Номер провадження 2/754/1432/18
Справа №754/12137/15-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
15 лютого 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Клочко І.В.
за участю
секретаря судового засідання Шевчук М.В.
представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Легум Магістр , ОСОБА_3 про стягнення збитків, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідачів ТОВ Легум Магістр , ОСОБА_3 про стягнення збитків.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що влітку 2012 року ним у м. Рівне було придбано вантажний автомобіль Volvo FH 12 , 2007 року випуску, шасі (кузов) № НОМЕР_5, за 40 000 доларів США у ОСОБА_4 Маючи намір спільно з відповідачем ОСОБА_3 здійснювати підприємницьку діяльність, зокрема, щодо міжнародних вантажних перевезень, вказаний автомобіль за взаємною згодою було передано у користування відповідача ОСОБА_3 та зареєстровано на його ім'я. При цьому, будь-яких коштів відповідач не сплачував і автомобіль придбано виключно за його (позивача) кошти. На підтвердження зазначених обставин, а також його (позивача) права власності на автомобіль відповідачем ОСОБА_3 31.08.2012 року була видана відповідна розписка. Крім того, відповідач ОСОБА_3 зобов'язався на першу вимогу зняти автомобіль з реєстрації на його (позивача) користь та повернути автомобіль, що підтверджується вказаною розпискою. Того ж дня, 31.08.2012 року, відповідач ОСОБА_3 видав йому (позивачу) генеральну довіреність строком на 5 років на право керування та розпорядження автомобілем Volvo FH 12 .
Крім того, з метою гарантування належного виконання відповідачем ОСОБА_3 зобов'язання щодо повернення автомобіль та зняття його з реєстрації, 12.12.2014 року з відповідачем ТОВ Легум Магістр було укладено договір поруки, за яким ТОВ поручилось за виконання зобов'язання відповідача ОСОБА_3 частково. Зокрема, відповідач ТОВ Легум Магістр зобов'язалось відшкодувати збитки, що не перевищує 500 грн. у разі порушення відповідачем свого зобов'язання.
Як зазначає позивач, певний час вони разом з відповідачем ОСОБА_3 вели підприємницьку діяльність, використовуючи зазначений автомобіль. Належність йому (позивачу) автомобіля відповідач ОСОБА_3 не заперечував, доки у нього не виник намір закласти автомобіль в забезпечення виконання зобов'язання за договором кредиту. Відтак, він (позивач), звернувся до відповідача ОСОБА_3 з усною вимогою про повернення автомобіля та здійснення перереєстрації. Вказане прохання відповідач ОСОБА_3 не виконав, натомість, відкликав видану раніше генеральну довіреність на право керування та розпорядження автомобілем.
Позивач вказує на те, що 14.07.2015 року він звернувся до відповідача ОСОБА_3 із письмовою вимогою виконати зобов'язання щодо повернення автомобіля НОМЕР_1, та зняття його з реєстрації. Однак, така вимога залишена відповідачем ОСОБА_3 без задоволення. Крім того, 30.07.2015 року він звернувся до відповідача ТОВ Легум Магістр з вимогою виконати взяті на себе зобов'язання відповідно до умов договору поруки, сплативши 500 грн. в рахунок відшкодування збитків, завданих відповідачем ОСОБА_3 однак, вказана вимога також залишена відповідачем ТОВ Легум Магістр без виконання.
Посилаючись на викладені обставини, позивач просить задовольнити його вимоги та стягнути солідарно з ТОВ Легум Магістр та ОСОБА_3 на його користь суму заборгованості в розмірі 500,00 грн., а також стягнути з ОСОБА_3 на його користь суму заборгованості у гривнях, що є еквівалентом 40000 доларів США за курсом НБУ на дату ухвалення судом рішення.
В запереченнях відповідач ОСОБА_3 зазначає, що для покладення для відповідача відповідальності за заподіяні збитків позивачу необхідна наявність чотирьох умов: наявність шкоди, протиправність дій заподіювача шкоди; причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою та вини у заподіянні шкоди. Відповідач вважає, що в даному випадку відсутні всі обов'язкові умови для покладення на нього відповідальності за заподіяння збитків з огляду на те, що твердження позивача про придбання ним в місті Рівне транспортного засобу - вантажний автомобіль Volvo FH 12 , 2007 року випуску, шасі (кузов) № НОМЕР_1, за 40 000 доларів США ОСОБА_5 спростовується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 14.07.2012р. та розпискою, яка написана ОСОБА_3 31.08.2012р., тобто пізніше ніж був придбаний автомобіль. Відповідач зазначає, що в разі наявності наміру між ним та позивачем на здійснення підприємницької діяльності, то розписка була б написана або раніше оформлення свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або в день його придбання. Крім того, відповідач зазначає, що з тексту копії розписки вбачається, що речення про придбання автомобіля у ОСОБА_4 за 40000 доларів США та після дати і підписів речення про відсутність такого автомобіля в залоговому майні та в не знаходженні у розшуку написані іншим почерком, ніж решта тексту розписки. Також, відповідач ОСОБА_3 зазначає, що твердження позивача про те, що ним 07.08.2015р. була отримана письмова вимога позивача не відповідає дійсності, оскільки останній з 03.08.2015р. перебуває в зоні АТО. Відповідач ОСОБА_3 також зазначає, що позивач, враховуючи, що вказаний транспортний засіб належить йому на праві приватної власності, має право витребувати вказане майно, як своє власне у відповідача, якщо таке майно дійсно належить йому або звернутись з позовом про визнання за ним права власності на даний транспортний засіб.
21 червня 2017р. Деснянським районним судом м. Києва винесено заочне рішення по вищевказаній справі (а.с.222-228).
17 липня 2017р. ОСОБА_3 звернувся з заявою про перегляд заочного рішення (а.с.230-233).
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 15 серпня 2017р. задоволено заяву ОСОБА_3 про перегляд заочного рішення та скасовано заочне рішення від 21 червня 2017р. по цивільній справі №754/12137/15ц за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Легум Магістр , ОСОБА_3 про стягнення збитків.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі за викладеними в позові обставинами та просила про їх задоволення.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся судом належним чином. В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_3 з проханням проводити розгляд справи за його відсутності. За даних обставин, суд, вважав за можливе, проводити розгляд справи за відсутності відповідача ОСОБА_3
Відповідач ТОВ Легум Магістр повідомлявся про розгляд справи судом належним чином, за місцем реєстрації юридичної особи, а тому суд приходить до висновку, що відповідач ТОВ Легум Магістр належним чином повідомлений про розгляд справи.
Судом встановлено наступне.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 14.07.2012 року, на ім'я відповідача ОСОБА_3 зареєстровано вантажний автомобіль Volvo FH 12 , 2007 року випуску, шасі (кузов) № НОМЕР_5, д.н.з.НОМЕР_2 (а.с.7).
31 серпня 2012 року відповідачем ОСОБА_3 було складено розписку, відповідно до якої останній отримав від позивача ОСОБА_1 автомобіль Volvo FH 12 , шасі № НОМЕР_5, д.н.з.НОМЕР_2, придбаний у ОСОБА_6 за 40 000 доларів США, та зареєстрував його за взаємною згодою на своє ім'я для роботи на міжнародних перевезеннях. Крім того, відповідно до даної розписки, відповідач ОСОБА_3 зобов'язався на першу вимогу позивача ОСОБА_1 зняти автомобіль з обліку та не заперечував проти його реєстрації на ім'я позивача (а.с.5).
Також, 31 серпня 2012 року відповідачем ОСОБА_3 надано довіреність на ім'я позивача ОСОБА_1 на право керування та розпорядження вищевказаним автомобілем (а.с.6).
12 грудня 2014 року між відповідачем ТОВ Легум Магістр та позивачем ОСОБА_1 було укладено договір поруки, відповідно до п.п.1.1, 1.2 якого відповідач зобов'язався відповідати перед позивачем за виконання зобов'язання відповідача ОСОБА_3 щодо повернення вказаного автомобіля та зняття його з обліку на користь позивача. Обов'язок боржника - відповідача ОСОБА_3 підтверджується виданою ним розпискою від 31.08.2012 року.
Згідно п.п.2.1, 3.1, 3.2 вказаного договору поруки, поручитель цією порукою забезпечує виконання боржником зобов'язання щодо повернення автомобіля та зняття його з обліку на користь кредитора частково. Поручитель та боржник несуть солідарну відповідальність перед кредитором за належне виконання боржником забезпеченого зобов'язання. Обсяг відповідальності поручителя перед кредитором у разі порушення боржником забезпеченого зобов'язання обмежується сумою 500 грн. (а.с.11-12).
15 липня 2015 року позивачем на ім'я відповідача ОСОБА_3 направлено вимогу про виконання обов'язку, а саме про зняття автомобіля Volvo FH 12 , шасі НОМЕР_6, д.н.з.НОМЕР_2, на його (позивача) користь та передання йому автомобіля (а.с.8, 9, 10).
Зазначена вимога залишена відповідачем ОСОБА_3 без реагування.
Також, 30 липня 2015 року позивачем ОСОБА_1 на адресу відповідача ТОВ Легум Магістр направлено вимогу про сплату коштів відповідно до умов договору поруки в зв'язку з відмовою відповідача ОСОБА_3 виконати забезпечене зобов'язання (а.с.13-14).
Зазначена вимога залишена відповідачем ТОВ Легум Магістр без реагування.
Відповідно до ч.3 ст.12 ЦПК України та ч.ч.1,6 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх позовних вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Тобто, сторони мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори.
Відповідно до статті 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
На підтвердження укладення договору позики та його умов, згідно із частиною другою статті 1047 ЦК України, може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Крім того, частиною першою статті 1049 ЦК України встановлено, що за договором позики позичальник зобов'язаний повернути суму позики у строк та в порядку, що передбачені договором.
Відповідно до правової позиції, яка висловленої Верховним Судом України в постанові від 11 листопада 2015 року у справі № 6-1967цс15, розписка як документ, що підтверджує боргове зобов'язання, має містити умови отримання позичальником в борг грошей (або інших речей) із зобов'язанням їх повернення та дати отримання коштів (речей).
Згідно тексту розписки, 31 серпня 2012 року відповідач ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_1 автомобіль Volvo FH 12 , шасі № НОМЕР_5, д.н.з.НОМЕР_2 вартістю 40000 доларів США та зареєстрував його за взаємною згодою на себе - ОСОБА_3 для роботи на міжнародних перевезеннях. Майнових претензій до автомобіля ОСОБА_3 немає і на першу вимогу ОСОБА_1 зобов'язується зняти з обліку автомобіль, придбаний у ОСОБА_6 за 40000 доларів США (а.с.5).
Отже, зі змісту розписки суд не вбачає умови отримання ОСОБА_3 саме коштів в розмірі 40000 доларів США та умови їх повернення останнім позивачу, а тому суд приходить до висновку, що відсутнє будь-яке грошове зобов'язання за наданою ОСОБА_3 розпискою.
Крім того, твердження позивача ОСОБА_1, які викладені в позовній заяві та озвучені представником позивача в судовому засіданні, щодо придбання у м. Рівне останнім транспортного засобу - вантажного автомобіля Volvo FH 12 , 2007 року випуску, шасі (кузов) № НОМЕР_5, д.н.з.НОМЕР_2 за 40 000 доларів США у ОСОБА_4 саме позивачем ОСОБА_1 заперечуються відповідачем ОСОБА_3
Для встановлення факту придбання вищевказаного вантажного автомобіля саме позивачем ОСОБА_1, представником позивача не надано жодного доказу, який підтвердив даний факт.
Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, власником вантажного автомобіля Volvo FH 12 , 2007 року випуску, шасі (кузов) № НОМЕР_5, д.н.з.НОМЕР_2 є ОСОБА_3 (а.с.7).
Згідно копії довіреності виданої ОСОБА_3 31 серпня 2012р., останній уповноважує ОСОБА_1 представляти його інтереси в органах ДАІ та інших, з питань пов'язаних з розпорядженням (продажем, здачею в найм, позичку, заставу) належного йому на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ НОМЕР_7, виданого ВРЕВ ДАІ м. Рівне УДАІ УМВС України в Рівненській області, 14.07.2912 року, автотранспортним засобом марки Volvo FH 12 , 2007 року випуску, шасі (кузов) № НОМЕР_5, д.н.з.НОМЕР_2, зареєстрований та само 14.07.2012р. (а.с.6).
Відповідно до ч.3 ст. 89 ЦПК України, суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, з наданих позивачем доказів, вбачається, що ОСОБА_3 є власником автомобіля Volvo FH 12 , 2007 року випуску, шасі (кузов) № НОМЕР_5, д.н.з.НОМЕР_2 станом на день написання розписки.
Слід також зазначити, що ані позивачем ані його представником не оспорюється право власності ОСОБА_3 на даний транспортний засіб.
Оскільки позивачем
З урахуванням викладеного, суд вважає позовну вимогу ОСОБА_1 щодо стягнення з відповідача ОСОБА_3 суми заборгованості за розпискою від 31 серпня 2012 року - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Згідно ч.1,2 ст.554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Враховуючи, що позовна вимога про стягнення з ТОВ Легум Магістр на користь ОСОБА_1 коштів в розмірі 500,00 грн. за укладеним договором поруки від 12.12.2014р. є похідною від зобов'язань за наданою ОСОБА_3 розпискою від 31.08.2012 року, суд також не вбачає підстав для її задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 80, 81, 89, 141, 264 ЦПК України, ст.ст. 11, 554, 1046, 1047, 1049 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3, місце проживання: АДРЕСА_1) до Товариства з обмеженою відповідальністю Легум Магістр (код ЄДРПОУ 38510978, місце знаходження: м. Київ, вул. М.Закревського, 20), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4, місце проживання: АДРЕСА_2) про стягнення збитків - відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26 лютого 2018р.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2018 |
Оприлюднено | 02.03.2018 |
Номер документу | 72456238 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Клочко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні