Постанова
від 22.11.2017 по справі 688/2964/17
ШЕПЕТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 688/2964/17

№ 2-а/688/97/17

Постанова

Іменем України

22 листопада 2017 року Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Березової І.О.

при секретарі Грицак Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шепетівка

справу за адміністративним позовом ОСОБА_1

до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області

третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю Поділля + ,

про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач в поданій суду позовній заяві просить зобов'язати Шепетівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати до до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення , періоди його роботи трактористом з липня 1985 року по 31 грудня 1987 року, з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1997 року в сільськогосподарських підприємствах, правонаступником яких є ТОВ Поділля+ та призначити йому пенсію на пільгових умовах з дня звернення, тобто з 29 травня 2017 року. В червні 2001 року в приміщенні контори СТОВ Поділля сталась пожежа, в результаті чого було знищено стажові книжки, трудові книжки, розрахункові відомості по нарахуванню заробітної плати за період з 1978 по 1997 роки. 29 травня 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах. Листом від 04 серпня 2017 року за №5421/03 було відмовлено. Не погоджуючись з відмовою відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_2 позов підтримали, просили його задоволити.

Представник Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області Лиса О.В. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, пояснивши, що оскільки робота на посаді тракториста не підтверджена в первинних документах, а пільговий стаж не може підтверджуватися показаннями свідків, тому в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно з п. в ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення відмовлено на законних підставах.

Представник третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю Поділля+ Юрков В.О. в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог позивача.

Заслухавши пояснення сторін, покази свідків, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з заступних підстав.

Відповідно до п. в ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 прийнятий на посаду тракториста в колгосп ім. К. Маркса с. Ленківці Шепетівського району 10 червня 1985 року; 02 січня 1988 року переведений на посаду бригадира тракторної бригади; 05 січня 1989 року колгосп ім. К. Маркса реорганізовано та на його базі створено колгосп Поділля ; 04 січня 1990 року позивач переведений на посаду тракториста; 23 березня 1992 року колгосп Поділля реорганізовано і на базі його створено колективне сільськогосподарське підприємство Поділля ; 26 грудня 1997 року КСГП Поділля реорганізовано, та на його базі створено сільськогосподарське підприємство власників Поділля ; 25 січня 2000 року СГПВ Поділля реорганізовано, на його базі створено сільськогосподарський виробничий кооператив Поділля ; 05 січня 2001 року СГВК Поділля , на його базі створено сільськогосподарське ТОВ Поділля ; 28 березня 2012 року СТОВ Поділля реорганізовано і на його базі створено ТОВ Поділля+ ; 02 грудня 2013 року звільнений з роботи за згодою двох сторін; 03 червня 2014 року прийнятий на роботу в ТОВ Поділля+ на посаду бригадира на дільницях основного виробництва; 16 червня 2014 року переданий на посаду тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва; 12 грудня 2014 року звільнений з роботи згодою двох сторін; 30 березня 2015 року прийнятий на роботу в ТОВ Поділля + трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва; 12 грудня 2015 року звільнений з роботи за згодою двох сторін; 25 квітня 2016 року прийнятий на роботу в ТОВ Поділля+ на посаду техніка-механіка сільськогосподарського виробництва; 10 травня 2016 року ОСОБА_1 переведений на посаду тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва; 14 грудня 2016 року звільнений з роботи за згодою двох сторін; 22 лютого 2017 року прийнятий на тимчасово створене робоче місце підсобним робітником на період виконання тимчасових робіт; 28 лютого 2017 року звільнений з роботи у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору.

Таким чином, з липня 1985 року по 2016 рік включно ( за виключенням 1988-1989 років) ОСОБА_1 працював трактористом та був безпосередньо зайнятий у вирощуванні сільськогосподарської продукції.

Згідно довідки від 10 червня 2001 року 6-ої самостійної державної пожежної частини Управління державної пожежної охорони виданої СТОВ Поділля с. Ленківці Шепетівського району, вбачається, що 06 червня 2001 року дійсно мала місце пожежа в будівлі контори СТОВ Поділля в с. Ленківці Шепетівського району, в результаті якої вогнем знищено покриття та перекриття будинку, меблі, документи, лічильні машинки, друкарську електричну машинку, телевізор, інвентар, віконні та дверні блоки.

Відповідно до довідки №68 від 05 вересня 2017 року, виданої ТОВ Поділля+ , встановлено, що 06 червня 2001 року в приміщенні контори господарства ТОВ Поділля+ сталася пожежа; в результаті вогнем було знищено: стажові книжки, трудові книжки та розрахункові відомості по нарахуванню заробітної плати з 1953 по 1977 роки включно, а за період з 1978 по 1997 роки включно сума оплати праці залишилася тільки річна, а розбити по місяцях немає можливості; за 1998 р. книги по заробітній платі залишились частково.

Під час роботи позивача трактористом ТОВ Поділля йому нараховувалась заробітна плата, з якої сплачувались всі обов'язкові платежі, що підтверджується наявними матеріалами, а тому позивач має право на зарахування до стажу роботи період роботи трактористом з з липня 1985 року по 31 грудня 1987 року, з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1997 року.

Відповідно до довідки ТОВ Поділля+ №69, виданої 05 вересня 2017 року вбачається, що ТОВ Поділля + є правонаступником СТОВ Поділля , що створене на ряді проведених організацій, а саме: 1971 року колгосп ім. Маяковського реорганізовано і на базі його створено колгосп ім. К. Маркса; 12 січня 1989 року колгосп ім. К. Маркса реорганізовано і на його базі створено колгосп Поділля ; 23 вересня 1992 року колгосп Поділля реорганізовано, на його базі створено колективне сільськогосподарське підприємство Поділля ; 26 грудня 1997 року КСГП Поділля реорганізовано, на його базі створено сільськогосподарське підприємство власників Поділля ; 25 січня 2000 року СГПВ Поділля реорганізовано, на його базі створено сільськогосподарський виробничий кооператив Поділля ; 05 січня 2001 року СГВК Поділля реорганізовано і на його базі створено сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Поділля ; 28 березня 2012 року СТОВ Поділля реорганізовано, на його базі створено ТОВ Поділля+ .

Факт роботи позивача трактористом у спірний період роботи підтвердили допитані в судовому засіданні свідки.

Так, свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили суду, що працювали разом з позивачем у ТОВ Поділля , яке згодом було реорганізовано.

Вказані обставини підтверджуються відповідними записами в трудовій книжці, копія якої містяться в матеріалах справи.

У відповідності до ч. 1 ст. 48 КЗпП України, а також ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення , основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Трудова книжка ОСОБА_1 містить відомості щодо прийняття його на роботу трактористом у зазначені спірні періоди, тобто містить відомості про характер його роботи.

Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення .

Відповідно до п. 10 листа Вищого адміністративного суду України № 1406/100 /13-08 від 14 серпня 2008 р. Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку) слідує, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливість одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації, або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені в Законі України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , згідно якого положення Закону України Про пенсійне забезпечення застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Відповідно до п. в ч. 1 ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Відповідно до п. 1 Основних положень про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, затверджених Радою міністрів СРСР від 21 квітня 1975 року № 310 трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 12 серпня 1993 року N 637 визначено, що для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Пунктом 18 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що Шепетівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області необґрунтовано було відмовлено позивачу у зарахуванні до стажу роботи, що дає право на призначення пільгової пенсії, періоди роботи трактористом за період з липня 1985 року по 31 грудня 1987 року, з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1997 року, чим порушено його законні права та інтереси.

Досліджені судом довідки про стаж роботи, трудова книжка, де посада ОСОБА_1 за період з 1978 по 2016 роки зазначена як тракторист , а також показання свідків доводять, що у вказаний період часу позивач працював трактористом, тобто на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та виконував встановлені норми обслуговування, в зв'язку з чим суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

На підставі Закону України Про пенсійне забезпечення , керуючись ст.ст. 10, 11, 14, 69-71, 86, 94, 158-163, КАС України ,

суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконною відмову Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області в зарахуванні до стажу роботи трактористом в періоди роботи ОСОБА_1 трактористом в сільськогосподарських підприємствах, правонаступником яких є товариство з обмеженою відповідальністю Поділля+ , у періоди роботи з липня 1985 року по 31 грудня 1987 року, з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1997 року.

Зобов'язати Шепетівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області:

зарахувати до стажу роботи трактористом у в сільськогосподарських підприємствах, правонаступником яких є товариство з обмеженою відповідальністю Поділля+ , періоди роботи з липня 1985 року по 31 грудня 1987 року, з 01 січня 1990 року по 31 грудня 1997 року, що дає право на пільгову пенсію та призначити ОСОБА_1 пенсію у відповідності до пункту в ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення , на пільгових умовах з моменту його звернення з 22 травня 2017 року.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя :

СудШепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення22.11.2017
Оприлюднено28.11.2017
Номер документу70515127
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —688/2964/17

Постанова від 28.02.2018

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Ухвала від 29.01.2018

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Постанова від 22.11.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

Постанова від 22.11.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

Ухвала від 30.10.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

Ухвала від 12.10.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні