Рішення
від 19.03.2018 по справі 510/2030/16-ц
РЕНІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 510/2030/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.03.2018 року Ренійський районний суд Одеської області

У складі: головуючого судді - Сорокіна К.В.,

при секретарі - Івановій Н.С.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні у залі суду в місті Рені справу за позовом ОСОБА_1 до Ренійської міської ради Одеської області про визнання права власності на спадкове майно, -

в с т а н о в и в:

Позивачка звернулась до суду із позовом до Ренійської міської ради Одеської області про визнання права власності на спадкове майно у вигляді квартири, земельних ділянок та грошових внесків після смерті матері ОСОБА_2 Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона є спадкоємцем першої черги за законом, у встановлений законодавством строк звернулась із заявою про прийняття спадщини. Пізніше, 19.10.2016 р. позивачка звернулась до державної нотаріальної контори за оформленням спадщини, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на нерухоме майно.

Позивачка у підготовче судове засідання не з'явилась, направила до суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача, у підготовче судове засідання не з'явився, направив до суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2, померла - ІНФОРМАЦІЯ_1; копія свідоцтва про смерть ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_2; копія свідоцтва про народження ОСОБА_4, батько - ОСОБА_3, мати - ОСОБА_2; копія свідоцтва про укладення шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_4, прізвище дружини після укладення шлюбу - Зарицька ; копія технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_2, власник - ОСОБА_2; копї витягів про реєстрацію в Спадковому реєстрі; копія свідоцтва про право на спадщину за законом від 29.11.2011 р., згідно якого ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 успадкувала ? частини квартири АДРЕСА_2; копія свідоцтва про право власності на житло від 20.07.2007 р. НОМЕР_1, згідно якого квартира АДРЕСА_2 належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2; копія витягу про державну реєстрацію прав від 30.11.2011 р., згідно якого ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_2; копія свідоцтва про право на спадщину за законом від 04.01.2012 р., згідно якого ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 успадкувала грошові внески; копія свідоцтва про право на спадщину за законом від 04.01.2012 р., згідно якого ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 успадкувала земельну ділянку розміром 0,1000 га по АДРЕСА_3, кадастровий номер НОМЕР_2; копія свідоцтва про право на спадщину за законом від 04.01.2012 р., згідно якого ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3 успадкувала земельну ділянку розміром 0,0367 га по АДРЕСА_3, кадастровий номер НОМЕР_3; копія державного акту на право на земельну ділянку площею 0,1000 га (кадастровий номер НОМЕР_2), цільове призначення - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, власник - ОСОБА_3; копія державного акту на право на земельну ділянку площею 0,0367 га (кадастровий номер НОМЕР_3), цільове призначення - для ведення садівництва, власник - ОСОБА_3; довідка про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 0,1000 га та 0,0367 га розташованих в АДРЕСА_3; копія заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини від 30.06.2016 р.; копія постанови про відмову у вчинені нотаріальної дії, підстава - відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно.

Дослідивши надані докази, судом було встановлено, що 31.01.2016 року померла ОСОБА_2 Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_2 в м. Рені Одеської області, земельних ділянок та грошових внесків, які вона успадкувала після смерті чоловіка ОСОБА_3 та оформила право власності у встановленому законом порядку, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 04.01.2012 р.

За життя ОСОБА_2 заповідального розпорядження не залишила, у зв'язку з чим спадкування здійснюється за законом. Спадкоємцем першої черги є донька спадкодавця ОСОБА_1, які є позивачкою по справі.

У встановлений законодавством строк, 30.06.2016 р. позивачка звернулись до Ренійської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, що підтверджується заявою, яка міститься в матеріалах справи.

Пізніше, 19.10.2016 р. ОСОБА_1, звернулась до нотаріуса за оформленням спадщини, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину, її було відмовлено, у зв'язку із відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно, що підтверджується постановою про відмову у вчинені нотаріальної дії. Ця обставина змусила позивачку звернутися до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно.

Таким чином, позивачка прийняла спадщину, що залишилася після смерті матері, шляхом звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, вважає, що має всі законні підстави для визнання за нею права власності на неї, оскільки до держави вона не перейшла, відумерлою не визнана, інших спадкоємців, не має.

Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки її доводи знайшли своє належне підтвердження в судовому засіданні.

Згідно до п. 20 ППВСУ від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , в разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину, особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Оскільки щодо позовних вимог, обставин справи сторони не заперечують, визнають їх, суд вважає, що факти, які обґрунтовують заявлені вимоги і мають значення для справи встановлені, у зв'язку із чим немає необхідності у підтвердженні їх доказами засобом дослідження показань свідків.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України). Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України (ст. 1223 ЦК України).

Згідно із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. За ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Як було встановлено судом, позивачка у справі є спадкоємцем за законом першої черги (ст. 1261 ЦК України). Прийняття спадщини є фактом, яке відображає волю спадкоємця придбати майно після смерті спадкодавця. В даному випадку позивачка прийняла спадщину шляхом звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, що підтверджується заявою, яка міститься в матеріалах справи. Інших спадкоємців не має.

Таким чином, позивачка прийняла спадщину в порядку ч. 1 ст. 1269 ЦК України, оскільки звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак оформити її не може у зв'язку з обставинами, які не залежать від неї (відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно).

Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, суд вважає, що позивачка є суб'єктом набуття права власності на спадкове майно з підстав прийняття спадщини за законом в порядку ч.1 ст. 1269 ЦК України.

З урахуванням викладених позивачкою та досліджених у судовому засіданні обставин, суд вважає можливим задовольнити її вимоги щодо визнання за нею права власності на спадкове майно.

Керуючись ст. ст. 328, 1217, 1218, 1222, 1225, 1233, 1261, 1269, 1270 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 81, 89, 133, 141, 200, 206, 223, 259, 263-265, 268 ЦПК України суд -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_2, загальною площею 48,10 кв. м., підсобною площею 21,40 кв. м., житловою площею 26,70 кв. м. в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,0367 га, яка розташована у м. Рені Одеської області, АДРЕСА_3 цільове призначення якої - для ведення садівництва, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3, в порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га, яка розташована у м. Рені Одеської області, АДРЕСА_3 цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, в порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на грошові внески в сумі 2148 грн. 67 коп., які зберігаються у ТВБВ № 10015/371 філії - Одеське обласне управління ВАТ Ощадбанк на рахунку НОМЕР_6, НОМЕР_7 і на компенсаційному рахунку НОМЕР_8, порядку спадкування, після смерті ОСОБА_2.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Одеської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя К.В. Сорокін

СудРенійський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.03.2018
Оприлюднено20.03.2018
Номер документу72815711
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —510/2030/16-ц

Рішення від 19.03.2018

Цивільне

Ренійський районний суд Одеської області

Сорокін К. В.

Ухвала від 05.07.2017

Цивільне

Ренійський районний суд Одеської області

Сорокін К. В.

Ухвала від 06.06.2017

Цивільне

Ренійський районний суд Одеської області

Сорокін К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні