Рішення
від 03.01.2018 по справі 278/2563/16-ц
ЖИТОМИРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 278/2563/16-ц

Провадження №2/278/1585/16

РІШЕННЯ

ІМ 'ЯМ УКРАЇНИ

03 січня 2018 року Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.

секретаря с/з - Гуцало Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Житомирської районної державної адміністрації, ОСОБА_4, третьої особи Головне управління Держгеокадастру в Житомирській області, Вертокиївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання незаконним розпорядження голови Житомирської РДА та визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із вказаною позовною заявою, в обґрунтування своїх вимог зазначив, що є співвласником житлового будинку АДРЕСА_1. Окрім того позивачу на праві власності належить земельна ділянка площею 0,25 га., з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку. Державний акт про право власності на земельну ділянку на ім'я позивача є старого зразка і при його видачі не присвоювався кадастровий номер. В 2016 році позивач вирішив оформити нерухоме майно згідно чинного законодавства, в наслідок чого йому відмовлено у внесенні відомостей стосовно вищевказаної земельної ділянки у зв'язку із перетином земельних ділянок з земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить відповідачу ОСОБА_4

На підставі вищевикладеного позивач вважає, що його права були порушені при видачі розпорядження та державної реєстрації акта на право власності на земельну ділянку гр.ОСОБА_4, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Представник позивача позов підтримала в повному обсязі з підстав зазначених в ньому.

Представник відповідача Житомирської РДА подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, при розгляді справи покладався на розсуд суду.

Представник відповідача ОСОБА_4 - ОСОБА_5 позов визнав та просив розглядати справу у його відсутність.

Представники третьої особи Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області, Вертокиївської сільської ради Житомирського району Житомирської області подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, при розгляді справи покладалися на розсуд суду.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.6 Конвенції Про захист прав людини і основоположних свобод , ратифікованої Законом України від 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.

Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації, або мають місце інші ущемлення прав та свобод.

Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

В пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року за № 14 Про судове рішення у цивільній справі роз'яснено, що оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (частина перша та друга статті 4 ЦПК України), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є співвласником житлового будинку АДРЕСА_1 (а.с.7).

Рішенням Вертокиївської сільської ради Житомирського району Житомирської області №7 від 18 травня 1995 року ОСОБА_2 передано безкоштовно у приватну власність земельну ділянку площею 0,85 га., для ведення підсобного господарства та садівництва на підставі якого на останнього виготовлено державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2 (а.с.12-13).

Відповідно до протоколу проведення перевірки електронного документа №ПП-1800044002016 від 12 вересня 2016 року земельна ділянка, що перебуває у власності ОСОБА_2, яка розташована в АДРЕСА_1 відповідає відомостям про відповідність даних електронного документа (а.с.18).

Рішенням державного кадастрового реєстратора Управління Держгеокадастру у Житомирському районі Житомирської області від 12 вересня 2016 року ОСОБА_2 відмовлено у внесенні відомостей (змін до низ) до Державного земельного кадастру оскільки існує перетин ділянок з ділянкою НОМЕР_1, площа співпадає на 98,1725% (а.с.19).

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 виданого на ім'я ОСОБА_4, йому на праві власності належить земельна ділянка площею 2,2037 га., з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Вертокиївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (а.с.48).

Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи №367/17 від 13 вересня 2017 року встановлено, що земельна ділянка, яка належить ОСОБА_4 (державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, кадастровий номер НОМЕР_1) накладається на земельну ділянку, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,2455 га., на земельну ділянку, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована в с.Вертокиївка, Житомирського району Житомирської області, яка належить ОСОБА_2 на праві власності (державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2) площею 0,0375 га. Загальна площа накладки становить 0,2830 га. (а.с.135-148).

Правовідносини, що склались між сторонами у даній справі, врегульовані наступними положеннями норм матеріального закону.

Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. До матеріальної основи органів місцевого самоврядування належить, зокрема, земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень (ст.ст. 142-145 Конституції України).

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ст.1 Земельного кодексу України).

Згідно із ст.116 Земельного кодексу України, громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян.

Відповідно до правової позиції, яка викладена в постанові Верховного суду України від 22 травня 2013 року в справі № 6-33цс13, державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. У спорах, в'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки. Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав у судовому рядку.

З урахуванням вищенаведеного, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_2, оскільки Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю не передбачено можливості внесення змін у Державний акт шляхом його виправлення, що тягне за собою переробку всієї технічної документації. Отже, виходячи із порядку видачі державних актів та їх реєстрації, для того щоб внести зміни у державний акт слід його визнати недійсним (анулювати), а потім виготовити новий державний акт.

Державний акт не відповідає вимогам ст.116 Земельного кодексу України відповідно до якої громадяни набувають право власності на земельну ділянку тільки на підставі рішення органу місцевого самоврядування.

Керуючись ст.ст. 116, 118, 120 Земельного кодексу України, ст.ст. 4, 12, 82, 258, 259 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати незаконним розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 10.11.2006 року №830 в частині передачі у власність земельної ділянки площею 2,2037 га. гр.ОСОБА_4 на території Вертокиївської сільської ради Житомирського району, Житомирської області для ведення особистого селянського господарства.

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку виданий гр.ОСОБА_4 (серія НОМЕР_3), зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010620900224, кадастровий номер НОМЕР_1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів до Апеляційного суду Житомирської області шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції, а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: І. В. Зубчук

СудЖитомирський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення03.01.2018
Оприлюднено10.01.2018
Номер документу71450505
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —278/2563/16-ц

Ухвала від 18.11.2019

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Зубчук І. В.

Рішення від 03.01.2018

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Зубчук І. В.

Ухвала від 25.09.2017

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Зубчук І. В.

Ухвала від 20.06.2017

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Зубчук І. В.

Ухвала від 02.11.2016

Цивільне

Житомирський районний суд Житомирської області

Зубчук І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні