Постанова
від 24.05.2018 по справі 610/104/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2018 року

м. Харків

справа № 610/104/17

провадження № 22-ц/790/721/18

Апеляційний суд Харківської області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого: Коваленко І.П.,

суддів: Овсяннікової А.І., Сащенко І.С.,

за участі секретаря: Дмитренко А.Ю.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1, Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області про визнання недійсним договору оренди земельних ділянокза апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року (в складі судді Усенка С.І.),

В С Т А Н О В И В:

У січні 2017 року заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області про визнання недійсним договору оренди земельних ділянок, в якому просив визнати недійсним договір оренди землі від 07.02.2011 року, укладений між Балаклійською районною державної адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1

В обґрунтування позову вказував, що на підставі розпорядження Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області № 450 від 11.08.2010 року, ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки, загальною площею 87,2067 га, за рахунок земель запасу, розташованих за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Розпорядженням голови Балаклійської районної державної адміністрації № 10 від 12.01.2011 року погоджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди, загальною площею 87,2067 га, які надаються у тимчасове користування на умовах оренди ОСОБА_1 за рахунок земель запасу, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованих на території Асіївської сільської ради Балаклійського району.

Одночасно, передано ОСОБА_1 в оренду земельні ділянки загальною площею 87,2067 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району, за рахунок земель запасу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На підставі вказаного розпорядження між Балаклійською РДА та ОСОБА_1 07.02.2011року укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 15 років

Так, договором оренди земельної ділянки від 07.02.2011 року ОСОБА_1 надано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля), яка знаходиться за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, площею 36,5426 га (к.н. НОМЕР_1). Вказаний договір оренди зареєстровано у Управлінні Держкомзему Балаклійського району, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2011 року № 632020004000263.

Проте, вищевказаний договір оренди земельної ділянки укладено із порушенням вимог земельного законодавства, оскільки орендну плату встановлено без проведення нормативно грошової оцінки, то договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійним.

Представник позивача - прокурор Балаклійського відділу Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в судовому засіданні підтримав позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

Відсутність проведеної ОСОБА_1 нормативної грошової оцінки підтверджується офіційно витребуваним у відділі Держгеокадастру у Балаклійському районі Харківській області технічною документацією із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок, які передаються в оренду ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, розташованих за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, а також наданою Балаклійською районною радою інформацією від 09.12.2016 № 02-1015 про те, що землевпорядна документація щодо проведення нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок на розгляд до районної ради не надходила та рішення про затвердження відповідної документації не приймалось.

Таким чином, спірний договір укладено з порушенням приписів статті 13 Закону України Про оцінку земель (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), ст. ст. 15, 21 Закону України Про оренду землі (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин), а саме без проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є обов'язковим у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Оскільки, орендну плату встановлено без проведення нормативної грошової оцінки, то договір оренди земельної ділянки підлягає визнанню недійсним у зв'язку із недодержанням сторонами в момент вчинення цього правочину встановленого законом порядку.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти позову посилаючись на наступне. Розпорядженням Балаклійської РДА Харківської області від 11.08.2010 р. № 450 Про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, що розташована на території Асіївської сільської ради, для подальшої передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва їй надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки загальною площею 87,2067, для подальшої передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, що розташовані на території Асіївської сільськоїї ради.

07.02.2011 року між Балаклійською РДА Харківської області та нею укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Управлінні Держкомзему Балаклійському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2011 року за № 632020004000263.

З моменту укладення договору оренди землі вона, як орендар земельної ділянки, виконує умови договору і своєчасно сплачує встановлений орендодавцем розмір орендної плати, заборгованості по сплаті орендної плати на теперішній час у неї не має. Ніяких претензій до неї зі сторони орендодавця з приводу несвоєчасної сплати орендної плати за користування земельною ділянкою не надходило.

Представник відповідача Балаклійської РДА Харківської області в судовому засіданні позов не визнав, вважає, що договір складений відповідно до чинного законодавства.

Рішенням Балаклійського районного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року позов задоволено.

Визнано недійсним договір оренди землі від 07.02.2011 року, укладений між Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1

Стягнуто з ОСОБА_1 та Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області судовий збір в сумі по 689 грн. з кожного на користь прокуратури Харківської області.

Не погодившись із вказаним вище рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернулась на це рішення з апеляційною скаргою, в якій, з посиланнями на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить вказане рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави.

Обґрунтовуючи свої апеляційні доводи, апелянт зазначала, що два роки тому держава отримувала орендну плату, 4 % від 1048475,69 грн., що значно більше ніж після розрахунку нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2017 року, 4% від 967698,73 грн.

Крім того, апелянт вказує, що суд першої інстанції не з'ясував, коли саме позивач довідався або міг довідатися про порушення свого права, тобто, коли почався перебіг позовної давності.

Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, пояснення з'явившихся осіб, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави, суд першої інстанції виходив з того, що вищевказаний договір оренди земельної ділянки укладено із порушенням вимог земельного законодавства.

З таким висновком суду першої інстанції судова колегія погодитись не може виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі розпорядження Балаклійської районної державної адміністрації № 450 від 11.08.2010 року, ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки, загальною площею 87,2067 га, за рахунок земель запасу, розташованих за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Розпорядженням голови Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області № 10 від 12.01.2011року погоджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди, загальною площею 87,2067 га, які надаються у тимчасове користування на умовах оренди ОСОБА_1 за рахунок земель запасу, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованих на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області.

Одночасно, передано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку загальною площею 87,2067 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, за рахунок земель запасу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

На підставі вказаного розпорядження між Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1 07.02 . 2011 року укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 15 років.

Так, договором оренди земельної ділянки від 07.02.2011 року ОСОБА_1 надано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля), яка знаходиться за межами населених пунктів на території Асіївської сільської ради Балаклійського району Харківської області, площею 36,5426 га (к.н. НОМЕР_1). Вказаний договір оренди зареєстровано у Управлінні Держкомзему Балаклійського району, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2011року № 632020004000263.

Приписами статті 1 ЗУ Про оренду землі встановлено, що оренда землі - засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 13 вищевказаного Закону договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з частини 1 статті 15 ЗУ Про оренду землі однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно статті 16 Закону України Про оренду землі укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Орендна плата відповідно до статті 21 ЗУ Про оренду землі - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати встановлюються за згодою сторін в договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

В статті 6 ЗУ Про плату за землю (в ред. на момент укладення договору) зазначено, що ставки земельного податку з одного гектара сільськогосподарських угідь встановлюються у відсотках від їх грошової оцінки у таких розмірах: для ріллі, сіножатей та пасовищ 0,1; для багаторічних насаджень 0,03.

З матеріалів справи вбачається, що між Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області та ОСОБА_1 07.02 . 2011 року укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 15 років, який зареєстровано у Управлінні Держкомзему Балаклійському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2011 року за № 632020004000263.

З моменту укладення договору оренди землі орендар земельної ділянки виконує умови договору і своєчасно сплачує встановлений орендодавцем розмір орендної плати, заборгованості по сплаті орендної плати на теперішній час відсутні.

За положеннями статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 ЦК України).

Відповідно до положень частини 1 статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Волевиявлення є важливим чинником, без якого неможливо вчинення правочину, що узгоджується зі свободою договору, як це передбачається вимогами статті 627 УК України.

Своє волевиявлення на укладання договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа, в якому фіксуються правові наслідки.

Положеннями статті 203 ЦК України, передбачено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам;особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільними відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відповідно до вимог статті 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до роз'яснень, які містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними , угода може бути визнана недійсною лише з підстав і з наслідками, передбаченими законом. Тому в кожній справі про визнання угоди недійсною суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угоди недійсною і настання певних юридичних наслідків.

У відповідності до пункту 7 вказаної постанови, правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, укладенню договору оренди землі передувало розробка та затвердження Розпорядженням голови Балаклійської районної державної адміністрації від 12.01.2011 року за № 10 технічної документації землеустрою щодо встановлення меж та складання документів, що посвідчують право оренди ОСОБА_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва .

Відповідно до витягу № 143 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, станом на 16.05.2011 року (виданої до реєстрації договору оренди), нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що передавалася ОСОБА_1 в оренду становила - 478023,97 грн.

Саме ця грошова оцінка земельної ділянки, що передавалася ОСОБА_1 в оренду і зазначена в договорі оренди земельної ділянки (а.с.13).

Таким чином, у 2011 році розмір орендної плати за земельну ділянку площею 36,54267 га встановлювався на підставі довідки щодо грошової оцінки землі, виданої держземагентством у Балаклійському районі, тобто державним органом, та була погоджена орендодавцем Балаклійською райдержадмністрацією в п. Об'єкт оренди договору оренди від 07.02.2011 року, розмір якої становив 478023,97 грн., а в березні 2015 року була укладена додаткова угода, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала - 1048475,69 грн. та збільшено відсоток орендної плати з 1,5 до 4%..

Як Договір про оренду землі від 07.02.2011 року так і Додаткова угода від 10.03.2015 року про внесення змін до договору оренди землі, зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно .

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області пояснив, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, станом на 16.05.2011 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що передавалася ОСОБА_1 в оренду становила - 478023,97 грн., тобто, була зазначена у договорі. Крім того, додаткова угода до договору оренди земельної ділянки від 10.03.2015 року була укладена 3-стороння за участю ще і Головного управління Держземагенства у Харківській області, де нормативна грошова оцінка земельної ділянки склала - 1048475,69 грн. та збільшено відсоток орендної плати з 1,5 до 4%.. Зауважень від Головного управління Держземагенства у Харківській області в цій частині також не було.

За змістом ст.21 Закону України Про оренду землі , орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою З відсотків нормативної грошової оцінки, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 закону України Про оцінку земель ).

Згідно з ч.5 ст.5 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок крім іншого використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що доводи прокурора про те, що при укладанні оспорюваного договору оренди земельної ділянки не була визначена грошова оцінка земельної ділянки, є безпідставними, тому підстав для задоволення позову немає.

Відповідно до статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно частини 2 статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на викладене, колегія судів вважає за необхідне скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави відмовити.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 374, ст. 376, ст. 381, 382, 383, 384 ЦПК України,-

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1- задовольнити.

Рішення Балаклійського районного суду Харківської області від 08 листопада 2017 року - скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури в інтересах держави до ОСОБА_1, Балаклійської районної державної адміністрації Харківської області про визнання недійсним договору оренди земельних ділянок - відмовити.

Постанова апеляційного суду законної набирає сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст постанови складений 30 травня 2018 року.

Головуючий - І.П. Коваленко

Судді - А.І. Овсяннікова

І.С. Сащенко

СудАпеляційний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.05.2018
Оприлюднено04.06.2018
Номер документу74339701
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —610/104/17

Постанова від 24.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Постанова від 24.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Ухвала від 29.01.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Ухвала від 05.01.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І.П. І. П.

Ухвала від 27.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І.П. І. П.

Рішення від 08.11.2017

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Усенко С. І.

Ухвала від 08.11.2017

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Усенко С. І.

Рішення від 08.11.2017

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Усенко С. І.

Ухвала від 27.03.2017

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Усенко С. І.

Ухвала від 26.01.2017

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Усенко С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні