ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 року м.Житомир справа № 806/2319/17
категорія 6.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Романченка Є.Ю.,
секретар судового засідання Ткачук А.В.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" до Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_2, третя особа на стороні відповідача: Житомирська міська рада про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Міська громадська організація "Футбольний клуб "Житомир" звернулася до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_2, які полягають у розгляді заяви про внесення відомостей (змін) до них до Державного земельного кадастру Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" від 13.07.2017 не у спосіб, передбачений підпунктом 2 пункту 73 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051;
- зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області ОСОБА_2 внести відомості до Державного земельного кадастру щодо зміни виду використання земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1, з "для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій" на "для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)".
Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що у липні 2017 року Міська громадська організація "Футбольний клуб "Житомир" звернулась до Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області із заявою про внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру, в якій просила здійснити зміни виду користування земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1, з "для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій" на "для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)", на підставі п. "б" ч. 2 ст. 21 Закону України "Про державний земельний кадастр". Однак 28.07.2017 відповідач направив лист з повідомленням про те, що зміна виду цільового призначення (використання) земельної ділянки сільськогосподарського призначення встановленого законодавством та конкретизованого органом державної влади у рішенні про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку, потребує обов'язкового дотримання механізму такої зміни, визначеної Порядком.
Позивач вважає, що відповідач вчинив дію не передбачену ні Законом, ні Порядком, оскільки за відсутності підстав для відмови у внесенні відомостей (змін) до Державного земельного кадастру, передбачених Порядком, у строк, визначений Законом України "Про державний земельний кадастр", не вчинив, передбачених Законом та Порядком дій та не вніс до Державного земельного кадастру змін до відомостей про земельну ділянку.
В ході судового розгляду справи судом до участі в справі залучено Житомирську міську раду як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги, з підстав наведених у адміністративному позові. Наголошував, що відповідач неналежним чином розглянув їх заяву, жодного рішення за заявою не прийняв.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи доводами викладеними в письмових запереченнях. Пояснили, що лист від 28.07.2017 не є рішенням про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а лише носить інформаційний (роз'яснюючи) характер, так як позивачем заява подана без дотримання встановленого порядку її подання.
Представник третьої особи до суду не прибув, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Надійшла заява про розгляд справи без участі представника Житомирської міської ради та пояснення щодо позову, в яких Житомирська міська рада заперечила щодо задоволення позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково, з таких підстав.
Установлено, що 13 липня 2017 року Міською громадською організацією "Футбольний клуб "Житомир" в особі Президента ОСОБА_5 подано до Державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру (а.с. 10). У цій заяві заявник, відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" просив внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, розташовану в м. Житомир, проїзд Камянський, 8, кадастровий номер НОМЕР_1, щодо виду користування на - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), код 02.01.
Листом Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 28.07.2017 № 26-6-0.15-1366/123-17 (а.с. 11) МГО "Футбольний клуб "Житомир" повідомлено про те, що їх звернення розглянуто в межах повноважень Управління та, посилаючись на норми Закону України "Про землеустрій", Земельного кодексу України та Порядку ведення Державного земельного кадастру № 1051, зазначено, що зміна виду цільового призначення (використання) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, встановленого законодавством та конкретизованого уповноваженим органом державної влади у рішенні про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує права на земельну ділянку, потребує обов'язкового дотримання механізму такої зміни, визначеного Порядком.
З'ясовуючи при вирішенні даної справи характер спірних правовідносин (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд ураховує наступне.
У відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Також при вирішенні даного спору суд звертає увагу на Рішення Європейського Суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року у справі "Рисовський проти України", у пункті 70 якого Суд підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування". Згідно якого державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб, зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Судом установлено, що регулювання відносин, що виникають при веденні Державного земельного кадастру, здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про Державний земельний кадастр", Законів України "Про землеустрій", "Про оцінку земель", "Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність", "Про захист персональних даних", інших законів України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Згідно зі ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Земельний кодекс України), землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Частиною п'ятою вказаної статті Земельного кодексу України визначено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33 - 37 цього Кодексу. Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".
Згідно зі ст. 39 Земельного кодексу України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
У статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон) указано, що державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно зі ч.ч. 1, 5 ст. 5 Закону, ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.
Відповідно до положень частини першої статті 9 Закону, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Надання відомостей з Державного земельного кадастру у визначених частиною першою статті 38 цього Закону випадках може здійснюватися також адміністраторами центрів надання адміністративних послуг у порядку, встановленому Законом України "Про адміністративні послуги", або уповноваженими посадовими особами виконавчих органів місцевого самоврядування, які успішно пройшли стажування у сфері земельних відносин та відповідають кваліфікаційним вимогам, зазначеним у частині третій цієї статті.
Частиною 8 вказаної статті Закону встановлено, що державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим (ч. 2 ст. 20 Закону).
Приписами статті 21 Закону визначено підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Так, згідно зі пунктом "б" частини другої цієї статті Закону, до Державного земельного кадастру вносяться відомості про цільове призначення земельних ділянок щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель:
на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;
на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони);
на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
За змістом частини 14 статті 21 Закону, внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з дня отримання відповідних документів, якщо цим Законом не встановлено інший строк для здійснення цих дій.
Відповідно до п. 116 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок), внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
Внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання) (п. 118 Порядку).
Згідно зі п. 121 Порядку, для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, нормативної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) Державному кадастровому реєстраторові подаються: заява за формою згідно з додатком 12; оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах земель певної категорії); електронний документ (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
Підставою для відмови у внесенні до Поземельної книги змін до відомостей про земельну ділянку є:
1) розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
2) звернення із заявою неналежної особи;
3) невідповідність поданих документів вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 пункту 111 цього Порядку;
4) наявність заявлених відомостей у Поземельній книзі (п. 122 Порядку).
У відповідності до пункту 73 Порядку, державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:
1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.
У контексті наведеного суд відмічає, що, за результатами розгляду заяви позивача, відповідачем підготовлено лист № 26-6-0.15-1366/123-17 від 28.07.2017, в якому наголошено на тому, що зміна виду цільового призначення (використання) земельної ділянки потребує обов'язкового дотримання механізму такої зміни, визначеного Порядком. При цьому у листі про прийняте державним кадастровим реєстратором рішення, за результатами розгляду заяви позивача, не йдеться.
Матеріали справи доказів внесення відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру на підставі заяви позивача чи прийняття відповідачем рішення, за формою згідно з додатком 14 до Порядку, за результатами розгляду заяви Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13 липня 2017 року також не містять.
Під час судового розгляду справи представники відповідача факту не прийняття Державним кадастровим реєстратором відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відповідного рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, за результатами розгляду заяви позивача, не заперечували.
Водночас наголошували на тому, що заява Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" розглянута як звернення, а листом від 28.07.17 позивача лише проінформовано про необхідність дотримання вимог Порядку. Також представники відповідача вказали, що лист від 28.07.17 не є рішенням, відповідно до Порядку, та має інформаційний характер.
За наведених обставин, а також ураховуючи відсутність в законодавстві України норм, які б передбачали можливість направлення відповідачем при розгляді заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру замість рішень, за формою, визначеною Порядком, інформаційних листів із роз'ясненням порядку звернення осіб, суд приходить до висновку, що Державним кадастровим реєстратором відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області неналежно розглянуто заяву позивача від 13 липня 2017 року та надано відповідь без урахування принципів щодо діяльності у найпослідовніший спосіб, проведення внутрішніх процедур, які забезпечать прозорість і ясність його дій, сприяння юридичній визначеності у спірних правовідносинах, які зачіпають інтереси позивача.
Зважаючи на те, що судом установлено, що відповідач, надаючи позивачу відповідь 28 липня 2017 року, діяв не у межах і не у спосіб, визначений законодавством України, суд визнає протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 та, відповідно, задовольняє позов у цій частині.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача внести відомості до Державного земельного кадастру щодо зміни виду використання земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1, з "для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій" на "для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)", то суд відмовляє у її задоволенні, оскільки суд не вправі перебирати на себе виключні повноваження та функції суб'єкта владних повноважень, надані йому законом та іншими нормативно-правовими актами, в тому числі зобов'язувати відповідача до вчинення тих дій, які згідно із чинним законодавством можуть здійснюватися тільки органом виконавчої влади.
Згідно зі п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 згаданого Кодексу, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Беручи до уваги наведене, встановлені в ході судового розгляду справи факти, а також те, що дії відповідача щодо неналежного розгляду заяви Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 визнані судом протиправними, суд, з метою повного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 у порядку та спосіб, передбачений Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Відтак, позов Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017.
Зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 у порядку та спосіб, передбачений Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Ю. Романченко
Повне судове рішення складене 02 січня 2018 року
Суд | Житомирський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2017 |
Оприлюднено | 10.01.2018 |
Номер документу | 71440880 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні