Справа № 428/13509/17
Провадження №2/428/279/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2018 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі: головуючого судді Журавель Т.С., при секретарі - Андрусишин Н.Т., за участю: представника позивача - ОСОБА_1, відповідача - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати заборгованості по аліментам
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовними вимогами, з урахуванням їх уточнень, до ОСОБА_2 про звільнення від сплати заборгованості по аліментам.
Ухвалою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 12.01.2018 року вищевказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського управління юстиції у Луганській області перебуває виконавчий лист від 11.04.2005 року № АЕ -64/1999, виданий Сєвєродонецьким міським судом Луганської області про стягнення з позивача на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дитини у розмірі 1/4 частини від доходів щомісячно до повноліття дитини. На час досягнення повноліття дитиною за позивачем рахується заборгованість по аліментам в сумі 11981 грн. 30 коп., яка утворилась у зв'язку з тим, що позивач з 2012 року сплачував аліменти особисто відповідачу, за що остання надавала розписки, які у позивача не збереглися. У зв'язку з вищевикладеним позивач вважав, що у нього відсутня заборгованість, проте коли позивач намагався продати автомобіль йому стало відомо, що на автомобіль накладено арешт через наявність у позивача вищевказаної заборгованості. На даний час позивач не має можливості сплати заборгованість по аліментам, оскільки у нього 14.02.2005 року народилася друга дитина в новому шлюбі, яка зараз проживає з позивачем, який повністю її утримує, при цьому дитина часто хворіє. Крім того, позивач зауважив, що ОСОБА_4 є вже повнолітньою, працює, її мати працює, має своє житло. На підставі викладеного, позивач просить звільнити його від сплати заборгованості по аліментам.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі, посилаючись при цьому на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, посилаючись при цьому на наданий відзив в якому зазначено, що позивач систематично не сплачував аліменти починаючи з 1999 року. У зв'язку з несплатою аліментів позивача було притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КК України, про що свідчать вироки Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 09.09.2005 року та від 26.10.2012 року. На даний час за позивачем рахується заборгованість в загальній сумі 13676 грн. 03 коп. Обставини на які посилається позивач у своєму позові на думку відповідача є необґрунтованими, оскільки ч. 2 ст. 197 СК України передбачає повне або часткове звільнення від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв'язку з тяжкою хворобою або з іншою обставиною, що має істотне значення. Жодна із вказаних позивачем обставин не є такою, що надає права на звільнення від сплати заборгованості за аліментами.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 14.06.1997 року по 17.07.2003 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі. ІНФОРМАЦІЯ_2 у вищевказаному шлюбі народилася дитина - ОСОБА_4.
Постановою народного суду м. Сєвєродонецька від 18.01.1999 року з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 було стягнуто на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/4 частини всіх видів доходів починаючи з 08.09.1998 року і до повноліття.
Вироком Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 09.09.2005 року та вироком Сєвєродонецького міського суду Луганської області по справі № 1227/7058/2012 від 26.10.2012 року ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні злочину передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України (за ухилення від сплати аліментів).
Постановою старшого держаного виконавця відділу державної виконавчої служби Сєвєродонецького міського суду Луганської області Гречишкіною О.В. у зв'язку з наявністю заборгованості по аліментам станом на 01.06.2012 року в сумі 16421 грн. 45 коп. накладено арешт на автомобіль марки SUZUKI GRAND VITARA та SKODA OCTAVIA A5 державний номер НОМЕР_1, що належать ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно до довідки Сєвєродонецького міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 19.01.2018 року № 1746 за ОСОБА_3 існує заборгованість по аліментам на утримання дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 13676 грн. 03 коп.
Вирішуючи спір по суті суд виходив з наступного.
Згідно ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно ст.194 Сімейного кодексу України, заборгованість за аліментами стягується незалежно від досягнення дитиною повноліття, а у випадку, передбаченому статтею 199 СК України - до досягнення нею двадцяти трьох років.
У відповідності до ст.195 Сімейного кодексу України, розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а у разі спору - судом.
Зі змісту ч. 2 ст. 197 Сімейного кодексу України вбачається, що за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв'язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.
Крім того, постановою Пленуму ВСУ Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів також передбачено, що суд може зменшити розмір неустойки з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів, а за передбачених ст. 197 СК умов - повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості (п. 22).
З аналізу даної правової норми вбачається, що повне або часткове звільнення платника аліментів від сплати заборгованості за аліментами можливе лише за його позовом і лише тоді, коли заборгованість виникла у зв'язку із його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення. Питання про те, чи мають обставини, на які посилається платник аліментів, істотне значення, у кожному конкретному випадку вирішує суд.
При цьому, слід звернути увагу на те, що у такий спосіб законодавцем визначено право, а не обов'язок, суду звільнити платника аліментів від сплати заборгованості. При вирішенні аналогічних спорів необхідно виходити з інтересів дитини, оскільки аліменти за рішенням суду присуджені на утримання дитини з метою забезпечення достатнього матеріального рівня її життя.
Як на підстави для звільнення від сплати заборгованості за аліментами позивач посилався на факти здійснення сплати аліментів у добровільному порядку за домовленістю з відповідачем, досягнення на даний час повноліття ОСОБА_4, її працевлаштування та наявності на утриманні позивача іншої дитини - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка часто хворіє. Разом з тим, суд вважає, що дані обставини не можуть бути підставою для звільнення позивача сплати заборгованості за аліментами, оскільки вони не є обставинами, які можуть бути підставою для звільнення від сплати аліментів в розумінні ч. 2 ст. 197 СК України.
Також, суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 4 ст. 273 ЦПК України, якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред'явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що позивач не використав своє право шляхом подання нового позову з вимогою про зміну розміру аліментів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку що у судовому засіданні відповідачем доведено обставини на які вона посилались, тоді як доводи представника позивача є необгунтованими, оскільки зазначені позивачем обставини не мають істотного значення і їх не можна вважати такими, що можуть бути підставою для звільнення позивача виконувати свої батьківські обов'язки щодо сплати заборгованості по аліментам.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про звільнення від сплати заборгованості по аліментам - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Луганської області протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подання у зазначений строк апеляційної скарги через Сєвєродонецький міський суд Луганської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде виготовлений 15.03.2018 року.
Суддя Т.С.Журавель
Суд | Сєвєродонецький міський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2018 |
Оприлюднено | 16.03.2018 |
Номер документу | 72742084 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сєвєродонецький міський суд Луганської області
Журавель Т. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні