з тим, що дана земельна ділянка відводиться іншій особі, яка переселилась із зони АТО.

Вказану відмову вважає незаконною, оскільки підстави відмови у наданні земельної ділянки в зв'язку з відводом іншій особі Законом не передбачено. Також, в порушенням законодавства її не запрошено на засідання сесії, де розглядалась її заява.

Враховуючи вказане, просила визнати причину пропуску позовної давності поважною та поновити строк позовної давності. Визнати недійсним та скасувати рішення №99 сьомої сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 23 травня 2016 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в частині відмови ОСОБА_1 у відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га в с.Мале Ладижине Полтавського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства в зв'язку із тим, що дана земельна ділянка відводиться іншій особі.

В судовому позивач ОСОБА_6 та її представник адвокат Сингаївська Т.С., позовні вимоги позовні вимоги підтримали в повному обсязі, дали пояснення аналогічні викладеному в позові.

В останнє судове засідання позивач ОСОБА_6 подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги просила задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача Кулініч О.Г. заперечив проти позову та просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що відмовляючи у наданні відповідного дозволу ОСОБА_1 сільська рада діяла в межах чинного законодавства з урахуванням перспективності та раціональності у використанні вищезазначеної земельної ділянки.

Третя особа ОСОБА_4 заперечила проти позовної заяви та зазначила, що вона реалізуючи своє право, звернулась до сільської ради із заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,06 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства на території с.Мале Ладижине Василівської сільської рада Полтавського району. Рішенням сесії сільської ради її заява була задоволена.

Представник відповідача Кулініч О.Г. та третя особа ОСОБА_4 про розгляд справи 20 жовтня 2017 року повідомлені належними, однак в судове засідання не з'явились, причини своєї неявки не повідомили.

Третя особа ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини своєї неявки не повідомив.

Суд вислухавши доводи позивача, його представника, заперечення представника відповідача, думку третьої особи та проаналізувавши інші докази по справі, вважає що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.

Згідно с ч. 1 ст. 121 ЗК Країни громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

В межах виконання вимог ст.ст. 1, 2 Закону України Про землеустрій діяльність Василівської сільської ради Полтавського району, як відповідного органу самоврядування, спрямовується на організацію раціонального використання та охорони земель на локальному і господарському рівнях.

05 квітня 2016 року до сільської ради з клопотанням звернулась ОСОБА_6 щодо вирішення питання про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,06 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства на території села Мале Ладижине Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Земельна ділянка, на яку вона просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є суміжною із приватизованими нею земельними ділянками площею 0,2446 га та 0,1501 га, що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, відповідно №НВ-5300166372013 та №НВ-5300166552013 (а.с. 17, 18).

Враховуючи неповний пакет документів наданих ОСОБА_1, що унеможливлює вирішення даного питання відповідно до вимог чинного законодавства, рішенням шостої сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області №87 від 14 квітня 2016 року вирішено вказане питання перенести на наступну сесію (а.с.14).

Також, до Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області 28 квітня 2016 року надійшло клопотання ОСОБА_4 щодо цієї ж земельної ділянки площею 0,06 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства на території села Мале Ладижине Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.

Клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_4 були розглянуті на сьомій сесії сього скликання Василівської сільської ради від 23 травня 2016 року.

Рішенням № 99 сьомої сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 23 травня 2016 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства , ОСОБА_1 відмовлено у відведенні земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га для ведення особистого селянського господарства в зв'язку з тим, що дана земельна ділянка відводиться іншій особі, яка переселилась із зони АТО (а.с.84).

На засіданні вищевказаної сесії сільської ради також розглянуто клопотання ОСОБА_4 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та рішенням № 98 надано дозвіл вказаній особі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га для ведення особистого селянського господарства в селі Мале Ладижине на території Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області із земель комунальної власності (а.с.85).

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч. 7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Однак відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не наведено мотивації у відмові у наданні земельної ділянки у відповідності до ч. 7 ст. 118 ЗК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 159 ЗК України, якою визначено порядок розгляду земельних спорів органами місцевого самоврядування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, земельні спори розглядаються за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї із сторін при першому вирішенні питання і відсутності офіційної згоди на розгляд питання розгляд спору переноситься.

Вимог вказаної норми при винесені оспорюваного рішенням № 99 сьомої сесією сього мого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 23 травня 2016 року не дотримано.

Про оскаржуване рішення № 99 сьомої сесією сього мого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 23 травня 2016 року позивачу стало відомо 09 грудня 2016 року після надходження відповіді на запит її представника (а.с.13).

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню. За вказаних обставин процесуальний строк для звернення до суду слід поновити як такий, що пропущений з поважних причин.

Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та вирішуючи позов, визнати незаконним та скасувати рішення № 99 сьомої сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 23 травня 2016 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в частині відмови ОСОБА_1 у відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га в с.Мале Ладиждине Полтавського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства в зв'язку із тим, що дана земельна ділянка відводиться іншій особі.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема належать витрати на правову допомогу та витрати сторін та їх представників, що пов'язанні з прибуттям до суду.

У відповідності до ч. ч. 1, 3 ст. 90 КАС України, витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.

Згідно ст. 1 Закону України Про гранічний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах, розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог із відповідача підлягають стягненню витрати по справі, що включають в себе витрати на правову допомогу в розмірі 3500 грн., що підтверджується договором про надання правової допомоги від 21 листопада 2016 року, актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 17 травня 2017 року, квитанцією №1 від 21 січня 2017 року по даній справі (а.с.42-44).

Крім того, позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до ч. 9 ст. 5 Закону України Про судовий збір , тому такий в розмірі 640 гривень підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст. ст. 7, 62, 71, 160, 161-163 КАС України, ст. ст. 116, 118 ЗК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Поновити процесуальний строк для звернення до суду як такий, що пропущений з поважних причин.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання недійсним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення № 99 сьомої сесії сьомого скликання Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 23 травня 2016 року Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в частині відмови ОСОБА_1 у відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,06 га в с.Мале Ладижине Полтавського району Полтавської області для ведення особистого селянського господарства в зв'язку із тим, що дана земельна ділянка відводиться іншій особі.

Стягнути з Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області у відшкодування витрат на правову допомогу 3500 гривень на користь ОСОБА_1.

Стягнути з Василівської сільської ради Полтавського району Полтавської області в користь держави 640 гривень судових витрат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.

Суддя Полтавського районного суду

Полтавської області Л.В.Шелудяков

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.10.2017
Оприлюднено25.10.2017
Номер документу69698133
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —545/808/17

Ухвала від 26.07.2018

Адміністративне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Постанова від 27.02.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гімон М.М.

Постанова від 27.02.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гімон М.М.

Ухвала від 20.02.2018

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гімон М.М.

Ухвала від 05.01.2018

Адміністративне

Верховний Суд

Гімон М.М.

Ухвала від 29.11.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Яковенко М.М.

Ухвала від 15.11.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Яковенко М.М.

Ухвала від 15.11.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Яковенко М.М.

Постанова від 20.10.2017

Адміністративне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Ухвала від 25.05.2017

Адміністративне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні