ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/2319/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"02" липня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Голового управління Держгеокадастру у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "20" грудня 2017 р. у справі за позовом Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" до Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Кобернюк Людмили Богданівни, третя особа- Житомирська міська рада про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії , -
суддя в 1-й інстанції - Романченко Є.Ю.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту рішення - 02.18.2018 року.
ВСТАНОВИВ:
Міська громадська організація "Футбольний клуб "Житомир" звернулася до суду з вказаним позовом, у якому просила :
- визнати протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Кобернюк Л.Б., які полягають у розгляді заяви про внесення відомостей (змін) до них до Державного земельного кадастру Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" від 13.07.2017 не у спосіб, передбачений підпунктом 2 пункту 73 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051;
- зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Кобернюк Л.Б. внести відомості до Державного земельного кадастру щодо зміни виду використання земельної ділянки з кадастровим номером 1810136300:10:006:0050 за адресою: м. Житомир, проїзд Кам"янський, 8, з "для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій" на "для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)".
В ході судового розгляду справи до участі в справі залучено Житомирську міську раду як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017.
Зобов'язано Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м.Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 у порядку та спосіб, передбачений Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що позивач не звернувся в установленому порядку відповідно до вимог чинного законодавства через Центр надання адміністративних послуг,а тому було рекомендовано із дотриманням вимог чинного законодавства сформувати пакет документів і звернутися через Центр. ОТже, позивачем було порушено порядок подання заяви. Зазначає, що відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у документах, що є підставою для їх внесення до Поземельної книги несуть особи, які видали такі документи. Звертає увагу на те, що зміна виду використання земельної ділянки в межах її цільового призначення можлива, але порядок вирішення цього питання не встановлений. А, тому, на думку відповідача, зміна виду використання земельної ділянки в межах її цільового призначення, повинна проводитися у порядку , встановленому для зміни цільового призначення землі. В даному випадку власником земельної ділянки є Житомирська міська рада, яка відповідного рішення не приймала. Відповідач посилається на те, що повноваження відповідача визначаються діючим законодавством , а не судом.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.
Судом встановлено, що 13.07.2017року Міською громадською організацією "Футбольний клуб "Житомир" в особі Президента Опанащука Ю.Я. подано до Державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру (а.с. 10).
Зі змісту заяви вбачається, що заявник, відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" просив внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку, розташовану в м. Житомир, проїзд Каменський, 8, кадастровий номер 1810136300:10:006:0050, щодо виду користування на - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), код 02.01.
Міськрайонне управління в Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 28.07.2017 № 26-6-0.15-1366/123-17 повідомило МГО "Футбольний клуб "Житомир", що відповідно до вимог Закону України "Про землеустрій", Земельного кодексу України та Порядку ведення Державного земельного кадастру № 1051, зміна виду цільового призначення (використання) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, встановленого законодавством та конкретизованого уповноваженим органом державної влади у рішенні про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує права на земельну ділянку, потребує обов'язкового дотримання механізму такої зміни, визначеного Порядком. (а.с. 11).
Вважаючи, що відповідач вчинив дію не передбачену ні Законом, ні Порядком, оскільки за відсутності підстав для відмови у внесенні відомостей (змін) до Державного земельного кадастру, передбачених Порядком, у строк, визначений Законом України "Про державний земельний кадастр", не вчинив, передбачених Законом та Порядком дій та не вніс до Державного земельного кадастру змін до відомостей про земельну ділянку, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідач не розглянув заяву позивача про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 відповідно до вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, а тому з метою повного захисту прав позивача зобов'язав повторно розглянути заяву у порядку та спосіб, передбачений вказаним Порядком.
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає таке.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексу України, Закону України "Про Державний земельний кадастр", Порядком у ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Згідно ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №3613-VI ), державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частинами 1, 5 ст. 5 Закону№3613-VI визначено, що ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.
Відповідно до положень частини першої статті 9 Закону №3613-VI , внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Надання відомостей з Державного земельного кадастру у визначених частиною першою статті 38 цього Закону випадках може здійснюватися також адміністраторами центрів надання адміністративних послуг у порядку, встановленому Законом України "Про адміністративні послуги", або уповноваженими посадовими особами виконавчих органів місцевого самоврядування, які успішно пройшли стажування у сфері земельних відносин та відповідають кваліфікаційним вимогам, зазначеним у частині третій цієї статті.
Згідно ч.8 ст.9 Закону №3613-VI , державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим (ч. 2 ст. 20 Закону№3613-VI ).
Підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру визначено у ст. 21 Закону №3613-VI .
Відповідно до п. "б" ч.2 цієї статті Закону №3613-VI , до Державного земельного кадастру вносяться відомості про цільове призначення земельних ділянок щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель:
на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;
на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони);
на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Частиною 14 статті 21 Закону №3613-VI визначено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з дня отримання відповідних документів, якщо цим Законом не встановлено інший строк для здійснення цих дій.
Згідно п. 116 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. N 1051 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок), внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
Пунктом 18 Порядку визначено, що внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
Відповідно до п. 121 Порядку, для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, нормативної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) Державному кадастровому реєстраторові подаються: заява за формою згідно з додатком 12; оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах земель певної категорії); електронний документ (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
Підставою для відмови у внесенні до Поземельної книги змін до відомостей про земельну ділянку є:
1) розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
2) звернення із заявою неналежної особи;
3) невідповідність поданих документів вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 пункту 111 цього Порядку;
4) наявність заявлених відомостей у Поземельній книзі (п. 122 Порядку).
Як визначено п.73 Порядку, державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:
1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;
2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.
Згідно матеріалів справи, позивач звернувся до державного кадастрового реєстратора із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, тому надаючи правову оцінку діям відповідача, суд повинен перевірити дотримання ним вимог наведених норм.
Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, заява позивача про внесення відомостей до Державного земельного кадастру була розглянута, як звернення громадян та за результатами її розгляду, відповідачем підготовлено лист від 28.07.2017 № 26-6-0.15-1366/123-17, в якому позивачу роз'яснено, що порядок зміни виду цільового призначення (використання) земельної ділянки потребує обов'язкового дотримання механізму такої зміни, визначеного Порядком.
Тобто, заява Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" розглянута як звернення, а листом від 28.07.2017№ 26-6-0.15-1366/123-17 позивача лише проінформовано про необхідність дотримання вимог Порядку при вирішенні питання щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Таким чином, відповідачем, за результатами розгляду заяви Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07. 2017 року, не приймалося е рішення за формою згідно з додатком 14 до Порядку, не приймалося.
З огляду на наведене, Державним кадастровим реєстратором відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області заяву позивача від 13.07. 2017 року розглянуто у порушення вимог діючого законодавства.
Тобто, відповідач діяв не у межах і не у спосіб, визначений Конституцією та законами України, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності дій Державного кадастрового реєстратора відділу у м. Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у зв'язку з неналежним розглядом заяви Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 та щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.
Твердження відповідача, що суд першої інстанції, зобов'язуючи відповідача повторно розглянути заяву позивача про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, втручається у дискреційні повноваження відповідача, є помилковими, з огляду на таке.
Згідно зі п. 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 згаданого Кодексу, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Діяльність суб'єктів владних повноважень врегульовано законами та підзаконними нормативно-правовими актами, ці правові документи дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Відповідно до п. 1.6 наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження Методології проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів" № 1380/5 від 23.06. 2010 року дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом.
Тобто здійснення органом державної влади дискреційних повноважень може, в деяких випадках, передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.
При цьому, як випливає зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року (надані - також Рекомендація R (80)2), під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд, розглядаючи справу щодо правомірності дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки заява позивача не була розглянута у встановленому порядку та не було прийнято відповідне рішення, а суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу, то суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав Державного кадастрового реєстратора відділу у м.Житомирі Міськрайонного управління в Житомирському районі та м. Житомирі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву Міської громадської організації "Футбольний клуб "Житомир" про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 13.07.2017 у порядку та спосіб, передбачений Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому відповідно до вимог ст. 317 КАС України апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "20" грудня 2017 р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "03" липня 2018 р.
Суд | Житомирський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2018 |
Оприлюднено | 03.07.2018 |
Номер документу | 75047221 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Адміністративне
Житомирський апеляційний адміністративний суд
Шевчук С.М.
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Романченко Євген Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні