Справа № 822/3781/17
РІШЕННЯ
іменем України
29 січня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Віньковецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Віньковецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в якому просить: визнати протиправними дії Віньковецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо зменшення при перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року індивідуального коефіцієнту стажу роботи ОСОБА_1, який враховується для розрахунку пенсії, з 0,49613 до 0,36750 за рахунок зменшення оцінки страхового стажу та зобов'язати Віньковецьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року з урахуванням коефіцієнту страхового стажу роботи, який враховується для розрахунку пенсії в розмірі 0,49613, визначеного із застосуванням оцінки страхового стажу 1,35%.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 01 жовтня 2017 рок, відповідно до вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача.
У зв'язку із тим, що у позивача виникли сумніви щодо застосованого відповідачем під час здійснення зазначеного перерахунку пенсії індивідуального коефіцієнта страхового стажу, то 29 листопада 2017 року позивач звернулась з інформаційним запитом до відповідача, в якому просила надати розрахунок визначеного органом ПФУ розміру індивідуального коефіцієнта страхового стажу, копію розпорядження, з відповідними розрахунками, щодо здійсненого перерахунку пенсії позивачу з 01 жовтня 2017 року та повідомити про розмір величини оцінки одного року страхового стажу, який було враховано органом ПФУ при визначені індивідуального коефіцієнта страхового стажу під час перерахунку пенсії позивача з 01 жовтня 2017 року.
Листом №7547 від 01 грудня 2017 року відповідач повідомив, що відповідно до розділу XV п.4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , пенсії призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
На думку позивача, застосувавши вказані зміни в законодавстві відповідачем під час проведення перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року неправомірно зменшено величину оцінки страхового стажу позивача з 1,35% до 1% за один рік страхового стажу.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними позивач звернулась до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2017 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 263 КАС України.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% є безпідставними, оскільки відповідно до ч.4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чітко вказано, що раніше призначена пенсія з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно із частиною другою статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Віньковецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію за віком з 18 січня 2008 року призначену згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка була чинною до 01 жовтня 2017 року та передбачала, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
У зв'язку із набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року відповідачем було здійсненно перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
29 листопада 2017 року не погоджуючись із тим, що відповідач під час перерахунку пенсії застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% ОСОБА_1 звернулась до Віньковецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із запитом щодо здійсненого перерахунку пенсії позивачу з 01 жовтня 2017 року та повідомити про розмір величини оцінки одного року страхового стажу, який було враховано органом ПФУ при визначені індивідуального коефіцієнта страхового стажу під час перерахунку пенсії.
01 грудня 2017 року відповідач надав копію розрахунку щодо здійсненого перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року та листом №7547 від 01 грудня 2017 року повідомив, що відповідно до розділу XV п.4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , пенсії призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч.4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Оскільки за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач до відповідача не зверталась, тому у відповідача були відсутні підстави для застосування до спірних правовідносин положення частини третьої статті 45 Закону №1058-IV, а не частини другої статті 40 Закону №1058-IV.
Разом з цим, частиною 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %
Як встановив суд, ОСОБА_1 перебуває на обліку Віньковецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області та отримує пенсію за віком з 18 січня 2008 року призначену згідно ст. 26 Закону №1058-ІV, із заявою про призначення іншого виду пенсії позивач до відповідача не зверталась.
Таким чином, у даному випадку мав місце перерахунок раніше призначеної пенсії за нормами того ж закону за яким і було призначено пенсію позивачу з 18 січня 2008 року, а не призначення іншої пенсії за іншим законом у разі якої мала б застосовуватись величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а відповідач в свою чергу при перерахунку пенсії позивача правомірно застосував показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, як це передбачено ч.4-3 в Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, суд вважає, що відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми сплачено судового збору при звернені до суду.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул. Лісова, 24, ОСОБА_2, Новоушицький район, Хмельницька область, 32633, РНОКПП НОМЕР_1) до Віньковецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (вул. Л. Українки, 1а, Віньківці, Віньковецький район, Хмельницька область, 32500, код ЄДРПОУ 40355092) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2018 |
Оприлюднено | 02.02.2018 |
Номер документу | 71908665 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Салюк П.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні