АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Провадження № 22-ц/790/6915/17 Головуючий 1 інст. - Ковригін О.С.
Справа № 636/3597/16-ц Головуючий - Сащенко І.С.
Категорія: земельні
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2017 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого - Сащенко І.С.
суддів - Коваленко І.С., Овсяннікової А.І.,
за участю секретаря - Бойко А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства Агроресурс Приватного акціонерного товариства Агрокомбінат Слобожанський на рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 23 жовтня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1, в особі представника ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства Агрокомбінат Слобожанський про розірвання договору оренди землі,-
в с т а н о в и л а:
У жовтні 2016 року ОСОБА_1, в особі представника ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ПАТ Агрокомбінат Слобожанський про розірвання договору оренди землі/
В обґрунтування вимог зазначала, що вона є власницею земельної ділянки, яка розташована на території Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що залишилася їй у спадщину після смерті матері ОСОБА_3 Орендарем вказаної земельної ділянки є ПАТ Агрокомбінат Слобожанський . Відповідач до теперішнього часу не сплатив орендну плату за користування земельною ділянкою за 2015-2016 роки.
Просила розірвати договір оренди землі № 333-Гр-з/13, укладений 22.05.2013 року між ДП Агроресурс ПАТ Агрокомбінат Слобожанський та представником ОСОБА_3 - ОСОБА_1
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Рішенням Чугуївського міського суду Харківської області від 23.10.2017 року позов ОСОБА_1 задоволено. Розірвано договір оренди землі № 333-Гр-з/13, укладений 22.05.2013 року між ДП АГРОРЕСУРС ПАТ Агрокомбінат Слобожанський та представником ОСОБА_3 - ОСОБА_1, зареєстрований у Реєстраційній службі Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області 05.07.2013 року. Вирішено питання розподілу судових витрат.
В апеляційній скарзі ДП Агроресурс ПАТ Агрокомбінат Слобожанський просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволені позову в повному обсязі. При цьому посилається на неповне з`ясування судом обставин справи, що мають значення для справи; порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що орендна плата нарахована, але не отримана позивачкою через її небажання продовжувати договірні відносини з підприємством.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення осіб, що з`явилися, перевіривши законність і обґрунтованість рішення районного суду у відповідності до ст. 303 ЦПК України в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, знаходить скаргу такою, що підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не виконав умови договору по сплаті орендної плати за земельну ділянку, що тягне за собою припинення договору оренди землі внаслідок його розірвання.
З висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується з таких підстав.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно вимог ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема питання про те, які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин та яка правова норма підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Встановлено, що ОСОБА_1 на праві власності належить земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 6,8031 га, що розташована на території Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ( а.с. 13 ).
22.05.2013 року між відповідачем та представником ОСОБА_3 було укладено договір оренди землі №333-Гр-з/13, за умовами якого вказана земельна ділянка була передана в оренду на строк 10 років ( а.с. 8 ).
Статтею 1 Закону України від 06 жовтня 1998 р. № 161-ХІV визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону № 161-ХІV орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України , ЦК України , цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем (ч. 4 ст. 124 ЗК України ).
Відповідно до ст.13 Закону № 161-ХІV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України ).
Частиною 1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
За змістом ст. 21 Закону № 161-ХІV орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянки. Розмір, умови та строки внесення орендної плати визначаються в договорі оренди.
Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати (ч. 1 ст. 24 Закону № 161-ХІV ).
Уклавши договір оренди землі, сторони визначили наступні умови щодо нарахування та виплати орендної плати:
-пунктом 4.1 договору передбачено, що розрахунок орендної плати здійснюється у національній валюті України - гривні: у готівковій формі шляхом отримання оредодавцем грошових коштів в касі орендаря або у безготівковій банківській формі шляхом перерахування орендарем грошових коштів на банківський рахунок орендодавця.
-згідно п.4.2 договору сторони визначили розмір орендної плати у сумі 4 837, 29 гривень.
-пунктом 4.7 договору визначено порядок інформування орендарем орендодавця про час та місце видачі орендної плати. Про точний час та місце видачі орендної плати орендар повідомляє шляхом розміщення відповідного повідомлення на дошках об'яв Орендаря, розташованих за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Леніна, буд.№1.
-також пунктом 4.8 договору сторони визначили строк виплати орендної плати - не пізніше 30 березня року наступного за звітним.
Таким чином, для отримання орендної плати орендодавцю необхідно було звернутися до каси орендаря (для отримання готівкою) або повідомити останньому реквізити особистого банківського рахунку (для отримання безготівково) в час, зазначений орендарем на дошках об'яв, розташованих за адресою: Харківська область, Чугуївський район, смт. Чкаловське, вул. Леніна, буд.№1.
Проте всупереч визначених договором умов отримання орендної плати позивач не зверталась до відповідача для її отримання.
Відповідно до ч.4 ст.31 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання регламентується ст. 32 Закону України Про оренду землі , де частиною 1 статті 32 передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Із системного аналізу ст. 32 ЗУ Про оренду землі та умов спірного договору слідує, що систематична несплата орендної плати є підставою для розірвання договору.
Відповідно до ч.2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до п. д ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Зазначений правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 28 вересня 2016 року № 6-977цс16 та від 12 грудня 2012 року №6-146 цс12 і відповідно до ст.360-7 ЦПК України є обов'язковими для всіх судів України.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що відповідач систематично упродовж 2015-2016 року не сплачував вчасно орендну плату, тому це є підставою для розірвання договору оренди.
Інших підстав для розірвання договору оренди землі позивачкою не заявлялося, доказів, які б свідчили про істотне порушення умов договору відповідачем нею не надано.
Крім того, як було зазначено представником відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції та не заперечувалось представником позивача, починаючи з 2015 року по сьогоднішній день земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_1, площею 6,8031 га, що розташована на території Граківської сільської ради Чугуївського району Харківської області знаходиться у фактичному користуванні іншого підприємства -ТОВ Агрофірма Рєпіна .
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та відмови у задоволенні позову на підставі п.4 ч.1 ст.309 ЦПК України .
Керуючись ст.ст. 303 , 307 , 309 , 313 , 314 , 316 , 317 ЦПК України , колегія суддів,
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Агроресурс Приватного акціонерного товариства Агрокомбінат Слобожанський - задовольнити.
Рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 23 жовтня 2017 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1, в особі представника ОСОБА_2 до Приватного акціонерного товариства Агрокомбінат Слобожанський про розірвання договору оренди землі - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржено безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2017 |
Оприлюднено | 21.12.2017 |
Номер документу | 71063845 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Сащенко І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні