ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.11.2017 Справа № 920/938/17
За позовом Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» , м. Суми,
до відповідача ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку «Комфорт 43А» , м. Суми,
про стягнення 30 683 грн. 42 коп.,
Суддя Резніченко О.Ю.
Представники:
від позивача - ОСОБА_2 (довіреність № 10-19/17-Д/157 від 21.06.2017);
від відповідача - не з'явився;
При секретарі судового засідання Мудрицькій С.Ю.
Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача на свою користь 30 683 грн. 42 коп. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил користування електричною енергією.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.
Відповідач у судове засідання не з'явився, обґрунтованого письмового відзиву на позовну заяву не подав.
Ухвала господарського суду Сумської області про порушення провадження у справі № 920/938/17 від 06.10.2017 надіслана судом за місцезнаходженням відповідача і не повернута підприємством зв'язку.
Відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України суддя, прийнявши позовну заяву, не пізніше трьох днів з дня її надходження виносить і надсилає сторонам, прокурору, якщо він є заявником, ухвалу про порушення провадження у справі, в якій вказується про прийняття позовної заяви, призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення, необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду в засіданні. Ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
За змістом зазначеної статті, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою, і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Суду у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).
Враховуючи визначений ст. 69 Господарського процесуального кодексу України строк вирішення спору, достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позиції по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні, причину неявки суду не повідомив, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, у дане судове засідання клопотання про відкладення розгляду справи не надходило, згідно зі ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
23 вересня 2011 року між сторонами укладено договір № 2609 згідно з умовами якого позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок, а останній оплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами.
Під час виконання умов договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією, затвердженими у встановленому порядку (пункт 2.1. договору).
За умовами п. п. 2.3.3, 2.3.5 договору, відповідач зобов'язаний оплачувати позивачу вартість електричної енергії та здійснювати інші платежі, передбачені умовами договору.
Згідно з п. 4.2.4 договору, відповідач сплачує позивачу вартість недорахованої електроенергії, розраховану виходячи з приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання (відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ України, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням), у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.96р. № 28, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за № 417/1442.
Згідно з п. 10.2. Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору та не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії (електропередавальній організації), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п.п. 8.1, 7.6, 6.41, 6.42 Правил, постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
У разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини приєднаної потужності понад величину, визначену умовами договору та/або проектними рішеннями, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок електропередавальної організації та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) має право без попередження повністю припинити споживачу електропостачання (технічне забезпечення електропостачання споживача) після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
На підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.
Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
За змістом ст. ст. 216, 217, 218, 235, 236, 237 ГК України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Пленуму Вищого господарського суду України Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання від 16.12.2015 р. № 3.
Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.96 N 28 ( z0417-96 ), встановлюється Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ 04.05.2006 N 562.
Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
За умовами п. 2.1. Методики, остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ ( z0417-96) та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ (z0417-96), зокрема, підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.
Обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПКЕЕ ( z0417-96) (W, кВт х год), розраховується на підставі акта про порушення, який складається відповідно до передбаченої ПКЕЕ (z0417-96) процедури (п. 2.2. Методики).
З матеріалів справи вбачається, що 22 серпня 2016 року представниками ПАТ "Сумиобленерго" в присутності представника відповідача було проведено перевірку багатоквартирного житлового будинку, що знаходиться за адресою м. Суми вул. Романа Атаманюка, 43А, під час якої виявлено порушення п. 6.40, пп. 27 п. 10.2, п. 7.6 Правил, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника у поверхових шафах обліку житлового будинку струмоприймачів комунального господарства поза розрахунковими приладами обліку електроенергії без порушення схеми обліку (пп. 7 п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ), про що складено акт про порушення № 071831 від 22 серпня 2016 року.
Акт підписаний представниками енергопостачальника та представником відповідача без заперечень та зауважень.
1 вересня 2016 року відбулося засідання комісії філії Сумське МРВЕ ПАТ Сумиобленерго по розгляду акту про порушення № 071831 від 22.08.2016, за наслідками якого комісія вирішила перенести засідання та письмово запросити споживача на комісію по розгляду акту.
Листом від 25.05.2017 № 57-11/2978 позивач повідомив відповідача, що засідання комісії по розгляду акту про порушення № 071831 від 22.08.2016 призначено на 8 червня 2017 року на 10 годину. Згідно з відміткою на листі, останній отримав ОСОБА_3
8 червня 2017 року проведено засідання комісії по розгляду акту про порушення № 071831 від 22.08.2016 (за участю представника споживача - голови ОСББ Комфорт 43А ОСОБА_3О.), за наслідками якого комісія вирішила провести нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії: обсяг - 31306 кВт/год., вартість - 30 683 грн. 42 коп. (протокол № 2 від 08.06.2017, розрахунок кількості не облікованої активної електроенергії по акту про порушення № 071831 від 22.08.2016).
23.06.2017 відповідачу виставлено рахунок № 1612609 на оплату нарахування по акту про порушення ПКЕЕ № 071831 від 22.08.2016 на загальну суму 30 683 грн. 42 коп. зі строком оплати до 23.07.2017.
Доказів оскарження рішення комісії, доказів оплати виставленого рахунку або обґрунтованих заперечень проти позовних вимог відповідач не подав.
Враховуючи викладені встановлені судом обставини, суд вважає вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 30 683 грн. 42 коп. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з фактичних обставин справи, відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в сумі 1600 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 співвласників багатоквартирного будинку «Комфорт 43А» (вул. ОСОБА_4 (попередня назва - 40 років Жовтня), буд. 43А, м. Суми, 40031, код ЄДРПОУ 37785370) на користь Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» (вул. І.Сірка, 7, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 23293513) 30 683 грн. 42 коп. вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією, 1600 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 08.11.2017
СУДДЯ О.Ю. РЕЗНІЧЕНКО
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2017 |
Оприлюднено | 09.11.2017 |
Номер документу | 70096566 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Резніченко Олена Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні