Ухвала
від 20.11.2017 по справі 816/1142/17
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2017 р.Справа № 816/1142/17 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бегунца А.О.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру України у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2017р. по справі № 816/1142/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру України у Полтавській області Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_2 Терра-Макс"

про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, відповідач), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_2 - Макс" про визнання незаконним та скасування рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформленого листом від 12.06.2017 №7429/6-17, зобов'язання повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га (кадастровий номер 5320687200:00:012:0104) у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2017 року вказаний позов задоволено у повному обсязі. Визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладену у листі №7429/6-17 від 12 червня 2017 року у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га (кадастровий номер 5320687200:00:012:0104) у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га (кадастровий номер 5320687200:00:012:0104) у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, апеляційна скарга відповідача мотивована тим, що, відповідно до пункту "г" частини другої 2 статті 28 Закону України "Про землеустрій" розробники документації із землеустрою зобов'язані виконувати роботи зі складання документації із землеустрою у строк, передбачений договором; максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати шести місяців з моменту укладення договору. Вказує, що наказ ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 12.04.2016 № 2718-СГ є актом індивідуальної дії, який вичерпує свою дію фактом його виконання, а тому встановлення річного строку на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є обґрунтованим. Оскільки проект землеустрою позивач подав на затвердження пізніше визначеного в дозволі строку, то спірне рішення відповідача про відмову у затвердженні проекту землеустрою є правомірним.

Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 25.01.2016 до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області звернувся гр. ОСОБА_1 з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

За результатами розгляду вказаного клопотання, ГУ Держгеокадастру у Полтавській області прийнятий наказ від 12.04.2016 № 2718-СГ про надання дозволу гр. ОСОБА_1 розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області за межами населених пунктів.

За змістом пунктів 2, 3 вищевказаного наказу визначено - протягом року забезпечити розробку та погодження в установленому законом порядку проекту землеустрою щодо відведення зазначених земельних ділянок, подати погоджений проект землеустрою до ГУ для затвердження. У разі невиконання вимог пункту 2 вважати наказ таким, що втратив чинність.

Після розроблення, проект було подано на погодження до Відділу Держгеокадастру в Глобинському районі, за наслідками розгляду якого Відділом наданий висновок від 03.02.2017 № 50/82-17 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства із земель запасу (рілля) у власність за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

Позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Полтавській області із клопотанням про затвердження проекту землеустрою.

Однак, листом Головного управління Держкомзему у Полтавській області від 04.04.2017 №3501/6-17 повідомлено позивача, що в представленій на розгляд землевпорядній документації потребують уточнення дані: щодо пунктів ДГМ використаних при виконанні геодезичних робіт при здійсненні землеустрою, оскільки за результатами обстеження геодезичних пунктів Державної геодезичної мережі пункти ДГМ "Броварки" (індекс М362125500) на який йде посилання в землевпорядній документації, не знайдено; місця розташування земельної ділянки.

Матеріали геодезичних вишукувань та перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) привести у відповідність вимог Закону України "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натуру (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 №376, Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:500, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКНТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Укргеодезкартографії від 09.04.1998 №56 (долучити розрахунок координат земельного масиву, земельної ділянки, передбаченої до відведення). Не враховані вимоги п. 5 Інструкції з топографічного знімання щодо допустимих довжин сторін у теодолітних ходах.

Крім того, зазначено про необхідність надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями щодо площі, яка запроектована до відведення.

Після усунення зауважень, викладених у наведеному листі відповідача, проект землеустрою повторно подано на затвердження разом з клопотанням від 26.05.2017 року.

За наслідками розгляду вказаного клопотання позивачу надано відповідь, оформлену листом від 12.06.2017 №7429/6-17.

У листі зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинен відповідати вимогам статей 50 Закону України "Про землеустрій", 22, 34 Закону України "Про державний земельний кадастр", Закону України "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 № 376 із змінами, "Вимогам до технічного і технологічного забезпечення виконавців (розробників) робіт із землеустрою", затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.04.2013 № 255. Керуючись пунктами 2, 3 наказу Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 12.04.2016 за № 2718-СГ про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, передбачено строк дії дозволу - один рік. Враховуючи, що наказ Головного управління Держземагенства у Полтавській області від 12.04.2016 за № 2718-СГ, про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, втратив чинність у зв'язку з тим, що поданий проект на затвердження пізніше зазначеного в дозволі на розробку проекту терміну, запропоновано звернутися з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Позивач, не погодившись із відмовою у затвердженні проекту землеустрою, звернувся до суду.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у погодженні проекту землеустрою, викладена у листі від 12.06.2017 №7429/6-17, не ґрунтується на вимогах законодавства, а також повно та всебічно встановлених обставинах, які мали значення для прийняття такого рішення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірах, не більше 2,0 гектара.

Відповідно положень частини четвертої статті 122 Земельного кодексу Україні центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Приписами частини першої статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення уповноваженого органу виконавчої влади приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема, у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). У випадку формування нової земельної ділянки надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розроблення якої здійснюється на підставі дозволу, зокрема, органу виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 12.04.2016 № 2718-СГ надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області за межами населених пунктів.

Далі позивач звернувся до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_2 - Макс", яке має кваліфікаційні сертифікати і відповідає вимогам до розробників документації із землеустрою, визначених ст. 26 Закону України "Про землеустрій", із заявою про розроблення проекту землеустрою щодо відведення означеної земельної ділянки.

У 2016 році Товариством з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_2 - Макс" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель не наданих у власність або постійне користування на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

За змістом частини шостої статті 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частиною четвертою статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.

Висновком Відділу Держгеокадастру у Глобинському районі Полтавської області від 03.02.2017 №50/85-17 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства із земель запасу (рілля) у власність за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області проект землеустрою громадянину ОСОБА_1 - погоджено.

Частиною шостою статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснюється рішенням уповноваженого органу про надання земельної ділянки у користуванні за проектом землеустрою щодо її відведення (частина десята статті 123 Земельного кодексу України).

Згідно вимог частини тринадцятої статті 123 Земельного кодексу України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з приводу необґрунтованістю мотивів відмови в затвердженні проекту землеустрою позивача з підстав закінчення річного строку на розроблення проекту землеустрою, викладених в листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 12 червня 2017 року №7429/6-17, з огляду на наступне.

Так, річний строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки був передбачений частиною одинадцятою статті 151 Земельного кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" від 16 вересня 2008 року №509-VI. Згідно з цією нормою строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимог щодо її відведення становить один рік і може бути продовжений одноразово на такий самий строк. У разі якщо протягом встановленого строку проект відведення земельної ділянки не поданий на затвердження до відповідного органу, дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимоги щодо її відведення вважаються анульованими.

Однак, з прийняттям 05 листопада 2009 року Верховною Радою України Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю" від 05 листопада 2009 року № 1702-VI, який набрав чинності 10 грудня 2009 року, статтю 151 Земельного кодексу України викладено в іншій редакції, зокрема, виключено норми стосовно строку дії дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Чинна на момент виникнення спірних правовідносин редакція Земельного кодексу України питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки врегульовує статтею 118, згідно з сьомою частиною якої відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

При цьому, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою" від 02 червня 2015 року №497-VIII законодавцем внесено зміни до Закону України "Про землеустрій" та доповнено статтю 22 частиною другою наступного змісту: "рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку документації із землеустрою приймається виключно у строки та лише у випадках, передбачених цим Законом та Земельним кодексом України. Зазначене рішення надається безоплатно та має необмежений строк дії".

Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідачем безпідставно обмежено річним строком чинність свого наказу від 12.04.2016 № 2718-СГ про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Крім того, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, жодна з яких відповідачем у листі від 12 червня 2017 року № 7429/6-17 не наведена.

За приписами частин п'ятої та шостої статті 186-1 Земельного кодексу України органи, зазначені в частинах першій, другій та третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Як встановлено матеріалами справи та не спростовано доводами апеляційної скарги, рішення ГУ Держгеокадастру в Полтавській області від 12 червня 2017 року № 7429/6-17 не містить визначених частиною шостою статті 1861 Земельного кодексу України підстав, наявність яких зумовлювала б обґрунтовану відмову в затвердженні проекту землеустрою, тобто спірна відмова не ґрунтується на вимогах закону,

В той же час, як встановлено судом першої інстанції та з матеріалів справи вбачається, що спірна відмова мотивована лише втратою чинності наказом про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, що не заперечується відповідачем. Однак, відповідачем не досліджувалась подана на погодження землевпорядна документація на предмет її відповідності положенням вимогам законів та прийнятих до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про неправомірність відмови відповідача у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що викладена у рішенні Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, оформлене листом від 12.06.2017 за вих. № 7429/6-17

У зв'язку із викладеним, судом першої інстанції обґрунтовано визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладену у листі №7429/6-17 від 12 червня 2017 року у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га (кадастровий номер 5320687200:00:012:0104) у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га (кадастровий номер 5320687200:00:012:0104) у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Пронозівської сільської ради Глобинського району Полтавської області.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру України у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 03.08.2017р. по справі № 816/1142/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_3 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5

Повний текст ухвали виготовлений 24.11.2017 р.

СудХарківський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.11.2017
Оприлюднено26.11.2017
Номер документу70491725
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —816/1142/17

Ухвала від 20.11.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Бегунц А.О.

Ухвала від 25.10.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Бегунц А.О.

Ухвала від 25.10.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Бегунц А.О.

Ухвала від 17.10.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Бегунц А.О.

Ухвала від 20.09.2017

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Бегунц А.О.

Постанова від 03.08.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 19.07.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 19.07.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні