Справа №672/986/17
Провадження №2/672/7/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(додаткове)
23 січня 2018 р. м. Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області в складі: судді Шинкоренка С.В., за участю секретаря Терещук Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городка цивільну справу №672/986/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Лісоводської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області
про скасування рішення сільської ради та рішення про державну реєстрацію права власності,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Городоцького районного суду Хмельницької області від 10.01.2018 р. вирішено позовні вимоги ОСОБА_1 у спорі скасування рішення сільської ради та рішення про державну реєстрацію права власності.
Однак при написанні рішення, судом не було вирішено питання про судові витрати. А саме, представник відповідача ОСОБА_2 подав на адресу суду розрахунок судових витрат та письмові докази на підтвердження їх здійснення його довірителькою.
В судове засідання сторони не з'явились, будучи належним чином повідомленими про день та час судового розгляду, що в силу ч.4ст.270 ЦПК України не є перешкодою для проведення судового розгляду та вирішення питання по суті.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить із наступного.
Судом об'єктивно встановлено, що представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 подав до матеріалів справи дві квитанції до прибуткового касового ордеру про прийняття від ОСОБА_2 грошових коштів на сплату договору про надання правової допомоги на загальну суму 10000 грн. (а.с.163-164).
Порядок здійснення розрахунків та розмір гонорару визначено договором про надання правової допомоги №387 від 14.08.2017 р., який також долучено до матеріалів справи (а.с.54).
Також, на підтвердження обґрунтованості витрат до матеріалів справи було долучено представником відповідача звіт-розрахунок про надання правової допомоги та її вартості на загальну суму 11541 грн. 61 коп. (а.с.166).
П.3 ч.1 ст.270 ЦПК України визначено, що: Суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно п.1 ч.3 ст.133 ЦПК України, витрати на професійну правничу допомогу входять до судових витрат і розподіляються між сторонами на загальних підставах в силу ст.137, 141 ЦПК України.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 20 грудня 2011 року Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах (що діяв на час розгляду справи до 15.12.2017 р.) розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (п.2 ч.2 ст.137 ЦПК України).
Суд приходить до висновку, що представником відповідача ОСОБА_3 подані необхідні документи на підтвердження понесених його довірителькою витрат на правову допомогу в сумі 10000 грн.
Вирішуючи питання про обгрунтованість розміру даних витрат суд виходить із наступного.
Ч.4 ст.137 ЦПК України визначено критерії, за якими визначається співмірність витрат на оплату послуг адвоката.
Однак, ч.5 даної статті визначено, що зменшити розмір судових витрат суд може лише за клопотанням іншої сторони та за умови невідповідності таких витрат критеріям, що визначені у ч.4 ст137 ЦПК України (тобто одночасно за наявності двох вищевказаних умов).
Обов'язок доведення співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.6 ст.137 ЦПК України). Дана норма є спеціальною, по відношенню до загальної норми, яка регулює порядок розподілу судових витрат (ст.141 ЦПК України), а тому саме нею суд має керуватись при вирішенні даного питання.
Ні позивачем, ні його представниками (один із яких є професійним адвокатом) будь-яких заперечень чи клопотань про зменшення розміру судових витрат не заявлялось, що свідчить про їх згоду із таким розміром.
За таких обставин суд не вправі з власної ініціативи вирішувати питання про обгрунтованість чи співмірність витрат на правову допомогу, оскільки такі дії суду будуть свідчити про порушення принципу змагальності сторін, що визначений ст.12 ЦПК України та ст. 81 ЦПК України.
Судові витрати пов'язані із розглядом справи покладаються на позивача у разі відмови у позові (п.2 ч.2 ст.141 ЦПК України).
А тому, при вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд не вирішуючи питання про їх співмірність, вважає за необхідне стягнути з позивача на користь відповідача ОСОБА_2 понесені та належним чином підтверджені судові витрати, розмір яких позивачем не оспорюється.
Керуючись ст.ст.133, 137, 141, 265, 270 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 - 10000 грн. 00 коп. (десять тисяч грн. 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження. якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через місцевий суд, який ухвалив рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , інд.32046, вул. І. Мазепи 9, с. Лісоводи, Городоцького району, Хмельницької області.
Відповідач: ОСОБА_2, паспорт серії НВ №377115, інд.32046, вул. І.Мазепи 11, с. Лісоводи, Городоцького району, Хмельницької області.
Відповідач: Лісоводська сільська рада, код ЄДРПОУ 04405886, інд. 32046, вул. Ткачука 4, с. Лісоводи, Городоцького району, Хмельницької області.
Відповідач: Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області, код ЄДРПОУ 21313625, інд.320000, вул. Шевченка 20 м. Городок, Хмельницької області.
Суддя:
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2018 |
Оприлюднено | 25.01.2018 |
Номер документу | 71771355 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Шинкоренко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні