УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №286/3602/17 Головуючий у 1-й інст. Кулініч Я. В.
Категорія 39 Доповідач Павицька Т. М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2018 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого Павицької Т.М.,
суддів Трояновської Г.С., Миніч Т.І.,
секретаря Ковальської Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення невиплачених коштів, за апеляційною скаргою Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 27 листопада 2017 року, ухвалене суддею Кулініч Я.В. в м. Овруч,
в с т а н о в и л а :
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення коштів в порядку спадкування. Зазначав, що постановами Народицького районного суду Житомирської області від 21.09.2011 року від 22.08.2014 року зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та провести виплату доплати до пенсії ОСОБА_2, згідно вимог передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 20724 грн. 64 коп. Позивач зазначав, що право на отримання цих коштів перейшло до нього, як сина померлого ОСОБА_2 Проте, відповідач відмовив йому у виплаті успадкованих коштів, у зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань. Враховуючи вищевикладене, просив стягнути з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на його користь в порядку спадкування за законом нараховані, але невиплачені за життя його батька - ОСОБА_2 кошти у сумі 20724 грн. 64 коп.
Рішенням Овруцького районного суду Житомирської області від 27 листопада 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано дії Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови виплатити ОСОБА_1 успадковані після померлого ОСОБА_2 недоотримані кошти в сумі 20724 грн. 64 коп. незаконними. Стягнуто з Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом неодержані за життя його батьком - ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячне підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 20724 грн. 64 коп. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 640 грн.
В апеляційній скарзі Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції, а позовну заяву залишити без розгляду. Апелянт зазначає, що виконання постанов Овруцького районного суду Житомирської області в частині виплати коштів не залежить від дій пенсійного фонду. Зобов'язання по виплаті нарахованих коштів покладено на центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до листів сектору з питань призначення та перерахунку пенсій Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2, згідно постанов Народицького районного суду Житомирської області від 21.09.2011 року по справі №2а-3839/11 та від 22.08.2014 року по справі № 284/928/14-а нараховано доплату до пенсії в сумі 8273 грн. 89 коп. за період з 01.03.2011 року по 22.07.2011 року та 12450 грн. 75 коп. за період з 15.01.2014 року по 30.06.2014 року.
Статтями 1217 , 1218 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, який був батьком позивача по справі. На виконання вищевказаних постанов суду, Овруцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було здійснено перерахунок пенсії та нараховано доплату до пенсії, проте не виплачено у зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань.
Згідно зі ст.1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не бути ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті свого батька - ОСОБА_2, що підтверджується копіями свідоцтва про смерть НОМЕР_1, свідоцтвом про право на спадщину за законом НОМЕР_2 від 18.07.2017 року.
Відповідно до ст.52 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону , які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Так, аналіз ст.1227 ЦК України та ст.52 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування дає підстави прийти до висновку про те, що право на отримання коштів належить членам сім'ї спадкодавця, якщо відповідні кошти підлягали виплаті самому спадкодавцеві, але за життя він їх не отримав незалежно від причин. Постанова суду адміністративної юрисдикції ухвалена та набула законної сили за життя померлого.
Згідно листа Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області останнім проведено перерахунок пенсії у відповідності до судового рішення, а тому на день смерті ОСОБА_2 доплати до пенсії належали спадкодавцеві та увійшли до складу спадщини. Порушене право підлягає судовому захисту, а стягнення коштів є одним із способів захисту цього права.
Доводи апеляційної скарги у даній справі відносно того, що фінансування Чорнобильських програм має здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету, а не коштів Пенсійного фонду України не змінюють висновків суду першої інстанції у даній справі, оскільки постанови Народицького районного суду від 21 вересня 2011 року та від 22 серпня 2014 року, якими зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, правонаступником якого є Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, здійснити донарахування та провести виплату коштів, у встановленому законом порядку не скасовані та є обов'язковими відповідно до основних засад судочинства, прописаних у ст.129 Конституції України .
Посилання в апеляційній скарзі на те, що справа повинна розглядатися в порядку адміністративного судочинства, а не в порядку цивільного судочинства є безпідставним, оскільки в даному випадку спір виник з приводу захисту спадкових прав позивача.
За таких обстави, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що ОСОБА_1, будучи сином спадкодавця ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом і має право на отримання нарахованих коштів, яких померлий за життя не отримав.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а лише зводяться до переоцінки доказів.
За таких обставин, відповідно до ст.375 ЦПК України апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 381-384 ЦПК України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 27 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Дата складення повного судового рішення 09 січня 2018 року.
Головуючий
Судді
Суд | Апеляційний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.01.2018 |
Оприлюднено | 12.01.2018 |
Номер документу | 71490883 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Житомирської області
Павицька Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні