Рішення
від 18.12.2017 по справі 242/1561/17
СЕЛИДІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №242/1561/17

Провадження №2/242/834/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2017 року Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Пирогової Л.В., при секретарі Клименко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Селидове цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: ТОВ СЕНАЛГ , про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в:

Позивач 20.04.2017 р. звернувся до суду із позовом про визнання права власності в порядку спадкування. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 26 квітня 2014 року померла його дружина ОСОБА_3. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається із 1/6 частки квартири №21, що розташована за адресою: Донецька область, м.Донецьк, бул. Пушкіна, б.8, автомобіля марки AUDI модель А4 державний номер НОМЕР_1, та корпоративні права у ТОВ СЕНАЛГ (ЄДРПОУ 22001170) у розмірі 4,6%. Спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 є позивач ОСОБА_1 та її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_4, які відмовилась від прийняття спадщини на користь позивача. Позивач своєчасно звернувся до приватного нотаріусу Донецького міського нотаріального округу із заявою про прийняття спадщини. Однак приватний нотаріус Донецького міського нотаріального округу припинила свою діяльність, оскільки м.Донецьк є тимчасово окупованою територією, та станом на сьогоднішній день цей нотаріус є приватним нотаріусом Київського округу, у зв'язку із чим, позивач позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину. З урахуванням уточнених вимог, просив суд визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/6 частку квартири №21, що розташована за адресою: Донецька область, м.Донецьк, бул. Пушкіна, б.8, автомобіля марки AUDI модель А4 державний номер НОМЕР_1.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_5, належним чином повідомлені про дату, час та місце слухання справи, у судове засідання не з'явились, надали суду заяви, в якій просили задовольнити позов, слухати справу без їх участі.

Відповідач ОСОБА_2, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнав, не заперечував проти визнання права власності на спадкове майно за батьком ОСОБА_1 та просив розглянути справу без його участі.

Третя особа ТОВ СЕНАЛГ в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 22.05.2017 року зобов'язано Державного нотаріуса Першої Селидівської державної нотаріальної контори надати суду відомості щодо спадкової справи після смерті ОСОБА_3, яка померла 26.04.2014 року.

Ухвалою Селидівського міського суду Донецької області від 09.06.2017 року Державного нотаріуса Першої Селидівської державної нотаріальної контори зобов'язано повторно надати суду відомості щодо спадкової справи після смерті ОСОБА_3, яка померла 26.04.2014 року.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1 перебували у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб ІІІ-НО №468625, виданого 30.01.1982 року у м.Донецьку.

Відповідач ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження І-НО №202796, виданого 08.12.2000 року Міським відділом реєстрації актів громадянського стану м.Донецька Донецької обл.

Згідно свідоцтва про смерть І-НО №767904, виданого 26.04.2014 року Донецьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_3 померла 26 квітня 2014 року.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Згідно ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Статтею 1258 ЦК України визначено черговість спадкування за законом, зокрема спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, якщо вони виявили згоду щодо прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 за життя належала 1/6 частки квартири №21, що розташована за адресою: Донецька область, м.Донецьк, бул. Пушкіна, б.8, автомобіля марки AUDI модель А4 державний номер НОМЕР_1, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії АСН 208296, копією свідоцтва про право власності на квартиру №7486 від 30.10.1997 року, виданого представництвом фонду державного майна України в м.Донецьку, інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, сформованого 13.12.2016 року та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, виданого станом на 21.03.2017 року.

Згідно довідки, виданої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6, вбачається, що нею як приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу було заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_3, померлої 26.04.2014 року. Свідоцтва про право на спадщину не видавалось.

Спадкоємцями, які після смерті ОСОБА_3 своєчасно звернулись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини є позивач ОСОБА_1 та син померлої ОСОБА_2

Разом з тим ОСОБА_2 відмовився від прийняття спадщини на користь батька ОСОБА_1, про що свідчить його заява, зареєстрована 22.05.2017 року.

Інший син померлої ОСОБА_3 - ОСОБА_4 до нотаріальної контори після смерті матері не звертався. Таким чином, ОСОБА_4 не заявив про своє бажання отримати спадщину в розумінні ст. 1269 ЦК України, а тому згідно ст. 1272 ЦК України він є таким, що не прийняв її.

При вирішенні позовної вимоги позивача про визнання права власності на 1/6 частки квартири №21, що розташована за адресою: Донецька область, м.Донецьк, бул. Пушкіна, б.8, та автомобіля марки AUDI модель А4 державний номер НОМЕР_1, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі квартиру є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Відповідно до ст.1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Відповідно до положень частини першої, третьої та п'ятої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов'язок спадкоємців, а їх право.

Згідно положень статті 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім'я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.

Як передбачено п.4.18 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Так, п.2.4 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5 передбачено, що у разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз'яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи, а у разі потреби (неправильно визначено місце відкриття спадщини) витребовує цю справу для подальшого провадження.

Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_6 надано інформацію з якої вбачається, що нею, як приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу 24.09.2014 року було заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_3, яка померла 26.04.2014 року, свідоцтва про право на спадщину видано не було, документи по спадковій справі до архіву не передавалися у зв'язку з неможливістю вивезення їх на підконтрольну Україні територію та на даний час спадкова справа залишилася у м.Донецьку, який віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року №1085- р.

Судом встановлено, що позивач позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадкове майно, оскільки всі архівні справи та документи, що були напрацьовані Приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу ОСОБА_6, до якого своєчасно звернувся позивач, залишились на території м.Донецька, який віднесено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року №1085- р.

Зазначене вище свідчить про порушення законного права позивача на реалізацію своїх майнових прав, яке підлягає захисту у відповідності до вимог ст. З ЦПК України, та у спосіб передбачений ст. ст. 4 та 16 ЦПК України.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини.

Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, судом встановлено, що за життя ОСОБА_3 належала 1/6 частки квартири №21, що розташована за адресою: Донецька область, м.Донецьк, бул. Пушкіна, б.8, та автомобіль марки AUDI модель А4 державний номер НОМЕР_1, що підтверджується наданими позивачем доказами.

Після смерті ОСОБА_3, яка померла 26.04.2014 року, право власності на спірне майно перейшло в порядку спадкування за законом спадкоємцю - ОСОБА_1, який у встановленому законом порядку заявив про намір прийняти спадкового майна, однак у встановленому порядку не отримав свідоцтво про право власності на спадкове майно, у зв'язку з втратою спадкової справи №17/2014, яку було заведено приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу 05.09.2014 року, в той же час обставин, які б вказували, що на вказане майно, окрім позивача, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи судом не встановлено.

Згідно з статтею 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Позов про визнання права власності - це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно.

Підтвердження в суді права власності на майно здійснюється шляхом підтвердження фактів, що свідчать про володіння спірним майном на праві власності або іншого речового права.

Відповідно до частини третьої ст.212 Цивільного процесуального кодексу України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на 1/6 частку квартири №21, що розташована за адресою: Донецька область, м.Донецьк, бул. Пушкіна, б.8, та автомобіль марки AUDI модель А4 державний номер НОМЕР_1, ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 392, 1216, 1217, 1218, 1258, 1268, 1270, 1297 Цивільного кодексу України, ст. 67 Закону України Про нотаріат , Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5, ст.ст. 4, 5, 76,77,78,258,259,265 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: ТОВ СЕНАЛГ , про визнання права власності в порядку спадкування за законом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН2283800358) право на спадщину, що залишилася після смерті ОСОБА_3, померлої 26.04.2014 року, а саме: 1/6 частку квартири №21, що розташована за адресою: Донецька область, м.Донецьк, бул. Пушкіна, б.8, загальною площею 37,10 кв.м.., автомобіль марки AUDI модель А4 державний номер НОМЕР_1.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Оригінал рішення знаходиться в Селидівському міському суді Донецької області.

Суддя Л.В. Пирогова

СудСелидівський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення18.12.2017
Оприлюднено21.12.2017
Номер документу71080036
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —242/1561/17

Ухвала від 10.04.2018

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Ухвала від 20.02.2018

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Рішення від 18.12.2017

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Ухвала від 08.11.2017

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Ухвала від 18.07.2017

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Ухвала від 09.06.2017

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Ухвала від 22.05.2017

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Ухвала від 12.05.2017

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

Ухвала від 21.04.2017

Цивільне

Селидівський міський суд Донецької області

Пирогова Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні