Справа № 200/12741/16-ц
Провадження № 2/200/3524/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" грудня 2017 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого-судді: Женеску Е.В.
за участю секретаря: Санжаровської Я.В.
представника відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської ради про розірвання договору оренди,-
ВСТАНОВИВ:
07 липня 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська із зазначеним позовом.
В обґрунтування позову зазначив, що 17.11.2006 року між ним та Дніпропетровською міською радою було укладено договір оренди частки (50%) земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 0,1711 га (площа частки складає 0,0856 га) для фактичного розміщення нежитлових приміщень строком на 15 років. З 18.02.2013 року нежитлові приміщення літ. В-1, розташовані за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 1033,5 кв.м., належать ТОВ Арт Рейтинг . Позивач звертався до відповідача з вимогою припинити договір оренди землі від 17.11.2006 року, оскільки земельна ділянка перейшла в користування інших осіб у зв'язку зі зміною власника об'єктів нерухомості. Листом від 11.04.2016 року відповідач запропонував інший порядок припинення договору оренди, ніж це передбачено законом.
З урахуванням зазначеного, позивач просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) від 17 листопада 2006 року, укладений між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) (49000, м. Дніпропетровськ, проспект Д. Яворницького, 75) та ОСОБА_2 (орендар), частки (50%) 0,0856 га, земельної ділянки площею 0,1711 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1. Зобов'язати відповідача у місячний термін після набрання судовим рішенням законної сили прийняти орендовану земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.
Позивач в судове засідання не з'явився, про явку в судове засідання був повідомлений належним чином, надав суду заяву, у якій позов підтримав у повному обсязі та просив розглядати справу без участі представника.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, надав пояснення аналогічним викладеним в письмових запереченнях, в яких зазначив, що згода міської ради на дострокове розірвання договору оренди землі оформлюється відповідним рішенням, яке приймається на пленарному засіданні міської ради та виноситься за умови попереднього приведення орендарем земельної ділянки у придатний стан для її подальшого використання. Позивача було повідомлено про порядок дострокового припинення договорів оренди та зазначено перелік документів, які необхідно подати для вирішення зазначеного питання. Позивачем відповідного пакету документів не надано, що унеможливлює розгляд даного питання по суті. Просить у задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши надані докази, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільну справу в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів.
Статтею 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і запереченні сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судом встановлено, що 17.11.2006 року між ОСОБА_2 (орендар) та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) було укладено договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, посвідчений нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_3 Цільове використання земельної ділянки інша промислова діяльність.
Згідно п.2.1 договору, в оренду передано земельна ділянка загальною площею 0,1711 га, площа частки, за яку справляється орендна плата, складає 50% або 0,0856 га)
Згідно п.2.2 договору, на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, інші об'єкти інфраструктури, які зазначені в акті приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно п.3.1, договір укладено на 15 років.
Згідно п.5.1, земельна ділянка передається в оренду по фактичному розміщенню виробничих будівель та споруд.
Згідно витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.03.2013 року, об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення, виробниче приміщення літ. В-1, розташоване за адресою АДРЕСА_1, належить ТОВ Арт Рейтінг на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.02.2013 року.
Листом від 11.04.2016 року позивач звернувся до Дніпропетровської міської ради та повідомив про відмову від земельної ділянки, надав додаткову угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки та акт приймання-передачі.
Директор департаменту Дніпропетровської міської ради ОСОБА_4 повідомив позивача, що згода міської ради на дострокове розірвання договору оренди землі оформлюється відповідним рішенням, яке приймається на пленарному засіданні міської ради. Для підготовки документів на розгляд міською радою питання щодо припинення права користування земельною ділянкою, позивачу необхідно додати до клопотання належним чином завірені копії: правовстановлюючих документів суб'єкта земельних відносин; правовстановлюючих документів на будівлі та споруди; технічного паспорта на нерухоме майно; попередніх правовстановлюючих документів на земельну ділянку та рішень органів місцевого самоврядування щодо відведення земельної ділянки; договору оренди землі, з актом приймання-передачі, актом та планом встановлення меж земельної ділянки та іншими додатками до нього; документів, які підтверджують перехід права власності на об'єкти нерухомості; документів, що підтверджують відсутність заборгованості з орендної плати за земельну ділянку; довіреності, на підставі якої інтереси заявника представляє його уповноважена особа (якщо клопотання подається представником).
Відповідно до ч. 1 ст. 93 ЗК та ст. 1 Закону Про оренду землі право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 651 ЦК передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст. 652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Пунктом 12.5 договору оренди земельної ділянки від 17 листопада 2006 року передбачено можливість дострокового розірвання цього договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін, зокрема на підставах, визначених законом.
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України Про оренду землі до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
За змістом статті 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Пунктом е частини першої статті 141 ЗК України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є, між іншим, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою та набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці.
Частиною першої статті 377 ЦК України також передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача ).
Виходячи із наведених норм матеріального права, у разі переходу права власності на обєкт нерухомого майна до набувача цього майна відбувається перехід тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу нерухомого майна, тобто права користування земельною ділянкою.
Вищезазначене свідчить про те, що Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 07.02.2013 року, згідно якого право власності на нерухоме майно перейшло до ТОВ Арт Рейтінг , є підставою для переоформлення права користування земельною ділянкою у встановленому законом порядку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 повідомив відповідача про перехід права власності на нежитлову будівлю, що розташована на орендованій земельній ділянці, та ініціював припинення договору оренди землі від 17 листопада 2006 року, укладеного між цими ж сторонами.
Виходячи із наведених норм законодавства, у разі переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до набувача цього майна відбувається перехід тих прав на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу, - права власності або права користування.
У зв'язку з тим, що фактичне користування земельною ділянкою та розташованими на ній нежитловими будівлями здійснює її новий власник, позивач позбавлений права користування зазначеною земельною ділянкою, законодавством та умовами договору передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін договору, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 59, 60,88, 169, 209, 212-215, 224 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської ради про розірвання договору оренди - задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) від 17 листопада 2006 року, укладений між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) (49000, м. Дніпропетровськ, проспект Д. Яворницького, 75) та ОСОБА_2 (орендар), частки (50%) 0,0856 га, земельної ділянки площею 0,1711 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1.
Зобов'язати Дніпропетровську міську раду у місячний термін після набрання судовим рішенням законної сили прийняти орендовану земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий-суддя: Е.В. Женеску
Суд | Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2017 |
Оприлюднено | 29.12.2017 |
Номер документу | 71334254 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Женеску Е. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні