Рішення
від 15.02.2018 по справі 808/3957/17
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2018 року Справа № 808/3957/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, буд.12)

до Закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Довганюка (Орджонікідзе) 84)

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (далі – позивач) до Закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод” (далі – відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по страховим внескам у сумі 27998,98 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість по страховим внесках за 2008 рік у сумі 27998,98 грн., які просить стягнути у судовому порядку.

Ухвалою суду від 26.12.2017 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №808/3957/17 та призначено підготовче засідання на 24.01.2018 з викликом осіб, які беруть участь у справі.

Ухвалою суду від 24.01.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 05.02.2018 з викликом осіб, які беруть участь у справі.

05.02.2018 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, направлена на його адресу ухвала та повістка про виклик до суду повернулась без вручення з незалежних від суду причин.

Відповідно до частини 8статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Враховуючи належне повідомлення сторін про дату, час і місце судового розгляду та відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд дійшов висновку про розгляд справи у письмовому провадженні за правилами частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Матеріали справи вказують, що Закрите акціонерне товариство “Бердянський виноробний завод” перебуває на обліку у Бердянському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області.

Відповідно до Звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за I квартал 2008 року (форма Ф4-ФСС), Картки організації за період з 01.04.2008 по 31.12.2008 та Розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за I квартал 2008 року існує заборгованості відповідача зі сплати страхових внесків до позивача у сумі 27998,98 грн.

У зв'язку з тим, що вказана заборгованість не сплачена відповідачем у строки, встановлені законодавством та набула статусу недоїмки, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 №1105-XIV (далі- Закон №1105-XIV) в новій редакції згідно Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці” №77-VII/77-19 є правонаступником Запорізького обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Бердянську Запорізької області.

Згідно пункту 4 Постанови Правління Фонду соціального страхування України “Про деякі питання реорганізації фондів соціального страхування” № 34 від 24.05.2017, виконання Фондом функцій та завдань, визначених Законом України № 1105-ХІV, забезпечується з 01 серпня 2017 року.

31.10.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань внесено запис № 11031120025005577 про припинення Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, 12.09.2017 - запис № 10991120019002491 про припинення Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Бердянську Запорізької області.

Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом (частина 1 статті 4 Закону України № 1105- XIV).

Нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності діють до затвердження відповідних рішень Фондом.

Відповідно до статті 5 Закону № 1105-ХІV (в редакції, що діяла на момент виникнення заборгованості) одним з основних принципів страхування від нещасного випадку є обов'язковість сплати страхувальником страхових внесків, де страхувальниками є роботодавці.

Згідно підпункту 2 пункту 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-ІІІ від 18.01.2001 (у редакції, що діяла на момент виникнення заборгованості і до 01.01.2011) страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.

Статтею 45 Закону № 1105 передбачено обов'язок страхувальника подавати звітність робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків у строки, в порядку та за формою, що встановлені цим Фондом.

Відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 року “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Згідно пункту 4.12 “Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України”, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36 (далі – Інструкція), страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями – у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки, а у разі проведення оплати праці з готівкової виручки чи в натуральній формі платники страхових внесків не пізніше наступного дня після здійснення виплат подають до установи банку платіжне доручення на перерахування страхових внесків до Фонду.

Згідно з пунктом 5.1 Інструкції, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством.

Пунктом 5.8. Інструкції передбачено, що при стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються.

Судом встановлено, що відповідно до останнього наданого звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за І квартал 2008 року, заборгованість відповідача по коштах Фонду складала 12734 грн. 85 коп.

У II кварталі 2008 року позивачем на розрахунковий рахунок ЗАТ «Бердянський виноробний завод» було перераховано 2693 грн. 42 коп. допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Оскільки зазначену суму заборгованості не було відображено у наступних звітах через їх ненадання до робочого органу Фонду, заборгованість за Відповідачем у відповідності до положень Постанови Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про форму звітності по коштах Фонду та Порядок її подання та обліку» № 21 від 04.03.2004, якою затверджено Порядок подання та обліку звітів по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (що діяла на той час), збільшилась на зазначену суму і складає 15428 грн. 27 грн.

Крім цього, розрахунковою відомістю про нарахування і перерахування страхових виплат та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за І квартал 2008 року, що була подана останньою до відділення Фонду, встановлено, що сума заборгованості по страхових внесках відповідача становить 12570 грн. 71 коп.

Загальна сума заборгованості по двох Фондах, правонаступником яких є позивач, складає 27998 грн. 98 коп.

Також суд зазначає, що відносно відповідача господарським судом Запорізької області було порушено провадження від 27.07.2006, 27.07.2009 по справі № 21/146/06 про банкрутство, про що у Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено відповідний запис.

Позивач по зазначеній справі про банкрутство із заявою щодо включення до реєстру вимог кредиторів ЗАТ «Бердянський виноробний завод» суми заборгованості 15428,27 грн. (сума по коштах Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) повинен був звернутися, як поточний кредитор, після відкриття ліквідаційної процедури у відповідності до вимог чинного законодавства (ухвала господарського суду Запорізької області від 06.08.2009 про відмову в прийнятті заяви з кредиторськими вимогами на стадії розпорядження майном додається).

Заборгованість у сумі 12570,71 грн. частково (у сумі 9261,38 грн.) була визнана конкурсними кредиторськими вимогами Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.10.2007 (додається). Решта вимог у сумі 3309,33 грн. є поточною і повинна була заявлятися після відкриття ліквідаційної процедури.

12.06.2017 ухвалою господарського суду Запорізької області провадження у справі про банкрутство, що перебувало на стадії розпорядження майном (тобто ліквідаційну процедуру ще не було відкрито), припинено.

Зазначену ухвалу суду 06.09.2017 залишено в силі постановою Донецького апеляційного господарського суду, що набула чинності у день її постановлення, але відповідний запис про припинення провадження у справі про банкрутство, станом на 11.12.2017 ще не внесено державним реєстратором до єдиного державного реєстру.

Тобто, можна зробити висновки, що на теперішній час відповідач не перебуває у процедурі банкрутства.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача недоїмки по страховим внескам у сумі 27998,98 грн. підлягають задоволенню.

Як встановлено частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач доказів сплати заборгованості не надав.

На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. ст.2, 9, 139,205, 241-243, 254 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, буд.12, ЄДРПОУ 41320207) до Закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Довганюка (Орджонікідзе) 84, ЄДРПОУ 20476035) про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства “Бердянський виноробний завод” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Довганюка (Орджонікідзе) 84, ЄДРПОУ 20476035) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (69600, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, буд.12, ЄДРПОУ 41320207) 27998,98 грн. (двадцять сім тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень дев'яносто вісім копійок) заборгованості по страховим внескам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.02.2018.

Суддя О.В. Конишева

СудЗапорізький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.02.2018
Оприлюднено23.02.2018
Номер документу72324937
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —808/3957/17

Ухвала від 24.09.2024

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Конишева Олена Василівна

Ухвала від 03.03.2021

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Конишева Олена Василівна

Ухвала від 27.11.2020

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Конишева Олена Василівна

Рішення від 15.02.2018

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Конишева Олена Василівна

Ухвала від 24.01.2018

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Конишева Олена Василівна

Ухвала від 26.12.2017

Адміністративне

Запорізький окружний адміністративний суд

Конишева Олена Василівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні