Постанова
від 28.02.2018 по справі 688/2964/17
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 688/2964/17

Головуючий у 1-й інстанції: Березова І.О.

Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.

28 лютого 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гонтарука В. М.

суддів: Білої Л.М. Граб Л.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 листопада 2017 року (ухвалена в м. Шепетівка) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТОВ "Поділля +" про зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

В жовтні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТОВ "Поділля +" про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з липня 1995 рок по 2016 рік включно працював трактористом та був безпосередньо зайнятий у вирощуванні сільськогосподарської продукції, досяг 55- річного віку, а тому зазначає що він має право на отримання пільгової пенсії, передбаченої п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Однак через неправомірні, на його думку, дії відповідача він не отримує пенсію .

Постановою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах, який підтверджується трудовою книжкою та іншими доказами, як передбачено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12.08.1993 р. №637.

Не погоджуючись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив про те, що судом першої інстанції при прийнятті рішення було порушено норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим постанова Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 листопада 2017 року підлягає скасуванню.

За приписами ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. За таких умов, згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 29 травня 2017 року позивач звернувся до Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

Листом № 5421/03 від 04 серпня 2017 року Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовлено ОСОБА_2 в призначені пільгової пенсії за віком як трактористу, оскільки періоди роботи на посаді тракториста з 1985 року по 31.12.1987 року, з 01.01.1990 року по 31.12.1997 року не підтверджено первинними документами.

Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст.13 п. в Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 року із змінами та доповненнями, на пільгових умовах право на пенсію за віком тракториста машиніста незалежно від місця останньої роботи, які були безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Згідно до ст. 62 Закону України Про пенсійне забезпечення, п.4 Положення Про порядок підтвердження трудового стажу затвердженого постановою Держкомітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 12.09.1990р. № 369/16-52, п.п.1.1 Інструкції Про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах, організаціях , затвердженої постановою Держкомпраці СРСР по праці і соціальних питаннях від 20.06.1974 р. №162 із змінами та доповненнями, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка; трудова книжка є основним документом про трудову діяльність.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пунктів 2, 3, 20 даного Порядку, у разі, якщо документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків; за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містять неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи; у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії „тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.

Аналізуючи доводи апелянта щодо правомірності винесення оскаржуваних рішень, суд апеляційної інстанції вказує на наступне.

З матеріалів адміністративної справи, зокрема з трудової книжки встановлено, що позивач прийнятий на посаду тракториста в колгосп ім. К. Маркса с. Ленківці, Шепетівського району 10 червня 1985 року; 02 січня 1988 року переведений на посаду бригадира тракторної бригади; 05 січня 1989 року колгосп ім. К. Маркса реорганізовано та на його базі створено колгосп Поділля ; 04 січня 1990 року позивач переведений на посаду тракториста; 23 березня 1992 року колгосп Поділля реорганізовано і на базі його створено колективне сільськогосподарське підприємство Поділля ; 26 грудня 1997 року КСГП Поділля реорганізовано, та на його базі створено сільськогосподарське підприємство власників Поділля ; 25 січня 2000 року СГПВ Поділля реорганізовано, на його базі створено сільськогосподарський виробничий кооператив Поділля ; 05 січня 2001 року СГВК Поділля , на його базі створено сільськогосподарське ТОВ Поділля ; 28 березня 2012 року СТОВ Поділля реорганізовано і на його базі створено ТОВ Поділля+ ; 02 грудня 2013 року звільнений з роботи за згодою двох сторін; 03 червня 2014 року прийнятий на роботу в ТОВ Поділля+ на посаду бригадира на дільницях основного виробництва; 16 червня 2014 року переведений на посаду тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва; 12 грудня 2014 року звільнений з роботи згодою двох сторін; 30 березня 2015 року прийнятий на роботу в ТОВ Поділля + трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва; 12 грудня 2015 року звільнений з роботи за згодою двох сторін; 25 квітня 2016 року прийнятий на роботу в ТОВ Поділля+ на посаду техніка-механіка сільськогосподарського виробництва; 10 травня 2016 року ОСОБА_2. переведений на посаду тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва; 14 грудня 2016 року звільнений з роботи за згодою двох сторін; 22 лютого 2017 року прийнятий на тимчасово створене робоче місце підсобним робітником на період виконання тимчасових робіт; 28 лютого 2017 року звільнений з роботи у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору.

Також, колегія суддів звертає увагу, що згідно довідки виданої 6-ою самостійною державною пожежною частиною Управління державної пожежної охорони виданої СТОВ Поділля с. Ленківці Шепетівського району від 10 червня 2001 року та довідки №68 від 05 вересня 2017 року, виданої ТОВ Поділля , встановлено, що 06 червня 2001 року в будівлі контори СТОВ Поділля в с. Ленківці Шепетівського району була пожежа, в результаті якої вогнем знищено покриття та перекриття будинку, меблі, документи, лічильні машинки, друкарську електричну машинку, телевізор, інвентар, віконні та дверні блоки, стажові книжки, трудові книжки та розрахункові відомості по нарахуванню заробітної плати з 1953 по 1977 роки включно, а за період з 1978 по 1997 роки включно сума оплати праці залишилася тільки річна, а розбити по місяцях немає можливості; за 1998 р. книги по заробітній платі залишились частково.

Крім того, як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_2. має посвідчення тракториста - машиніста.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу під час роботи трактористом в ТОВ Поділля нараховувалась заробітна плата, з якої сплачувались всі обов'язкові платежі.

З огляду на вищезазначені обставини справи, а також наявність відповідних в трудовій книжці позивача записів, які підтверджують пільговий характер роботи та професію позивача, приймаючи до уваги наявність пільгового стажу, колегія суддів приходить до висновку, що позивач набув права на призначення пільгової пенсії за віком згідно з п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Шепетівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 22 листопада 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та відповідно до ст.328 КАС України оскарженню у касаційному порядку не підлягає.

Головуючий Гонтарук В. М. Судді Біла Л.М. Граб Л.С.

СудВінницький апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.02.2018
Оприлюднено02.03.2018
Номер документу72505662
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —688/2964/17

Постанова від 28.02.2018

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Ухвала від 29.01.2018

Адміністративне

Вінницький апеляційний адміністративний суд

Гонтарук В. М.

Постанова від 22.11.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

Постанова від 22.11.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

Ухвала від 30.10.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

Ухвала від 12.10.2017

Адміністративне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Березова І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні