ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2017 р.Справа № 922/2773/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Суярко Т.Д.
при секретарі судового засідання Цвірі Д.М.
розглянувши справу
за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковчег ІЗ", м.Харків про спонукання укласти договір за участю представників :
позивача:не з'явився,
відповідача: ОСОБА_1, директор,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради - звернувся з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковчег ІЗ" - про спонукання останнього (замовника будівництва) укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в запропонованій позивачем редакції. Також позивач просить Суд покласти на відповідача судові витрати.
Позовні вимоги ґрунтуються на ч.ч. 2, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" - обов'язком укладення договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та, відповідно, безпідставним ухиленням відповідача від такого укладення.
В судове засідання 31.10.2017 р. представник позивача не з'явився, в минулих судових засіданнях позовні вимоги підтримував.
Представник відповідача в судовому засіданні 31.10.2017 р. надала до матеріалів справи технічні паспорти на реконструйовані приміщення, зазначила, що відповідні приміщення є житловими, а тому пайову участь у розвитку інфраструктури позивач повинен розраховавутись в розмірі 4% від кошторисної вартості, зазначеної в декларації.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступне.
Відповідачем було проведено реконструкцію нежитлового приміщення 3 поверху № 1, 1 1 , 2?21, 21 1 , 22?31, 31 1 , розміщеного по вул. Короленка, 25 в м. Харкові під житлові квартири (Декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 30.08.2016 р. № ХК 143162420947 (арк.с.19-21).
Факт реконструкції вказаного нежитлового приміщення в житлове підтверджується також технічним паспортом на (багатоповерховий) житловий будинок №25 по вул. Короленка в м. Харкові, та не заперечується позивачем.
Відповідно до Декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 30.08.2016р. № ХК143162420947 (далі - Декларація),приміщення по вул. Короленка, 25 в м. Харкові прийнято в експлуатацію 30.08.2016 р.
Згідно даних декларації, кошторисна вартість будівництва за затвердженою проектною документацією становить 283,60 тис.грн., у тому числі витрати на будівельно-монтажні роботи 283,60 тис.грн. Відповідна кошторисна вартість також узгоджується з наданими відповідачем: локальним кошторисом на будівельні роботи; відомістю ресурсів; розрахунком загальновиробничих витрат до локального кошториса; дефектним актом та розрахунками кошторисного прибутку №№ 5, 6.
Позивач стверджує, що після введення в експлуатацію приміщення по вул. Короленка, 25 в м. Харкові, відповідач із пропозицією укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в порядку ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не звертався. Відповідні обставини не заперечуються відповідачем.
23.01.2017 р., листом № 83/0/124-17 від 20.01.2017 р. (арк.с. 22), позивач просив відповідача звернутися до нього із заявою про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в порядку ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» .
11.04.2017 р., листом № 514/0/124-17 від 05.04.2017 р. (арк.с. 26), позивач звертався до відповідача з пропозицією про укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова у зв'язку з реконструкцією приміщення по вул. Короленка, 25 в м. Харкові
Запропонованим позивачем проектом договору кошторисну вартість об'єкта будівництва визначено в сумі 5599376,00 грн., а розмір пайової участі визначено в розмірі 4% від кошторисної вартості в сумі 223975,04 грн. (проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова та розрахунок величини пайової участі при реконструкції приміщення по вул. Короленка, 25 в м. Харкові, арк.с. 27-28).
Як стверджує позивач та не заперечує відповідач, відповідач договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції приміщення по вул. Короленка, 25 в м. Харкові не уклав, пайовий внесок не сплатив, що й зумовило звернення до Суду з позовом у даній справі.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, Суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Згідно з ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Істотними умовами договору є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Як визначено в п. 2.1 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804 «Про внесення змін до рішення «Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова» (в редакції рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.05.2013 року № 319) (далі - Рішення), після прийняття рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва об'єкта замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки, зобов'язаний звернутися до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для укладення попереднього договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Попереднім договором замовник бере на себе зобов'язання, не пізніше ніж за 30 календарних днів до введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, укласти з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради основний договір про пайову участь (п. 2.2 Рішення).
Не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію замовник будівництва зобов'язаний звернутися з заявою до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова (п. 2.5 Рішення).
Наведені приписи нормативних актів свідчать про наявність у замовника будівництва імперативного обов'язку щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про архітектурну діяльність", під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , під забудовою території слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.
В статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Отже, реконструкція, здійснена відповідачем, охоплюється законодавчим визначенням забудови, а виходячи із наведених положень законодавства, відповідач є замовником.
Як встановлено Судом та визнається відповідачем, останній договору про пайову участь не уклав, до позивача про укладення такого договору не звертався.
За змістом положень ч. 1 ст. 173, ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, зокрема безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність; з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з ч. 3 ст. 179 ГК укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (ст. 187 ГК).
В п. 5.10 Рішення передбачено, що спори, пов'язані з укладенням договору пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури м. Харкова, обов'язковість укладення яких встановлена законом, в тому числі при ухиленні від укладення договору однієї або обох сторін, вирішуються в судовому порядку.
З огляду на наведене, Суд дійшов висновку, що вимога позивача про спонукання відповідача до укладення договору пайової участі замовників будівництва у розвитку інфраструктури м. Харкова, в цілому є законною та обґрунтованою.
Вказана позиція Суду узгоджується з обов'язковими висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 22.03.2017 р. у справі №3-1553гс16; від 16.11.2016 р. у справі №922/5937/15.
Досліджуючи питання розміру пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, Суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (ч. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
При цьому, як зазначено в ч. 6, 7 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 1) 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд; 2) 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.
Відповідачем було проведено реконструкцію нежитлового приміщення 3 поверху № 1, 1 1 , 2?21, 21 1 , 22?31, 31 1 , розміщеного по вул. Короленка, 25 в м. Харкові під житлові квартири, що підтверджується Декларацією, технічним паспортом на (багатоповерховий) житловий будинок №25 по вул. Короленка в м.Харкові, а також не заперечується позивачем.
За таких обставин, враховуючи вимоги ч. 6, 7 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова становить 4% від 283,6 тис. грн. (загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно з даними Декларації), тобто - 11344,00 грн. Відповідний розмір відсоткової ставки (4%) застосовано також й позивачем при здійсненні власного розрахунку розміру пайової участі.
Втім, розрахований позивачем розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова в сумі 246372,54 грн. - не підтверджено матеріалами справи, а також суперечить вимогам граничного розміру пайової участі у розвитку інфраструктури, встановленому ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» .
Вказана позиція Суду узгоджується з обов'язковими висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 16.11.2016 р. у справі №922/5937/15.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, Суд керується положеннями ст. 49 ГПК України та враховуючи факт невиконання відповідачем свого обов'язку щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, ти по сплаті судового збору покладає на відповідача в повному обсязі - в сумі витра1600,00 грн.
З огляду на наведене, відповідно до ст.ст. 2, 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст. 4 Закону України "Про архітектурну діяльність", ст.ст. 173, 174, 179, 187 ГК України та керуючись ст.ст. 1, 4, 4-3, 32-34, 38, 43, 44, 48, 49, 75, 80, 82-85 ГПК України, Суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Спонукати Товариство з обмеженою відповідальністю "Ковчег ІЗ" (код ЄДРПОУ 40253203) укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25610834) у наступній редакції:
« ДОГОВІР
про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова
м. Харків « ___» _____201_ р.
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент» , в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_2, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та ТОВ "Ковчег ІЗ", іменоване надалі «Замовник» , в особі директора, що діє на підставі статуту, з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень третього поверху 1, 1 1 , 2?21, 21 1 , 22?31, 31 1 по вул. Короленка, 25 в м. Харкові під житлові квартири.
2.Обов'язки сторін
2.1. «Замовник» :
2.1.1. Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 11344,00 грн., згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова.
2.1.2. Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом 10 календарних днів з дня укладання даного договору.
2.2. «Департамент» :
2.2.1. На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. Час та дія договору
4.1 Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладення цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
5. Зміна та розірвання договору
5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна
надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
5.3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
5.4. У разі якщо сторони не досягай згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
6. Особливі умови
6.1.3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чиним законодавством України.
6.2. Умови договору можуть бути змінені аб'6 доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.
6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.
6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.
6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.
7. Адреса та реквізити сторін
Від «Департаменту» Від «Замовника»
Заступник міського голови ТОВ "Ковчег ІЗ"
Департаменту економіки та комунального код ЄДРПОУ 40253203
майна Харківської міської ради
код ЄДРПОУ 25610834
61003, м. Харків, м-н Конституції, 7 » 61003, м. Харків,
вул.Короленка, кім.15
Вважати договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між Товариством з обмеженою відповідальністю КОВЧЕГ ІЗ (код ЄДРПОУ 40253203) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 25610834) укладеним в день набрання чинності рішенням суду.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковчег ІЗ" (61003, м. Харків, вул.Короленка, кім.15, код ЄДРПОУ 40253203) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, буд. 7, код ЄДРПОУ 25610834) судовий збір в сумі 1600,00 грн.
Повне рішення складено 31.10.2017 р.
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2017 |
Оприлюднено | 06.11.2017 |
Номер документу | 69920677 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Суярко Т.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні