Ухвала
від 26.12.2017 по справі 700/391/17
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 700/391/17

Провадження № 2/700/236/17

26 грудня 2017 року Лисянський районний суд Черкаської області

у складі: головуючого судді Яценко Г.М.,

за участю секретаря судового засідання Сіденко Н.П.,

за участю позивач: ОСОБА_1, представника позивача -

ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Лисянка, цивільну справу №700/391/17 за позовом ОСОБА_3 до Приватного сільськогосподарського підприємства РОСЬ про розірвання договору оренди землі,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства РОСЬ про розірвання договору оренди землі.

В обгрунтвання своїх вимог позивач зазначила, що відповідно до договору оренди землі від 07.09.2013 р., укладеного між Приватним сільськогосподарським підприємством РОСЬ (орендарем) та ОСОБА_3 (орендодавцем) в строкове платне користування терміном на 5 (п'ять) років передано земельну ділянку для сільськогосподарського призначення загальною площею 5,46 гектарів. З метою перевірки належного виконання умов договорів оренди землі та вимог законодавства України, позивачем була направлена заява відповідачу з проханням у терміни визначені законом, надати інформацію та належним чином завірені копії документів, а саме: копії всіх договорів оренди землі, які були укладені між ПСП Рось та ОСОБА_3 та можливих договорів суборенди, якщо такі укладалися по орендованих земельних ділянках, належних ОСОБА_3, а також підтвердження дати державної реєстрації таких договорів, нормативно-грошової оцінки земельної ділянки із зазначенням суми на момент їх укладання; довідку про сплату орендної плати за весь період дії договору оренди землі від 07.09.2013 року із зазначенням по кожному платежу окремо суми та дати сплати оренди; довідку про проведені посіви на орендованій площі 5,46 гектарів з дотриманням вимог протиерозійної організації території та основної сівозміни за весь період дії договору із зазначенням назви кожному посіву та засіяної площі.

21 березня 2017 року дана заява була вручена директору ПСП Рось ОСОБА_1, про що свідчить відмітка у повідомленні про відправлення. Однак відповіді від відповідача позивач так і не отримала, що є порушенням умов договору та Закону України Про звернення громадян .

З 2008 року на виконання Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92 Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) відповідачем було збільшено розмір орендної плати у грошовому виразі до 3% від нормативної грошової оцінки землі. Згідно п. 5 договору оренди землі, нормативна грошова оцінка одної земельної ділянки становить 86 268 гривень. Однак у договорі не зазначено станом на яку дату та рік визначена дана грошова оцінка.

Відповідно до п. 9 Договору оренди землі, оренда плата вноситься орендарем у грошові формі на момент укладення у сумі 2588, 00 грн, що становить 3% річних від нормативної грошової оцінки землі з урахуванням коефіцієнта - 3,2 або в натуральній формі.

Відповідачем не був обчислений та врахований розмір орендної плати за землю з урахуванням індексів інфляції в період дії договору, чим порушив вимоги законодавства та умови договору.

Крім того, відповідачем порушено п. 11 Договору, згідно якого, орендар зобов'язується вносити оренду плату за землю у строки до 30 грудня кожного року. Відповідно до п. 14 договору, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі ставки НБУ за кожен день прострочення, що орендарем також виконано не було.

Тому у зв'язку з відсутністю інформації, яку відповідач умисно відмовляється надавати, позивач позбавлена можливості визначити суму заборгованості за договором оренди землі, яку він повинен сплатити.

Окрім вищевикладеного, відповідач порушив п. 7, 17 Договору стосовно використання земельної ділянки з дотриманням вимог конкуренто-меліоративної організації території, вимог протиерозійної організації території та основної сівозміни, що фактично призвело до знецінення вартості землі та погіршення її стану і родючості.

За таких обставин, позивач просить достроково розірвати договір оренди землі, укладений між нею та ПСП Рось через невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором.

Позивач у судове засідання не з'явився. Представник позивача подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв"язку з участю у іншій справі. Інші представники позивача у сцдове засідання не з"явилися про причини не явки не повідомили.

Відповідач та представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували та вважають їх безпідставними.

Частиною 1 статті 223 ЦПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь- якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце судового засідання не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Як вже зазначалося вище, позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позивачу слід відмовити у задоволенні позовних вимогах із таких підстав.

Згідно ч.1ст.792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ст.13 Закону України Про оренду землі , договір оренди землі - - це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За ст.15 Закону України Про оренду землі , істотними умовами договору оренди землі є: обєкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Відповідно до ст.25 Закону України Про оренду землі , орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.

Орендар земельної ділянки зобовязаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо обєкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у пятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.

Згідно ст.32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обовязків, передбаченихстаттями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження обєкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом України та іншими законами України.

Не використання орендарем земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди є істотним порушенням вимог п.1 ч.1 ст.24 Закону України Про оренду землі , умов договору оренди та є підставою для його розірвання.

В силу ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разу істотного порушення договору другою стороною та інших випадках, встановлених договором або законом.

Судом встановлено, що 07.09.2013 року між позивачем ОСОБА_3 та ПСП Рось укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться в адмінмежах Петрівсько-Попівської сільської ради Лисянського району, Черкаської області для сільськогосподарського призначення, кадастровий номер 7122884800:02:001:0343, загальною площею 5, 46 гектарів строком на п'ять років.

Позивач просить достроково розірвати договір оренди землі через невиконання відповідачем умов даного договору, а саме пунктів 5, 9, 10, 11 договору щодо виплати орендної плати із врахуванням індексів інфляції та пунктів 7, 17 договору, щодо нераціонального використання земельної ділянки.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач належно виконує свої зобов'язання за договором. Відповідач, як орендар, у порядку, розмірі та строки, встановлені договором, сплачує позивачу орендну плату, що підтверджується довідкою відділу у Лисянському районі Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області № 581/107-17 від 16.06.2017 року, довідками ПСП Рось № 44 від 14.06.2017 р. та № 59 від 16.11.2017 р щодо виплати орендної плати за користування земельною ділянкою, а також видатковими касовими ордерами за 2013 - 2017 рр. та платіжними відомостями і накладними доданими до них.

Крім того, відповідач, як орендар, використовує земельну ділянку за цільовим призначенням, обробляє її за встановленими правилами технології обробітку землі та технології вирощування на цій земельній ділянці відповідних сільськогосподарських культур, що підтверджується довідкою відділу статистики у Звенигородському районі від 26.06.2017 р., довідками ПСП Рось № 47, № 48 від 26.06.2017 р.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутні істотні порушення договору оренди землі, які б давали підстави для дострокового розірвання договору оренди землі та припинення права користування земельною ділянкою, відповідно до ст. 141 ЗК України.

На підставі та керуючись ст. 141 Земельного кодексу України , ст.ст. 409 , 525 , 599 , 626, 628 , 629 , 638, 651 Цивільного кодексу України , ст.ст.12, 13, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржене повністю або частково в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області.

Повний текст рішення буде виготовлено відповідно до п.6 ст. 259 ЦПК України (10-денний строк).

Суддя Г.М. Яценко

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення26.12.2017
Оприлюднено05.01.2018
Номер документу71400955
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —700/391/17

Ухвала від 26.12.2017

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Яценко Г. М.

Ухвала від 26.12.2017

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Яценко Г. М.

Ухвала від 26.12.2017

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Яценко Г. М.

Ухвала від 27.06.2017

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Яценко Г. М.

Ухвала від 31.05.2017

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Яценко Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні