Справа № 527/916/17
провадження 2/527/17/18
РІШЕННЯ
іменем України
22 лютого 2018 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Олефір А.О.,
за участю секретаря - Волик Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства ім. Т. Шевченка в особі голови ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі ,-
В С Т А Н О В И В:
9 травня 2017 року позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом з вимогами стягнути з відповідача борг за договором оренди в розмірі 12368, 22 грн., визнання розписки такою, що втратила силу, а також стягнення судового збору.
21 червня 2017 року представник відповідача подав зустрічний позов до позивача, в якому просив суд внести зміни до договору оренди землі № 17 від 25 лютого 2014 року.
Ухвалою суду від 23 січня 2018 року позов ОСОБА_2 за її заявою залишено без розгляду.
В своєму позові, з урахуванням уточнень від 13.02.2018 року, позивач зазначив, що 24 листопада 2012 року між СФГ ім. Т. Шевченка та ОСОБА_2 було укладено попередній договір на заключення договору оренди земельної ділянки (паю). ОСОБА_2 не заперечувала факт отримання нею 50000 грн. від СФГ ім. Т. Шевченка, вказана сума була передана їй як аванс в рахунок майбутнього укладання договору оренди землі. Укладення попередньої угоди та отримання коштів в сумі 50000 грн. як орендної плати за земельний пай оформили у формі розписки ОСОБА_2 Посилаючись на те, що Договір оренди землі № 17 від 25 лютого 2014 року не містить даних про отримання нею авансу в рахунок орендної плати, вартості земельної ділянки він нормативно-грошової оцінки, порядку перегляду розміру орендної плати, відповідальності у відповідності до ст. 15 ЗУ Про оренду землі , а в добровільному порядку внести зміни до Договору оренди відповідач відмовилась, позивач просив суд внести зміни до договору оренди землі № 17 від 25 лютого 2014 року укладеного між СФГ ім. Шевченка та ОСОБА_2, який викласти в наступній редакції: В розділі: ОРЕНДНА ПЛАТА: п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: 5% від нормативно-грошової оцінки землі яка встановлюється законодавством. П. 10 Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнту індексації нормативно грошової оцінки земель. П.11 Орендна плата проводиться виплатами за платіжними документами по місцю знаходження орендаря, у такі строки: в грошовій формі до 25 грудня поточного року, попередніми авансовими виплатами з щорічним погашенням суми орендної плати за кожен поточний рік оренди землі. У разі ухилення від отримання грошових коштів орендодавцем або інше, орендна плата вноситься орендарем у депозит нотаріальної контори. П.13 Розмір орендної плати переглядається орендарем одноособово у разі збільшення розміру виплати орендної плати за письмовим погодженням з орендодавцем та в інших випадках передбачених діючим законодавством. П.14 У разі порушення сторонами умов договору справляється пеня у розмірі 3% від суми неналежно виконаного зобов'язання (а.с.164-169).
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав із наведених в позові підстав та крім того пояснив, що позивач відмовляється від позовних вимог в частині внесення змін до П.14 Договору оренди.
Представник позивача ОСОБА_1 думку представник ОСОБА_3 підтримав.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася направила до суду відзив проти позову, в якому заперечувала проти задоволення позову (а.с.173-174).
Представник відповідача ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити у її відсутність та за відсутності ОСОБА_2 з урахуванням обґрунтувань зазначених у відзиві на уточнену зустрічну позовну заяву від 13.02.2018 року (а.с.175).
Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно, повно, об'єктивно оцінивши надані докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
25 лютого 2014 року між ОСОБА_2 (орендодавець) та Селянським (фермерським) господарством ім. Т. Шевченка було укладено Договір оренди землі № 17 (а.с. 95-96).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 33667652 від 16.02.2015 року зазначений договір було зареєстровано 16.02.2015 року (а.с.97).
Як вбачається з розписки від 24.11.2012 року, ОСОБА_2 взяла гроші у ОСОБА_1 СФГ ім. Шевченка в сумі 50000 грн. в рахунок орендної плати за земельний пай на 10 років 2013-2023 роки (а.с.88).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.3 ЗУ Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння, користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.14 Закону України Про оренду землі договір оренди землі укладається у письмовій формі.
Частина перша статті 638 ЦК України передбачає, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Позивач просить внести зміни до Договору оренду в розділ Орендна плата.
Відповідно до ст.15 Закону України Про оренду землі , орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Вимогами ст.21 Закону України Про оренду землі передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Внесення змін до діючих договорів оренди земель має відбуватися у порядку, передбаченому Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі та договором оренди.
Згідно зі статтею 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною другою цієї статті визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За загальними правилами, передбаченими ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони користувались при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали його на інших умовах .
За правилами частини 4 цієї статті зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Відповідно до ст. 30 ЗУ Про оренду землі , зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Як зазначено в п. 35 Договору оренди землі, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди що зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Таким чином, зміна умов договору у судовому порядку є винятковим випадком, можливим лише у разі наявності умов встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивачем не надано суду жодного доказу на підтвердження істотного порушення договору орендодавцем та не надано доказів, що після укладення договору змінилися обставини які є істотними та такими, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали його на інших умовах .
Крім того, як вбачається з розписки, її складено 24.11.2012 року, а договір оренди укладено між сторонами 25 лютого 2014 року, тому на момент укладення договору оренди сторонам було відомо про її існування.
Приймаючи до уваги викладене, а також те, що ані договором оренди землі, ані нормами закону, не передбачено зміну орендної плати за землю внаслідок того, що договір оренди не містить даних про отримання ОСОБА_2 авансу в рахунок орендної плати, суд не вбачає підстав для задоволення заявлених вимог позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 638,651, 652 Цивільного кодексу України, ст.ст. 3, 13,14, 15,21, 30 ЗУ Про оренду землі , ст.ст. 12,13, 76-81,141, 223, 263-265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Селянського (фермерського) господарства ім. Т. Шевченка в особі голови ОСОБА_1 (39034, Полтавська область, Глобинський район, с. Куп'євате, ідентифікаційний код: 22530460) до ОСОБА_2 (39720, Полтавська область, Кременчуцький район, с. Максимівка, вул. Матросова, буд. 16) про внесення змін до договору оренди землі - відмовити .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд Полтавської області.
Повний текст рішення складено 01 березня 2018 року.
Суддя А. О. Олефір
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2018 |
Оприлюднено | 04.03.2018 |
Номер документу | 72549946 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Олефір А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні