ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2017 р. Справа № 914/118/17
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого судді Орищин Г.В.
суддів Галушко Н.А.
Данко Л.С.
розглянув апеляційну скаргу Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія
на рішення Господарського суду Львівської області від 29.05.2017
у справі № 914/118/17
за позовом позивача-1 ОСОБА_3, м.Львів
позивача-2 ОСОБА_4, м.Львів
до відповідача Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , м.Львів
про визнання недійсним рішення загальних зборів членів громадської організації,
представники сторін:
- від позивача-1 - ОСОБА_5,
- від позивача-2 - не з'явився,
- від відповідача - Жиравецький Т.М.
Права та обов'язки сторін, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України учасникам судового процесу роз'яснено. Заяв про відвід складу суду не поступало.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 29.05.2017 у справі №914/118/17 (головуючий суддя Щигельська О.І., судді Мороз Н.В., Петрашко М.М.) задоволено позов ОСОБА_3 та ОСОБА_4, визнано недійсним рішення позачергових загальних зборів членів Громадської організації (надалі - ГО) Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , оформлене протоколом №31/01/14 від 31.01.2014, яким вирішено виключити ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з членів ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія з 28.01.2014.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції встановив, що оспорюване рішення позачергових загальних зборів прийнято з порушенням встановленого статутом порядку голосування та за відсутності кворуму для його прийняття. Так, згідно п.5.1 та 5.3 статуту, загальні збори вважаються дійсними, якщо на них присутні не менше 60% членів організації; рішення приймаються простою більшістю голосів присутніх членів організації; кожен з членів організації має один голос. Водночас, із оспорюваного протоколу позачергових загальних зборів членів ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія вбачається, що такий порядок не дотримано, оскільки на підставі рішення правління організації члени організації, щодо яких ставилось питання про виключення, участі в голосуванні не брали. Обґрунтовуючи підвідомчість даного спору господарським судам місцевий господарський суд послався на положення Закону України Про громадські об'єднання , п.4 ч.1 ст.12 ГПК України, ч.1 ст.167 ГК України та постанову пленуму Вищого господарського суду України №4 від 25.02.2016.
Не погодившись із рішенням місцевого господарського суду, Громадська організація Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія оскаржила його в апеляційному порядку та просила вказане рішення скасувати. В апеляційній скарзі позивач зазначив, що:
1) даний спір не підвідомчий господарським судам, оскільки відповідач не є господарським товариством, а спір між ним і його учасниками немає ознак корпоративного спору;
2) процедура виключення учасників з товариства відбувалася у повній відповідності до статуту та чинного законодавства України;
3) позивачі надали суду першої інстанції недостовірну інформацію про те, що у провадженні господарських судів України чи органів, які в межах своєї компетенції вирішують спір, немає справи між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав. Так, аналогічна справа розглядалася Шевченківським районним судом м. Львова та Апеляційним судом Львівської області.
Позивач-1 подав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечив доводи та вимоги апеляційної скарги, просив відмовити в її задоволенні, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін. Стосовно доводів скаржника зазначив, що ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія є юридичною особою, яка, поряд з основною метою, здійснює підприємницьку діяльність, а тому має ознаки підприємницького товариства. Крім того, з системного аналізу положень статуту громадської організації вбачається, що її члени наділені також правом на отримання певної частки прибутку та майна організації.
Позивач-2 не виконав вимог ухвали суду від 13.10.2017 та не подав відзиву на апеляційну скаргу. Окрім того, позивачем-2 не було забезпечено явку свого представника в судове засідання, хоча він належним чином був повідомлений про час і місце судового розгляду (а.с. 142).
Зважаючи на те, що в матеріалах справи наявно достатньо доказів для розгляду апеляційної скарги по суті, колегія суддів вважає за можливе завершити розгляд апеляційної скарги без представника позивача-2.
З матеріалів справи та апеляційної скарги вбачається наступне:
Відповідно до статуту ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія в редакції, зареєстрованій Управлінням державної реєстрації Львівської міської ради 06.12.2007 (а.с. 23-30), вказана громадська організація є неприбутковою громадською організацією, яка створена та діє відповідно до Конституції України, Закону України Про об'єднання громадян , іншого чинного законодавства та статуту.
Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 22), ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія зареєстрована 02.06.1994, про що зроблено запис за №14151200000006262.
Рішенням загальних зборів членів ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , оформленим протоколом №6 від 23.06.2006, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було прийнято в члени громадської організації (а.с. 21).
31.01.2014 проведено позачергові загальні збори членів зазначеної громадської організації, участь в яких взяли 4 учасники: ОСОБА_3, який володіє 25% голосів, ОСОБА_4, який володіє 25% голосів, ОСОБА_7, який володіє 25% голосів, та ОСОБА_8, яка володіє 25% голосів, а всі разом в сукупності володіють 100% голосів від загальної кількості голосів членів організації. До порядку денного зборів було включено два питання: 1) про розгляд питань щодо необхідності сплати членських внесків організації; 2) про розгляд питань про виключення членів зі складу організації.
Як вбачається з протоколу №31/01/14 від 31.01.2014 позачергових загальних зборів членів ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія (а.с. 49-54), по другому питанню порядку денного були прийняті наступні рішення: 1) виключити ОСОБА_3 з членів громадської організації з 28.01.2014; 2) виключити ОСОБА_4 з членів громадської організації з 28.01.2014.
Вказані рішення мотивовані наступним: 1) обидва вищезгадані члени громадської організації не виконували рішень правління організації, оформлених протоколами засідання правління організації №27/05/13 від 27.05.2013, №26/07/13 від 26.07.2013, №25/10/13 від 25.10.2013, №04/12/13 від 04.12.2013; 2) обидва вищезгадані члени громадської організації не сплачували членські внески більше шести місяців та не виконували обов'язки члена організації, передбачені підпунктами 4.2.1 та 4.2.3 п.4.2 розділу 4 статуту організації.
Відповідно до тексту протоколу, за вказані рішення голосування відбувалося наступним чином: за - 50% голосів від загальної кількості голосів членів організації, проти - 25% голосів від загальної кількості голосів членів організації, утримались - 0% голосів від загальної кількості голосів членів організації (з приводу виключення ОСОБА_3.); за - 66,6% голосів від загальної кількості голосів членів організації, проти - 0% голосів від загальної кількості голосів членів організації, утримались - 0% голосів від загальної кількості голосів членів організації (з приводу виключення ОСОБА_4.). Члени громадської організації, питання про виключення яких вирішувалося, участі в голосуванні не брали.
Позивачі, вважаючи що вказані рішення позачергових загальних зборів членів ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія , суперечать установчим документам організації та прийняті з порушенням підстав та порядку прийняття рішень, встановлених цивільним законодавством, порушують їх конституційні права на участь в діяльності громадської організації, звернулися з позовом до Господарського суду Львівської області про визнання їх недійсним.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши подані сторонами докази на відповідність їх фактичним обставинам і матеріалам справи, колегія суддів вважає, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення - скасуванню, з огляду на наступне:
Відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 31.01.2014 (дата прийняття оспорюваних рішень позачергових загальних зборів), в реєстрі містилася наступна інформація про відповідача: організаційно-правова форма - громадська організація; перелік засновників (учасників) юридичної особи - члени громадської організації; дані про розмір статутного капіталу - 0,00 грн.; види діяльності - діяльність інших громадських організацій.
Як було зазначено вище, відповідно статуту відповідача, в редакції, чинній на день прийняття оспорюваних рішень позачергових загальних зборів, ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія це неприбуткова громадська організація, яка створена та діє відповідно до Конституції України, Закону України Про об'єднання громадян , іншого чинного законодавства та статуту. Із вказаного статуту вбачається, що ним не визначено членів громадської організації, не передбачено існування статутного капіталу та, відповідно, розподілу часток членів організації у статутному капіталі.
Відповідно до ст.1 Закону України Про громадські об'єднання (в редакції, чинній на день прийняття оспорюваних рішень позачергових загальних зборів), громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Статтею 1 ГПК України визначено, що право на звернення до господарського суду мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст.12 ГПК України, господарським судам підвідомчі, зокрема, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, правами та обов'язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів.
Статтею 167 ГК України розкрито зміст корпоративних прав та корпоративних відносин. Так, корпоративними правами визнаються права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
З відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в статуті ГО Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія та із Закону України Про громадські об'єднання вбачається, що: 1) відповідач не є господарською організацією, а його метою не є здійснення підприємницької діяльності, пов'язаної із отриманням прибутку; 2) відповідач не має статутного капіталу; 3) правомочності членів відповідача не включають в себе отримання частки прибутку (дивідендів) даної організації. Зважаючи на наведене, спір у даній справі не є корпоративним спором та не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Колегія суддів не погоджується із твердженням позивача-1, що зі статуту відповідача вбачається право його членів на отримання частки від прибутку громадської організації: статут відповідача таких положень не містить, натомість відповідно до нього відповідач є неприбутковою громадською організацією. Також не беруться до уваги твердження позивача-1 про фактичне здійснення відповідачем підприємницької діяльності, оскільки ті обставини, що мають значення для вирішення питання про підвідомчість даного спору, встановлюються на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та установчих документів відповідача.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
За таких обставин, рішення Господарського суду Львівської області у даній справі підлягає скасуванню у зв'язку з неправильним застосуванням норм процесуального права, а провадження у справі підлягає припиненню.
Судовий збір за розгляд справи в місцевому господарському суді та перегляд рішення місцевого господарського суду в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, слід покласти на позивачів порівну.
Враховуючи вищенаведене та керуючись п.1 ч.1 ст.80, ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія задоволити.
Рішення Господарського суду Львівської області від 29.05.2017 у справі №914/118/17 скасувати. Провадження у справі припинити.
Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) на користь Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія (м.Львів, вул.Яцкова, буд.13, ідентифікаційний код 20825607) 757,50 грн. судового збору за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.
Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_2, індивідуальний податковий номер НОМЕР_2) на користь Громадської організації Місійне згромадження імені святих Кирила і Методія (м.Львів, вул.Яцкова, буд.13, ідентифікаційний код 20825607) 757,50 грн. судового збору за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.
Господарському суду Львівської області видати накази на виконання даної постанови.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Справу повернути до Господарського суду Львівської області.
Головуючий суддя Г.В. Орищин
суддя Н.А. Галушко
суддя Л.С. Данко
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2017 |
Оприлюднено | 06.12.2017 |
Номер документу | 70715746 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Орищин Ганна Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні