ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.12.2017 Справа № 904/7024/13 За позовом Прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Приватного підприємства " Автокортеж", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення 199 834 грн. 20 коп.
Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.
Представники:
від прокурора: Слюсар Я.В. - прокурор відділу прокуратури Дніпропетровської області, посв. від 04.09.2017р. №047834;
ОСОБА_1 - прокурор відділку прокуратури, посвідчення від 25.10.2012р. №011525 (був присутній у судовому засіданні 10.10.2013р.);
ОСОБА_2 - прокурор відділу прокуратури, посв. від 28.10.2012р. №011672 (був присутній у судовому засіданні 11.02.2015р.);
від позивача: ОСОБА_3 - представник, дов. від 29.12.2016р. №7/26-1267;
ОСОБА_4 - представник, дов. від 03.01.2013р. №7/26-6 (був присутній у судовому засіданні 10.10.2013р.);
від відповідача: ОСОБА_5 - представник, дов. від 30.01.2015р. №б/н (був присутній у судових засіданнях 11.02.2015р., 20.07.2017р.).
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор в інтересах держави в особі позивача просить стягнути з відповідача 199 834 грн. 20 коп. - збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам.
Відповідач у відзиві (вх.№8511/15 від 11.02.2015р.) на позовну заяву по справі №904/7024/13 просить відмовити у задоволенні позовних вимог прокурора до відповідача, посилаючись на те, що: - рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 10.07.2013р. №242 " Про затвердження акта комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам" затверджено акт комісії про визначення розміру збитків у вигляді неодержаного доходу, та а ні рішення, а ні затверджений ним акт не містять обґрунтування того, що землевласник дійсно мав змогу розраховувати на отримання відповідних грошових коштів; - як вказано в акті, відповідач не мав правоустановчих документів на землю, якою користувався; - при визначенні розміру грошових коштів, які підлягають стягненню з боку відповідача на користь позивача, необхідно застосувати не постанову Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284, а Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963; - при визначенні розміру грошових коштів, які підлягають стягненню з боку відповідача на користь позивача, необхідно застосувати розмір процентної ставки, встановлений пунктом 3.1 договору оренди, а саме 1,5 % від грошової оцінки земельної ділянки, а не 3%, як випливає з розрахунків комісії.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представниками сторін заявлено не було.
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається відповідно до рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 23.09.2009р. №3477 (XLIII сесії V скликання) Про поновлення договорів оренди земельних ділянок , розглянуто звернення суб'єктів господарювання та громадян, враховуючи затверджені матеріали щодо розподілу земель мікрорайону (кварталу) із закріпленням меж прибудинкових територій жилих будинків, відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, статті 631 Цивільного кодексу України, статей 21, 33 Закону України "Про оренду землі", керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", міська рада вирішила: - поновити договори оренди земельних ділянок суб'єктам господа рювання та громадянам (додаток); - визначити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; - суб'єктам господарювання та громадянам у тримісячний термін від дати прийняття рішення укласти з міською радою договори оренди земельних ділянок, додаткові угоди до них та зареєструвати їх у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" (а.с. 41-42).
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини 1 статті 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Приписами частини 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно частини 1 статті 123 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
З матеріалів справи не вбачається, що після винесення рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 23.09.2009р. №3477 (XLIII сесії V скликання) Про поновлення договорів оренди земельних ділянок відповідачем було вжито будь-які активні дії, спрямовані на укладення договору оренди земельної ділянки, на якій розташований об'єкт нерухомого майна, відповідачем доказів не надано.
Відповідно до статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно частини 1 статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами; порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 157 Земельного кодексу України).
Відповідно до пункту 3.7 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 284.
У пункті 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. №284 (надалі - Порядок), встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад; до складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки; у разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники територіальних органів Держсільгоспінспекції, санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів; результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії (пункт 2 Порядку).
У пункті 3 Порядку встановлено, що відшкодуванню підлягають: вартість житлових будинків, виробничих та інших будівель і споруд, включаючи незавершене будівництво; вартість плодоягідних та інших багаторічних насаджень; вартість лісових і дерево-чагарникових насаджень; вартість водних джерел (колодязів, ставків, водоймищ, свердловин тощо), зрошувальних і осушувальних систем, протиерозійних і протиселевих споруд; понесені витрати на поліпшення якості земель за період використання земельних ділянок з урахуванням економічних показників, на незавершене сільськогосподарське виробництво (оранка, внесення добрив, посів, інші види робіт), на розвідувальні та проектні роботи; інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані (неодержаний дохід - це дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян).
Розміри збитків визначаються в повному обсязі відповідно до реальної вартості майна на момент заподіяння збитків, проведених витрат на поліпшення якості земель (з урахуванням ринкової або відновної вартості) (пункт 4 Порядку).
У пункті 3.8 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що, вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, шкоди у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди, крім спеціальних норм, повинні брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України, частини другої статті 224 ГК України; крім того, для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини), так і ступінь вини в розумінні статті 1193 ЦК України; у розгляді таких справ суди мають враховувати обставини вчинення господарюючими суб'єктами дій щодо оформлення відповідного землекористування та факти своєчасного виявлення контролюючими органами користування земельними ділянками без оформлення правовстановлюючих документів, а також вчинення дій щодо спонукання суб'єкта оформити право землекористування.
Відповідно до Довідки від 29.05.2013р. №2663/3 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4 281 м2 по вул. Урицького, 56Б у Центрально-Міському районі Приватного підприємства Автокортеж становить 3 330 061 грн. 47 коп. (а.с. 46).
Як вбачається рішенням виконавчого комітету Криворізької міської ради від 10.07.2013р. №242 Про затвердження акта комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам , затверджено ОСОБА_3 від 01.07.2013р. №5 комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам (надалі - ОСОБА_3 комісії). Відповідно до пункту 4 вказаного ОСОБА_3 комісії рішенням міської ради від 23.09.2009р. №3477 Товариству з обмеженою відповідальністю Автокортеж (ОСОБА_6М.) поновлено договір оренди земельної ділянки площею 4 281 м2 по вул. Урицького, 56Б у Центрально-Міському районі для розташування підприємства автомобільного транспорту, директора Товариства з обмеженою відповідальністю Автокортеж зобов'язано в тримісячний термін від дати ухвалення рішення укласти з міською радою договір оренди земельної ділянки та зареєструвати його в органі, що здійснює державну реєстрацію; висновки комісії: у зв'язку з невиконанням указаного рішення в частині укладання договору оренди, територіальна громада міста як власник земельної ділянки внаслідок обмеження її прав при використанні Товариством з обмеженою відповідальністю Автокортеж (ОСОБА_6М.) без правоустановчих документів земельної ділянки площею 4281 м2 длярозташування підприємства автомобільного транспорту на вул. Урицького, 56Б у Центрально-Міському районі з 01.07.2010р. до 30.06.2013р. не одержала доход (у вигляді орендної плати за землю) до міського бюджету в розмірі 199 834 грн. 20 коп., що спричинило заподіяння їй збитків у вказаному розмірі (а.с. 13-17).
Вказане рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 10.07.2013р. №242 Про затвердження акта комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам на момент розгляду справи є чинним, у встановленому законом порядку не скасовано.
Отже, згідно розрахунку розмір збитків по земельній ділянці площею 4 281 м2 по вул. Урицького, 56Б у Центрально-Міському районі, що використовувалася відповідачем - Приватним підприємством Автокортеж для розташування підприємства автомобільного транспорту становить 199 834 грн. 20 коп. (а.с. 22).
На момент розгляду справи доказів сплати позивачу збитків відповідачем не надано.
Одночасно суд не погоджується з думкою відповідача, що при визначенні розміру збитків слід застосовувати Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, оскільки земельна ділянка площею 4 281 м2 по вул. Урицького, 56Б у Центрально-Міському районі, що використовувалася відповідачем для розташування підприємства автомобільного транспорту, не була зайнята ним самовільно, а використовувалася на підставі поновленого позивачем договору земельної ділянки.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства " Автокортеж" (50004, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, вул. Урицького, 56Б; ідентифікаційний код 32633682) на користь територіальної громади міста ОСОБА_7 в особі Криворізької міської ради (50101, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, вул. Молодіжна, 1; ідентифікаційний код 33874388) 199 834 (сто дев'яносто дев'ять тисяч вісімсот тридцять чотири) грн. 20 коп. - збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам.
Стягнути з Приватного підприємства "Автокортеж" (50004, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, вул. Урицького, 56Б; ідентифікаційний код 32633682) в доход Державного бюджету України (отримувач: Управління Державної казначейської служби України у Соборному районі м. Дніпра, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДПРОУ отримувача: 37989269, рахунок отримувача 31214206783005, назва банку: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області (Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, код банку за ЄДРПОУ 37988155, МФО банку 805012) 3 996 (три тисячі дев'ятсот дев'яносто шість) грн. 68 коп. - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,
08.12.2017р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2017 |
Оприлюднено | 12.12.2017 |
Номер документу | 70820551 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні