Номер справи 623/2951/17
Номер провадження 2/623/195/2018
РІШЕННЯ
іменем України
15 лютого 2018 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого - судді Гуренко М.О.
з участю: секретаря - Телешевської В.Ю.
прокурора: Козир М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі цивільну справу за позовом заступника керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області (місце знаходження: 64309, Харківська область, місто Ізюм, вулиця Донця-Захаржевського, будинок 4) в інтересах держави в особі Ізюмської центральної міської лікарні (місце знаходження: 64309, Харківська область, місто Ізюм, провулок Залікарняний, будинок 2) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: 64306, АДРЕСА_2) про відшкодування витрат, затрачених на лікування, -
в с т а н о в и в :
24 листопада 2017 року заступник керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Ізюмської центральної міської лікарні звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, затрачених на лікування.
В обґрунтування своїх вимог зазначав, що відповідача вироком Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 12.06.2017 року ОСОБА_1, визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч.1 ст. 125 КК України та засуджено до покарання у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Встановлено, що ОСОБА_1, 25.03.2017 року близько 02 години, перебуваючи поряд з кафе Голівуд , розташованого за адресою: Харківська область, м.Ізюм, пл. Джона Леннона,10-Б, на ґрунті особистих неприязнених відносин, що раніше виникли між ним та ОСОБА_2, діючи з умислом на заподіяння тілесних ушкоджень, наніс останньому один удар кулаком лівої руки в ліву частину обличчя, чим спричинив ОСОБА_2 тілесні ушкодження у вигляді садна та крововиливу на обличчі, які згідно з висновком судово-медичної експертизи №101-IЗ/17 від 31.03.2017, відносяться до легких тілесних ушкоджень. Згідно довідки № 2462 від 10.11.2017 потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в Ізюмській центральній міській лікарні з 25.03.2017 року по 04.04.2017 року. На його лікування закладом охорони здоров'я витрачені кошти в сумі 3425,11 грн. На підставі вище наведеного просив стягнути з ОСОБА_1, на користь держави в особі Ізюмської центральної міської лікарні кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2, у сумі 3425 грн. 11 коп. на р/р 31551360148516 у ГУ ДКСУ в Харківській області МФО 851011, код 02003304.
В судовому засіданні представник позивача прокурор Козир М.В. позов підтримала повністю, наполягала на його задоволенні.
Представник Ізюмської центральної міської лікарні, в інтересах якої подано позов, у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, заяви про відкладення розгляду справи не надходило.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що потерпілий повинен лікуватися за свої власні кошти.
Суд, вислухавши думку учасників процесу, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, вироком Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 12.06.2017 року ОСОБА_1, визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч.1 ст. 125 КК України та засуджено до покарання у вигляді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Згідно вироку, ОСОБА_1, 25.03.2017 року близько 02 години, перебуваючи поряд з кафе Голівуд , розташованого за адресою: Харківська область, м.Ізюм, пл. Джона Леннона,10-Б, на ґрунті особистих неприязнених відносин, що раніше виникли між ним та ОСОБА_2, діючи з умислом на заподіяння тілесних ушкоджень, наніс останньому один удар кулаком лівої руки в ліву частину обличчя, чим спричинив ОСОБА_2 тілесні ушкодження у вигляді садна та крововиливу на обличчі, які згідно з висновком судово-медичної експертизи №101-IЗ/17 від 31.03.2017, відносяться до легких тілесних ушкоджень.
Згідно довідки № 2462 від 10.11.2017 потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні в Ізюмській центральній міській лікарні з 25.03.2017 року по 04.04.2017 року. На його лікування закладом охорони здоров'я витрачені кошти в сумі 3425,11 грн. (а.с.8).
Відповідно до вимог ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається функція представництва інтересів громадянина або держави в судах у випадках, визначених законом. Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України Про прокуратуру представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.
Відповідно до вимог ст. 56 ЦПК України прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за ново виявленими або виключними обставинами.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України Про прокуратуру визначено, що прокурори в Україні мають єдиний статус незалежно від місця прокуратури в системі прокуратури України чи адміністративної посади, яку прокурор обіймає у прокуратурі.
Прокурор, який звертається до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених ч. 2 або ч. 3 ст. 25 Закону України Про прокуратуру .
Відповідно до ч. 3, 7 ст. 128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором. Особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Ізюмська місцева прокуратура Харківської області повідомила позивача про намір звернутися до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області в його інтересах із зазначеним позовом листом від 17.11.2017 року. (а.с.9,10).
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно з п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат № 11 від 07.07.1995 року, судам слід мати на увазі, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року. Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко - днів, проведених в стаціонарі, та щоденної вартості його лікування. До справи має бути приєднана довідка - розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого. Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Згідно з п. 3 вищезазначеного Порядку, визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров'я або прокурора. У разі, коли при ухвалені вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних осіб.
Відповідно до частини першої статті 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
У зв'язку з тим, що Ізюмська міська лікарня є комунальним закладом охорони здоров'я, фінансується із місцевого бюджету, на даний час не вжито заходів щодо відшкодування витрат, понесених на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2, з вини ОСОБА_1, внаслідок чого порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина та в галузі охорони здоров'я та забезпечення пов'язаних з ними державних гарантій.
Суд приходить до висновку, що позов Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Ізюмської центральної міської лікарні підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до пп. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір розмір судового збору за звернення до суду з позовом майнового характеру для юридичної особи становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (встановленого на 1 січня) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 гривень суд стягує з відповідача в дохід держави.
На пiдставi ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України Про прокуратуру , ст. 128 КПК України, ч. 1 ст. 1206, ст. 109 ЦК України, керуючись ст. ст. 3-13, 19, 23, 76-81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в :
Позовну заяву заступника керівника Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області (місцезнаходження: 64309, Харківська область, місто Ізюм, вулиця Донця-Захаржевського, будинок 4) в інтересах держави в особі Ізюмської центральної міської лікарні (місцезнаходження: 64309, Харківська область, місто Ізюм, провулок Залікарняний, будинок 2) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: 64306, АДРЕСА_2) про відшкодування витрат, затрачених на лікування - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: 64306, АДРЕСА_2, на користь держави в особі Ізюмської центральної міської лікарні кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2, у сумі 3425 грн. 11 коп. (три тисячі чотириста двадцять п'ять гривень 11 коп.) на р/р 31551360148516 у ГУ ДКСУ в Харківській області МФО 851011, код 02003304.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: 64306, АДРЕСА_2, на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 20 лютого 2018 року.
Суддя М.О. Гуренко
Суд | Ізюмський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2018 |
Оприлюднено | 21.02.2018 |
Номер документу | 72307750 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
Гуренко М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні