ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Адреса: 88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2-а тел.: 61-72-21
УХВАЛА
про порушення провадження у справі
06.12.2017 Справа № 907/832/17
Суддя Йосипчук О.С., розглянувши матеріали заяви
за позовом компанії “KINGSTON EXP.IMP.LLC”, США
до відповідача 1 товариства з обмеженою відповідальністю “Котнар - М”, с. Мужієво Закарпатської області
до відповідача 2 товариства з обмеженою відповідальністю “АХАЛШЕНИ ”, м. Тбілісі, Грузія
про розірвання Контракту №20/15 від 05.09.2015 року, стягнення солідарно 68000доларів США вартості непоставленого товару та 6800 доларів США компенсації по Договору комісії №05.09.15 від 05.09.15р.
ВСТАНОВИВ:
Позивачем заявлено вимогу про Контракту №20/15 від 05.09.2015 року, стягнення солідарно 68000доларів США вартості непоставленого товару та 6800 доларів США компенсації по Договору комісії №05.09.15 від 05.09.15р.
При цьому, згідно прохальної частини позовної заяви вимога про стягнення солідарно 68000доларів США вартості непоставленого товару заявлено до відповідача 2 (товариства з обмеженою відповідальністю “АХАЛШЕНИ ”, м. Тбілісі, Грузія) та до ТОВ "Сараніст" (Вірменія), яке не зазначене стороною спору - відповідачем.
Зважаючи на таке, та на те, що згідно ст.21 ГПК України, сторонами в судовому процесі є позивач та відповідач - особа, до якої пред'явлено вимогу - майнова вимога позивача про стягнення боргу із третьої особи не підлягає розгляду у господарських судах України.
На підстав викладеного, в частині вимоги про стягнення солідарно 68000доларів США із ТОВ "Сараніст" (Вірменія), у прийнятті позовної заяви слід відмовити відповідно до п.1 ст.62 ГПК України.
Далі, при зверненні з позовом позивачем також заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору за подачу наведеної позовної заяви.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно із п. 12 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 25.08.2011р. №01-06/1175/2011 за приписами статті 8 Закону суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою: відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі; зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати. Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Відповідні питання можуть бути вирішені судом в ухвалі про прийняття позовної заяви чи іншої заяви або скарги, передбаченої ГПК.
Тобто, обов'язковою умовою для звільнення заявника від сплати судового збору є наявність обґрунтованих обставин, що свідчать про неможливість сплати судового збору. При цьому, обов'язок по доведенню наявності таких обставин покладається на заявника.
Клопотання позивача мотивоване відсутністю коштів, про що ним подано підтверджуючі документи.
З огляду на викладене, наявні правові підстави для задоволення заяви про відстрочку сплати судового збору за подачу наведеного позову до дня призначення судового засідання.
За таких обставин суд визнає матеріали позовної заяви достатніми для прийняття їх до розгляду та порушення провадження у справі.
Поряд з цим, позивач звернувся до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Котнар - М” та товариства з обмеженою відповідальністю “АХАЛШЕНИ ”, м. Тбілісі Грузія про стягнення заборгованості. Як вбачається із матеріалів справи, один з відповідачів – Товариство з обмеженою відповідальністю «АХАЛШЕНИ» знаходиться в м. Тбілісі, Грузія., тобто є нерезидентом, який не має свого представництва на території України.
Відповідно до статті 4-2 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
В силу приписів частини 3 статті 4-3 Господарського процесуального кодексу України на господарський суд покладено обов'язок створити сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Іноземні суб'єкти господарювання мають такі самі процесуальні права і обов'язки, що і суб'єкти господарювання України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (ст. 123 Господарського процесуального кодексу України).
Статтею 125 ГПК України передбачено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі – іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено – Міністерству юстиції, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами (ч. 2 ст. 125 ГПК України).
Порядок вручення документів юридичним особам, які утворені відповідно до законодавства тієї Договірної Сторони, на території якої вони знаходяться (Республіка Грузія) регулюється Договором між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах від 09.01.1995 року (дата набуття чинності 05.11.1996 року).
Згідно з даним договором, центральними органами, які надають взаємну правову допомогу у цивільних та кримінальних справах є: з боку України – Міністерство юстиції та Генеральна прокуратура, а з боку Республіки Грузія –Міністерство юстиції та Прокуратура Республіки Грузія.
Прохання про здійснення правової допомоги та додатки до них складаються на мові запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або російську мову.
Переклад засвідчується офіційним перекладачем або нотаріусом, або посадовою особою запитуючої установи, або дипломатичним представництвом чи консульською установою запитуючої Договірної Сторони.
Відповідно до п. 2.5. Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, суд України направляє доручення через Головне управління юстиції до Мін'юсту, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.
Статтею 4 Договору між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах передбачено, що при здійсненні правової допомоги установи Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції та Генеральну Прокуратуру України і Міністерство юстиції та Прокуратуру Республіки Грузія, якщо даним Договором не передбачено інше. Умовами вказаного договору інше не передбачено.
За таких обставин, враховуючи необхідність вручення процесуальних документів відповідачеві, з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд вважає за необхідне направити процесуальні документи відповідачеві в порядку, передбаченому вищевказаним договором.
Відповідно до частини 1 ст. 79 ГПК України, господарський суд зупиняє провадження у справі зокрема, у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Враховуючи вищезазначені обставини, господарський суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до 01.06.2018 року до 10 год. 30 хв. для належного повідомлення відповідача – Товариства з обмеженою відповідальністю „АХАЛШЕНИ”, м. Тбілісі, Грузія про розгляд справи.
Керуючись ст. 8 Закону України "Про судовий збір", п.1 ст.62, ст. ст. 64, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, Договором між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 09.01.1995 року, суд
УХВАЛИВ:
1. Порушити провадження у справі.
2. Відстрочити сплату судового збору до дня призначення першого судового засідання у справі.
3. В частині вимоги про стягнення солідарно 68000доларів США із ТОВ "Сараніст" (Вірменія) у прийнятті позовної заяви відмовити.
4. Зобов'язати позивача в строк до 22.01.2018 року надати господарському суду два примірники засвідченого перекладу на грузинську мову позовної заяви з доданими до неї документами, ухвали суду від 06.12.2017 року, доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документа, виклик (повідомлення) про день судового розгляду.
5. Після надходження від позивача витребуваних документів щодо перекладу на грузинську мову позовної заяви з доданими до неї документами, ухвали суду 06.12.2017 року, доручення про вручення документів, підтвердження про вручення документа, виклик (повідомлення) про день судового розгляду направити їх до Головного управління юстиції у Закарпатській області.
6. Зобов'язати позивача подати господарському суду:
- письмове обгрунтування необхідності залучення ТОВ «САРАНИСТ» як третьої особи на стороні відповідача2;
- документально підтверджені відомості про ідентифікаційні коди сторін спору.
7. Зобов'язати відповідачів подати господарському суду:
• письмові пояснення по суті позову з підтверджуючими документами;
• докази державної реєстрації ТОВ "„АХАЛШЕНИ”, в Грузії як юридичної особи в порядку визначеному законодавством Грузії з перекладом на українську мову та завірені перекладачем;
• докази про правовий статус іноземного суб'єкта господарювання – виписку с судового реєстру країни, де такий суб'єкт господарювання має офіційно зареєстровану контору.
8. Зупинити провадження у справі 01 червня 2018 р. на 10:00 хв. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Закарпатської області за адресою: Україна, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Коцюбинського, 2а, каб. № 502.
Явку уповноважених представників сторін у судове засідання визнати обов'язковою.
Суддя Йосипчук О.С.
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2017 |
Оприлюднено | 12.12.2017 |
Номер документу | 70794095 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Йосипчук О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні