ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2017Справа №910/13734/17
За позовом Товариства власників квартир "Будматеріали"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП"
про стягнення 21 116, 35 грн.
Суддя Щербаков С.О.
Представники:
від позивача: Бабич В.М.;
від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство власників квартир "Будматеріали" (далі -позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП" (далі -відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 21 116, 35 грн., з якої: 15 120, 08 грн. - заборгованість по сплаті внеску за утримання будинку та прибудинкової території, та оплати отриманої теплової енергії (опалення), 1 127, 87 грн. - індексу інфляції, 249, 22 грн. - 3 % річних та 4 619, 18 грн. - за постачання холодної та гарячої води.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором № 01/05-2016 про сумісну участь у забезпеченні отримання комунальних послуг від 13.04.2017.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.08.2017 порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 07.09.2017 за участю представників сторін.
Розгляд справи відкладався в порядку п.п. 1-2 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України на 28.09.2017.
21.09.2017 через відділ автоматизованого документообігу суду представник позивача подав документи на виконання вимог ухвали суду від 21.09.2017.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.09.2017 розгляд справи відкладено та призначено судове засідання на 12.10.2017.
У даному судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та надав документи на виконання вимог ухвали суду від 28.09.2017.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, однак був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Приймаючи до уваги, що представник відповідача був належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів для розгляду справи по суті, суд вважає, що неявка у судове засідання представників відповідача не є перешкодою для прийняття рішення у даній справі.
Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем та витребуваних судом.
У судовому засіданні 12.10.2017 відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 30.03.2016, номер інформаційної довідки № 56294418, Товариство з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП" є власником нерухомого майна: квартира, об'єкт житлової нерухомості, загальною площею (кв.м.): 90,4 житлова площа (кв.м.): 45,4, за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48, квартира 49, номер запису про право власності: 12928124, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 610299380000.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП" звернулося до Товариства власників квартир "Будматеріали" із заявою, в якій просило позивача оформити особовий рахунок на квартиру № 49 в будинку № 48 по вул. Шовковичній на ТОВ "АПАРТМЕНТ ГРУП" (оформити відносини з балансоутримувачем будинку щодо надання комунальних послуг). У листі зазначено, що станом на 01.01.217 по нарахуванням по грудень 2016 заборгованість за комунальні послуги по внескам на утримання будинку та прибудинкової території за опалення становить 7 892, 56 грн.
13.04.2017 між Товариством власників квартир "Будматеріали" - балансоутримувачем (власник) будинку по вул. Шовковична, 48 у м. Києві (далі - ТВК) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП", квартира № 49 (3-и кімнати, площею 90, 4 кв.м., на момент укладення договору особи не мешкають) (далі - споживач) укладено договір № 01/05-2016 про сумісну участь у забезпеченні отримання комунальних послуг, умовами якого передбачено, що ТВК забезпечує управління, обслуговування, експлуатацію та ремонт будинку за адресою : 01004, м. Київ, вул. Шовковична, 48, а також утримання прибудинкової території, дотримує життєзабезпечення всього будинку, його конструктивної цілісності, передбаченого проектом будинку наявного обсягу життєвого комфорту, утримує мережі трубопроводів, електропроводку, а споживач сплачує внески на утримання будинку та прибудинкової території.
При укладанні та виконанні даного договору сторони керуються Законом України Про кооперацію , Цивільним та Господарським кодексами України, Законами України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та Про житлово комунальні послуги та іншими нормативно - правовими актами (п. 1.2. договору).
Відповідно до п. 1.4. договору, сторони здійснюють сумісну участь у забезпеченні комунальних послуг. ТВК здійснює організаційну діяльність щодо отримання споживачем комунальних послуг від їх виробників/виконавців (теплова енергія на потреби опалення та гарячої води, постачання холодної води), укладає договори з виконавцями комунальних послуг як колективний споживач, а споживач оплачує отримані комунальні послуги.
Згідно п. 1.5. договору, загальними зборами ТВК Будматеріали , (а також правлінням у випадках, встановленими рішеннями загальних зборів), встановлюється розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території. Даний розмір внеску може змінюватись у разі змін ринкових цін на послуги і товари, котрих потребує ТВК.
Пунктом 2.1. договору передбачено, що у відповідності із Законом України Про житлово комунальні послуги , оплата споживачем комунальних послуг здійснюється згідно тарифів, встановлених повноваженими органами. Оплата внеску на утримання будинку та прибудинкової території здійснюється у розмірі, встановленому загальними зборами ТВК, а в разі делегування відповідних повноважень - правлінням ТВК. Оплата за послугу теплопостачання, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, здійснюється за тарифами, встановленими уповноваженими органами державної влади, чинними на момент оплати.
Умовами п.п. 2.2. та 2.3. договору встановлено, що споживач оплачує відповідну вартість отриманої ним теплової енергії, забезпечує оплату інших отриманих комунальних послуг(товарну продукцію), вкладену у пункті 1.4. Договору. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Сторонами застосовується помісячна система оплати .
У відповідності до п. 2.4. договору, оплата комунальних послуг споживачем проводиться, в залежності від виду: опалення(теплова енергія)- за показниками фактичного споживання по будинку і приладів обліку, пропорційно займаної площі; споживання холодної та гарячої води - згідно показань квартирних приладів обліку, з врахуванням показань будинкового приладу обліку, норм споживання та розрахункових документів постачальників комунальних послуг.
В разі відсутності приладів обліку чи способів визначення фактичного споживання оплата комунальних послуг здійснюється згідно показань будинкового приладу обліку, встановлених законом норм та розрахункових документів постачальників комунальних послуг. У разі несплати споживачем по показникам лічильників, та ненадання достовірних відомостей про ці показники, ТВК має право перевести розрахунки зі споживачем на систему оплати згідно встановлених норм споживання, або на систему оплати послуг згідно з показаннями будинкових засобів обліку, за мінусом сумарних витрат води за показниками засобів обліку усіх інших споживачів у будинку.
Згідно п. 2.5. договору, плата внеску на утримання будинку та прибудинкової території, а також плата за комунальні послуги (товарну продукцію теплової енергії холодної води та гарячої води), вноситься до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. Плата здійснюється на рахунок, вказаний у квитанціях, наданих ТВК.
За умовами п. 2.6. договору, тарифи змінюються згідно чинного законодавства без внесення змін до цього договору.
Даний договір є безстроковим і діє на весь час існування правовідносин між сторонами та володіння споживачем або його спадкоємцями квартири (п. 4.1. договору).
Як зазначає позивач, 13.04.2017 відповідачем було отримано квитанцію за березень 2017, в якій зазначено поточні нарахування за утримання будинку та за постачання теплової енергії (опалення) за березень становить 1 547, 43 грн., оплата на утримання будинку складає 316, 40 грн. та борг станом на 01.03.2017 (до укладення договору) у сумі 13 197, 29 грн.
Крім того, як зазначає позивач, квартира відповідача № 49, загальною площею 90,4 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48, обладнана приладам обліку споживання холодної та гарячої води, проте відповідач в порушення договірних зобов'язань не здійснює оплату за спожиту холодну та гарячу воду, внаслідок чого за відповідачем утворилась заборгованість у розмірі 4 619, 19 грн. за спожиту холодну та гарячу воду за період з січня по червень 2017 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що відповідач неналежним чином виконує свої зобов'язання щодо оплати витрат на утримання будинку та прибудинкової території та надані комунальні послуги: з опалення, постачання холодної та гарячої води, зокрема погашення заборгованості у розмірі 19 739, 26 грн., з якої 15 120, 08 грн. заборгованість по сплаті внесків за утримання будинку та прибудинкової території, та отриманої теплової енергії (опалення), 4 619, 18 грн. - заборгованість по оплаті за постачання холодної та гарячої води у розмірі 4 619, 18 грн.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 1 127, 87 грн. - інфляційних втрат за період з 01.01.2017 по 31.07.2017 та 249, 22 грн. - 3 % річних за період з 01.01.2017 по 31.07.2017.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Так, згідно частини першої статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
У відповідності до положень ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Як встановлено судом вище, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 30.03.2016, номер інформаційної довідки № 56294418Товариство з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП" є власником нерухомого майна: квартира, об'єкт житлової нерухомості, загальною площею (кв.м.): 90,4 житлова площа (кв.м.): 45,4, за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48, квартира 49, номер запису про право власності: 12928124, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 610299380000.
13.04.2017 між Товариством власників квартир "Будматеріали", балансоутримувач (власник) будинку по вул. Шовковична, 48 у м. Києві (далі - ТВК) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП", квартира № 49 (3-и кімнати, площею 90, 4 кв.м., на момент укладення договору особи не мешкають) (далі - споживач) укладено договір № 01/05-2016 про сумісну участь у забезпеченні отримання комунальних послуг, умовами якого передбачено, що ТВК забезпечує управління, обслуговування, експлуатацію та ремонт будинку за адресою : 01004, м. Київ, вул. Шовковична, 48, а також утримання прибудинкової території, дотримує життєзабезпечення всього будинку, його конструктивної цілісності, передбаченого проектом будинку наявного обсягу життєвого комфорту, утримує мережі трубопроводів, електропроводку, а споживач сплачує внески на утримання будинку та прибудинкової території.
Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", визначено правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Згідно ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", в одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", співвласник зобов'язаний: виконувати обов'язки, передбачені статутом об'єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил тримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов'язки перед об'єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об'єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування згідно з вимогами, встановленими законодавством.
Частиною 6 ст. 13 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об'єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Відповідно до п. 1.4. договору, сторони здійснюють сумісну участь у забезпеченні комунальних послуг. ТВК здійснює організаційну діяльність щодо отримання споживачем комунальних послуг від їх виробників/виконавців (теплова енергія на потреби опалення та гарячої води, постачання холодної води), укладає договори з виконавцями комунальних послуг як колективний споживач, а споживач оплачує отримані комунальні послуги.
Згідно п. 1.5. договору, загальними зборами ТВК Будматеріали , (а також правлінням у випадках, встановленими рішеннями загальних зборів), встановлюється розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території. Даний розмір внеску може змінюватись у разі змін ринкових цін на послуги і товари, котрих потребує ТВК.
Як вбачається з матеріалів справи, 13.04.2017 відповідачем було отримано квитанцію за березень 2017, відповідно до якої нарахування за утримання будинку та за постачання теплової енергії (опалення) за березень становить 1 547, 43 грн., оплата на утримання будинку складає 316, 40 грн. та борг станом на 01.03.2017 (до укладення договору) у сумі 13 197, 29 грн.
Пунктом 2.1. договору передбачено, що у відповідності із Законом України Про житлово комунальні послуги , оплата споживачем комунальних послуг здійснюється згідно тарифів, встановлених повноваженими органами. Оплата внеску на утримання будинку та прибудинкової території здійснюється у розмірі, встановленому загальними зборами ТВК, а в разі делегування відповідних повноважень - правлінням ТВК. Оплата за послугу теплопостачання, постачання холодної та гарячої води, водовідведення, здійснюється за тарифами, встановленими уповноваженими органами державної влади, чинними на момент оплати.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до статей 12, 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги поділяються за: функціональним призначенням; порядком затвердження цін/тарифів.
Залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;
виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги;
споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Відповідно до п. 3 ст. 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв. Згідно п. 3 ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про житлово-комунальні послуги відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору про надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 3 ст. 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Крім того, правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, є грошовим зобов'язанням.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Судової палати у господарських справах і Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі № 3-184гс/14.
У відповідності до п. 2.4. договору, оплата комунальних послуг споживачем проводиться, в залежності від виду: опалення(теплова енергія)- за показниками фактичного споживання по будинку і приладів обліку, пропорційно займаної площі; споживання холодної та гарячої води - згідно показань квартирних приладів обліку, з врахуванням показань будинкового приладу обліку, норм споживання та розрахункових документів постачальників комунальних послуг.
В разі відсутності приладів обліку чи способів визначення фактичного споживання оплата комунальних послуг здійснюється згідно показань будинкового приладу обліку, встановлених законом норм та розрахункових документів постачальників комунальних послуг. У разі несплати споживачем по показникам лічильників, та ненадання достовірних відомостей про ці показники, ТВК має право перевести розрахунки зі споживачем на систему оплати згідно встановлених норм споживання, або на систему оплати послуг згідно з показаннями будинкових засобів обліку, за мінусом сумарних витрат води за показниками засобів обліку усіх інших споживачів у будинку.
Згідно зі ст. 29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) з іншим виконавцем. Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями цих послуг.
Згідно пунктів 2.1, 2.2 та 3.13 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27 червня 2008, договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду і питне водопостачання" та Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Суб'єкти господарювання, у яких теплові пункти (котельні) перебувають на балансі або яким вони передані в управління, повне господарське відання, користування, концесію, здійснюють розрахунки з виробником на основі укладених договорів за весь обсяг питної води, яка відпущена з систем водопостачання і використана на потреби гарячого водопостачання та інші потреби, а також розраховуються за власний обсяг водовідведення.
Обсяг питної води, поданої до теплових пунктів, фіксується засобами обліку, які встановлені на межі балансової належності. Обсяг гарячого водопостачання, переданий споживачам виконавцем послуг з постачання гарячої води, ураховується в загальному обсязі стічних вод споживачів і оплачується ним за договором з виробником на підставі показів засобів обліку або в порядку, обумовленому договором.
Крім цього, відповідно до ст. ст. 1, 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством. Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про теплопостачання", теплова енергія - це товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.
Згідно ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.
Відповідно до п. п. 2, 6 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, централізоване постачання гарячої води - це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем гарячого водопостачання. Послуги повинні відповідати з централізованого постачання гарячої води - вимогам щодо якості і тиску води, температури гарячої води, а також розрахунковим нормам витрати води у точці розбору.
З наведених норм вбачається, що чинне законодавство України не розділяє послугу з постачання споживачам гарячої води (гарячого водопостачання) на окремі частини з постачання окремо теплової енергії та окремо холодної води, а встановлює, що енерговиробник та/або енергопостачальник виробляє та постачає гарячу воду (яку законодавець також називає енергією). Постачання холодної води для приготування гарячої є окремою послугою, що повинна, в якості сировини, надаватись підприємству, яке має можливість та безпосередньо виробляє гарячу воду.
Таким чином, саме гаряча вода є товаром, продуктом енерговиробника та/або енергопостачальника, яку отримує споживач, при цьому саме енерговиробник та/або енергопостачальник споживає холодну воду для вироблення гарячої води.
У матеріалах справи, наявні договори укладені Товариством власників квартир "Будматеріали" з тепло та водопостачальними організаціями та іншими суб'єктами господарювання на підтвердження наданих послуг з утримання багатоквартирного будинку, прибудинкової території, а також наданих житлово-комунальних послуг з постачання теплової енергії (опалення), водопостачання та водовідведення, а саме: договір № D2 4М 0065 на повне технічне обслуговування ліфтів від 28.12.2012 укладений з Приватним акціонерним товариством ОТІС , акти приймання виконаних робіт по технічному обслуговуванню ліфтів; договір № 373/14 про надання послуг з вивозу та знешкодження твердих побутових відходів (ТПВ) від 01.07.2014 укладений з Приватним підприємством Спецкомунтехніка , акти наданих послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів; договір № 06-2406 від 01.10.2015 укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю Науково-практичний центр дезінфектології та профілактичної медицини , акти наданих послуг з дератизації та дезінсекції; договір про постачання електричної енергії № 30746 від 23.07.2007 укладений з Публічним акціонерним товариством Київенерго ; договір № 02462/4-06 на послуги водопостачання та водовідведення від 21.05.2003, акти про зняття показань з приладів обліку; договір № 153-2695-9 на постачання теплової енергії у гарячій воді, акти приймання -передавання товарної продукції.
Таким чином, оскільки відповідач є власником квартири № 49 загальною площею 90,4 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48 та користувався житлово-комунальними послугами, отримував експлуатаційні та інші послуги у будівлі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48, які надавалися в повному обсязі Товариством власників квартир "Будматеріали", як балансоутримувачу даного будинку на підставі укладених останнім договорів з тепло та водопостачальними організаціями та іншими суб'єктами господарювання, заяви про відмову від користування послугами відповідач не подавав, скарг щодо обсягу та якості наданих послуг від Відповідача не надходило, то, відповідно до частини 1 статті 8 Цивільного кодексу України, він зобов'язаний відшкодувати вартість отриманих послуг, що і є предметом позовної заяви, а тому вимоги позивача про відшкодування її вартості є правомірними.
Так, відповідно до розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 16.06.2015 № 579 Про затвердження нормативів питного водопостачання та норм споживання послуг з централізованого постачання холодної води, централізованого постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у місті Києві , для багатоквартирних будинків з водопроводом, каналізацією , гарячим водопостачанням, з ваннами, норми на споживання (постачання) холодної води та її відведення встановлені в обсязі 4,5 кубічних метрів на особу на місяць, норми споживання (постачання) гарячої води та її відведення встановлені в обсязі 3,0 кубічних метрів на особу на місяць.
Згідно Постанови НКРЕКП №551 від 26.04.2017, для споживачів - власників квартир з 12.05.2017 р. встановлено тариф на 1 куб метр холодної води (із водовідведенням) - 15,792 грн. з ПДВ. Обсяг нарахувань по холодні воді на одну особу згідно затверджених норм споживання у період з 12.05.2017 року складає 71,06 гривень. Згідно Постанови НКРЕКП №2868 від 26.11.2015, з 02.08.2016 встановлено тариф на 1 куб метр холодної води 13,77 гривень з ПДВ (6,84 постачання та 6,93 водовідведення). Обсяг нарахувань по холодні воді на одну особу згідно затверджених норм споживання у період з 02.08.2016 по 11.05.2017 складав року складав 61,97 гривень.
Так, згідно Постанови НКРЕКП № 970 від 31.03.2015, з 01.05.2015 р. було встановлено тариф за 1 куб метр холодної води 10,24 грн. з ПДВ. (5,42 постачання та 4,82 водовідведення). Обсяг нарахувань по холодні воді на одну особу згідно затверджених норм споживання у період 01.05.2015 по 01.08.2016 складав 46,08 гривень.
Щодо гарячої води, постановою НКРЕКП № 1101 від 09.06.2016, з 01.07.2016 р. встановлено тариф на 1 куб метр гарячої води, для будинків, де система ГВП не підключена до рушникосушильників, у розмірі 76,71 гривень з ПДВ. Водовідведення встановлено 6,93 грн. за 1 куб м. (всього 83,64 грн. за 1 куб м. гарячої води).Обсяг нарахувань по гарячій воді на одну особу згідно затверджених норм споживання у період з 01.06.2016 р. складає 250,92 гривень.
Так, згідно Постанови НКРЕКП №1171 від 31.03.2015, з 08.05.2015 р. було встановлено тариф на 1 куб метр гарячої води 37,91 гривень з ПДВ (за умови не підключення рушникосушильників до ГВП), та 40,92 гривні за умови підключення рушникосушильників до ГВП. У цей період тариф на водовідведення 1 кубометру води, у тому числі гарячої, складав 4,82 грн. за 1 кв. м.
Обсяг нарахувань по гарячій воді на одну особу згідно затверджених норм споживання у період з 08.05.2015 по 30.06.2016 р. складає 128,19 гривень (за умови підключення рушникосушильників до ГВП), та 137,22 гривень за умови підключення рушникосушильників до ГВП.
Отже, судом перевірено правильність наданого позивачем розрахунок заборгованості по оплаті за постачання холодної та гарячої води згідно норм споживання, за адресою: м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48, квартира 49, і встановлено, що останній відповідає вимогам чинного законодавства.
Таким чином, суд відзначає, що відповідач в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов договору № 01/05-2016 про сумісну участь у забезпеченні отримання комунальних послуг від 13.04.2017, не здійснив оплату комунальних послуг (постачання теплової енергії (опалення), постачання холодної та гарячої води) за період з січня по червень 2017 року, а також сплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого заборгував позивачеві 15 120, 08 грн. із сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та з оплати теплової енергії (опалення) відповідно до квитанції ЖЕО 8007 О/р 000049, отриманої відповідачем 13.04.2017, а також наявний борг по оплаті за постачання холодної та гарячої води за період з січня по червень 2017 у розмірі 4 619, 18 грн.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно п. 2.5. договору, плата внеску на утримання будинку та прибудинкової території, а також плата за комунальні послуги (товарну продукцію теплової енергії холодної води та гарячої води), вноситься до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. Плата здійснюється на рахунок, вказаний у квитанціях, наданих ТВК.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 614 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи вищевикладене, оскільки відповідач не надав суду доказів належного виконання свого зобов'язання щодо повної оплати наданих послуг, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено умови договору № 01/05-2016 про сумісну участь у забезпеченні отримання комунальних послуг від 13.04.2017 та положення ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, а тому підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості по сплаті внеску за утримання будинку та прибудинкової території, та оплати отриманої теплової енергії (опалення) у розмірі 15 120, 08 грн., а також заборгованості по оплаті за постачання холодної та гарячої води за період з січня по червень 2017 у розмірі 4 619, 18 грн.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 1 127, 87 грн. - інфляційних втрат за період з 01.01.2017 по 30.06.2017 та 249, 22 грн. - 3 % річних за період з 01.01.2017 по 31.07.2017.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові. (п.4.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань").
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №14 від 17.12.2013 року "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань", інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних .процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Суд перевірив наданий позивачем розрахунок 3 % річних та інфляційних втрат і встановив, що у розрахунку допущені помилки у визначенні періоду та розміру нарахування 3 % річних та інфляційних втрат відповідно.
За розрахунком суду, обґрунтованою є сума 3 % річних у розмірі 239, 85 грн. (розрахунок здійснений у правовому порталі України Ліга Закон), яка розрахована з моменту виникнення прострочення виконання грошового зобов'язання за загальний період з 20.01.2017 по 31.07.2017, а також сума інфляційних втрат у розмірі 1 056, 44 грн., за період з 20.01.2017 по 30.06.2017, а тому вимога в цій частині підлягає частковому задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ :
1. Позовні вимоги Товариства власників квартир "Будматеріали" задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АПАРТМЕНТ ГРУП" (01004, м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48, квартира 49, ідентифікаційний код - 40215346) на користь Товариства власників квартир "Будматеріали" (01004, м. Київ, вул. Шовковична, буд. 48, ідентифікаційний код - 22894914) 15 120 (п'ятнадцять тисяч сто двадцять) грн. 08 коп. - по сплаті внеску на утримання будинку та прибудинкової території, постачання теплової енергії (опалення), 4 619 (чотири тисячі шістсот дев'ятнадцять) грн. 18 коп. - заборгованості по оплаті холодної та гарячої води, 239 (двісті тридцять дев'ять) грн. 85 коп. - 3 % річних та 1 056 (одну тисячу п'ятдесят шість) грн. 44 коп. - інфляційних втрат та 1 593 (одну тисячу п'ятсот дев'яносто три) грн. 88 коп. - судового збору.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено: 17.10.2017
Суддя Щербаков С.О.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2017 |
Оприлюднено | 27.10.2017 |
Номер документу | 69725718 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Щербаков С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні