Рішення
від 14.12.2017 по справі 915/1006/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року Справа № 915/1006/17

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складi головуючого суддi ОСОБА_1,

за участю:

секретаря судового засідання Долгової А.О.,

представник позивача: ОСОБА_2, дов. №01-С від 03.04.2017;

представник відповідача: ОСОБА_3, дов. №17/1-5489 від 17.07.2017.

розглянувши у судовому засіданні справу

за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексимгаз»

(69037, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.40).

до відповідача : Державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря» -«Машпроект»

(54018, м.Миколаїв, пр.-т Богоявленський, буд.42А),

про: внесення зміни до п.4.1. Договору на постачання природного газу №ПГ-042/16-УМГ ХТГ від 25.12.2015, укладеного між ТОВ «Ексимгаз» та ДП НВКГ «Зоря» -«Машпроект» , -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд внести зміни до п.4.1 Договору на постачання природного газу №ПГ-042/16-УМГ ХТГ від 25.12.2015, укладеного між ТОВ Ексимгаз та ДП Зоря» -«Машпроект , шляхом доповнення даного пункту абзацом у наступній редакції:

З 01 грудня 2016 року, ціна природного газу який планується до постачання у грудні 2016 року, яку Споживач сплачує Постачальнику за 1000,00 куб.м. природного газу складає: 6833,33 грн., крім того ПДВ - 1366,67 грн., разом - 8200,00 грн. (Вісім тисяч двісті гривень гривні 00 копійок) .

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що позивач як постачальник свої зобов'язання за договором №ПГ-042/16-УМГ ХТГ від 25.12.2015 виконав у повному обсязі, поставив необхідний обсяг газу відповідачу. В свою чергу відповідач свої зобов'язання за договором не виконав, оскільки не був згодний із запропонованою йому ціною на газ. Позивач в позовній заяві зазначає, що майже щомісячно з відповідачем укладали додаткові угоди про зміну ціни на газ. Позивач не є газовидобувною компанією, тому закуповує природний газ в інших оптових продавців. Після узгодження ціни з власниками ресурсів, позивачем було прийнято рішення про необхідність перегляду цін для усіх споживачів. Підвищення ціни на газ обмовлено початком опалювального сезону, а також тим, що ціни оптовими продавцями у грудні встановлено вищі, порівняно з попереднім періодом. Крім того, у зазначений період збільшення ціни на природний газ відбулося по всій країні. Відповідач, відмовившись від укладення запропонованих ТОВ «Ексимгаз» проектів додаткових угод до договору, порушив погоджений сторонами у п.п.4.3.1, 4.3.2, 9.2 цього договору порядок дій споживача в разі незгоди з установленою постачальником ціною на природний газ. Позивач у позовній заяві також зазначає, що сторонами визначено у п.9.1 договору строк його дії до 31.12.2016, проте його дія в частині невиконаних зобов'язань - до їх повного виконання, а із змісту договору випливає, що підписання додаткових угод до договору, у випадку зміни вартості природного газу, є обов'язковим для споживача.

24.10.2017 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.83-89), в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує в повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив наступне:

- на виконання умов Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ від 25.12.2015, відповідач направив 14.11.2016 заявку про запланований на грудень 2016 рік обсяг газу та на підставі виставленого 14.11.2017 рахунку-фактури ТОВ ЕКСИМГАЗ №ЕГ-0000268, здійснив 100% сплату вартості природного газу в розмірі 18309000,0 грн. Позивач, в свою чергу, порушив умови Договору і в грудні 2016 року поставив газу ДП НВКГ Зоря - Машпроект в меншому об'єму ніж замовляв відповідач та відповідно на меншу суму, ніж ту яку сплатив позивач.

- отримання позивачем в грудні 2016 року відповіді відповідача про відмову укласти додаткову угоду №11, у запропонованій позивачем редакції не позбавляла права ТОВ Ексимгаз вирішити питання щодо спонукання відповідача укласти відповідні додаткові угоди в судовому порядку, шляхом звернення до суду до 31.12.2016 включно, та доведення обґрунтованості та правомірності запропонованої ціни на природний газ в грудні 2016 року, протягом строку дії Договору;

- відмова ДП НВКГ Зоря - Машпроект від підписання додаткової угоди №11 була обґрунтована тим, що згідно ціни на природний газ зазначеної в Прейскуранті на природний газ з 01.12.2016 НАК Нафтогаз України значно відрізнялась від ціни на газ, яку ТОВ Ексимгаз пропонував встановити в договорі посилаючись в мотивувальній частині проекту додаткової угоди №11 саме на ціну Прейскуранту НАК Нафтогаз України на грудень 2016 року.

- отримавши відповідь відповідача про не згоду укласти додаткову угоду в зв'язку із значною різницею вартості газу зазначеного в Прейскуранті НАК Нафтогаз України та в проекті додаткової угоди в бік значного збільшення, ТОВ Ексимгаз змінило мотивувальну частину додаткової угоди №11 та в якості причини підвищення ціни на газ зазначило про начебто збільшення ціни газу власниками ресурсами газу. Однак, хто є власниками ресурсу газу, від яких залежить встановлення ціни на газ, ні в договорі, ні в листуванні з відповідачем не пояснив та не довів нормативно.

- укладаючи договір постачання природного газу ТОВ Ексимгаз та ДП НВКГ Зоря - Машпроект такої підстави для збільшення вартості природного газу за Договором , як зростання ціни газу за договорами укладеними між ТОВ Ексимгаз та третіми особами, не передбачили;

- вносити зміни в договір за пропозицією ТОВ Ексимгаз , не є обов'язком ДП НВКГ Зоря - Машпроект , а ні встановленим договором, а ні законодавцем. Відмова підписати додаткову угоду №11 до договору, в тій редакції, яка суперечить інтересам відповідача, не може розглядатись як не виконання ДП НВКГ Зоря - Машпроект зобов'язання по договору.

- твердження скаржника про те, що у ДП НВКГ Зоря - Машпроект згідно п.4.3.1. Договору, в разі незгоди із встановленою постачальником ціною та не підписанням додаткової угоди, був обов'язок зняти обсяги природного газу в місяці постачання, є безпідставними.

- ТОВ Ексимгаз не доведено факту невиконання ДП НВКГ Зоря - Машпроект умов договору, не зазначено та не підтверджено, яка саме шкода завдана відповідачем через не виконання зобов'язання;

- ДП НВКГ Зоря - Машпроект станом на 31.12.2016 повністю виконані усі зобов'язання по Договору. Підстав вважати, що строк дії Договору продовжується в зв'язку з невиконанням відповідачем зобов'язань по Договору не має. Враховуючи, що станом на день звернення ТОВ Ексимгаз до Господарського суду Миколаївської області із позовом строк дії Договору сплинув і в частині здійснення оплати його вартості є таким, що виконаний, внести зміни в Договір, в передбачений законом спосіб, є не можливим.

20.11.2017 від позивача до суду надійшли заперечення на відзив відповідача (а.с.110-114), в яких позивач зазначає про наступне:

- термін дії договору в частині невиконання зобов'язань відповідно до п.9.1 договору, продовжив свою дію.

- як слідує з погоджених сторонами умов договору, внаслідок зміни ціни відповідно до п.4.3.2 договору, вона є встановленою для споживача, оскільки зміни в договорі вносяться додатковою угодою, то і підписання такої угоди теж є обов'язком для споживача. Пропозиція щодо зміни умов договору було надіслана позивачем в період його дії, а саме 28.11.2016. Отже, заявлена вимога про внесення змін до договору є правомірною.

- діючим законодавством не передбачені спеціальні строки позовної давності щодо звернення до суду з вимогами про внесення змін до договорів у судовому порядку. Так до даних правовідносин застосовується загальна позовна давність передбачена ст.257 ЦК України, яка встановлюється тривалістю у три роки. Отже, доводи відповідача що позивач мав право звернутися до суду для спонукання укласти додаткову угоду виключно до 31.12.2016 спростовуються нормами діючого законодавства.

- рішеннями по справі №908/630/17 підтверджено виконання обов'язків позивача щодо заведення обсягу природного газу для відповідача, а також той факт, що відповідач самостійно спожив обсяг природного газу менший, ніж замовляв, і це відбулося не з вини позивача.

- прейскурант НАК Нафтогаз України , на який орієнтується відповідач, не має сили нормативного-правового акту, крім того, даним прейскурантом також у грудні 2016 року була збільшена ціна на природний газ.

- підвищення ціни на природний газ з бору постачальника було вимушеним кроком, оскільки ціна першочергово була підвищена саме власниками ресурсу.

- думка відповідача, що умови договору не містять такої підстави для підвищення ціни як зростання ціни за договорами ТОВ Ексимгаз та третіми особами (власниками ресурсу) є хибною, оскільки позивачем та відповідачем в умовах договору (п.4.3) визначено, що зміна ціни відповідно до п.4.3.2 Договору може відбуватися як в бік збільшення, так і в бік зменшення, внаслідок чого, зміна ціни підлягає зміненню в залежності та пропорційно таким змінам.

- пропозиція позивача отримана відповідачем 01.12.2016, а відповідь відправлена 20.12.2016. Позивач вважає такі дії зі сторони відповідача, такими, що зроблені умисно, зловживаючи своїм правом розглядати пропозицію протягом 20-ти днів, та всупереч нормам Договору не підписувати Додаткову угоду та споживати природний газ за необґрунтовано низькою ціною.

- умовами Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ від 25.12.2015 не передбачено конкретно визначеного власника ресурсу, у якого постачальник зобов'язується закуповувати природній газ виключно для потреб ДП НВКГ Зоря - Машпроект , як і обов'язку постачальника доводити факт постачання закупленого природного газу виключно для потреб споживача.

22.11.2016 від відповідача до суду надійшли додаткові пояснення (а.с.115-121), в яких відповідач зазначив:

- відповідачем було дотримано передбачену ст.188 ГК України процедуру розгляду пропозиції іншої сторони про внесення змін в договір, а саме протягом 20-ти днів з моменту отримання пропозицій повідомлено про результати її розгляду.

- пропозицію внести зміни в Договір, яким змінювались істотні умови договору ДП НВКГ Зоря - Машпроект отримало 01.12.2017, ТОВ Ексимгаз не виконало вимоги ст.12 Закону України Про ринок природного газу в частині повідомлення про намір внести зміни в договір до початку дії таких змін та порушило право ДП НВКГ Зоря - Машпроект своєчасно відмовитись від договору в зв'язку з неприйняттям нових його істотних умов, яке передбачено абз.3 п. 5 пп.18 Правил.

- серед випадків при яких за відповідачем був обов'язок обмежити (припинити) споживання газу, відсутній випадок недосягнення між споживачем та постачальником згоди про встановлення нової ціни в діючому договору постачання природного газу.

- укладаючи Договір ТОВ Ексимгаз являючись не власником ресурсу природного газу, а лише тільки оптовим покупцем природного газу усвідомлювало, що поставку природного газу споживачам воно здійснює за умови придбання цього газу у оптового продавця і ціна змінюватись не буде.

- посилання ТОВ Ексимгаз на виникнення у нього збитків в зв'язку з значним зростанням ціна на природний газ, є виключно власними комерційними ризиками ТОВ Ексимгаз , які є невід'ємною складовою підприємницької діяльності та не надають права примушувати ДП НВКГ Зоря - Машпроект вносити зміни в договір на умовах, які суперечать інтересам державного підприємства.

14.12.2017 від позивача надійшли письмові пояснення, в яких позивач вказує, що у разі непогодження нової ціни, запропонованої позивачем, відповідач повинен був зняти обсяги природного газу відповідно до п.4.3.1, незважаючи на мотиви, з яких позивач пропонував змінити ціну газу. Таким чином, оскільки зняття обсягів природного газу на грудень 2016 року не відбулося, ДП НВКГ Зоря - Машпроект не має права відмовлятися від погодження змін до Договору.

Стосовно твердження відповідача щодо несвоєчасного повідомлення про намір зміни ціни на природний газ позивач зазначає, що ним була направлена пропозицію щодо внесення змін до початку місяця постачання та до початку дії таких змін, а саме 28.11.2016, відповідно до абз.3 п.5 ст.12 Закону України Про ринок природного газу . Крім того, Договором передбачена можливість зміни ціни на природний газ навіть протягом місяця споживання.

Під час розгляду справи, представник сторін підтримав доводи, викладені у позовній заяві №270 від 27.12.2017, письмових поясненнях, відзиві та запереченнях.

У судових засіданнях від 24.10.2017 та від 22.11.2017 судом оголошувались перерви.

Ухвалою суду від 22.11.2017 розгляд справи продовжено на 15 днів за клопотанням позивача.

У судовому засіданні 14.12.2017 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.

11.12.2015 між Державним підприємством «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря» -«Машпроект» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ексимгаз» було укладено Договір постачання природного газу №ПГ-042/16-УМГ ХТГ (надалі - Договір №ПГ-042/16-УМГ ХТГ) (а.с.12-14), відповідно до умов якого постачальник зобов'язується поставити споживачу з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року включно, природний газ для власного використання з транспортуванням магістральними трубопроводами, (надалі - Товар, Товар скорочено іменується також як Газ ), а споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар у відповідності до умов даного Договору (п.1.1 Договору).

Відповідно до п.1.3 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені у зв'язку із зменшенням фактичного обсягу видатків Споживача.

Згідно з п.3.3 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ приймання-передача природного газу, поставленого постачальником та прийнятого споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою щомісячних актів приймання-передачі, і які є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.

Згідно із п.4.2 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ загальна вартість природного газу за цим Договором на момент його укладення становить: 145532895,20 грн., крім того ПДВ (20%) - 29106579,04 грн., всього 174639474,24 грн.

Відповідно до п.4.2.1 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ моментом оплати вважається день надходження грошових коштів на рахунок постачальника.

Пунктом 4.3 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ сторони узгодили, що зміна ціни природного газу відповідно до п.п.4.3.2. даного Договору, визначається в додаткових угодах до даного договору , в зв'язку з тим, що зміна ціни може відбуватися як в бік збільшення, так і в бік зменшення, ціна Договору підлягає зміненню в залежності та пропорційно таким змінам.

Згідно із п. 4.3.1 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ в разі незгоди споживача з встановленою ціною, крім випадків, передбачених п.4.3.2. Договору, додаткова угода не підписується, а Споживач зобов'язується надати Постачальнику листа, погодженого з газорозподільним підприємством про зняття обсягів природного газу в даному місяці постачання , погодженого з оператором Єдиної газотранспортної системи протягом 3 робочих днів з моменту недосягнення згоди про зміну ціни на природний газ.

Відповідно до п.4.3.2 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ зміна ціни на природний газ, в тому числі протягом місяця споживання, відбувається у зв'язку із набранням чинності відповідних нормативно-правових актів органів державної влади України, наказів НАК Нафтогаз України , власниками ресурсу газу, які впливають на ціну природного газу, в тому числі граничного рівня цін на природний газ та тарифів на транспортування і розподіл природного газу, є встановленою для Споживача, їм погодженою, та обов'язковою для розрахунків між Сторонами за цим Договором.

Відповідно п.9.1 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ договір набирає чинності з моменту його підписання та діє по 31.12.2016 включно, а в частині не виконаних зобов'язань - до їх повного виконання.

Пунктом 9.2 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ встановлено, що умови Договору можуть бути змінені на підставі нормативних актів Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, НКРЕ або іншого органу, що регулюють відносини з поставок природного газу та правил роботи на ринку газу України, шляхом підписання відповідних додаткових угод.

В подальшому, на виконання п.4.3 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ, сторонами було укладено 10 Додаткових угод до Договору, якими сторони щомісячно змінювали ціну природного газу (а.с.15-24).

Так, пунктом 5.1.1 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ в редакції Додаткової угоди №2 від 15.02.2016 передбачено, що споживач зобовязаний сплатити вартість обєму природного газу на рахунок постачальника на умовах 100% попередньої оплати замовлених обсягів природного газу до 19-го числа місяця, що передує місяцю поставки, у відповідності до рахунку на оплату, виставленого постачальником. Рахунок постачальника повинен містити посилання на номер та дату договору, ціну природного газу, визначену у п. 4.1 договору. та загальну вартість природного газу, за який здійснюється оплата, з ПДВ.

Додатковою угодою №10 від 28.10.2016 узгоджено ціну природного газу, який планується до постачання у листопаді 2016 року, яку споживач сплачує постачальнику за 1000,0 кубічних метрів природного газу, в розмірі 6103,00 грн., крім того ПДВ 1220,60 грн., а разом 7323,60 грн.

На виконання умов договору позивачем було виставлено відповідачу рахунок-фактуру №ЕГ-0000268 від 14.11.2016 р. на оплату газу в кількості 2500 тис. куб. м. за ціною 7323,60 грн. (з ПДВ) на суму 18 309 000,00 грн. з ПДВ. (а.с.25).

Платіжним дорученням №1384 від 18.11.2016 відповідач повністю оплатив даний рахунок.

Як зазначає позивач, ТОВ Ексимгаз не є газовидобувною компанією, тому закупає природний газ в інших оптових продавців. Такими продавцями газу для ТОВ Ексимгаз в грудні 2016 року було ТОВ ГК Укргаз ТОВ Газові ресурси , ТОВ Східний геологічний союз , що підтверджується номінацією на едення природного газу, яка була погоджена газотранспортним підприємством ПАТ Укртрансгаз (а.с.54).

Закупівля позивачем природного газу в оптових продавців також підтверджується договором купівлі-продажу природного газу №98Г/СГС-ЕГ від 16.11.2016 (а.с.36-37), Договором купівлі-продажу природного газу №74/16-ГКУ від 25.10.2016 (а.с.40-43) та Договором купівлі-продажу природного газу №ДО 63 від 09.08.2016 (а.с.48-49). Проаналізувавши надані договори судом встановлено, що середня ціна закупівлі природного газу у власників ресурсу становить 8175,80 грн. на 1000,0 куб.м.

Після узгодження ціни на закупівлю газу з власниками ресурсу, позивачем було прийнято рішення про необхідність перегляду ціни для усіх споживачів природного газу, в тому числі для ДП «Зоря» -«Машпроект» .

У відповідності до матеріалів справи, позивачем у період дії договору, 28.11.2016 направлено на адресу відповідача лист вих. №710 від 28.11.2016 з пропозицією підписати додаткову угоду до договору в частині збільшення ціни на газ до 6833,33 грн., ПДВ 1366,67 грн., разом 8200,00 грн. у зв'язку із збільшенням ціни на природний газ власниками ресурсу газу на грудень 2016. Позивач також запропонував ДП «Зоря» -«Машпроект» у разі непогодження з запропонованою вартістю газу звернутися до постачальника останньої надії НАК «Нафтогаз України» або його структурного підрозділу ТОВ «Миколаївгаз збут» стосовно закриття спожитого природного газу у грудні 2016 року. До листа було додано підписаний з боку позивача проект додатної угоди (а.с.26-27).

Розглянувши вказану пропозицію, відповідач надіслав позивачу лист №17/1-10872 від 16.12.2016 про відмову в укладанні додаткової угоди з вимогою поставити заявлений та оплачений раніше товар.

У свою чергу, ТОВ «Ексимгаз» листом №768 від 29.12.2016 повідомив відповідача, що ТОВ «Ексимгаз» здійснило заведення обсягу природного газу у повному обсязі на розмір передплати у розмірі 18309000,0 грн. (а.с.31).

За твердженням позивача, не спростованими ДП «Зоря» -«Машпроект» , останнє не звернулося до оператора газотранспортної організації для зняття обсягів природного газу у грудні 2016 року, у зв'язку з відмовою від укладення додаткової угоди №11 про підвищення ціни за природний газ, як це передбачено пп.4.3.1 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ, і продовжувало споживати природний газ.

Спірні правовідносини сторін є господарськими та врегульовані Договором постачання природного газу №ПГ-042/16-УМГ ХТГ від 11.12.2015 (із змінами внесеними Додатковими угодами №1 від 25.12.2015, №2 від 15.02.2016, №3 від 23.02.2016, №4 від 27.04.2016, №5 від 31.05.2016, №6 від 31.05.2016, №7 від 26.07.2016, №8 від 20.09.2016, №9 від 29.09.2016, №10 б/д), який за змістом закріплених у ньому прав та обов'язків сторін є договором поставки.

Положеннями ст.ст.525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони (ч.2 ст.193 ГК України).

Відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів (ч. 1 ст. 67 ГК України).

Відповідно до ч.1 ст.265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч.ч.1, 3, 5 ст.180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України.

Статтею 189 Господарського кодексу України встановлено, що ціна в цьому Кодексі є вираженим у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування.

Ціна є істотною умовою господарського договору.

Суб'єкти господарювання використовують у своїй діяльності вільні та державні регульовані ціни.

Відповідно до ст.190 Господарського кодексу України вільні ціни визначаються на всі види продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні регульовані ціни. Вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін, а у внутрішньогосподарських відносинах - також за рішенням суб'єкта господарювання.

Згідно з ч.1 ст.191 Господарського кодексу України державні регульовані ціни запроваджуються Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень у встановленому законодавством порядку.

Частиною 2 статті 12 Закону України Про ринок природного газу №329-VIII від 09.04.2015 передбачено, що постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.1 п.7, ч.ч.5,6 ст.4 Закону України Про ринок природного газу державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

Регулятор має право встановлювати тимчасові тарифи на транспортування, розподіл, зберігання (закачування, відбір) природного газу (щодо газосховищ, до яких застосовується регульований режим доступу відповідно до статті 48 цього Закону) та послуги установки LNG у разі, якщо оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища або оператор установки LNG вчасно не надав розрахунки відповідних тарифів для їх встановлення Регулятором, а також приймати рішення щодо механізму надання компенсації, якщо остаточні тарифи відрізняються від тимчасових.

Рішення Регулятора про встановлення тарифів на послуги транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу, послуги установки LNG підлягають оприлюдненню шляхом розміщення на веб-сайті Регулятора.

У спірних правовідносинах ціна на поставку природного газу є вільною, тобто такою, що встановлюється між постачальником та споживачем, що підтвердив відповідач у своїх письмових поясненнях до суду.

Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України Про ринок природного газу постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Тобто, без договірне споживання природного газу суперечить приписам чинного законодавства. При цьому, ціна та обов'язок постачальника забезпечити споживача всією необхідною інформацією про загальні умови постачання (у тому числі ціни), є істотними умовами договору постачання.

Відповідно до п.4.3 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ у випадку зміни ціни на газ відповідно до ціна на газ змінюється не автоматично, а шляхом підписання додаткової угоди. Проте, п.4.3.1 Договору передбачено, що у разі незгоди споживача із встановленою ціною, крім випадків, передбачених п.4.3.2 Договору, додаткова угода не підписується, а споживач зобов'язується надати постачальнику листа, погодженого з газорозподільним підприємством про зняття обсягів природного газу в даному місяці постачання, погодженого з оператором Єдиної газотранспортної системи протягом 3-х робочих днів з моменту недосягнення згоди про зміну ціни на природний газ.

Пункт 4.3.2 Договору передбачає зміну ціни природного газу, в тому числі протягом місяця споживання, у зв'язку із набранням чинності відповідних нормативно-правових актів органів державної влади України, наказів НАК Нафтогаз України , власниками ресурсу газу, які впливають на ціну природного газу, в тому числі граничного рівня цін на природний газ та тарифів на транспортування і розподіл природного газу, є встановленою для Споживача, їм погодженою, та обов'язковою для розрахунків між Сторонами за цим Договором.

Збільшення ціни газу у грудні 2016 року, який позивач закупив для постачання відповідачу за спірним договором, відбулось не внаслідок прийняття відповідних нормативно-правових актів, тому підстави для укладання додаткової угоди в порядку, визначеному п.4.3.2 Договору, у сторін були відсутні.

В той же час, позивачем було направлено пропозицію про внесення змін у Договір в частині збільшення ціни газу.

При цьому, коливання вартості природного газу, закупленого позивачем для постачання своїм споживачам у грудні 2016 року, від 8050,20 грн. до 8350,02 грн. за 1 тис. куб.м підтверджені матеріалами справи, а саме укладеними позивачем договорами купівлі продажу з ТОВ Східний геологічний союз , ТОВ Укргаз та ТОВ Газові ресурси , а також актами приймання-передачі цього газу (а.с.26-52). Таким чином, запропонована позивачем ціна за постачання газу у грудні 2016 року у розмірі 8200,0 грн. за 1000 куб.м не була надуманою чи безпідставною.

За умовами п.4.3 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ споживач мав право відмовитись від підписання додаткової угоди, але за умови зняття обсягів природного газу в даному місяці постачання.

Як вбачається з матеріалів справи суду не надано доказів звернення споживача до постачальника з відповідним листом про зняття обсягів природного газу, як це передбачено п.4.3.1 Договору №ПГ-042/16-УМГ ХТГ. Навпаки, відповідачем було спожито у грудні 2016 року 2232,86 тис. куб.м природного газу поставленого позивачем.

Посилання відповідача на недопоставку природного газу у грудні 2016 року судом відхиляються, оскільки не мають відношення до предмету даного спору.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про внесення змін до п.4.1 Договору на постачання природного газу №ПГ-042/16-УМГ ХТГ, у редакції ТОВ «Ексимгаз» , підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ст.49 ГПК України, судовий збір підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст.ст.33, 34, 44, 49, 82, 82 1 , 84, 85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Внести зміни до п.4.1 Договору на постачання природного газу №ПГ-042/16-УМГ ХТГ, укладеного між ТОВ «Ексимгаз» та ДП НВКГ «Зоря» -«Машпроект» та доповнити даний пункт абзацом у наступній редакції: З 01 грудня 2016 року, ціна природного газу, який планується до постачання у грудні 2016 року, яку Споживач сплачує Постачальнику за 1000 куб.м природного газу складає: 6833,33 грн., крім того ПДВ - 1366,67 грн., разом - 8200,00 грн. (вісім тисяч двісті грн. 00 коп.) .

3. Стягнути з Державного підприємства Науково-виробничий комплекс газотурбобудування Зоря - Машпроект (54018, м.Миколаїв, пр.Богоявленський, 42а, відомості про банківські реквізити відсутні, код ЄДРПОУ 31821381) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексимгаз» (69037, м.Запоріжжя, вул.Незалежної України, буд.40, відомості про банківські реквізити відсутні, код ЄДРПОУ 38146483) 1600,00 грн. судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду, у відповідності зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом

Згідно ст.ст.91, 93 Господарського процесуального кодексу України, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили.

Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення оформлено у відповідності до ст.84 ГПК України

та підписано суддею 19 грудня 2017 року

Суддя М.В. Мавродієва

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення14.12.2017
Оприлюднено25.12.2017
Номер документу71211118
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —915/1006/17

Постанова від 29.05.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Селіваненко В.П.

Ухвала від 26.03.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Селіваненко В.П.

Судовий наказ від 12.02.2018

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Постанова від 01.02.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Ухвала від 22.01.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Ухвала від 05.01.2018

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Діброва Г.І.

Рішення від 14.12.2017

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Ухвала від 22.11.2017

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

Ухвала від 05.10.2017

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Мавродієва М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні