Постанова
від 20.02.2018 по справі 640/14407/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


П О С Т А Н О В А

Іменем України

20 лютого 2018 року

м.Харків

справа № 640/14407/13-ц

провадження № 22-ц/790/1215/18

Апеляційний суд Харківської області у складі:

Головуючого: Маміної О.В.

суддів: Колтунової А.І., Кругової С.С.

за участю секретаря: Сізонової О.О.

учасники справи:

позивач - ПАТ Райффайзен Банк Аваль ,

відповідач - ОСОБА_3,

заінтересована особа - ТОВ Фінансова компанія Форінт

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт про заміну сторони у виконавчому провадженні у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства Райффайзен Банк Аваль до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт на ухвалу Київського районного суду м.Харкова від 06 грудня 2017 року, постановлену під головуванням судді Божко В.В., в залі суду в місті Харкові,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2017 року ТОВ Фінансова компанія Форінт звернулося до суду з заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні у цивільній справі за позовом ПАТ Райффайзен Банк Аваль до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором.

Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 06 грудня 2017 року в задоволенні заяви ТОВ Фінансова компанія Форінт про заміну сторони у виконавчому провадженні по вищевказаній справі - відмовлено.

В апеляційній скарзі ТОВ Фінансова компанія Форінт просить скасувати ухвалу суду першої інстанції з постановленням нової ухвали про задоволення його заяви, замінивши стягувача ПАТ Райффайзен Банк Аваль на ТОВ Фінансова компанія Форінт згідно виконавчого листа, виданого Київським районним судом м.Харкова.

Посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права; вказує, що рішенням Київського районного суду м.Харкова від 17.06.2014 року стягнуто з ОСОБА_3 на користь ПАТ Райффайзен Банк Аваль заборгованість за кредитним договором в сумі 913 043,94 грн. Вказане рішення набрало законної сили, проте досі не виконано. Внаслідок відступлення права вимоги до відповідача ТОВ Фінансова компанія Форінт стало єдиним кредитором ОСОБА_3, що є підставою для заміни сторони виконавчого провадження. Крім того, законом не передбачено заборони звертатися із заявою про заміну сторони виконавчого провадження правонаступнику стягувача у разі відступлення йому вимог за невиконаними зобов'язаннями боржника.

Перевіряючи законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, відповідно до вимог ч. 1 ст. 367 ЦПК України - в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд першої інстанції виходив з того, що право звернення до суду з такою заявою надано лише державному виконавцю, приватному виконавцю або стороні виконавчого провадження, якими не є ТОВ Фінансова компанія Форінт .

Проте такі висновки суду першої інстанції не відповідають вимогам закону.

Відповідно до ч.1 ст.378 ЦПК України (в редакції, яка була чинною на момент постановлення оскаржуваної ухвали) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Згідно ч.ч.1, 2, 5 ст.15 Закону України Про виконавче провадження сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на корись чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.

У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Судом встановлено, що рішенням Київського районного суду м.Харкова від 17 червня 2014 року стягнуто з ОСОБА_3 на користь ПАТ Райффайзен Банк Аваль заборгованість за кредитним договором в сумі 913 043,94 грн. Вказане рішення набрало законної сили (а.с.95-97).

Постановою державного виконавця Київського ВДВС ХМУЮ від 12 грудня 2012 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №№640/14407/13-ц; 2/640/245/14/0, виданого Київським районним судом м.Харкова 01.08.2014 року про стягнення з ОСОБА_3 на користь ПАТ Райффайзен Банк Аваль заборгованість за кредитним договором в сумі 913 043,94 грн. (а.с.196).

Згідно договору факторингу від 24 травня 2017 року до ПАТ КристалБанк від ПАТ Райффайзен Банк Аваль перейшло право вимоги до відповідача за кредитним договором на суму 913 043,94 грн. (а.с.142-157).

25 травня 2017 року між ПАТ КристалБанк та ТОВ Фінансова компанія Форінт укладено договір факторингу за умовами якого новим стягувачем ОСОБА_3 став ТОВ Фінансова компанія Форінт (а.с.128-141).

Відповідно до ч. 1 ст. 37 ЦПК України (в редакції, яка була чинною на момент постановлення оскаржуваної ухвали) у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.

Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону України Про виконавче провадження у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Правонаступництвом у виконавчому провадженні є заміна однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав його попередника до іншої особи, що раніше не брала участь у виконавчому провадженні.

Звертаючись до суду із заявою про зміну стягувача ТОВ Фінансова компанія Форінт посилалось на те, що до нього перейшло право вимоги до боржника, що є підставою для заміни стягувача у виконавчому провадженні.

Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 512 ЦК України у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.

У зв'язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв'язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України Про виконавче провадження за заявою заінтересованої сторони зобов'язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов'язки в зобов'язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

За таких обставин звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України та статті 8 Закону України Про виконавче провадження .

Суд першої інстанції на зазначене уваги не звернув та помилково відмовив у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.

За таких обставин ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановленням нової ухвали про задоволення заяви ТОВ Фінансова компанія Форінт

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 379, 381, 382, 383, 384, п. 9 Перехідних Положень ЦПК України суд, -

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт - задовольнити.

Ухвалу Київського районного суду м. Харкова від 06 грудня 2017 року - скасувати.

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт про заміну сторони у виконавчому провадженні у цивільній справі за позовом Публічного акціонерного товариства Райффайзен Банк Аваль до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити.

Замінити стягувача Публічне акціонерне товариство Райффайзен Банк Аваль на правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Форінт (ІК 40658146, юридична адреса: 01133, м.Київ, вул. Лесі Українки, б.34, оф. 212) згідно виконавчого листа, виданого Київським районним судом м.Харкова №640/14407/13-ц; 2/640/245/14.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Головуючий: О.В. Маміна

Судді: С.С. Кругова

А.І. Колтунова

Повний текст судового рішення виготовлено 20.02.2018 року.

СудАпеляційний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення20.02.2018
Оприлюднено22.02.2018
Номер документу72345656
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —640/14407/13-ц

Ухвала від 06.06.2019

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Божко В. В.

Постанова від 20.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Маміна О. В.

Ухвала від 06.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Маміна О. В.

Ухвала від 06.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Маміна О. В.

Ухвала від 26.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Маміна О. В.

Ухвала від 06.12.2017

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Божко В. В.

Рішення від 17.06.2014

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Божко В. В.

Ухвала від 04.09.2013

Цивільне

Київський районний суд м.Харкова

Божко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні