Постанова
від 01.11.2017 по справі 927/548/17
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" листопада 2017 р. Справа№ 927/548/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Корсакової Г.В.

суддів: Яковлєва М.Л.

Чорної Л.В.

при секретарі судового засідання Матюхіні І.В.

за участю представників:

від позивача: Мороз К.А. - керівник; Овчіннікова О.С. - за довіреністю; Копач С.В. - за довіреністю;

від відповідача 1: Шевченко Р.В. - за довіреністю;

від відповідача 2: Гутник В.П. - за довіреністю;

від третьої особи: не з'явився;

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" на рішення господарського суду Чернігівської області від 28.07.2017 (дата підписання 02.08.2017)

у справі № 927/548/17 (суддя Шморгун В.В.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Козелець"

до Козелецької районної державної адміністрації

Товариства з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області

про скасування розпоряджень та визнання договорів оренди землі недійсними

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Козелець" звернулось до господарського суду Чернігівської області з позовом до Козелецької районної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод", у якому просить суд:

- визнати недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 23,9343 га на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області;

- визнати недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 27.01.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 52,5520 га на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області;

- визнати недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 27.01.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 52,5520 га на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області;

- визнати недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 27.01.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 18,9856 га на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області;

- скасувати розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №47 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод";

- скасувати розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №48 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод";

- скасувати розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №49 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод";

- скасувати розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №50 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод".

Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 13.07.2017 залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Обґрунтовуючи позов, позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Козелець" орендує земельні ділянки у фізичних осіб - власників земельних паїв, що були розпайовані із земель колишніх КСП ім. Розумовського, ім. Шевченка, ім.Гагаріна, "Маяк" на територіях Лемешівської, Берлозівської, Олексіївщинської, Бобруйківської сільських рад Козелецького району Чернігівської області, для проїзду до яких позивач використовує польові дороги, частина яких існувала до такого розпаювання, а частину було запроектовано при розпаюванні колишніх КСП для спільного їх використання (проектні дороги). Розпорядженнями Козелецької районної державної адміністрації від 07.02.2017 №47, 48, 49, 50 усі проектні дороги на території вказаних сільських рад передані в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" укладені договори оренди від 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 23,9343 га на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, від 27.01.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 52,5520 га на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, від 27.01.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 52,5520 га на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, від 27.01.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 18,9856 га на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.

Як зазначає позивач, три спірні договори оренди землі від 27.01.2017, за якими об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги): загальною площею 52,5520 га на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області; загальною площею 77,6009 га на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області; загальною площею 18,9856 га на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, укладені до прийняття Козелецькою районною державною адміністрацією спірних розпоряджень від 07.02.2017 і не містять жодних реквізитів розпоряджень голови РДА, на виконання яких вони були укладені.

У своєму обґрунтуванні позивач посилається на правову позицію Верховного суду України, викладену у постанові від 25.05.2016 у справі №6-605цс16, згідно з якої особа, яка не є стороною правочину, має право оспорювати такий правочин (має статус заінтересованої сторони) тоді, коли на час розгляду справи судом не має права власності чи речового права на предмет правочину та/або не претендує на те, щоб майно в натурі було передано їй у володіння, але домагається приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення правочину. В обґрунтування підстав звернення до суду із позовом як заінтересованої особи позивач зазначив, що відповідач-2 буде або вимагати від позивача виділити йому земельну ділянку єдиним масивом площею, яка дорівнює площі, переданих йому в оренду проектних доріг, тобто обміну земельними масивами, або буде розорювати спірні проектні дороги та обмежувати доступ позивачу для під'їзду до орендованих ним земельних ділянок. Позивач просить скасувати ці розпорядження Козелецької райдержадміністрації та визнати недійсними договори оренди, оскільки відповідач-1 не мав права розпоряджатися проектними дорогами, а передача їх в оренду порушує інтереси позивача.

У своїх додаткових письмових поясненнях представник позивача зазначає, що крім спірних договорів оренди від 27.01.2017 між відповідачем-1 та відповідачем-2 укладені договори оренди землі від 02.03.2017, за якими об'єктами оренди виступають ті самі польові дороги, що є об'єктами оренди у договорах від 27.01.2017. Представник позивача вважає, що ці спірні договори оренди від 27.01.2017 є чинними, оскільки не були припинені (розірвані) та не визнані недійсними. На думку представника позивача, оскільки договори оренди від 02.03.2017 були укладені під час дії спірних договорів оренди від 27.01.2017 (тоді, коли законодавство України визнає право оренди як виключне право, тобто таке, що може виникати з одного правочину і лише у одного суб'єкта), та так само (як і спірні договори оренди від 27.01.2017) за відсутності повноважень відповідача-1 на їх укладення у зв'язку з безпідставним ототожненням польових доріг з невитребуваними земельними ділянкам, тому вони цим самим порушують вимоги законодавства України та згідно з ч. 1 ст. 203 та ст. 215 Цивільного кодексу України мають бути визнані судом недійсними. Відповідно до ст. 83 Господарського процесуального кодексу України представник позивача просить розцінювати додаткові письмові пояснення як клопотання позивача про вихід суду за межі позовних вимог та визнання недійсними, крім спірних договорів від 27.01.2017, також і договорів оренди від 02.03.2017. Це саме стосується і земельних ділянок, які не межують з орендованими позивачем землями.

Позивач вважає, що Козелецька райдержадміністрація не мала права діяти за аналогією закону, а саме ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", якою передбачено право районним держаним адміністраціям передавати в оренду нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, а повинна була діяти виключно відповідно до вимог ст. 19 Конституції України.

Щодо правового статусу спірних земельних ділянок (проектних доріг) представник позивача пояснила наступне. Усі спірні земельні ділянки знаходились за межами населених пунктів та перебували у колективній власності колишніх КСП ім. Розумовського, ім. Шевченка, ім.Гагаріна, "Маяк" на територіях Лемешівської, Берлозівської, Олексіївщинської, Бобруйківської сільських рад Козелецького району. В свою чергу, КСП ім. Гагаріна було реорганізовано шляхом приєднання до КСП ім. Розумовського, а тому і землі, що належали КСП ім. Гагаріна, перейшли до КСП ім. Розумовського на праві колективної власності. Рішенням Козелецької районної ради від 10.11.2000 припинено право колективної власності на землю колективним сільськогосподарським підприємствам (додаток №1); скасовано дію державних актів на право постійного користування землею та право колективної власності на землю КСП, у тому числі КСП ім. Шевченка, ім. Розумовського, "Маяк". Оскільки право колективної власності спірних земельних ділянок припинено, вони є землями загального користування, які знаходяться за межами населених пунктів та не перебувають у комунальній та приватній власності, тому відповідно до ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України перебувають у державній власності.

Крім того, представник позивача зазначає, що хоча на спірні земельні ділянки відсутня державна реєстрація права власності держави, проте відповідно до положень ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" рішення про передачу земельної ділянки у власність або користування можуть прийматися за відсутності державної реєстрації права власності держави на таку земельну ділянку в Державному реєстрі прав. Під час проведення державної реєстрації права користування земельними ділянками державної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки.

З огляду на перебування спірних земельних ділянок у державній власності, представник позивача вважає, що при передачі спірних земельних ділянок в оренду було порушено норми ст. 124 Земельного кодексу України, яка визначає обов'язковість проведення земельних торгів для надання в оренду земельних ділянок державної власності, та норми ст. 122 Земельного кодексу України, яка визначає повноваження центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 28.07.2017 у справі № 927/548/17 позовні вимоги задоволено частково; скасовано розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №47 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 23,9343 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Гагаріна на території Олексіївщинської сільської ради в частині, що стосується наступних земельних ділянок за кадастровими номерами: 7422080200:73:022:0001 площею 0,3205 га, 7422080200:73:023:0003 площею 0,3503 га, 7422080200:73:023:0004 площею 0,4122 га, 7422080200:73:023:0007 площею 0,7275 га, 7422080200:73:024:0006 площею 0,4806 га, 7422080200:73:024:0002 площею 0,6325 га, 7422080200:73:024:0008 площею 1,9798 га, 7422080200:73:027:0010 площею 1,6994 га, 7422080200:73:037:0023 площею 1,4571 га, 7422080200:73:037:0024 площею 0,7116 га, 7422080200:73:052:0011 площею 0,7950 га, 7422080200:73:053:0012 площею 1,5045 га, 7422080200:73:053:0014 площею 0,4455 га, 7422080200:73:054:0013 площею 1,6496 га, 7422080200:73:057:0020 площею 0,1446 га, 7422080200:73:058:0021 площею 0,2580 га, 7422080200:73:059:0022 площею 0,2651 га, 7422080200:73:060:0025 площею 0,6724 га, 7422080200:73:060:0033 площею 0,0904 га, 7422080200:73:061:0026 площею 0,5654 га, 7422080200:73:061:0032 площею 0,2659 га, 7422080200:73:070:0027 площею 0,5305 га, 7422080200:73:070:0031 площею 0,2984 га, 7422080200:73:071:0029 площею 0,2710 га, 7422080200:73:071:0030 площею 0,6616 га, 7422080200:73:071:0031 площею 0,5436 га, 7422080200:73:073:0017 площею 0,2551 га, 7422080200:73:073:0019 площею 0,6440 га, 7422080200:73:074:0018 площею 0,6088 га, 7422080200:73:084:0002 площею 0,9947 га, 7422080200:73:084:0003 площею 0,8676 га, 7422080200:73:084:0004 площею 0,2432 га, 7422080200:73:084:0006 площею 0,1658 га, 7422080200:73:084:0101 площею 1,3493 га; скасовано розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №48 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 54,6313 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Шевченка на території Берлозівської сільської ради в частині, що стосується наступних земельних ділянок за кадастровими номерами: 7422080900:86:149:0107 площею 0,6821 га, 7422080900:86:149:0106 площею 0,3261 га, 7422080900:86:084:0106 площею 1,0846 га, 7422080900:86:085:0100 площею 0,3486 га, 7422080900:86:085:0101 площею 0,6447 га, 7422080900:86:085:0102 площею 0,9205 га, 7422080900:86:085:0103 площею 0,5588 га, 7422080900:86:088:0086 площею 0,5474 га, 7422080900:86:089:0093 площею 0,4688 га, 7422080900:86:089:0094 площею 0,4117 га, 7422080900:86:090:0259 площею 2,0793 га, 7422080900:86:091:0104 площею 0,4596 га, 7422080900:86:091:0107 площею 0,2394 га, 7422080900:86:091:0103 площею 0,2970 га, 7422080900:86:098:0088 площею 0,6847 га, 7422080900:86:099:0085 площею 0,7762 га, 7422080900:86:100:0087 площею 0,7708 га, 7422080900:86:101:0092 площею 0,9208 га, 7422080900:86:101:0096 площею 0,2326 га, 7422080900:86:101:0097 площею 1,6879 га, 7422080900:86:102:0089 площею 0,4987 га, 7422080900:86:102:0090 площею 0,5086 га, 7422080900:86:103:0073 площею 0,2142 га, 7422080900:86:104:0098 площею 0,7846 га, 7422080900:86:106:0027 площею 0,6298 га, 7422080900:86:132:0074 площею 0,0469 га, 7422080900:86:103:0091 площею 0,8308 га, 7422080900:86:134:0170 площею 0,4629 га, 7422080900:86:136:0078 площею 0,2940 га, 7422080900:86:136:0077 площею 0,3425 га, 7422080900:86:133:0143 площею 0,4413 га, 7422080900:86:134:0072 площею 0,3896 га, 7422080900:86:136:0081 площею 0,2434 га, 7422080900:86:138:0080 площею 0,6267 га, 7422080900:86:139:0079 площею 0,1648 га, 7422080900:86:139:0082 площею 0,1428 га, 7422080900:86:139:0083 площею 0,1361 га, 7422080900:86:139:0084 площею 0,0840 га, 7422080900:86:141:0075 площею 0,3422 га, 7422080900:86:074:0004 площею 0,6883 га, 7422080900:86:074:0102 площею 0,7573 га, 7422080900:86:074:0103 площею 0,8923 га, 7422080900:86:074:0101 площею 0,3941 га, 7422080900:86:074:0104 площею 0,3443 га, 7422080900:86:074:0106 площею 0,3300 га, 7422080900:86:075:0005 площею 1,7294 га, 7422080900:86:076:0007 площею 1,5425 га, 7422080900:86:077:0003 площею 1,9050 га, 7422080900:86:077:0010 площею 0,4449 га, 7422080900:86:078:0008 площею 1,2274 га, 7422080900:86:078:0009 площею 0,1633 га, 7422080900:86:078:0012 площею 0,8529 га, 7422080900:86:079:0011 площею 0,9286 га, 7422080900:86:081:0013 площею 1,4775 га, 7422080900:86:082:0060 площею 0,6093 га, 7422080900:86:082:0062 площею 0,6094 га, 7422080900:86:083:0061 площею 0,6196 га, 7422080900:86:083:0063 площею 0,6406 га, 7422080900:86:086:0058 площею 0,4914 га, 7422080900:86:087:0059 площею 0,4445 га, 7422080900:86:092:0050 площею 0,4935 га, 7422080900:86:092:0049 площею 0,4522 га, 7422080900:86:092:0051 площею 0,6310 га, 7422080900:86:092:0053 площею 0,7927 га, 7422080900:86:090:0095 площею 0,3609 га, 7422080900:86:133:0069 площею 0,5408 га, 7422080900:86:093:0052 площею 0,4814 га, 7422080900:86:094:0051 площею 0,3221 га, 7422080900:86:095:0054 площею 0,1340 га, 7422080900:86:096:0156 площею 0,4009 га, 7422080900:86:106:0029 площею 0,4128 га, 7422080900:86:106:0030 площею 0,3986 га, 7422080900:86:106:0099 площею 0,2814 га, 7422080900:86:107:0026 площею 0,9341 га, 7422080900:86:107:0028 площею 0,1417 га, 7422080900:86:108:1020 площею 0,8289 га, 7422080900:86:110:0018 площею 0,2781 га, 7422080900:86:111:0022 площею 0,4638 га, 7422080900:86:111:0023 площею 0,3803 га, 7422080900:86:111:0024 площею 0,2848 га, 7422080900:86:111:0065 площею 0,7222 га, 7422080900:86:112:0064 площею 0,3779 га, 7422080900:86:118:0017 площею 0,4052 га, 7422080900:86:118:0021 площею 0,4323 га, 7422080900:86:126:0036 площею 0,3513 га, 7422080900:86:123:0046 площею 0,8104 га, 7422080900:86:124:0038 площею 0,1247 га, 7422080900:86:129:0039 площею 0,1524 га, 7422080900:86:125:0031 площею 0,1756 га, 7422080900:86:127:0033 площею 0,1728 га, 7422080900:86:127:0034 площею 0,1945 га, 7422080900:86:128:0035 площею 0,2417 га, 7422080900:86:129:0037 площею 0,2857 га, 7422080900:86:129:0040 площею 0,1432 га, 7422080900:86:129:0042 площею 0,2414 га, 7422080900:86:130:0045 площею 0,2717 га, 7422080900:86:130:0044 площею 0,2831 га, 7422080900:86:131:0041 площею 0,1367 га, 7422080900:86:131:0047 площею 0,1503 га, 7422080900:86:132:0068 площею 0,4014 га, 7422080900:86:133:0067 площею 0,4802 га; скасовано розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №49 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 18,9856 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП "Маяк" на території Бобруйківської сільської ради в частині, що стосується наступних земельних ділянок за кадастровими номерами: 7422081000:71:027:0021 площею 1,3129 га, 7422081000:71:050:0041 площею 0,6664 га, 7422081000:71:050:0042 площею 0,5922 га, 7422081000:71:051:0040 площею 0,4403 га, 7422081000:71:051:0044 площею 0,0874 га, 7422081000:71:052:0037 площею 0,4825 га, 7422081000:71:052:0038 площею 0,1600 га, 7422081000:71:052:0039 площею 0,0762 га, 7422081000:71:053:0036 площею 0,0763 га, 7422081000:71:057:0001 площею 0,7582 га, 7422081000:71:057:0002 площею 0,5970 га, 7422081000:71:057:0003 площею 0,5623 га, 7422081000:71:057:0004 площею 0,4072 га, 7422081000:71:058:0006 площею 0,7900 га, 7422081000:71:058:0007 площею 0,8490 га, 7422081000:71:058:0009 площею 0,4304 га, 7422081000:71:059:0012 площею 0,2488 га, 7422081000:71:061:0013 площею 0,7250 га, 7422081000:71:062:0014 площею 0,7074 га, 7422081000:71:064:0019 площею 0,5708 га, 7422081000:71:066:0017 площею 0,4602 га, 7422081000:71:068:0033 площею 0,4685 га, 7422081000:71:069:0035 площею 0,1511 га, 7422081000:71:071:0029 площею 0,5070 га, 7422081000:71:073:0027 площею 0,1455 га, 7422081000:71:075:0124 площею 0,0813 га, 7422081000:71:076:0023 площею 1,1163 га, 7422081000:71:077:0022 площею 1,1374 га, 7422081000:71:078:0022 площею 1,3038 га, 7422081000:71:080:0016 площею 0,4728 га, 7422081000:71:081:0015 площею 0,5175 га; скасовано розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №50 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 78,2579 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Розумовського на території Лемешівської сільської ради в частині, що стосується наступних земельних ділянок за кадастровими номерами: 7422085000:66:141:0026 площею 0,3187 га, 7422085000:66:141:0076 площею 0,7388 га, 7422085000:66:142:0021 площею 1,1336 га, 7422085000:66:144:0019 площею 0,8488 га, 7422085000:66:146:0001 площею 1,0785 га, 7422085000:66:147:0015 площею 1,1391 га, 7422085000:66:148:0017 площею 1,8620 га, 7422085000:66:149:0018 площею 0,7786 га, 7422085000:66:150:0005 площею 0,9213 га, 7422085000:66:150:0071 площею 0,9049 га, 7422085000:66:151:0004 площею 1,1081 га, 7422085000:66:152:0003 площею 1,1472 га, 7422085000:66:153:0006 площею 0,9976 га, 7422085000:66:153:0007 площею 0,4170 га, 7422085000:66:153:0072 площею 0,3961 га, 7422085000:66:154:0014 площею 0,1593 га, 7422085000:66:155:0011 площею 0,6881 га, 7422085000:66:155:0012 площею 0,8788 га, 7422085000:66:155:0074 площею 0,3661 га, 7422085000:66:155:0075 площею 0,5329 га, 7422085000:66:157:0008 площею 1,4075 га, 7422085000:66:159:0066 площею 0,9976 га, 7422085000:66:159:0067 площею 0,7011 га, 7422085000:66:159:0079 площею 0,4232 га, 7422085000:66:162:0020 площею 0,8368 га, 7422085000:66:163:0035 площею 1,2286 га, 7422085000:66:118:0092 площею 0,8302 га, 7422085000:66:101:0033 площею 1,4080 га, 7422085000:66:131:0089 площею 0,9310 га, 7422085000:66:133:0087 площею 1,0217 га, 7422085000:66:136:0084 площею 0,7917 га, 7422085000:66:138:0059 площею 1,7567 га, 7422085000:66:140:0024 площею 1,1574 га, 7422085000:66:164:0013 площею 0,6437 га, 7422085000:66:165:0010 площею 1,1912 га, 7422085000:66:165:0073 площею 1,0638 га, 7422085000:66:166:0009 площею 1,0875 га, 7422085000:66:167:0054 площею 0,4925 га, 7422085000:66:169:0069 площею 1,4271 га, 7422085000:66:169:0070 площею 1,3464 га, 7422085000:66:168:0068 площею 0,9581 га, 7422085000:66:172:0016 площею 2,1202 га, 7422085000:66:073:0036 площею 0,6309 га, 7422085000:66:174:0083 площею 0,9138 га, 7422085000:66:175:0032 площею 0,5753 га, 7422085000:66:176:0031 площею 0,1655 га, 7422085000:66:176:0032 площею 0,2755 га, 7422085000:66:177:0030 площею 0,4132 га, 7422085000:66:178:0029 площею 0,2870 га, 7422085000:66:067:0003 площею 0,8978 га, 7422085000:66:118:0091 площею 0,6665 га, 7422085000:66:110:0093 площею 0,9348 га, 7422085000:66:108:0095 площею 1,0047 га, 7422085000:66:109:0094 площею 0,8798 га, 7422085000:66:107:0096 площею 0,9685 га, 7422085000:66:082:0058 площею 0,1970 га, 7422085000:66:080:1041 площею 0,5972 га, 7422085000:66:081:0042 площею 2,2103 га, 7422085000:66:081:0053 площею 0,3609 га, 7422085000:66:083:0057 площею 0,1999 га, 7422085000:66:101:0034 площею 1,0270 га, 7422085000:66:131:0090 площею 0,6429 га, 7422085000:66:134:0085 площею 0,3943 га, 7422085000:66:136:0082 площею 0,9163 га, 7422085000:66:139:0025 площею 0,9899 га, 7422085000:66:141:0022 площею 0,7874 га, 7422085000:66:080:1042 площею 0,7145 га, 7422085000:66:084:0060 площею 0,4280 га, 7422085000:66:085:0061 площею 0,1366 га, 7422085000:66:085:0063 площею 0,3129 га, 7422085000:66:086:1056 площею 0,4103 га, 7422085000:66:086:1062 площею 0,1599 га, 7422085000:66:087:0055 площею 0,3890 га, 7422085000:66:088:0065 площею 0,3731 га, 7422085000:66:088:0078 площею 0,3784 га, 7422085000:66:090:0064 площею 0,6567 га, 7422085000:66:091:0052 площею 0,5329 га, 7422085000:66:092:0045 площею 0,7010 га, 7422085000:66:092:0046 площею 0,7202 га, 7422085000:66:093:0044 площею 0,5433 га, 7422085000:66:094:0050 площею 0,5434 га, 7422085000:66:094:0051 площею 0,3730 га, 7422085000:66:094:0052 площею 0,6934 га, 7422085000:66:094:1047 площею 1,0810 га, 7422085000:66:095:0048 площею 1,1916 га, 7422085000:66:095:0049 площею 0,0939 га, 7422085000:66:096:0038 площею 0,0309 га, 7422085000:66:096:0037 площею 1,5556 га, 7422085000:66:099:0043 площею 1,5601 га, 7422085000:66:099:0077 площею 0,5260 га, 7422085000:66:100:0039 площею 1,4247 га, 7422085000:66:100:0040 площею 0,4684 га, 7422085000:66:100:1059 площею 0,0954 га, 7422085000:66:115:0028 площею 0,3281 га, 7422085000:66:132:0088 площею 1,3667 га, 7422085000:66:134:0086 площею 0,3131 га, 7422085000:66:137:0081 площею 1,4900 га, 7422085000:66:139:0027 площею 0,8342 га, 7422085000:66:141:0023 площею 0,7316 га; визнано недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 23,9343 га на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області в частині передачі в оренду земельних ділянок з кадастровими номерами: 7422080200:73:022:0001 площею 0,3205 га, 7422080200:73:023:0003 площею 0,3503 га, 7422080200:73:023:0004 площею 0,4122 га, 7422080200:73:023:0007 площею 0,7275 га, 7422080200:73:024:0006 площею 0,4806 га, 7422080200:73:024:0002 площею 0,6325 га, 7422080200:73:024:0008 площею 1,9798 га, 7422080200:73:024:0010 площею 1,6994 га, 7422080200:73:024:0023 площею 1,4571 га, 7422080200:73:024:0024 площею 0,7116 га, 7422080200:73:052:0011 площею 0,7950 га, 7422080200:73:053:0012 площею 1,5045 га, 7422080200:73:053:0014 площею 0,4455 га, 7422080200:73:054:0013 площею 1,6496 га, 7422080200:73:057:0020 площею 0,1446 га, 7422080200:73:058:0021 площею 0,2580 га, 7422080200:73:059:0022 площею 0,2651 га, 7422080200:73:060:0025 площею 0,6724 га, 7422080200:73:060:0033 площею 0,0904 га, 7422080200:73:061:0026 площею 0,5654 га, 7422080200:73:061:0032 площею 0,2659 га, 7422080200:73:070:0027 площею 0,5305 га, 7422080200:73:070:0031 площею 0,2984 га, 7422080200:73:071:0029 площею 0,2710 га, 7422080200:73:071:0030 площею 0,6616 га, 7422080200:73:071:0031 площею 0,5436 га, 7422080200:73:073:0017 площею 0,2551 га, 7422080200:73:073:0019 площею 0,6440 га, 7422080200:73:074:0018 площею 0,6088 га, 7422080200:73:084:0002 площею 0,9947 га, 7422080200:73:084:0003 площею 0,8676 га, 7422080200:73:084:0004 площею 0,2432 га, 7422080200:73:084:0006 площею 0,1658 га, 7422080200:73:084:0101 площею 1,3493 га; у решті позову відмовлено; відповідно до ст. 83 Господарського процесуального кодексу України: скасовано розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №47 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 23,9343 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Гагаріна на території Олексіївщинської сільської ради в частині, що стосується наступних земельних ділянок за кадастровими номерами: 7422080200:73:025:0001 площею 0,7243 га, 7422080200:73:027:0009 площею 0,3485 га; скасовано розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №48 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 54,6313 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Шевченка на території Берлозівської сільської ради в частині, що стосується наступних земельних ділянок за кадастровими номерами: 7422080900:86:035:0105 площею 0,3609 га, 7422080900:86:047:0025 площею 0,1819 га, 7422080900:86:149:0108 площею 0,6821 га; скасовано розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №49 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 18,9856 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП "Маяк" на території Бобруйківської сільської ради в частині, що стосується наступних земельних ділянок за кадастровими номерами: 7422081000:71:059:0010 площею 0,2488 га, 7422081000:71:067:0032 площею 0,4128 га, 7422081000:71:068:0034 площею 0,1784 га; визнано недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 23,9343 га на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області в частині передачі в оренду земельних ділянок з кадастровими номерами: 7422080200:73:025:0001 площею 0,7243 га, 7422080200:73:027:0009 площею 0,3485 га; визнано недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 54,6313 га на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області з кадастровими номерами: 7422080900:86:149:0107 площею 0,6821 га, 7422080900:86:149:0106 площею 0,3261 га, 7422080900:86:084:0106 площею 1,0846 га, 7422080900:86:085:0100 площею 0,3486 га, 7422080900:86:085:0101 площею 0,6447 га, 7422080900:86:085:0102 площею 0,9205 га, 7422080900:86:085:0103 площею 0,5588 га, 7422080900:86:088:0086 площею 0,5474 га, 7422080900:86:089:0093 площею 0,4688 га, 7422080900:86:089:0094 площею 0,4117 га, 7422080900:86:090:0259 площею 2,0793 га, 7422080900:86:091:0104 площею 0,4596 га, 7422080900:86:091:0107 площею 0,2394 га, 7422080900:86:091:0103 площею 0,2970 га, 7422080900:86:098:0088 площею 0,6847 га, 7422080900:86:099:0085 площею 0,7762 га, 7422080900:86:100:0087 площею 0,7708 га, 7422080900:86:101:0092 площею 0,9208 га, 7422080900:86:101:0096 площею 0,2326 га, 7422080900:86:101:0097 площею 1,6879 га, 7422080900:86:102:0089 площею 0,4987 га, 7422080900:86:102:0090 площею 0,5086 га, 7422080900:86:103:0073 площею 0,2142 га, 7422080900:86:104:0098 площею 0,7846 га, 7422080900:86:106:0027 площею 0,6298 га, 7422080900:86:132:0074 площею 0,0469 га, 7422080900:86:103:0091 площею 0,8308 га, 7422080900:86:134:0170 площею 0,4629 га, 7422080900:86:136:0078 площею 0,2940 га, 7422080900:86:136:0077 площею 0,3425 га, 7422080900:86:133:0143 площею 0,4413 га, 7422080900:86:134:0072 площею 0,3896 га, 7422080900:86:136:0081 площею 0,2434 га, 7422080900:86:138:0080 площею 0,6267 га, 7422080900:86:139:0079 площею 0,1648 га, 7422080900:86:139:0082 площею 0,1428 га, 7422080900:86:139:0083 площею 0,1361 га, 7422080900:86:139:0084 площею 0,0840 га, 7422080900:86:141:0075 площею 0,3422 га, 7422080900:86:074:0004 площею 0,6883 га, 7422080900:86:074:0102 площею 0,7573 га, 7422080900:86:074:0103 площею 0,8923 га, 7422080900:86:074:0101 площею 0,3941 га, 7422080900:86:074:0104 площею 0,3443 га, 7422080900:86:074:0106 площею 0,3300 га, 7422080900:86:075:0005 площею 1,7294 га, 7422080900:86:076:0007 площею 1,5425 га, 7422080900:86:077:0003 площею 1,9050 га, 7422080900:86:077:0010 площею 0,4449 га, 7422080900:86:078:0008 площею 1,2274 га, 7422080900:86:078:0009 площею 0,1633 га, 7422080900:86:078:0012 площею 0,8529 га, 7422080900:86:079:0011 площею 0,9286 га, 7422080900:86:081:0013 площею 1,4775 га, 7422080900:86:082:0060 площею 0,6093 га, 7422080900:86:082:0062 площею 0,6094 га, 7422080900:86:083:0061 площею 0,6196 га, 7422080900:86:083:0063 площею 0,6406 га, 7422080900:86:086:0058 площею 0,4914 га, 7422080900:86:087:0059 площею 0,4445 га, 7422080900:86:092:0050 площею 0,4935 га, 7422080900:86:092:0049 площею 0,4522 га, 7422080900:86:092:0051 площею 0,6310 га, 7422080900:86:092:0053 площею 0,7927 га, 7422080900:86:090:0095 площею 0,3609 га, 7422080900:86:133:0069 площею 0,5408 га, 7422080900:86:093:0052 площею 0,4814 га, 7422080900:86:094:0051 площею 0,3221 га, 7422080900:86:095:0054 площею 0,1340 га, 7422080900:86:096:0156 площею 0,4009 га, 7422080900:86:106:0029 площею 0,4128 га, 7422080900:86:106:0030 площею 0,3986 га, 7422080900:86:106:0099 площею 0,2814 га, 7422080900:86:107:0026 площею 0,9341 га, 7422080900:86:107:0028 площею 0,1417 га, 7422080900:86:108:1020 площею 0,8289 га, 7422080900:86:110:0018 площею 0,2781 га, 7422080900:86:111:0022 площею 0,4638 га, 7422080900:86:111:0023 площею 0,3803 га, 7422080900:86:111:0024 площею 0,2848 га, 7422080900:86:111:0065 площею 0,7222 га, 7422080900:86:112:0064 площею 0,3779 га, 7422080900:86:118:0017 площею 0,4052 га, 7422080900:86:118:0021 площею 0,4323 га, 7422080900:86:126:0036 площею 0,3513 га, 7422080900:86:123:0046 площею 0,8104 га, 7422080900:86:124:0038 площею 0,1247 га, 7422080900:86:129:0039 площею 0,1524 га, 7422080900:86:125:0031 площею 0,1756 га, 7422080900:86:127:0033 площею 0,1728 га, 7422080900:86:127:0034 площею 0,1945 га, 7422080900:86:128:0035 площею 0,2417 га, 7422080900:86:129:0037 площею 0,2857 га, 7422080900:86:129:0040 площею 0,1432 га, 7422080900:86:129:0042 площею 0,2414 га, 7422080900:86:130:0045 площею 0,2717 га, 7422080900:86:130:0044 площею 0,2831 га, 7422080900:86:131:0041 площею 0,1367 га, 7422080900:86:131:0047 площею 0,1503 га, 7422080900:86:132:0068 площею 0,4014 га, 7422080900:86:133:0067 площею 0,4802 га, 7422080900:86:035:0105 площею 0,3609 га, 7422080900:86:047:0025 площею 0,1819 га, 7422080900:86:149:0108 площею 0,6821 га; визнано недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 78,2579 га на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області з кадастровими номерами: 7422085000:66:141:0026 площею 0,3187 га, 7422085000:66:141:0076 площею 0,7388 га, 7422085000:66:142:0021 площею 1,1336 га, 7422085000:66:144:0019 площею 0,8488 га, 7422085000:66:146:0001 площею 1,0785 га, 7422085000:66:147:0015 площею 1,1391 га, 7422085000:66:148:0017 площею 1,8620 га, 7422085000:66:149:0018 площею 0,7786 га, 7422085000:66:150:0005 площею 0,9213 га, 7422085000:66:150:0071 площею 0,9049 га, 7422085000:66:151:0004 площею 1,1081 га, 7422085000:66:152:0003 площею 1,1472 га, 7422085000:66:153:0006 площею 0,9976 га, 7422085000:66:153:0007 площею 0,4170 га, 7422085000:66:153:0072 площею 0,3961 га, 7422085000:66:154:0014 площею 0,1593 га, 7422085000:66:155:0011 площею 0,6881 га, 7422085000:66:155:0012 площею 0,8788 га, 7422085000:66:155:0074 площею 0,3661 га, 7422085000:66:155:0075 площею 0,5329 га, 7422085000:66:157:0008 площею 1,4075 га, 7422085000:66:159:0066 площею 0,9976 га, 7422085000:66:159:0067 площею 0,7011 га, 7422085000:66:159:0079 площею 0,4232 га, 7422085000:66:162:0020 площею 0,8368 га, 7422085000:66:163:0035 площею 1,2286 га, 7422085000:66:118:0092 площею 0,8302 га, 7422085000:66:101:0033 площею 1,4080 га, 7422085000:66:131:0089 площею 0,9310 га, 7422085000:66:133:0087 площею 1,0217 га, 7422085000:66:136:0084 площею 0,7917 га, 7422085000:66:138:0059 площею 1,7567 га, 7422085000:66:140:0024 площею 1,1574 га, 7422085000:66:164:0013 площею 0,6437 га, 7422085000:66:165:0010 площею 1,1912 га, 7422085000:66:165:0073 площею 1,0638 га, 7422085000:66:166:0009 площею 1,0875 га, 7422085000:66:167:0054 площею 0,4925 га, 7422085000:66:169:0069 площею 1,4271 га, 7422085000:66:169:0070 площею 1,3464 га, 7422085000:66:168:0068 площею 0,9581 га, 7422085000:66:172:0016 площею 2,1202 га, 7422085000:66:073:0036 площею 0,6309 га, 7422085000:66:174:0083 площею 0,9138 га, 7422085000:66:175:0032 площею 0,5753 га, 7422085000:66:176:0031 площею 0,1655 га, 7422085000:66:176:0032 площею 0,2755 га, 7422085000:66:177:0030 площею 0,4132 га, 7422085000:66:178:0029 площею 0,2870 га, 7422085000:66:067:0003 площею 0,8978 га, 7422085000:66:118:0091 площею 0,6665 га, 7422085000:66:110:0093 площею 0,9348 га, 7422085000:66:108:0095 площею 1,0047 га, 7422085000:66:109:0094 площею 0,8798 га, 7422085000:66:107:0096 площею 0,9685 га, 7422085000:66:082:0058 площею 0,1970 га, 7422085000:66:080:1041 площею 0,5972 га, 7422085000:66:081:0042 площею 2,2103 га, 7422085000:66:081:0053 площею 0,3609 га, 7422085000:66:083:0057 площею 0,1999 га, 7422085000:66:101:0034 площею 1,0270 га, 7422085000:66:131:0090 площею 0,6429 га, 7422085000:66:134:0085 площею 0,3943 га, 7422085000:66:136:0082 площею 0,9163 га, 7422085000:66:139:0025 площею 0,9899 га, 7422085000:66:141:0022 площею 0,7874 га, 7422085000:66:080:1042 площею 0,7145 га, 7422085000:66:084:0060 площею 0,4280 га, 7422085000:66:085:0061 площею 0,1366 га, 7422085000:66:085:0063 площею 0,3129 га, 7422085000:66:086:1056 площею 0,4103 га, 7422085000:66:086:1062 площею 0,1599 га, 7422085000:66:087:0055 площею 0,3890 га, 7422085000:66:088:0065 площею 0,3731 га, 7422085000:66:088:0078 площею 0,3784 га, 7422085000:66:090:0064 площею 0,6567 га, 7422085000:66:091:0052 площею 0,5329 га, 7422085000:66:092:0045 площею 0,7010 га, 7422085000:66:092:0046 площею 0,7202 га, 7422085000:66:093:0044 площею 0,5433 га, 7422085000:66:094:0050 площею 0,5434 га, 7422085000:66:094:0051 площею 0,3730 га, 7422085000:66:094:0052 площею 0,6934 га, 7422085000:66:094:1047 площею 1,0810 га, 7422085000:66:095:0048 площею 1,1916 га, 7422085000:66:095:0049 площею 0,0939 га, 7422085000:66:096:0038 площею 0,0309 га, 7422085000:66:096:0037 площею 1,5556 га, 7422085000:66:099:0043 площею 1,5601 га, 7422085000:66:099:0077 площею 0,5260 га, 7422085000:66:100:0039 площею 1,4247 га, 7422085000:66:100:0040 площею 0,4684 га, 7422085000:66:100:1059 площею 0,0954 га, 7422085000:66:115:0028 площею 0,3281 га, 7422085000:66:132:0088 площею 1,3667 га, 7422085000:66:134:0086 площею 0,3131 га, 7422085000:66:137:0081 площею 1,4900 га, 7422085000:66:139:0027 площею 0,8342 га, 7422085000:66:141:0023 площею 0,7316 га; визнано недійсним договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 18,9856 га на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області з кадастровими номерами: 7422081000:71:027:0021 площею 1,3129 га, 7422081000:71:050:0041 площею 0,6664 га, 7422081000:71:050:0042 площею 0,5922 га, 7422081000:71:051:0040 площею 0,4403 га, 7422081000:71:051:0044 площею 0,0874 га, 7422081000:71:052:0037 площею 0,4825 га, 7422081000:71:052:0038 площею 0,1600 га, 7422081000:71:052:0039 площею 0,0762 га, 7422081000:71:053:0036 площею 0,0763 га, 7422081000:71:057:0001 площею 0,7582 га, 7422081000:71:057:0002 площею 0,5970 га, 7422081000:71:057:0003 площею 0,5623 га, 7422081000:71:057:0004 площею 0,4072 га, 7422081000:71:058:0006 площею 0,7900 га, 7422081000:71:058:0007 площею 0,8490 га, 7422081000:71:058:0009 площею 0,4304 га, 7422081000:71:059:0012 площею 0,2488 га, 7422081000:71:061:0013 площею 0,7250 га, 7422081000:71:062:0014 площею 0,7074 га, 7422081000:71:064:0019 площею 0,5708 га, 7422081000:71:066:0017 площею 0,4602 га, 7422081000:71:068:0033 площею 0,4685 га, 7422081000:71:069:0035 площею 0,1511 га, 7422081000:71:071:0029 площею 0,5070 га, 7422081000:71:073:0027 площею 0,1455 га, 7422081000:71:075:0124 площею 0,0813 га, 7422081000:71:076:0023 площею 1,1163 га, 7422081000:71:077:0022 площею 1,1374 га, 7422081000:71:078:0022 площею 1,3038 га, 7422081000:71:080:0016 площею 0,4728 га, 7422081000:71:081:0015 площею 0,5175 га, 7422081000:71:059:0010 площею 0,2488 га, 7422081000:71:067:0032 площею 0,4128 га, 7422081000:71:068:0034 площею 0,1784 га; стягнуто з Козелецької районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Козелець" 6 400,00 грн. витрат зі сплати судового збору; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Регіон Козелець" 6 400,00 грн. витрат зі сплати судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить суд скасувати рішення господарського суду Чернігівської області від 28.07.2017 у справі № 927/548/17 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.

Апеляційна скарга мотивована тим, що місцевий господарський суд визнав встановленими обставинами, що мають значення для справи, однак позивач їх не довів, а також порушив норми матеріального та процесуального права.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 21.08.2017 колегією суддів у складі: головуючого судді Корсакової Г.В., суддів: Яковлєва М.Л., Чорної Л.В. прийнято апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" на рішення господарського суду Чернігівської області від 28.07.2017 у справі № 927/548/17 до провадження, розгляд справи призначено на 11.10.2017.

11.10.2017 через канцелярію суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

В судовому засіданні 11.10.2017 представник відповідача 2 надав суду клопотання про продовження строку розгляду апеляційної скарги.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.10.2017 продовжено строк розгляду спору у справі № 927/548/17 на п'ятнадцять днів, розгляд справи відкладено на 01.11.2017.

01.11.2017 через канцелярію суду від позивача надійшли додаткові письмові пояснення.

В судове засідання 01.11.2017 представник третьої особи не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника третьої особи, явка якого обов'язковою в судове засідання не визнавалась.

В судовому засіданні 01.11.2017 представники відповідачів підтримали апеляційну скаргу, просили суд її задовольнити, скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю. Представники позивача заперечили проти задоволення апеляційної скарги та просили суд оскаржуване рішення залишити без змін.

Статтею 101 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Згідно із ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, відповідно до проектів роздержавлення земель колективного сільськогосподарського підприємства та документації по визначенню земель, що підлягають передачі у колективну власність, частина земель КСП ім. Шевченка (територія Берлозівської сільської ради), КСП "Маяк" (територія Бобруйківської сільської ради), КСП ім. Розумовського (територія Лемешівської сільської ради) та КСП ім. Гагаріна (територія Олексіївщинської сільської ради), що знаходиться за межами населених пунктів, була роздержавлена та передана у колективну власність зазначеним колективним сільськогосподарським підприємствам.

Відповідно до проектів роздержавлення земель КСП ім. Шевченка, "Маяк", документації по визначенню земель, що підлягають передачі у колективну власність КСП ім. Розумовського, КСП ім. Гагаріна з земель, які підлягали передачі у колективну власність, окремо виділені землі загального користування, у тому числі шляхи, які не підлягають розпаюванню та приватизації.

Згідно з Державними актами на право колективної власності:

- КСП "Маяк" передано у колективну власність 2590,9 га землі для виробництва товарної сільськогосподарської продукції (акт від 19.10.1995);

- КСП ім. Шевченка передано у колективну власність 2395,0 га землі для виробництва товарної сільськогосподарської продукції (акт від 31.10.1995);

- агрофірмі ім. Розумовського передано у колективну власність 2945,9 га землі для сільськогосподарського використання (акт від 19.10.1995).

Тобто, землі вказаних колишніх КСП перебували у колективній власності.

В подальшому на виконання Указів Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" від 10.11.1994 №666 та "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 №720 землі колишніх КСП були розпайовані - КСП ім. Шевченка у 2001 році, КСП "Маяк" у 2002 році, КСП ім. Розумовського у 2005 році, КСП ім. Гагаріна у 2006 році.

Проектами розподілу земель вказаних колишніх КСП передбачені під'їзні дороги до кожної земельної частки (паю) з виходом на основну шляхову мережу, а у експлікаціях земель колишніх КСП окремо розділено площі паїв та проектних доріг. Ширина проектної дороги становить 5-6 метрів.

Рішенням Козелецької районної ради від 10.11.2000 припинено право постійного користування землями державної власності, право тимчасового користування землями запасу та право колективної власності на землю колективним сільськогосподарським підприємствам (додаток №1); скасовано дію державних актів на право постійного користування землею та право колективної власності на землю КСП, у тому числі КСП ім. Шевченка, ім. Розумовського, "Маяк" (т. 2 а. с. 225-226).

У листі Відділу у Козелецькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 12.07.2017 зазначено, що у рішенні Козелецької районної ради від 10.11.2000 у загальну площу 4985,2 га земель сільськогосподарського призначення колективної власності а/ф ім. Розумовського внесена і площа КСП ім. Гагаріна (т. 2 а. с. 224).

Згідно з листом Управління агропромислового розвитку Козелецької районної державної адміністрації від 10.07.2017 №06-02/408 КСП ім. Гагаріна рішенням 11 сесії 22 скликання районної ради від 22.01.1998 було приєднано до Агрофірми ім. Розумовського (т. 2 а. с. 227).

Отже, у результаті такого приєднання, землі КСП ім. Гагаріна перейшли до КСП ім. Розумовського на праві колективної власності.

Таким чином, рішенням Козелецької районної ради від 10.11.2000 також припинено право колективної власності на землю КСП ім. Гагаріна.

Дана обставина щодо переходу земель від КСП ім. Гагаріна до КСП ім. Розумовського та припинення права колективної власності визнається усіма учасниками процесу.

Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, можуть не доказуватися перед судом, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Згідно з наданою інформацією КСП ім. Шевченка перереєстровано у СВК ім. Шевченка, який ліквідовано 17.04.2007; КСП "Маяк" перереєстровано в СВК "Маяк", який ліквідовано 22.06.2004; КСП ім. Гагаріна приєднано до Агрофірми ім. Розумовського, яку перереєстровано у СВК "Агрофірма ім. Розумовських" та потім перейменовано в ПОСП "Агрофірма ім. Розумовських" (т. 1 а. с. 180-189, т. 2 а. с. 227).

Доказів щодо скасування чи іншої втрати чинності рішення Козелецької районної ради від 10.11.2000 або перебування спірних земельних ділянок у іншій власності (комунальній, приватній, чи колективній власності, у тому числі колишніх КСП) суду не надано.

27.01.2017 між Козелецькою районною державною адміністрацією Чернігівської області (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення (проектні дороги), сформовані за рахунок земель колективної власності КСП ім. Шевченка, які знаходяться на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 52,5520 га.

Номер та дата розпорядження голови Козелецької районної державної адміністрації, на виконання якого укладено договір, відсутні (т. 1 а. с. 22-26).

Відповідно до п. 2 вказаного Договору в оренду надаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які знаходяться на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 52,5520 га (згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які передаються в оренду на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (проектні дороги) - додаток №1 до цього Договору.

Згідно з п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої ПКМУ від 16.11.2016 №831, складає 1020651,28 грн. Протягом одного року від дати укладення цього Договору Орендар зобов'язаний надати нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначену у встановленому порядку, разом із проектом додаткової угоди про внесення змін до цього Договору.

Земельні ділянки, що надаються в оренду, сформовані та зареєстровані у Державному земельному кадастрі (без означення власника) за рахунок земель колективної власності КСП ім. Шевченка і знаходяться у розпорядженні Орендодавця на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (п. 5 Договору).

Договір укладено строком на 25 років, починаючи з дня державної реєстрації права оренди земельних ділянок (п. 8 Договору).

За користування земельними ділянками у порядку оренди Орендар сплачує за один рік користування орендну плату у розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що складає на дату укладення цього Договору 71445,59 грн (п. 9 Договору).

27.01.2017 між Козелецькою районною державною адміністрацією Чернігівської області (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення (проектні дороги), сформовані за рахунок земель колективної власності КСП "Маяк", які знаходяться на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 18,9856 га.

Номер та дата розпорядження голови Козелецької районної державної адміністрації, на виконання якого укладено договір, відсутні (т. 1 а. с. 27-30).

Відповідно до п. 2 вказаного Договору в оренду надаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які знаходяться на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 18,9856 га (згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які передаються в оренду на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (проектні дороги) - додаток №1 до цього Договору.

Згідно з п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої ПКМУ від 16.11.2016 №831, складає 368733,39 грн. Протягом одного року від дати укладення цього Договору Орендар зобов'язаний надати нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначену у встановленому порядку, разом із проектом додаткової угоди про внесення змін до цього Договору.

Земельні ділянки, що надаються в оренду, сформовані та зареєстровані у Державному земельному кадастрі (без означення власника) за рахунок земель колективної власності КСП "Маяк" і знаходяться у розпорядженні Орендодавця на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (п. 5 Договору).

Договір укладено строком на 25 років, починаючи з дня державної реєстрації права оренди земельних ділянок (п. 8 Договору).

За користування земельними ділянками у порядку оренди Орендар сплачує за один рік користування орендну плату у розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що складає на дату укладення цього Договору 25811,34 грн (п. 9 Договору).

27.01.2017 між Козелецькою районною державною адміністрацією Чернігівської області (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення (проектні дороги), сформовані за рахунок земель колективної власності КСП ім. Розумовського, які знаходяться на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 77,6009 га.

Номер та дата розпорядження голови Козелецької районної державної адміністрації, на виконання якого укладено договір, відсутні (т. 1 а. с. 31-35).

Відповідно до п. 2 вказаного Договору в оренду надаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які знаходяться на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 52,5520 га (згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які передаються в оренду на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (проектні дороги) - додаток №1 до цього Договору (а. с. 106-110).

Згідно з п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої ПКМУ від 16.11.2016 №831, складає 1507144,50 грн. Протягом одного року від дати укладення цього Договору Орендар зобов'язаний надати нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначену у встановленому порядку, разом із проектом додаткової угоди про внесення змін до цього Договору.

Земельні ділянки, що надаються в оренду, сформовані та зареєстровані у Державному земельному кадастрі (без означення власника) за рахунок земель колективної власності КСП ім. Розумовського і знаходяться у розпорядженні Орендодавця на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (п. 5 Договору).

Договір укладено строком на 25 років, починаючи з дня державної реєстрації права оренди земельних ділянок (п. 8 Договору).

За користування земельними ділянками у порядку оренди Орендар сплачує за один рік користування орендну плату у розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що складає на дату укладення цього Договору 105500,12 грн (п. 9 Договору).

Як встановлено судом та підтверджується відповідачами, розпоряджень щодо передачі земельних ділянок в оренду саме за цими договорами Козелецькою райдержадміністрацією не приймалось.

Розпорядженням Козелецької районної державної адміністрації від 07.02.2017 №47 затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок - проектні дороги, загальною площею 23,9343 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Гагаріна на території Олексіївщинської сільської ради та надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" вказані земельні ділянки - проектні дороги в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а. с. 12).

На підставі вказаного розпорядження 02.03.2017 між Козелецькою районною державною адміністрацією Чернігівської області (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення (проектні дороги), сформовані за рахунок земель колективної власності КСП ім. Гагаріна, які знаходяться на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 23,9343 га (т. 1 а. с. 13-16).

Відповідно до п. 2 вказаного Договору в оренду надаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які знаходяться на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 23,.9343 га (згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які передаються в оренду на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (проектні дороги) - додаток №1 до цього Договору.

Згідно з п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої ПКМУ від 16.11.2016 №831, складає 464845,00 грн. Протягом одного року від дати укладення цього Договору Орендар зобов'язаний надати нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначену у встановленому порядку, разом із проектом додаткової угоди про внесення змін до цього Договору.

Земельні ділянки, що надаються в оренду, сформовані та зареєстровані у Державному земельному кадастрі (без означення власника) за рахунок земель колективної власності КСП ім. Гагаріна і знаходяться у розпорядженні Орендодавця на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (п. 5 Договору).

Договір укладено строком на 25 років, починаючи з дня державної реєстрації права оренди земельних ділянок (п. 8 Договору).

За користування земельними ділянками у порядку оренди Орендар сплачує за один рік користування орендну плату у розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що складає на дату укладення цього Договору 32539,20 грн (п. 9 Договору).

Крім того, розпорядженням Козелецької районної державної адміністрації від 07.02.2017 №48 затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок - проектні дороги, загальною площею 54,6313 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Шевченка на території Берлозівської сільської ради та надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" вказані земельні ділянки - проектні дороги в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а. с. 17).

На підставі вказаного розпорядження 02.03.2017 між Козелецькою районною державною адміністрацією Чернігівської області (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення (проектні дороги), сформовані за рахунок земель колективної власності КСП ім. Шевченка, які знаходяться на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 54,6313 га (т. 1 а. с. 111-115).

Відповідно до п. 2 вказаного Договору в оренду надаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які знаходяться на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 54,6313 га (згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які передаються в оренду на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (проектні дороги) - додаток №1 до цього Договору.

Згідно з п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої ПКМУ від 16.11.2016 №831, складає 1061034,90 грн. Протягом одного року від дати укладення цього Договору Орендар зобов'язаний надати нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначену у встановленому порядку, разом із проектом додаткової угоди про внесення змін до цього Договору.

Земельні ділянки, що надаються в оренду, сформовані та зареєстровані у Державному земельному кадастрі (без означення власника) за рахунок земель колективної власності КСП ім. Шевченка і знаходяться у розпорядженні Орендодавця на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (п. 5 Договору).

Договір укладено строком на 25 років, починаючи з дня державної реєстрації права оренди земельних ділянок (п. 8 Договору).

За користування земельними ділянками у порядку оренди Орендар сплачує за один рік користування орендну плату у розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що складає на дату укладення цього Договору 74272,44 грн (п. 9 Договору).

Розпорядженням Козелецької районної державної адміністрації від 07.02.2017 №49 затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок - проектні дороги, загальною площею 18,9856 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП "Маяк" на території Бобруйківської сільської ради та надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" вказані земельні ділянки - проектні дороги в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а. с. 19).

На підставі вказаного розпорядження 02.03.2017 між Козелецькою районною державною адміністрацією Чернігівської області (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення (проектні дороги), сформовані за рахунок земель колективної власності КСП "Маяк", які знаходяться на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 18,9856 га (т. 1 а. с. 116-119).

Відповідно до п. 2 вказаного Договору в оренду надаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які знаходяться на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 18,9856 га (згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які передаються в оренду на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (проектні дороги) - додаток №1 до цього Договору.

Згідно з п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої ПКМУ від 16.11.2016 №831, складає 368733,39 грн. Протягом одного року від дати укладення цього Договору Орендар зобов'язаний надати нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначену у встановленому порядку, разом із проектом додаткової угоди про внесення змін до цього Договору.

Земельні ділянки, що надаються в оренду, сформовані та зареєстровані у Державному земельному кадастрі (без означення власника) за рахунок земель колективної власності КСП "Маяк" і знаходяться у розпорядженні Орендодавця на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (п. 5 Договору).

Договір укладено строком на 25 років, починаючи з дня державної реєстрації права оренди земельних ділянок (п. 8 Договору).

За користування земельними ділянками у порядку оренди Орендар сплачує за один рік користування орендну плату у розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що складає на дату укладення цього Договору 25811,34 грн (п. 9 Договору).

Розпорядженням Козелецької районної державної адміністрації від 07.02.2017 №50 затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок - проектні дороги, загальною площею 78,2579 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Розумовського на території Лемешівської сільської ради та надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" вказані земельні ділянки - проектні дороги в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (т. 1 а. с. 20).

На підставі вказаного розпорядження 02.03.2017 між Козелецькою районною державною адміністрацією Чернігівської області (далі - Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" (далі - Орендар) укладено договір оренди землі, згідно з п. 1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення (проектні дороги), сформовані за рахунок земель колективної власності КСП ім. Розумовського, які знаходяться на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, загальною площею 78,2579 га (т. 1 а. с. 106-110).

Відповідно до п. 2 вказаного Договору в оренду надаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які знаходяться на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, площею 78,2579 га (згідно Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення (категорія земель за основним цільовим призначенням КВЗУ - 013.00 землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ - 01.01), які передаються в оренду на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області (проектні дороги) - додаток №1 до цього Договору.

Згідно з п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої ПКМУ від 16.11.2016 №831, складає 1519904,58 грн. Протягом одного року від дати укладення цього Договору Орендар зобов'язаний надати нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визначену у встановленому порядку, разом із проектом додаткової угоди про внесення змін до цього Договору.

Земельні ділянки, що надаються в оренду, сформовані та зареєстровані у Державному земельному кадастрі (без означення власника) за рахунок земель колективної власності КСП ім. Розумовського і знаходяться у розпорядженні Орендодавця на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (п. 5 Договору).

Договір укладено строком на 25 років, починаючи з дня державної реєстрації права оренди земельних ділянок (п. 8 Договору).

За користування земельними ділянками у порядку оренди Орендар сплачує за один рік користування орендну плату у розмірі 7 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що складає на дату укладення цього Договору 106393,32 грн (п. 9 Договору).

Право оренди спірних земельних ділянок у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано за вказаними договорами оренди землі від 02.03.2017, за договорами оренди від 27.01.2017 таке право не реєструвалось.

Згідно з наданих позивачем схем розташування земельних ділянок за результатами паювання земель колективної власності колишніх КСП ім. Розумовського, ім. Шевченка, ім. Гагаріна, "Маяк", переліку договорів оренди, витягів з ЄДР в оренді позивача на територіях Лемешівської, Берлозівської, Олексіївщинської, Бобруйківської сільських рад Козелецького району Чернігівської області перебуває ряд земельних ділянок, що були розпайовані і належать фізичним особам. На схемах нанесені межі земельних ділянок, які перебувають в оренді позивача, інших земельних ділянок, які не перебувають у його оренді, та спірних проектних доріг. Номери спірних доріг на схемах по кожній сільській раді зазначені відповідно до порядкових номерів, вказаних у спірних розпорядженнях.

Як вбачається з вказаних схем:

- на території Олексіївщинської сільській раді дві спірні проектні дороги - №6 (кадастровий номер 7422080200:73:025:0001) та №9 (кадастровий номер 7422080200:73:027:0009) не межують із земельними ділянками, які перебувають в оренді позивача;

- на території Берлозівської сільської ради спірна проектна дорога №16 (кадастровий номер 7422080900:86:149:0108) не межує із земельними ділянками, які перебувають в оренді позивача; дві спірні проектні дороги №3 (кадастровий номер 7422080900:86:035:0105) та №10 (кадастровий номер 7422080900:86:047:0025) взагалі не відмічені на схемі; спірна проектна дорога №2 (кадастровий номер 7422080900:86:090:0259) є земельним паєм, а не дорогою, що визнається учасниками процесу;

- на території Бобруйківської сільської ради три спірні проектні дороги - №3 (кадастровий номер 7422081000:71:059:0010), №9 (кадастровий номер 7422081000:71:067:0032) та №11 (кадастровий номер 7422081000:71:068:0034) не межують із земельними ділянками, які перебувають в оренді позивача;

- на території Лемешівської сільської ради усі спірні проектні дороги межують з земельними ділянками, які перебувають в оренді позивача.

Як вбачається з технічної документації з роздержавлення та розпаювання земель, частина спірних земельних ділянок була запроектована під дороги при розпаюванні, а частина раніше (до роздержавлення та/або розпаювання) вже використовувалась як дороги, у тому числі як лісосмуги.

Відповідно до ч. ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ч. 2 ст. 15 Цивільного кодексу України).

Статтею 16 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання правочину недійсним; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.

Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

Тобто, ст. 15 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України передбачають право особи на захист як свого цивільного права, так і свого інтересу.

У своєму Рішенні №18-рп/2004 від 01.12.2004 Конституційний суд України дав визначення поняттю "охоронюваний законом інтерес", що вживається у частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" (інтерес у вузькому розумінні цього слова), що означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеної у постанові від 25.05.2016 у справі №6-605цс16, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин). Загальним правовим наслідком недійсності правочину (стаття 216 ЦК України) є реституція, яка застосовується як належний спосіб захисту цивільного права та інтересу за наявності відносин, які виникли в зв'язку з вчиненням особами правочину та внаслідок визнання його недійсним.

При цьому правом оспорювати правочин і вимагати проведення реституції ЦК України наділяє не лише сторону (сторони) правочину, але й інших, третіх осіб, що не є сторонами правочину, визначаючи статус таких осіб як "заінтересовані особи" (статті 215, 216 ЦК України).

З огляду на зазначені приписи, правила статей 15, 16 ЦК України, а також статей 1, 2-4, 14, 215 ЦПК України кожна особа має право на захист, у тому числі судовий, свого цивільного права, а також цивільного інтересу, що загалом може розумітися як передумова для виникнення або обов'язковий елемент конкретного суб'єктивного права, як можливість задовольнити свої вимоги за допомогою суб'єктивного права та виражатися в тому, що особа має обґрунтовану юридичну заінтересованість щодо наявності/відсутності цивільних прав або майна в інших осіб.

Отже, оспорювати правочин може також особа (заінтересована особа), яка не була стороною правочину, на час розгляду справи судом не має права власності чи речового права на предмет правочину та/або не претендує на те, щоб майно в натурі було передано їй у володіння. Вимоги заінтересованої особи, яка в судовому порядку домагається визнання правочину недійсним (частина третя статті 215 ЦК України), спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони, сторони, мали до вчинення правочину. Власний інтерес заінтересованої особи полягає в тому, щоб предмет правочину перебував у власності конкретної особи чи щоб сторона (сторони) правочину перебувала у певному правовому становищі, оскільки від цього залежить подальша можливість законної реалізації заінтересованою особою її прав.

Таким чином, "заінтересованість особи" полягає не лише у захисті свого порушеного права, а також і у окремому захисті будь-якого свого обґрунтованого, у тому числі немайнового, інтересу стосовно об'єкту спору.

Як встановлено судом, в оренді позивача перебувають земельні ділянки, які знаходяться на територіях Лемешівської, Берлозівської, Олексіївщинської, Бобруйківської сільських рад Козелецького району Чернігівської області, межі яких та спірних проектних доріг нанесені позивачем на відповідні схеми. 20.07.2017 позивачем та відповідачем-1 складено та підписано акт звірки місця розташування спірних земельних ділянок (польових доріг) з місцем розташування земельних ділянок, які перебувають в оренді позивача, з якого вбачається, що майже всі спірні проектні дороги межують з орендованими позивачем земельними ділянками. Тобто, підписавши вказаний акт, відповідач-1 погодився з правильністю відображення вказаних земельних ділянок на наданих позивачем схемах. Відповідачем-2 заперечень щодо невідповідності розташування земельних ділянок на схемах не надано. Крім того, на підтвердження права оренди земельних ділянок, які межують зі спірними проектними дорогами, позивачем надані витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, договори оренди землі, додаткові угоди до договору оренди, витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

Таким чином, позивачем належним чином доведено межування більшої частини спірних проектних доріг з орендованими ним земельними ділянками.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що передача спірних земельних ділянок (проектних доріг) в оренду відповідачу-2 обмежить йому вільний доступ (під'їзд сільськогосподарською технікою) до орендованих земельних ділянок. Встановлення позивачу права земельного сервітуту для проходу або проїзду на транспортному засобі по спірним проектним дорогам, у тому числі платного, призведе до зміни положення позивача, який до цього часу користується дорогами вільно і безоплатно.

Крім того, як зазначав позивач, для проїзду техніки, зважаючи на її габарити, необхідно 6 метрів, а більшість доріг запроектовано шириною 5-6 метрів, що підтверджується наданими позивачем матеріалами, тому для використання доріг на умовах сервітуту позивачу буде потрібна вся повністю земельна ділянка по ширині, що унеможливить її використання відповідачем-2 для виробництва (розорювання) та може призвести до конфлікту або спору між позивачем та відповідачем-2.

Отже, за доводами позивача, розпорядження відповідачем 1 проектними дорогами поза власною компетенцією та передача їх в оренду відповідачу 2 порушує права позивача як орендаря земельних ділянок.

Тобто, стосовно тих спірних проектних доріг, що межують із орендованими позивачем земельними ділянками, позивач є заінтересованою особою. Щодо решти спірних доріг (кадастрові номери 7422080200:73:025:0001, 7422080200:73:027:0009, 7422080900:86:149:0108, 7422080900:86:035:0105, 7422080900:86:047:0025, 7422081000:71:059:0010, 7422081000:71:067:0032, 7422081000:71:068:0034) позивач не є заінтересованою особою, оскільки не довів належним чином необхідність обов'язкового користування цими спірними дорогами.

Враховуючи те, що позивач є заінтересованою особою щодо частини спірних доріг, тому він вправі звернутися до суду за захистом своїх інтересів та оспорити укладені договори оренди, хоча він і не є стороною договору та не має права власності чи речового права на предмет договору та/або не претендує на те, щоб майно в натурі було передано йому у володіння.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Право на земельний пай закріплювалося у Земельному кодексі України, який був чинний до 01.01.2002. Згідно зі ст. 5 цього Кодексу кожний член колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства у разі виходу з нього має право одержати свою частку землі в натурі (на місцевості), яка визначається в порядку, передбаченому частинами шостою і сьомою статті 6 цього Кодексу.

Правовий режим земельної частки (паю) врегульований також у Земельному кодексі України, чинному з 01.01.2002. Відповідно до ст. 25 цього Кодексу під час приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю). Зазначеним особам гарантується право отримати на підставі свого земельного паю земельну ділянку в натурі (на місцевості). Обчислення розміру земельної частки (паю) здійснюється шляхом поділу сільськогосподарських угідь, які підлягають приватизації, на кількість осіб, які мають право на приватизацію. Вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток зазначених осіб є однаковими.

Згідно з Указом Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 №720 паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, cільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначає Закон України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Згідно з ст. 2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів (ч. 2 ст. 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)").

Статтею 7 цього Закону визначено, що у проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів.

У разі необхідності в проектах землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) здійснюється перерахунок розміру в умовних кадастрових гектарах та вартості земельної частки (паю).

Відповідно до ст. 9 цього Закону встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Отже, з норми цієї статті випливає, що сільські, селищні, міські ради чи районні державні адміністрації можуть передавати в оренду нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, тобто ті земельні ділянки, які підлягали паюванню (сільськогосподарські угіддя) та власники яких не отримали державні акти на право власності на земельну ділянку або не взяли участь у розподілі земельних ділянок.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Частиною 2 ст. 22 Земельного кодексу України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на зазначене, оскільки спірні проектні дороги є несільськогосподарськими угіддями і паюванню не підлягали, тому вони не можуть бути нерозподіленими (невитребуваними) земельними ділянками, а отже, Козелецька районна державна адміністрація не мала повноважень передавати їх в оренду на підставі ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Доводи відповідача-1 та відповідача-2 про те, що спірні земельні ділянки призначені для обслуговування паїв, а тому районна державна адміністрація може передавати їх в оренду за аналогією до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", як невитребувані паї, судом правомірно відхилені, оскільки діючим законодавством не визначено повноважень районним державним адміністраціям передавати в оренду дороги (господарські шляхи і прогони, лісосмуги), як такі, що призначені для обслуговування земельних паїв.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

У ст. 4 Земельного кодексу України, який був чинний до 01.01.2002, також визначалось, що у державній власності перебувають всі землі України, за винятком земель, переданих у колективну і приватну власність.

Згідно з п. 3-6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 №5308-VI, який набрав чинності 01.01.2013, з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються:

а) земельні ділянки:

на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади;

які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій;

б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

У державній власності залишаються:

а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки:

на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності;

які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;

які належать до земель оборони;

б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

в) землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу.

Державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.

У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються:

у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами;

за межами населених пунктів - органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють розпорядження такими земельними ділянками.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 Земельного кодексу України).

Згідно зі ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" рішення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (постійне користування, оренду, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) можуть прийматися за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на таку земельну ділянку в Державному реєстрі прав.

Під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування.

Державна реєстрація права власності на земельні ділянки державної чи комунальної власності проводиться з обов'язковим урахуванням пунктів 3 та 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності".

Таким чином, до земель державної власності також належать землі, право державної власності на які не внесено до Державного реєстру речових прав.

Відповідно до ст. 5 Земельного кодексу України, чинного до 01.01.2002, землі загального користування (внутрігосподарські шляхи, полезахисні лісосмуги та інші грунтозахисні насадження, гідротехнічні споруди тощо) колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів та акціонерних товариств, що ліквідуються або збанкрутіли, передаються у відання відповідних місцевих Рад народних депутатів.

Згідно зі ст. 30 Земельного кодексу України при ліквідації сільськогосподарських підприємств несільськогосподарські угіддя, що перебували у їх власності, розподіляються відповідно до установчих документів цих підприємств або за згодою власників земельних часток (паїв). У разі недосягнення згоди це питання вирішується в судовому порядку.

Земельні ділянки державної і комунальної власності, які перебували у користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, що ліквідуються, включаються до земель запасу або передаються у власність чи користування відповідно до цього Кодексу.

Враховуючи те, що спірні проектні дороги до комунальної власності не передані, тому відповідно до ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України вони перебувають у державній власності.

Згідно ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) ведення водного господарства;

б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;

в) індивідуального дачного будівництва.

Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області є тим повноважним територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на даний час передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться у межах Чернігівської області, у власність або у користування для всіх потреб.

Таким чином, повноваження щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Чернігівської області належать Головному управлінню Держгеокадастру у Чернігівській області, а не районній державній адміністрації.

Зважаючи на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Козелецька районна державна адміністрація не мала повноважень передавати в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" спірні проектні дороги.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу (ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Частиною 1 ст. 135 Земельного кодексу України передбачено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Відповідно до ч. 5 ст. 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.

Передача спірних земельних ділянок в оренду відбулося без проведення земельних торгів, що суперечить вимогам ст. 124 Земельного кодексу України.

З огляду на зазначене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду, що розпорядження Козелецької районної державної адміністрації №47 від 07.02.2017 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" земельних ділянок - проектних доріг, загальною площею 23,9343 га, в оренду терміном на 25 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колишнього КСП ім. Гагаріна на території Олексіївщинської сільської ради в частині, що стосується земельних ділянок, які межують з земельними ділянками, що знаходяться в оренді ТОВ "Агро-Регіон Козелець" підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, а саме - зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до частини першої статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 207 Господарського кодексу України визначено, що господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Оскільки спірний договір оренди землі від 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 23,9343 га на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, укладено без відповідних на те повноважень Козелецької районної державної адміністрації, тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що спірний договір оренди землі від 02.03.2017 підлягає визнанню недійсним в частині передачі в оренду земельних ділянок, які межують з земельними ділянками, що знаходяться в оренді ТОВ "Агро-Регіон Козелець".

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.

Відповідно до статей 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Згідно із частиною п'ятою статті 6 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Підпунктом 6 пункту 2 частини першої статті 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що державній реєстрації прав підлягає право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Статтею 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми.

Разом з тим цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації.

Виходячи з положень статті 638 ЦК України, статей 125, 126 ЗК України договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, державна реєстрація права оренди спірних земельних ділянок за договорами оренди від 27.01.2017 не проводилась, а була проведена за договорами оренди землі від 02.03.2017, укладеними між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод", і за цими ж договорами від 02.03.2017 відбулась передача спірних земельних ділянок в оренду відповідачу-2.

З огляду на зазначене, оскільки за договорами оренди землі від 27.01.2017 не проведено державну реєстрацію прав, то ці договори оренди землі не набрали чинності, відповідач 2 не набув прав орендаря за такими договорами, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги в частині визнання недійсними договорів оренди землі від 27.01.2017, укладених між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод", за якими об'єктами оренди виступають: земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 52,5520 га на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 77,6009 га на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 18,9856 га на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, задоволенню не підлягають.

Представником позивача подано до суду першої інстанції клопотання про вихід суду за межі позовних вимог, у якому просить суд визнати недійсними:

- договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 54,6313 га на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області;

- договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 78,2579 га на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області;

- договір оренди землі, укладений між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 18,9856 га на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.

У своєму клопотанні представник позивача зазначає, що ці договори оренди є ідентичними договорам оренди від 27.01.2017, за цими договорами в оренду передані спірні проектні дороги, а Козелецька районна державна адміністрація не мала для цього відповідних повноважень.

Відповідно до п. 1, 2 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право визнати недійсним повністю чи у певній частині пов'язаний з предметом спору договір, який суперечить законодавству та виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони.

У п. 2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 09.05.2013 №11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" зазначено, якщо, вирішуючи господарський спір, суд встановить, що зміст договору, пов'язаного з предметом спору, суперечить законодавству, чинному на момент укладення договору, він, керуючись пунктом 1 частини першої статті 83 ГПК, вправі за власною ініціативою визнати цей договір недійсним повністю або у певній частині із застосуванням за необхідності й наслідків визнання недійсним нікчемного правочину (абзац другий частини п'ятої статті 216 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.

В постанові від 20 січня 2004 року Верховний суд України зазначив, що згідно з вимогами ч. 1 ст. 83 ГПК, якщо під час вирішення господарського спору буде встановлено, що зміст договору суперечить чинному законодавству, то господарський суд повинен з власної ініціативи визнати цей договір недійсним повністю або у певній частині.

Отже, якщо при розгляді справи судом встановлено, що зміст договору суперечить чинному законодавству, зважаючи на принцип законності, що є складовою верховенства права, при винесенні судового рішення суд повинен визнати такий договір недійсним.

Оскільки договори оренди землі від 02.03.2017, укладені між Козелецькою районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод", за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги): загальною площею 54,6313 га на території Берлозівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області; земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 78,2579 га на території Лемешівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області; земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 18,9856 га на території Бобруйківської сільської ради Козелецького району Чернігівської області, вказані договори укладено без відповідних на те повноважень Козелецької районної державної адміністрації, як і спірний договір оренди від 02.03.2017, про що судом вже зроблено відповідний висновок, судом першої інстанції правомірно визнано недійсним договори оренди землі від 02.03.2017 відповідно до ст. 83 Господарського процесуального кодексу України.

У зв'язку з наведеним, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що підлягають скасуванню і розпорядження Козелецької районної державної адміністрації "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та надання їх в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Бобровицький молокозавод" від 07.02.2017 № 47, 48, 49, 50, на підставі яких були укладені вказані вище договори оренди від 02.03.2017 та договір оренди землі від 02.03.2017, за яким об'єктом оренди виступають земельні ділянки (проектні дороги) загальною площею 23,9343 га на території Олексіївщинської сільської ради Козелецького району Чернігівської області.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.

Основною метою ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є попередження свавільного захоплення власності, конфіскації, експропріації та інших порушень безперешкодного користування своїм майном. При цьому в своїх рішенням Європейський суд з прав людини постійно вказує на необхідність дотримання справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (наприклад, рішення у справі "Спорронг і Льоннрот проти Швеції" від 23 вересня 1982 року, "Новоселецький проти України" від 11 березня 2003 року, "Федоренко проти України" від 1 червня 2006 року). Необхідність забезпечення такої рівноваги відображено в структурі статті 1. Зокрема, необхідно щоб була дотримана обґрунтована пропорційність між застосованими заходами та переслідуваною метою, якої намагаються досягти шляхом позбавлення особи її власності.

Таким чином, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності мусить бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.

Також Європейський суд з прав людини у своїй практиці зауважує, що при визначенні суспільних інтересів завдяки безпосередньому знанню суспільства та його потреб національні органи мають певну свободу розсуду, оскільки вони першими виявляють проблеми, які можуть виправдовувати позбавлення власності в інтересах суспільства та знаходять засоби для їх вирішення (наприклад, рішення у справах "Хендісайд проти Сполученого Королівства" від 7 грудня 1976 року, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21 січня 1986 року).

Отже, створена Конвенцією система захисту покладає саме на національні органи влади обов'язок визначальної оцінки щодо існування проблеми суспільного значення, яка виправдовує як заходи позбавлення права власності, так і необхідність запровадження заходів з усунення несправедливості.

За таких обставин у справі, яка розглядається, "суспільним", "публічним" інтересом щодо визнання рішень та правочинів недійсними є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - надання землі у користування із державної власності, а також захист суспільних інтересів загалом, права власності на землю Українського народу. "Суспільний", "публічний" інтерес полягає у відновленні правового порядку в частині визначення меж компетенції органів державної влади та місцевого самоврядування, відновленні становища, яке існувало до порушення права власності Українського народу на землю, захист такого права шляхом повернення в розпорядження держави землі, що незаконно фактично вибула з її розпорядження на тривалий час.

Вирішуючи питання про справедливу рівновагу між інтересами суспільства і конкретної особи Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі "Трегубенко проти України" від 2 листопада 2004 року категорично ствердив, що "правильне застосування законодавства незаперечно становить "суспільний інтерес" (п. 54 рішення).

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги в зв'язку з її необґрунтованістю. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому рішення господарського суду Чернігівської області від 28.07.2017 у справі № 927/548/17 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" - без задоволення.

Керуючись статтями 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Бобровицький молокозавод" на рішення господарського суду Чернігівської області від 28.07.2017 у справі № 927/548/17 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Чернігівської області від 28.07.2017 у справі № 927/548/17 залишити без змін.

3. Матеріали справи № 927/548/17 повернути до господарського суду Чернігівської області.

Головуючий суддя Г.В. Корсакова

Судді М.Л. Яковлєв

Л.В. Чорна

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення01.11.2017
Оприлюднено04.12.2017
Номер документу70673909
СудочинствоГосподарське