Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 433/2104/17
Провадження №2/433/83/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" лютого 2018 р., суддя Троїцького районного суду Луганської області Певна О.С., ознайомившись з матеріалами цивільної справи за позовом ОСОБА_1, яку представляє ОСОБА_2, до ОСОБА_3, третя особа - Преображенська сільська рада Сватівського району Луганської області про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Троїцького районного суду Луганської області із позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав відносно його неповнолітніх дітей ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Ухвалою Троїцького районного суду Луганської області від 25 січня 2018 року суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, а вказану позовну заяву було залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору, надано строк для усунення недоліків та роз'яснено, що у разі невиконання вимог ухвали суду в зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
06 лютого 2018 року на адресу суду надійшла письмова заява представника позивача ОСОБА_2, відповідно до якої вона просила відкрити провадження у справі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, має трьох неповнолітніх дітей, двоє з яких від шлюбу з відповідачем, відповідач на вихованні та утримання дітей допомоги не надає, майновий стан ОСОБА_1, підтверджений довідкою, виданою ДФС у Сватівському районі.
15 грудня 2017 року набув чинності Закон України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим ЦПК України викладено в новій редакції.
Відповідно до п. 11 Перехідних положень ЦПК України, заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 ЦПК України (в редакції від 03.08.2017 року, яка діяла на момент звернення позивача із позовною заявою до суду), суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.
Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України суд, враховуючий майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити оплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч. 3 ст. 82 ЦПК України з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
В свою чергу, до витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, відповідно до ч. 3 ст. 79 ЦПК України , належать: витрати на правову допомогу; витрати сторін та їх представників, що пов'язані з явкою до суду; витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; витрати, пов'язані з проведенням огляду доказів за місцем їх знаходження та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи; витрати, пов`язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача.
З аналізу наведених вище норм вбачається, що при наявності певних обставин (зокрема, скрутне матеріальне становище) особа може бути звільнена від оплати лише витрат, пов'язаних з розглядом справи, до яких судовий збір не відноситься.
Разом з цим, позивач просить звільнити його саме від оплати судового збору, що цивільно-процесуальним законодавством не передбачено.
Крім того, відповідно до ст. 8 Закону України Про судовий збір суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Пунктом 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17.10.2014 року Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах роз'яснено, що відповідно до ст.8 Закону №3674-VI та ст.82 ЦПК України єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Відповідно до ч.2 ст. 121 ЦПК України (в редакції від 03.08.2017 року, яка діяла на момент звернення позивача із позовною заявою до суду), якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 119 і 120 цього Кодексу, сплатить суму судового збору позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Зазначене також відповідає вимогам ч. 3 ст. 185 ЦПК України, відповідно до якої якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Таким чином, так як станом на 07 лютого 2018 року недоліки позовної заяви усунені не були, позивачем судовий збір не був сплачений, а клопотань про відстрочення або розстрочення його сплати з наданням документів на підтвердження матеріального стану не заявлялось, позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Водночас, згідно ч.7 ст. 185 ЦПК України, повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.185, 260 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1, яку представляє ОСОБА_2, до ОСОБА_3, третя особа - Преображенська сільська рада Сватівського району Луганської області про позбавлення батьківських прав вважати неподаною та повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що вона не позбавлена права повторного звернення до суду із цією позовною заявою, після усунення обставин, що стали підставою для її повернення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в 15-денний строк з дня її проголошення із урахуванням п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року).
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення має право подати апеляційну скаргу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.С.Певна
Суд | Троїцький районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2018 |
Оприлюднено | 09.02.2018 |
Номер документу | 72095156 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Троїцький районний суд Луганської області
Певна О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні