ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 року Справа № 915/1239/17
м. Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Сьяновій О.С.,
представники сторін у судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк “ПРИВАТБАНК”,
01001, вул. Грушевського, 1Д, м. Київ,
адреса для листування: 49094, вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпро,
до товариства з обмеженою відповідальністю “Корабел-Сімферополь”,
54050, проспект. Корабелів, 8, кв. 139, м. Миколаїв,
про стягнення заборгованості у сумі 342682 грн. 08 коп,-
В С Т А Н О В И В:
Публічним акціонерним товариством Комерційний банк “ПРИВАТБАНК” (далі - Банк) пред'явлено позов до товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Корабел- Сімферополь” про стягнення з останнього грошових коштів у сумі сумі 342682 грн. 08 коп., із яких: 59202 грн. – основний борг; 129786 грн. 72 коп. – заборгованість зі сплати відсотків за користування кредитом; 153693 грн. 36 коп. – пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань за договором, з посиланням на неналежне виконання відповідачем зобов'язань, передбачених “Умовами та правилами надання банківських послуг” (далі – Умови), Тарифами Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http:/privatbank.ua, котрі разом із заявою підприємства від 19.08.2013 р. про приєднання до Умов та відкриття поточного рахунку складають договір банківського обслуговування від 19.08.2013 р., а саме, зобов'язань щодо своєчасного і в повному обсязі повернення кредитних коштів, перерахованих контрагентам ТОВ) “Корабел- Сімферополь” згідно відповідних заявок відповідача, у відповідності до пп. 3.2.2 Умов за послугою Банку “гарантований платіж”, а також про стягнення грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором.
За такими вимогами ухвалою суду від 24.11.2017 порушено провадження у даній справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 19.12.2017.
Представник позивача в судове засідання 11.12.2017 зявився, вимоги ухвали суду від 24.11.2017 виконав, позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Крім того, на підставі нової редакції Господарського процесуального кодексу України, яка набрала чинності 15.12.2017, представником позивача подав заяву про розгляд справи за спрощеним провадженням.
Ухвалою суду від 19.12.2017 призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження на 23.01.2018.
ТОВ “Корабел- Сімферополь” правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, направлене на адресу останнього поштові відправлення з ухвалами суду від 24.11.2017 та 19.12.2017 повернено до суду у зв'язку з закінченням строку зберігання, проте суд виходить з того, що відповідача повідомлено належним чином про час та місце розгляду справи, так як вищевказану ухвалу суду направлено на адресу, за якою ТОВ “Корабел- Сімферополь” зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Беручи до уваги, що відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, та те, що відповідно до статті 74 ГПК України обовязок доказування і подання доказів по справі покладено на сторони, суд, враховуючи ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами у відповідності до ч. 9 ст. 165 ГПК України.
Одночасно, застосовуючи положення Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи, суд зазначає, що частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, який кореспондується з обовязком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення від 07.07.1989 року Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Вислухавши думку представника позивача, який позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Чинним законодавством передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 641 ЦК України).
Укладення між Банком і ТОВ “Корабел- Сімферополь” договору банківського обслуговування у формі договору приєднання підтверджується заявою відповідача про приєднання до умов та правил надання банківських послуг від 19.08.2013. Згідно цієї заяви ТОВ “ Корабел- Сімферополь” приєднується та погоджується з Умовами, тарифами Банку, розміщеними на офіційному сайті Приватбанку www.pb.ua, котрі разом з цією заявою складають договір банківського обслуговування (далі – договір).
Умовами, які діяли в редакції станом на момент підписання договору, і які є невід'ємною частиною укладеного між сторонами договору від 19.08.2013, передбачено таке.
Послугу “гарантований платіж” банк надає для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом і банком (далі – послуга). Послуга надається у вигляді виконання банком заявок на договірне списання коштів (далі – “гарантований платіж” або “заявка”), згідно якої клієнт-платник доручає банку зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.73 Умов).
Банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати Клієнту кредит у вигляді відновлювальної кредитної лінії, з лімітом та на цілі, зазначені в заявці на договірне списання (гарантований платіж), в обмін на зобов'язання Клієнта по поверненню кредиту, сплаті відсотків, винагороди в обумовлені цим договором строки. Відновлювана кредитна лінія (далі – “кредит”) надається Банком для виконання Клієнтом платежів за заявками на договірне списання з датою виконання в майбутньому (гарантованим платежам), термін яких не перевищує терміну повернення кредиту, і які можуть бути змінені або скасовані позичальником за згодою одержувача (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування інтернет-клієнт-банк “Приват24”), шляхом перерахування Банком кредитних коштів на рахунок 3648, з наступним перерахуванням у дату виконання на поточний рахунок одержувачів, зазначених у заявці.
Після видачі кредиту, дата виконання гарантованого платежу може бути змінена клієнтом (шляхом подачі заявки через дистанційний канал банківського обслуговування Інтернет-клієнт- банк “Приват24”) при отриманні згоди на її зміну від одержувача (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування Інтернет-клієнт- банк “Приват24”). Клієнт дає згоду на зміну терміну повернення такого кредиту, наданого Банком згідно даного договору, на дату зазначену в заявці про внесення змін в гарантований платіж.
Гарантований платіж може бути відкликаний (скасований): клієнтом при одержанні згоди на його відкликання (скасування) від одержувача гарантованого платежу (шляхом підтвердження через дистанційний канал банківського обслуговування Інтернет-клієнт- банк “Приват24”); одержувачем гарантованого платежу (шляхом подачі заявки через дистанційний канал банківського обслуговування Інтернет-клієнт- банк “Приват24”). Клієнт дає згоду на скасування гарантованого платежу без додаткового його повідомлення й узгодження з ним (мовчазна згода). При цьому кошти по скасованому гарантованому платежу направляються на погашення заборгованості за кредитом. Будь-які суперечки між платником (позичальником) та одержувачем грошових коштів, в тому числі ті, які виникли після видачі кредиту, вирішуються платником (позичальником) з отримувачем самостійно без пред'явлення платником (позичальником) до Банку вимоги про відкликання заявки про платіж. (п. 3.2.2.1Умов).
Термін повернення кредиту вказаний у заявці. Під датою виконання заявки сторони погодили дату зарахування кредитних коштів на поточний рахунок одержувача, зазначеного в заявці клієнта. У випадку, якщо термін виконання гарантованого платежу був скорочений одержувачем без узгодження із клієнтом (відповідно до п. 3.1.1.74), то термін повернення кредиту вважається не зміненим. Клієнт погашає заборгованість по кредиту у розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в дату повернення кредиту, але не пізніше 30 днів після настання терміну повернення кредиту.
За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструмента в розмірі 4 % річних (але не менше 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного в заявці. Винагорода за надання фінансового інструмента сплачується клієнтом у дату надання в банк заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів клієнт за користування кредитом сплачує Банку відсотки в розмірі 36 % річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими до 01.02.2016), та починаючи з 01.02.2016 клієнт за користування кредитом сплачує Банку відсотки в розмірі 64% річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016). У випадку зміни вартості кредитних ресурсів на ринку грошових ресурсів, зміни облікової ставки НБУ, зміни курсу гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют на 5 і більше відсотків, сторони на дату укладання даного Договору погодили збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом. При цьому, таке збільшення розміру відсотків за користування кредитом не повинне перевищувати подвійного розміру процентної ставки, зазначеної в цьому пункті. Інформацію про розмір погодженої зміненої процентної ставки за користування кредитом, Банк розміщає для клієнта одним з наступних способів: у письмовій формі, через установлені засоби електронного зв'язку банку й клієнта - системи Інтернет- клієнт - банк “Приват24”, повідомленні на emaіl, sms -повідомлення на останні відомі банку номера телефонів/адреси emaіl, надані банку при ідентифікації й актуалізації відомостей про клієнта, або іншими засобами. Погоджений сторонами змінений розмір відсотків за користування кредитом набуває чинності з моменту його розміщення способом, визначеним цим пунктом, якщо інша дата не встановлена в інформації про зміну розміру відсотків. У випадку не погашення заборгованості клієнтом по кредиту в термін до 30 днів включно, на 31-й день – заборгованість за кредитом стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт сплачує відсотки в розмірі 56 % річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими до 01.02.2016), і відсотки в розмірі 64 % річних від суми заборгованості (за заявками, ініційованими з 01.02.2016). Позичальник зобов'язується негайно передати банку в заставу майнові права на одержання коштів по господарському (-им) договору (-ам) і/або майнові права на одержання товару по господарському (-им) договору (-ам), і/або товар в обороті через укладання з банком відповідних договорів застави. Позичальник зобов'язується не ухилятися від виконання даного обов'язку і/або не перешкоджати в його виконанні та передачі даного майна і майнових прав у заставу банку (п. 3.2.2.2 Умов).
За своєю юридичною природою укладений сторонами договір є змішаним договором здійснення банківських операцій, який містить елементи договору банківського рахунку та кредитного договору.
У відповідності до чинного законодавства України банками здійснюється фінансове посередництво у формі банківських операцій, зокрема розрахункових, кредитних (ст.339 ГК України).
Розрахункові операції банків спрямовані на забезпечення взаємних розрахунків між учасниками господарських відносин, а також інших розрахунків у фінансовій сфері (ч.1 ст.341 ГК України), а кредитні операції полягають у розміщені банками від свого імені, на власних умовах та на власний ризик залучених коштів юридичних осіб (позичальників) та громадян (ст.345 ГК України).
Для здійснення розрахунків суб'єкти господарювання зберігають грошові кошти в установах банків на відповідних рахунках (ч.2 ст.341 ГК України). Громадяни–підприємці мають право відкривати рахунки для зберігання грошових коштів і здійснення всіх видів банківських операцій у будь-яких банках України за своїм вибором (ч.4 ст. 342 ГК України). За договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком (ч.1 ст.1066 ЦК України). Клієнт зобов'язаний сплатити плату за виконання банком операцій за рахунком клієнта, якщо це встановлено договором (ч.4 ст.1068 ЦК України). Якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 ЦК України), якщо інше не встановлено договором або законом (ст.1069 ЦК України).
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 ЦК України, якщо інше не встановлено параграфом 2 глави 71 ЦК України і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 ЦК України).
На підставі заявок на гарантований платіж від 14.12.2013 р. № 27 на суму 25900 грн., від 14.12.2013 р. № 28 на суму 12564 грн., та від 17.12.2013 р. № 29 на суму 21000 грн., Банк надав ТОВ “Корабел- Сімферополь” кредитні кошти в загальній сумі 59464 грн., що підтверджується витягом з особового рахунку відповідача за період 02.10.2013 - 13.11.2017 р., а також про зарахування грошових коштів згідно наданих відповідачем заявок на рахунки контрагентів ТОВ “Корабел- Сімферополь”.
Із витягу з особового рахунку ТОВ “Корабел- Сімферополь” також випливає, що у спірний період підприємство використало надані йому Банком кредитні кошти, проте повернуло їх на банківський рахунок не в повному обсязі, а тому з 21.01.2014 р. обліковується заборгованість у сумі 59202 грн. Така ж сума заборгованості визначена у поданому Банком розрахунку, з яким суд погоджується.
Із поданих розрахунків заборгованості випливає, що Банком нараховані відсотки за користування кредитними коштами, які складають загальну суму 129786 грн. 72 коп.
Так як застосовані при нарахуванні відсотків ставки узгоджуються з їх розмірами, визначеними в Умовах, до яких приєдналося та з якими погодилося підприємство, то суд вважає обґрунтованим нарахування відсотків в загальній сумі 129786 грн. 72 коп.
У відповідності до ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Положеннями ст.ст. 525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення заборгованості з повернення кредитних коштів у сумі 59202 грн. та відсотків за користування кредитними коштами в сумі 129786 грн. 72 коп. підлягають задоволенню повністю.
Суд визнає, що за прострочення повернення суми кредиту та сплати процентів за користування кредитними коштами позивачем обґрунтовано нараховано пеню на підставі умов укладеного сторонами кредитного договору та чинного законодавства України.
Господарським законодавством визначено, що кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором (ч. 2 ст. 193 ГК України).
Господарськими санкціями визнаються штрафні санкції у вигляді грошової суми, зокрема штраф, пеня (ч.1 ст.230 ГК України).
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконаним (ч.6 ст.232 ГК України).
В Умовах, які є складовою частиною укладеного сторонами договору, дотримані вищевказані положення законодавства.
Так, Умовами передбачено, що у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.2.6.2, 3.2.2.9.1-3.2.2.9.3 цього договору, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.2.2, 3.2.2.6.3, 3.2.2.6.16, 3.2.2.7.2 цього договору, клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу (пп. 3.2.2.10.1).
Нарахування неустойки за кожний випадок порушення передбачених Умовами зобов'язань, у тому числі прострочення повернення кредитних коштів, сплати за користування ними відсотків, здійснюється протягом 15 років з дня, коли зобов'язання належало виконати (пп.3.2.2.10.4 Умов).
У заявках на гарантований платіж від 14.12.2013 р. № 27, від 14.12.2013 р. № 28, та від 17.12.2013 р. № 29 (а.с. 19-21) сторони встановили строк повернення кредиту: 19.12.2013 р. та 23.12.2013 р.
Ураховуючи викладене, суд погоджується з поданим Банком розрахунком пені, нарахованої за порушення строків повернення кредитних коштів і сплати за користування ними відсотків, загальна сума котрої складає 153693 грн. 36 коп.
Так як загальна сума пені на даний час відповідачем також не погашена, то суд визнає, що позовні вимоги, загальна сума яких складає 342682 грн. 08 коп. (59202 грн. + 129786 грн. 72 коп. + 153693 грн. 36 коп.), належить задовольнити повністю.
Статтею 129 ГПК України передбачено покладання судових витрат, зокрема, витрат на оплату позовної заяви судовим збором, при задоволенні позову на відповідача.
Отже, витрати Банку на оплату позовної заяви судовим збором за платіжним дорученням від 14.11.2016 р. № PROM4B9QEW в сумі 5140 грн. 23 коп. підлягають відшкодуванню за рахунок ТОВ “Корабел- Сімферополь”.
У судовому засіданні 23.01.2018 р., оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 236-241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов публічного акціонерного товариства Комерційного банку “ПРИВАТБАНК” задовольнити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Корабел- Сімферополь”, 54050, проспект. Корабелів, 8, кв. 139, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 38841231, на користь публічного акціонерного товариства Комерційний банк “ПРИВАТБАНК”, 01001, вул. Грушевського,1д, м. Київ, ідентифікаційний код 14360570, грошові кошти в загальній сумі 342682 (триста сорок дві тисячі шістсот вісімдесят два) грн. 08 коп., із яких: 59202 (п'ятдесят девять тисячі двісті два) грн. 00 коп. – основний борг; 129786 (сто двадцять дев'ять тисяч сімсот вісімдесят шість) грн. 72 коп. – заборгованість зі сплати відсотків за користування кредитом; 153693 (сто п'ятдесят три тисячі шістсот дев'яносто три) грн. 36 коп. – пеня; а також грошові кошти на відшкодування судових витрат у справі з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 5140 (п'ять тисяч сто сорок) грн. 23 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Одеського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 29.01.2018.
Суддя С.М. Коваль.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2018 |
Оприлюднено | 01.02.2018 |
Номер документу | 71859747 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні