Рішення
від 21.11.2017 по справі 583/1725/17
ОХТИРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 583/1725/17

2/583/842/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2017 року Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого - судді Ільченко В.М.

за участі секретаря Верби Н.О.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирці справу за позовом ОСОБА_3 до Охтирської міської ради Сумської області, виконавчого комітету Охтирської міської ради, третя особа ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

14.07.2017 відкрито провадження у справі. Позивач свої вимоги мотивує тим, що рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради №30 від 21.12.1964 йому була відведена земельна ділянка площею 600 кв.м за адресою: вул. Полтавська, 1а в м. Охтирка Сумської області під індивідуальне будівництво. У 1969 році на вказаній земельній ділянці відповідно до акту про закінчення будівництва та введення в експлуатацію індивідуального домоволодіння від 27.01.1969 він побудував житловий будинок. Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ №240905 від 13.05.2014 позивач на підставі рішення 46 сесії 5 скликання Охтирської міської ради Сумської області від 25.03.2010 отримав у власність земельну ділянку площею 0,0500 га (кадастровий номер 5910290000:06:009:0040) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою: вул. Полтавська, 1а м. Охтирка Сумської області. Коли позивач звернувся до нотаріуса з метою укласти договір дарування вказаної земельної ділянки, йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв'язку з розбіжністю реєстрації власників за даною адресою. Саме тоді він дізнався, що рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради №4 від 22.02.1973 ОСОБА_5 була відведена земельна ділянка площею 580 кв.м за адресою: вул. Полтавська, 1а в м. Охтирка Сумської області під індивідуальне будівництво і що за адресою: вул. Полтавська, 1А м. Охтирка Сумської області зареєстровано не його будинок, який він побудував ще в 1969 році, а зовсім інший, побудований вже у 1975 році, 1/2 частина якого належить ОСОБА_6, а інша 1/2 частина належить ОСОБА_7 Вказаний будинок розташований від його будинку на достатній відстані в кілька десятків метрів. Оскільки про те, що існує інший будинок з такою ж адресою як і у нього позивач дізнався лише у січні 2017 року, відповідач та третя особа добровільно в позасудовому порядку не бажають присвоїти іншу адресу будинку ОСОБА_6 та ОСОБА_7, позивач був змушений звернутися в суд з даним позовом, яким просить суд визнати причини пропуску звернення до суду з даним позовом поважними та поновити вказаний строк; визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради Сумської області №4 від 22 лютого 1973 року про відвід під індивідуальне будівництво земельної ділянки площею 580 кв.м за адресою м. Охтирка, вул. Полтавська, 1а ОСОБА_5

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник Охтирської міської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечила проти позову та пояснила, що повноваження виконкому Охтирської міської ради визначаються статтею 52 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні . В своєму позові позивач зазначив, що з метою вирішення питання зміни поштової адреси він звертався до третьої особи ОСОБА_4 та вказав, що йому було відмовлено у вирішенні даного питання, однак не надав жодних доказів, які б підтвердили те, що ОСОБА_7 відмовилася вирішити це питання. Крім того, помилковим є твердження позивача про повторність відведення земельної ділянки по вул. Полтавська, 1А, оскільки він сам вказав, що площа земельних ділянок різна. Таким чином, позивачу було відведено земельну ділянку площею 600 кв.м, а ОСОБА_5 - 518 кв.м. Позивач не обґрунтував, у чому саме на його думку полягає незаконність та протиправність оскаржуваного ним рішення. Окрім того, позивач із заявою про зміну поштової адреси належної йому земельної ділянки по вул. Полтавська, 1А в м. Охтирка до виконавчого комітету Охтирської міської ради не звертався взагалі. Таким чином, з боку відповідача не було жодних порушень прав та законних інтересів позивача, а тому його вимоги безпідставні.

Третя особа по справі ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилася, в своїх письмових запереченнях, поданих до суду, пояснила, що на її думку позов необґрунтований, підстав для поновлення пропущеного строку немає. Так, дійсно, позивачу рішенням виконкому Охтирської міської ради №30 від 21.07.1964 була виділена земельна ділянка під індивідуальне будівництво площею 600 кв.м за адресою: вул. Полтавська, 1А в м. Охтирка. У грудні 1968 року він закінчив будівництво будинку на вказаній земельній ділянці, про що отримав 27.01.1969 акт про закінчення будівництва та введення в експлуатацію будинку. В інвентарній справі №981 від 23.12.1998 про інвентаризацію домоволодіння позивача по вул. Полтавська, 1А в м. Охтирка відповідним компетентним органом була внесена правка, і замість адреси: вул. Полтавська, 1-А, в документах було вказано вул. Полтавська, 1-В. Однак після цього жодних дій виконавчі органи Охтирської міської ради щодо виправлення адреси та внесення змін у документи не вчиняли. Крім того, ОСОБА_7 вказала на те, що пропозицій щодо врегулювання спірного питання в позасудовому порядку від позивача вона не отримувала, він до неї не звертався. Вважає, що права позивача з її боку нічим не порушені, а дане питання можна вирішити іншим шляхом. Тому просила провадження по справі закрити.

Суд проаналізував матеріали справи, вислухав пояснення сторін, дослідив письмові докази, дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається у порядку, визначеному законом. Під правом володіння власністю визнається юридично забезпечена можливість фактичного панування власника над майном, не пов'язана з використанням його властивостей. Право користування власністю - це юридично забезпечена можливість власника добувати з належного йому майна корисні властивості. Під правом розпорядження розуміють юридично забезпечену можливість власника визначати долю майна.

Згідно ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Встановлено, що спірні цивільно-правові відносини між сторонами виникли у 1973 році, тому при вирішенні спору суд має керуватися нормами Цивільного кодексу Української РСР (1963 року) та Земельного кодексу Української РСР (1970 року), які на даний час втратили чинність.

Так, згідно ч.6 ст. 10 Земельного кодексу Української РСР (далі по тексту - ЗК УРСР) районні ради народних депутатів мають право вирішувати відповідно до статей 16, 54 цього Кодексу питання про надання землі в користування, видають землекористувачам документи на право користування землею.

Відповідно до ст. 15 ЗК УРСР земля надається в безстрокове або тимчасове користування. Безстроковим (постійним) визнається землекористування без заздалегідь встановленого строку.

Згідно ст. 16 ЗК УРСР надання земельних ділянок у користування здійснюється в порядку відведення. Відведення земельних ділянок провадиться на підставі зокрема рішення виконавчого комітету міської Рад народних депутатів в порядку, встановлюваному законодавством Союзу РСР і Української РСР. У постановах або рішеннях про надання земельних ділянок вказується мета, для якої вони надаються, і основні умови користування землею.

Відповідно до ст. 87 ЗК УРСР землями міської забудови вважаються землі, що забудовані або призначені для цієї мети за генеральним планом розвитку і забудови міста.

Земельні ділянки для житлового, промислового та іншого капітального будівництва надаються державним підприємствам, організаціям і установам, а також житлово-будівельним кооперативам та окремим громадянам для індивідуального житлового будівництва у безстрокове користування за рішенням виконавчого комітету міської Ради народних депутатів у відповідності з генеральним планом розвитку і забудови міста.

Згідно ст. 88 ЗК УРСР розміри земельних ділянок для об'єктів цивільного і житлового будівництва визначаються виконавчими комітетами міських Рад народних депутатів у відповідності з будівельними нормами і правилами. В містах, де допускається індивідуальне житлове будівництво, виконавчими комітетами міських Рад народних депутатів можуть надаватися громадянам для цієї мети земельні ділянки в розмірах від 0,03 до 0,06 гектара, з врахуванням місцевих умов, незалежно від кількості членів сім'ї.

Стаття 90 ЗК УРСР передбачає, що на землях міст при переході права власності на будівлю переходить також і право користування земельною ділянкою або її частиною. При переході будівлі у власність кількох осіб земельна ділянка переходить в користування всіх співвласників будівлі.

В судовому засіданні встановлено, що рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради депутатів трудящих №30 від 21.12.1964 позивачу ОСОБА_3 була надана у безстрокове користування земельна ділянка для будівництва індивідуального житлового будинку по вул. Полтавська, 1а в м. Охтирка Сумської області площею 600 кв.м (а.с.15).

29.12.1964 між відділом комунального господарства виконкому Охтирської міської ради депутатів трудящих м. Охтирка Сумської області та позивачем був укладений договір про надання йому у безстрокове користування земельної ділянки по вул. Полтавська, 1А в м. Охтирка Сумської області площею 600 кв.м для будівництва індивідуального житлового будинку на праві приватної власності, з числом кімнат від однієї до п'яти включно, завірений нотаріусом, реєстр №5-5442.

Згідно акту про закінчення будівництва та введення в експлуатацію індивідуального домоволодіння від 27.01.1969 вбачається, що ОСОБА_3 у грудні 1964 року розпочав будівництво свого будинку по вул. Полтавська, 1А в м. Охтирка Сумської області та завершив його будівництво у грудні 1968 року, в зв'язку з чим побудований ним будинок був прийнятий в експлуатацію, 17.03.1969 зареєстрований в Охтирському БТІ відповідно до Інструкції про порядок реєстрації домоволодінь в містах і селищах міського типу УРСР від 18 липня 1959 року №923-р, що підтверджується висновком про реєстрацію домоволодіння від 17.03.1969.

З матеріалів справи також вбачається, що рішенням виконавчого комітету Охтирської міської ради депутатів трудящих №4 від 22.02.1973 ОСОБА_5 була надана у безстрокове користування земельна ділянка для будівництва індивідуального житлового будинку по вул. Полтавська, 1а в м. Охтирка Сумської області площею 518 кв.м (а.с.17).

25.09.1973 між відділом комунального господарства виконкому Охтирської міської ради депутатів трудящих м. Охтирка Сумської області та ОСОБА_5 був укладений договір про надання йому у безстрокове користування земельної ділянки по вул. Полтавська, 1А в м. Охтирка Сумської області площею 518 кв.м для будівництва індивідуального житлового будинку на праві приватної власності, завірений нотаріусом, реєстр №1-3395.

Рішенням Охтирського районного народного суду Сумської області від 04.02.1975 по цивільній справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_5 про розділ спільно нажитого майна спірне домоволодіння (житловий будинок-незакінчений, туалет, огорожа) по вул. Полтавська, 1А, м. Охтирка, Сумської області був переданий у приватну власність ОСОБА_6, та 30.10.1976 року був зареєстрований в Охтирському БТІ відповідно до §22 Інструкції МКГ УРСР від 31.01.1966 Про порядок реєстрації домоволодінь в містах і селищах міського типу УРСР , що підтверджується висновком про реєстрацію житлового будинку від 30.10.1976.

Згідно договору дарування від 21.02.1977, посвідченого нотаріусом Охтирської державної нотаріальної контори, належний їй житловий будинок з надвірними будовами по вул. Полтавська, 1 в м. Охтирка, Сумської області ОСОБА_6 подарувала ОСОБА_8

Після смерті ОСОБА_8, яка померла 01.02.1997, спадкоємцями належного їй жилого будинку з господарськими спорудами, що знаходиться в м. Охтирка по вул. Полтавська, 1а , розташованого на приватизованій земельній ділянці, стали ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в рівних долях, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 04.06.2004 року, реєстр 2-717, і які в подальшому зареєстрували успадковані ними частки вказаного домоволодіння в установленому законом порядку, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 11.06.2004 №3831042.

Право кожної особи на захист свого порушеного права, його невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства закріплено статтею 15 ЦК України. Якщо буде встановлено, що заявлені вимоги за своїм змістом не відповідають матеріально-правовим способам захисту права суд приймає рішення про відмову у позові.

Позивачем порушується питання про визнання незаконним рішення виконкому від 22.02.1973, яким виділено земельну ділянку ОСОБА_5

Разом з тим, на час прийняття оспорюваного рішення був встановлений інший, не судовий порядок його оскарження, яким позивач на той час не скористався. Оскарження рішення в судовому порядку чинним на той час законодавством не передбачалося.

Крім того, як вже зазначалося, на даний час змінилася форма власності земельної ділянки, виділеної ОСОБА_5 під забудову, яка приватизована, а також успадкована ОСОБА_4 і позивач не довів, яким саме чином рішення про виділення іншій особі фактично іншої земельної ділянки під забудову порушує його право на реєстрацію права власності на приватизовану ним земельну ділянку.

Окремо слід зазначити, що згідно Порядку присвоєння та зміни поштових адрес об'єктам нерухомого майна в місті Охтирка зміна адреси об'єктів нерухомості здійснюється на підставі рішень виконавчого комітету Охтирської міської ради. Зміна адреси об'єктів нерухомості здійснюється по зверненню заявника на підставі документів передбачених розділом 2 цього Положення. Анулювання адреси відбувається в разі: фактичного (фізичного) знищення об'єкту нерухомості, якому раніше була присвоєна адреса; виключення в порядку, встановленому чинним законодавством, земель з меж міста; інші підстави. Анулювання адреси робитися на підставі заяви зацікавленого суб'єкта шляхом прийняття відповідного рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради.

Однак, позивач не звертався у Охтирську міську раду із заявою про зміну адреси реєстрації належного йому домоволодіння.

Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення заявлених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 58-60, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні при проголошенні рішення - в той же строк з часу отримання його копії.

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області ОСОБА_9

СудОхтирський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення21.11.2017
Оприлюднено23.11.2017
Номер документу70426075
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —583/1725/17

Постанова від 24.01.2018

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Постанова від 24.01.2018

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Ухвала від 03.01.2018

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Ухвала від 21.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Сумської області

Кононенко О. Ю.

Ухвала від 24.11.2017

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ільченко В. М.

Ухвала від 23.11.2017

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ільченко В. М.

Рішення від 21.11.2017

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ільченко В. М.

Рішення від 16.11.2017

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ільченко В. М.

Ухвала від 02.11.2017

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ільченко В. М.

Ухвала від 14.07.2017

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Ільченко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні