Справа № 761/42973/17
Провадження № 1-кс/761/27296/2017
У Х В А Л А
Іменем України
28 листопада 2017 року
слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , представника власника майна ОСОБА_4 , розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу ГП України ОСОБА_5 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22017000000000363,-
ВСТАНОВИВ:
Головним слідчим управлінням СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22017000000000363 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.190, ч.2 ст.200, ч.3 ст.209 КК України.
В ході досудового слідства встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , не пізніше 2014 року, більш точні дата та обставини в ході досудового слідства не встановлені, з метою незаконного особистого збагачення, розробив злочинну схему заволодіння грошовими коштами з платіжних карток третіх осіб.
Так, ОСОБА_6 підшукав в мережі Інтернет сайт «dumps.pw», на якому невстановленими в ході досудового слідства особами здійснювався продаж ідентифікаційний даних (т.зв. «дампів»), незаконно зчитаних ними з магнітних стрічок платіжних карток користувачів на території США, достатніх для створення дублікатів таких карток та проведення за їх допомогою платежів без згоди та відома законних власників.
При цьому, ОСОБА_6 був достовірно поінформований, що емітенти (видавники) платіжних карток з метою недопущення незаконного використання таких дублікатів мають системи боротьби із шахрайством (т.зв. «антифрод»), який полягає у відстеженні підозрілих операцій по картці за певними критеріями та блокуванні їх у разі виявлення ознак шахрайства. Зокрема, такі системи блокували використання картки в адміністративно-територіальних одиницях, відмінних від місця проживання або перебування законного користувача (в даному випадку поза межами відповідного штату в США).
Крім того, вказані «дампи» не містили відомостей стосовно ПІН-кодів карток, які підлягали дублюванню, що унеможливлювало пряме зняття з них коштів за допомогою банкоматів або придбання товарів на значні суми (як правило, більше 100 доларів США за одну транзакцію, в залежності від емітента).
Таким чином, дублікати платіжних карток, можливість виготовлення яких отримав ОСОБА_6 , могли бути використані лише на території США та лише для придбання товарів без прямого зняття готівки.
У зв`язку з цим, ОСОБА_6 прийняв рішення підшукати співучасників для описаної вище протиправної діяльності та організувати їх виїзд на територію США, використовуючи наявні у нього зв`язки у вказаній країні.
По прибутті на територію США співучасники ОСОБА_6 мали придбати обладнання, необхідне для створення дублікатів платіжних карток (пристрій для запису магнітних стрічок, а також заготовки з магнітними стрічками), придбати «дампи» на вказаному сайті та виготовити необхідну кількість дублікатів.
Далі співучасники ОСОБА_6 мали використовувати вказані картки для придбання в роздрібних торгових мережах на території США подарункових сертифікатів (т.зв. «гіфт-карток») відомих торгових мереж або Інтернет-магазинів (« ІНФОРМАЦІЯ_1 », «Ebay», « ІНФОРМАЦІЯ_2 », «iTunes» та ін.), які могли бути використані взамін грошових коштів для придбання товарів у вказаних мережах. При цьому, для придбання товарів за вказаними подарунковими сертифікатами необхідні були лише їх секретні коди, розміщені під захисним покриттям, без фізичної наявності самої картки (аналогічно карткам поповнення мобільного рахунку).
Після придбання достатньої кількості подарункових сертифікатів співучасники ОСОБА_6 мали зітерти захисні покриття на їх секретних кодах, сфотографувати дані сертифікати з відкритими секретними кодами та переслати отримані зображення ОСОБА_6 засобами електронної пошти. В результаті ОСОБА_6 мав отримати у своє розпорядження зображення подарункових карток з відкритими секретними кодами, достатні для легальної купівлі за них товарів або послуг без фізичного переміщення вказаних сертифікатів через митний кордон України.
Крім того, ОСОБА_6 через мережу Інтернет підшукав невстановлених осіб, які здійснювали придбання кодів подарункових сертифікатів в обмін на сурогатні гроші (т.зв. «криптовалюту») «Біткоін», що дозволяло здійснювати такі операції без розкриття реальних даних контрагентів між собою.
В подальшому отримані в результаті вищеописаних дій «Біткоіни» ОСОБА_6 планував обмінювати на готівкову українську гривню або долари США. При цьому співучасникам, які діяли на території США, ОСОБА_6 мав виплачувати грошову винагороду в розмірі 0,75 номінальної вартості переданих йому подарункових сертифікатів.
Після розробки даної злочинної схеми ОСОБА_6 , достовірно усвідомлюючи протиправність та суспільну небезпеку описаних вище дій, у період з 2014 року по теперішній час підшукав на території України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , яким розповів описану злочинну схему та запропонував прийняти участь в даній протиправній діяльності в якості його співучасників.
На дану пропозицію вказані особи погодились, після чого ОСОБА_6 , діючи як організатор запланованого злочину, організував виїзд вказаних осіб до США та здійснював керівництво їх подальшими діями.
Так, вказані особи, знаходячись на території США, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , який знаходився на території України, та під керівництвом останнього, придбали необхідні для описаної протиправної діяльності пристрої для запису магнітних стрічок на картках, заготовки карток з магнітними стрічками, а також «дампи» реальних платіжних карток, емітованих банками або іншими уповноваженими установами на території США.
Далі вказані особи, знаходячись на території США, діючи за вказівками та під керівництвом ОСОБА_6 , який знаходився на території України, з використанням зазначених засобів, а також електронно-обчислювальної техніки (комп`ютерів) у період з 2014 року по теперішній час систематично здійснювали запис придбаних «дапмів» на магнітні стрічки заготовок платіжних карток, здійснюючи таким чином їх підробку (точна кількість підроблених платіжних карток в ході досудового слідства не встановлена, але не менше, ніж 97 штук).
Крім того, у вказаний період часу перелічені особи, знаходячись на території США, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , який знаходився на території України, та під керівництвом останнього, використовуючи вищевказані дублікати платіжних карток, підроблені за допомогою електронно-обчислювальної техніки, систематично здійснювали обман логічного захисту електронних платіжних систем, видаючи такі підроблені платіжні картки за справжні, і таким чином на даний час заволоділи майном подарунковими сертифікатами торгівельних мереж та Інтернет-магазинів на суму не менш, ніж 3 млн. 762 тис. 501 долар США, що, згідно курсу Національного банку України станом на 09.06.2017, складає 98млн. 386тис. 443 гривні та, згідно примітки 4 ст.185 КК України, становить особливо великий розмір.
В подальшому ОСОБА_6 , згідно раніше досягнутої домовленості із переліченими особами, отримував від них засобами електронної пошти фотознімки вказаних подарункових сертифікатів з відкритими секретними кодами. При цьому, вказані фотознімки були достатніми для придбання в майбутньому будь-якого майна у відповідній торговій мережі або Інтернет-магазині на суму номіналу сертифікату, а отже являли собою майнове право як різновид майна в розумінні ст.190 ЦК України.
Після отримання зображень подарункових сертифікатів, ОСОБА_6 , достовірно усвідомлюючи що дане майно отримане в результаті вчинення суспільно небезпечних діянь, передбачених ч.2 ст.200, ч.4 ст.190 КК України, вчинював з ними правочини шляхом продажу невстановленим в ході досудового слідства особам за сурогатні гроші («криптовалюту») «Біткоін», яку в подальшому за невстановлених в ході досудового слідства обставин обмінював на українські гривні та долари США.
Всього ОСОБА_6 за описаних вище обставин було продано зображень подарункових сертифікатів з відкритими секретними кодами на суму не менш, ніж 3 млн. 762 тис. 501 долар США, що згідно курсу Національного банку України станом на 09.06.2017 складає 98млн. 386тис. 443 гривні та, згідно примітки 3 ст.209 КК України, становить особливо великий розмір.
Крім того, після переведення сурогатних грошей «Біткоін», отриманих в результаті вчинення описаних вище суспільно небезпечних діянь, передбачених ч.2 ст.200, ч.4 ст.190 КК України, в українську гривню, ОСОБА_6 , достовірно усвідомлюючи, що вказані грошові кошти отримані внаслідок вчинення зазначених суспільно небезпечних діянь, 13.10.2016 використав їх для придбання на свою користь автомобіля «AudiA8», номер кузова НОМЕР_1 , державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , а також для придбання на користь третьої особи ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (рідна сестра ОСОБА_7 ) 19.12.2015 та 09.03.2016 автомобілів «LexusRX 350», номер кузова НОМЕР_3 , державний реєстраційний номер НОМЕР_4 , та «Mercedes-BenzCLA 200», номер кузова НОМЕР_5 , державний реєстраційний номер НОМЕР_6 .
Викладені обставини послугували підставами для повідомлення 30.06.2017 ОСОБА_6 про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.190, ч.2 ст.200, ч.3 ст.209 КК України.
Крім того, в ході досудового слідства встановлено, що ОСОБА_6 , перебуваючи на території України, здійснював обмін криптовалюти «Біткоін» на готівковий долар США через Інтернет-ресурс «utbs» (електронна адреса « ІНФОРМАЦІЯ_12 »). Також через вказаний ресурс він здійснював перерахунок грошових коштів, у тому числі в іноземній валюті, особам, які перебували на території США. При цьому, ОСОБА_6 при використанні вказаного сервісу мав ім`я користувача (псевдонім) « ОСОБА_16 », адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_13 та номер телефону НОМЕР_7 .
Всього в період з 03.11.2015 по теперішній час ОСОБА_6 через вказаний сайт здійснено перерахування грошових коштів на загальну суму 608тис. 846 тис. доларів США.
При цьому, відомості про власників, наявність будь-яких дозволів або найменування юридичної особи чи фізичної особи-підприємця, які здійснюють дану діяльність, на вказаному сайті відсутні.
В результаті обшуку 24.11.2017 за місцем проживання фактичного власника вказаного сайту «utbs.ws» ОСОБА_17 за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено та вилучено обладнання для вироблення криптовалют (т.зв. «криптовалютна ферма»).
Загалом вилучено 22 каркаси, які вміщають в себе: 25 блоків живлення, 22 материнські плати, 23 НТМД, 102 відеокарти.
Зі слів ОСОБА_17 та ОСОБА_18 , присутніх при обшуці, вказані криптовалютні ферми належать підприємству ТОВ«Майнінг Фекторі», ЕДРПОУ 41519635, в якому вони є співзасновниками. На підтвердження своїх слів вказані особи надали акт прийому-передачі №01/АП, згідно якого вони нібито як засновники передали вказане обладнання на баланс ТОВ«Майнінг Фекторі» в якості статутного капіталу. Із вказаного акту вбачається, що загальна вартість вказаного майна становить по 690тис. гривень з кожного із співзасновників, всього 1млн. 380тис. грн.
В той же час, згідно відомостей Державної фіскальної служби України, сукупний дохід ОСОБА_17 за весь період ведення відповідного реєстру склав 66тис. 933грн., а ОСОБА_18 - 86тис. 5грн. Таким чином, дані особи не мали законного джерела доходу, з якого можливо було придбати та передати на баланс вказаного підприємства обладнання, щодо якого вноситься дане клопотання.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_17 підтримував дружні стосунки з підозрюваним ОСОБА_6 , з яким регулярно обговорював тему використання криптовалют. Також ОСОБА_6 повідомляв, що частину із грошових коштів, отриманих від описаної вище протиправної діяльності, у сумі 150 тис. доларів США використав на придбання криптовалютної ферми.
Викладені обставини у своїй сукупності свідчать про те, що дане обладнання могло бути придбане за рахунок грошових коштів, отриманих внаслідок легалізації (відмивання) коштів, отриманих злочинним шляхом, тобто отримане внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
При цьому, зважаючи на відсутність джерел значних легальних доходів у ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та ОСОБА_6 , вказане обладнання могло бути використане з метою легалізації (відмивання) коштів, отриманих злочинним шляхом, щоб надати їм вигляд таких, які отримані від законної господарської діяльності в сфері інформаційних технологій, тобто могло бути знаряддям вчинення кримінального правопорушення.
Вказані фактичні дані послугували підставами для винесення постанови про визнання вказаних речей речовими доказами у даному провадженні.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити в повному обсязі.
Представник власника майна проти задоволення клопотання заперечив.
Вивчивши клопотання про арешт майна та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вислухавши пояснення слідчого, вважаю, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Положеннями ч. 2, ч. 6 ст. 170 КПК України визначено, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Відповідно до ч. 8 ст. 170 КПК вартість майна, яке належить арештувати з метою забезпечення цивільного позову або стягнення отриманої неправомірної вигоди, повинна бути співмірною розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або зазначеної у цивільному позові, розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою.
Згідно з ч. 10 ст. 170 КПК арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення, за фактом вчинення якого розслідується кримінальне провадження та в межах якого подано дане клопотання, з метою збереження речових доказів, слідчий суддя приходить до висновку, що наявні достатні підстави для арешту зазначеного в клопотанні слідчого майна.
Враховуючи викладене, керуючись вимогами ст.ст. 131, 132, 170-173, 309, 376, 395, 532 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого в ОВС 1 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБ України ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу ГП України ОСОБА_5 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22017000000000363 - задовольнити.
Накласти арешт шляхом заборони володіння, користування та розпорядження на наступне майно, що належить TOB «Майнінг Фекторі», ЕДРПОУ "41519635:
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 422406924, укомплектований материнською платою, блоком живлення, 2 накопичувачами на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-дерев`яний каркас з дерев`яними планками, інвентарний №741220111, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 5-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №411322375, укомплектований материнською платою, 2 блоками живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 8-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №412394138, укомплектований материнською платою, 2 блоками живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 8-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками інвентарний №417135014, укомплектований материнською платою, 2 блоками живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 8-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 654793771, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 6-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 526869422, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 6-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 541206710, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 6-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 559672355, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 6-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 423477623, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №488135291, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 531577083, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №440920433, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 360255667, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 554291663, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 360485596, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №360722938, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №642612970, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 4-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний № 423424245, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №504461736, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 3-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №640845991, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 6-ма відеокартами;
-металевий каркас з дерев`яними планками, інвентарний №663337454, укомплектований материнською платою, блоком живлення, накопичувачем на жорсткому магнітному диску та 6-ма відеокартами.
-Всього 22 каркаси, які вміщають в себе 25 блоків живлення, 22 материнські плати, 23 НТМД, 102 відеокарти.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Апеляційного суду м.Києва протягом п`яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Якщо ухвалу суду постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Крім того, відповідно до ст. 174 КПК України арешт може бути скасований повністю чи частково за заявленим клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисників, законних представників, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутніми при розгляді питання про арешт майна. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Повний текст ухвали було оголошено 29.11.2017 року о 15 год. 00 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2017 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 70670507 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Бугіль В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні