Справа № 610/104/17
2/610/221/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.11.2017 року Балаклійський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Усенка С.І,
при секретарі Бертєнєвій Ю.І.,
за участю прокурора - Євсюкова О.С., Левченко Г.М.
відповідача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1, ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області про визнання недійсним договору оренди земельних ділянок,-
ВСТАНОВИВ:
13.01.2017р. Лозівська місцева прокуратура Харківської області звернулася до суду з позовною заявою в інтересах держави, в якій вказав, що на підставі розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області № 450 від 11.08.2010 року, ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки, загальною площею 87,2067га, за рахунок земель запасу, розташованих за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Розпорядженням голови ОСОБА_3 районної державної адміністрації №10 від 12.01.2011р. погоджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди, загальною площею 87,2067га, які надаються у тимчасове користування на умовах оренди ОСОБА_1 за рахунок земель запасу, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованих на території Асіївської сільської ради Балаклійського району.
Одночасно, передано ОСОБА_1 в оренду земельні ділянки загальною площею 87,2067га, які розташовані за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району, за рахунок земель запасу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі вказаного розпорядження між ОСОБА_3 РДА та ОСОБА_1 07.02.2011 укладено договір земельної ділянки терміном на 15 років
Так, договором оренди земельної ділянки від 07.02.2011 ОСОБА_1 надано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля), яка знаходиться за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, площею 36,5426 га (к.н. 6320280400:05:000:0527). Вказаний договір оренди зареєстровано у Управлінні Держкомзему Балаклійського району, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2011 № 632020004000263.
Проте, вищевказаний договір оренди земельної ділянки укладено із порушенням вимог земельного законодавства, у зв'язку з чим підлягає визнанню недійсним з наступних підстав.
Вимогами ст. 13 Закону України Про оцінку земель (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є обов'язковим.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст. 13 Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України Про оренду землі (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Частиною 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частиною 1 статті 13 Закону України Про оцінку земель передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, а договір у цій частині суперечить приписам чинного законодавства.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відсутність проведеної ОСОБА_1 нормативної грошової оцінки підтверджується офіційно витребуваним у відділі Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі Харківській області технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, які передаються в оренду ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, розташованих за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, а також наданою ОСОБА_3 районною радою інформацією від 09.12.2016 № 02-1015 про те, що землевпорядна документація щодо проведення нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок на розгляд до районної ради не надходила та рішення про затвердження відповідної документації не приймалось.
Таким чином, спірний договір укладено з порушенням приписів ст. 13 Закону України Про оцінку земель (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), ст. ст. 15, 21 Закону України Про оренду землі (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), а саме без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Оскільки, орендну плату встановлено без проведення нормативної грошової оцінки, то договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним у зв'язку із недодержанням сторонами в момент вчинення цього правочину встановленого законом порядку.
Представник позивача - прокурор Балаклійського відділу Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в судовому засіданні підтримав позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти позову посилаючись на наступне. Розпорядженням ОСОБА_3 РДА Харківської області від 11.08.2010 р. № 450 Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, що розташована на території Асіївської сільської ради, для подальшої передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва їй надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки загальною площею 87,2067, для подальшої передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, що розташовані на території Асіївської сільськоїї ради.
07.02.2011 року між ОСОБА_3 РДА Харківської області та нею укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Управлінні Держкомзему ОСОБА_3 районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2011 р. за №632020004000263.
З моменту укладення договору оренди земл івона, як орендар земельної ділянки, виконує умови договору і своєчасно сплачує встановлений орендодавцем розмір оредної плати, заборгованості по сплаті орендної плати на теперішній час у неї не має. Ніяких претензій до неї зі сторони орендодавця з приводу несвоєчасної сплати орендної плати за користування земельною ділянкою не надходило.
Представник відповідача ОСОБА_3 РДА Харківської області в судовому засіданні позов не визнав, вважає, що договір складений відповідно до чинного законодавства.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
На підставі розпорядження ОСОБА_3 районної державної адміністрації №450 від 11.08.2010, ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки, загальною площею 87,2067 га, за рахунок земель запасу, розташованих за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Розпорядженням голови ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області № 10 від 12.01.2011 погоджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди, загальною площею 87,2067 га, які надаються у тимчасове користування на умовах оренди ОСОБА_1 за рахунок земель запасу, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованих на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області.
Одночасно, передано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку загальною площею 87,2067 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, за рахунок земель запасу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі вказаного розпорядження між ОСОБА_3 районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1 07.02 . 2011 укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 15 років.
Так, договором оренди земельної ділянки від 07.02.2011 ОСОБА_1 надано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля), яка знаходиться за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, площею 36,5426 га (к.н. 6320280400:05:000:0527). Вказаний договір оренди зареєстровано у Управлінні Держкомзему Балаклійського району, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2011 № 632020004000263.
Проте, вищевказаний договір оренди земельної ділянки укладено із порушенням вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 13 ЗУ Про оцінку земель для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є обовязковим. Відповідно до ст. 23 вказаного Закону технічна документація нормативно грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Однак у договорі оренди земельної ділянки державної форми власності, укладеного 07.02.2011 р., розмір орендної плати встановлено з порушенням вимог ст. 13 ЗУ Про оцінку земель .
У договорі оренди землі, укладеного між ОСОБА_3 РДА Харківської області та ОСОБА_1 відсутня нормативно грошова оцінка, її розрахунок фактично не проводився, технічна документація не складалась, відповідачем ОСОБА_3 РДА не затверджувалась.
Приписами ст. 1 ЗУ Про оренду землі встановлено, що оренда землі - засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 вищевказаного Закону договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 15 ЗУ Про оренду землі однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата відповідно до ст. 21 ЗУ Про оренду землі - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності, а договір в цій частині суперечить приписам чинного законодавства. А отже, спірний договір укладено з порушенням норм ст. 13 ЗУ Про оцінку земель , ст.ст. 15,21 ЗУ Про оренду землі , а саме без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є обовязковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Оскільки орендну плату встановлено без проведення нормативної грошової оцінки, то договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним у зв'язку з недодержанням сторонами в момент вчинення цього правочину встановленого законодавством порядку.
Крім того, в ухвалі суду касаційної інстанції у цивільній справі № 6-22189св12 висловлено правову позицію про те, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться обовязково у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, що передбачено ст. 13 ЗУ Про оцінку земель . При цьому, суд касаційної інстанції зазначив, що оскільки орендну плату встановлено без проведення нормативної грошової оцінки, то договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним у зв'язку з недодержанням сторонами в момент вчинення цього правочину передбаченого законом порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.ч.1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Зокрема, відповідно до ч. 1 вказаної статті зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Таким чином, законодавець чітко визначив, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України в постановах від 08.04.2015 р. у справі № 3-41гс15, від 20.05.2015 р. у справі № 3-70гс15, від 01.07.2015 р. у справі 916/1736/14, від 11.05.2016 р. у справі № 6-824цс16.
Відповідно до ст. 211 ЗК України наслідком укладення угод з порушенням законодавства є визнання такої угоди судом недійсною.
В ст.ст. 203,228 ЦК України вказано, що правочини не можуть суперечити цивільно правовому законодавству, не повинні бути спрямовані на порушення інтересів і пошкодження майна держави, територіальної громади, незаконним заволодінням ним, а тому, при таких обставинах, договір визнається недійсним.
Відсутність проведеної ОСОБА_1 нормативної грошової оцінки підтверджується витребуваним у відділі Держгеокадастру у ОСОБА_3 районі Харківській області технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, які передаються в оренду ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, розташованих за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, а також наданою ОСОБА_3 районною радою інформацією від 09.12.2016 № 02-1015 про те, що землевпорядна документація щодо проведення нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок на розгляд до районної ради не надходила та рішення про затвердження відповідної документації не приймалось.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 10,11,57, 60, 209, 212-215, 217, 218 ЦПК України , на підставі ст.ст. 1, 13, 15, 21 Про оренду землі , ст.ст. 13, 23 Про оцінку землі , ст. 6 ЗУ Про плату за землю , ст.ст. 203, 215, 228, 257, 261, 632 ЦК України, ст. 211 ЗК України
ВИРІШИВ:
Позов задовільнити.
Визнати недійсним договір оренди землі від 07.02.2011р., укладений між ОСОБА_3 районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області судовий збір в сумі по 689грн. з кожного на користь прокуратури Харківської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
СУДДЯ
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2017 |
Оприлюднено | 10.11.2017 |
Номер документу | 70126130 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Усенко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні