УХВАЛА
16 березня 2018 року
м. Київ
Справа № 922/158/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г.М. - головуючого, Берднік І.С., Кушніра І.В.
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮКАС Україна"
на постанову Харківського апеляційного господарського суду від 01.08.2017
та на рішення Господарського суду Харківської області від 20.04.2017
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Судноремонтне підприємство "Дунайсудносервіс"
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮКАС Україна"
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровська ливарна компанія"
про стягнення 249 228,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Вищого господарського суду України від 27.10.2017 касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮКАС Україна" було повернуто на підставі пункту 1 частини першої статті 111 3 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з тим, що матеріали касаційної скарги та матеріали справи не містили відомостей щодо наявності у ОСОБА_4, як представника заявника статусу адвоката.
02.12.2017 Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮКАС Україна" повторно звертається із касаційною скаргою через Харківський апеляційний господарський суд до Вищого господарського суду України з клопотанням про поновлення строку на касаційне оскарження та клопотанням про зупинення виконання оскарженого судового рішення.
На підставі пункту 6 частини першої Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, у редакції чинній з 15.12.2017, справа №922/158/17 Господарського суду Харківської області була передана до Касаційного господарського суду.
Пунктом 11 частини першої Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України, у редакції чинній з 15.12.2017, передбачено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не порушено на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
За змістом статті 111 частини 3 Господарського процесуального кодексу України (у редакції, чинній до 15.12.2017) касаційна скарга підписується особою, яка подала скаргу або її уповноваженим представником.
Пунктом 1 частини першої статті 111 3 Господарського процесуального кодексу України (у редакції чинній до 15.12.2017) визначено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо касаційна скарга підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮКАС Україна" підписано ОСОБА_4 як представником за довіреністю (копія довіреності б/н від 23.02.2017 знаходиться у матеріалах справи).
До касаційної скарги додано копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю ОСОБА_4 від 14.06.2017 та витяг з Єдиного (електронного) реєстру адвокатів України: Про файл адвоката ОСОБА_4 (про облік в Раді адвокатів Харківської області).
Клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження та клопотання про зупинення виконання рішення підписано ОСОБА_4 як адвокатом.
Згідно з частинами першою та третьої статті 28 Господарського процесуального кодексу України (у редакції чинній до 15.12.2017) справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.. Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої особи.
Водночас 30.09.2016 набрав чинності Закон України від 02.06.2016 № 1401-VIII "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" (далі - Закон №1401).
За приписами частини третьої статті 131 2 Конституції України (в редакції Закону №1401) виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Згідно з підпунктом 11 пункту 16 1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України (у редакції Закону № 1401) представництво, відповідно до пункту 3 частини першої статті 131 1 та статті 131 2 Конституції, виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року. Представництво в суді у провадженнях, розпочатих до набрання чинності даним Законом, здійснюється за правилами, які діяли до набрання ним чинності, - до ухвалення у відповідних справах остаточних судових рішень, які не підлягають оскарженню.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Отже, з 01.01.2017 представництво Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮКАС Україна" у Верховному суді, як суді касаційної інстанції, у провадженнях, розпочатих після 30.09.2016, має здійснюватися адвокатами.
При цьому підписання та/або подання касаційної скарги є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги з визначенням переліку документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги.
Згідно із частиною сьомою статті 28 Господарського процесуального кодексу України (у редакції чинній до 15.12.2017, яка діяла на момент звернення з касаційною скаргою) повноваження адвоката як представника можуть також посвідчуватися ордером, дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором. До ордера обов'язково додається витяг з договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Витяг засвідчується підписом сторін договору.
Згідно приписів статті 60 частини четвертої Господарського процесуального кодексу України (у редакції чинній з 15.12.2017), повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Відповідно до положень статті 244 частини 3 Цивільного кодексу України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
При цьому у клопотанні про зупинення виконання рішення ОСОБА_4 зазначає, що копія довіреності на нього, як на представника, знаходиться в матеріалах справи.
З викладеного вище вбачається, що статус адвоката ОСОБА_4 набув 14.06.2017 з моменту отримання свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю, а довіреність на ім'я ОСОБА_4 видана 23.02.2017 (т.1, а.с. 136), тобто до отримання ОСОБА_4 статусу адвоката.
Таким чином вказана довіреність була видана ОСОБА_4 не як адвокату, тому касаційна скарга не може вважатися поданою адвокатом.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 292 Господарського процесуального кодексу України (у редакції чинній з 15.12.2017) касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Наведене дає можливість дійти висновку про те, що касаційна скарга підписана особою, яка не має права її підписувати, що є підставою для повернення касаційної скарги.
Таким чином, касаційна скарга не відповідає вимогам частини 3 статті 111, пункту 1 частини першої статті 111 3 Господарського процесуального кодексу України (у редакції, чинній до 15.12.2017), що з урахуванням приписів пункту 11 частини першої Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України (у редакції чинній з 15.12.2017), якщо касаційна скарга подана без додержання відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, вона підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини четвертої статті 292 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 234, 292, пунктом 11 частини першої Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮКАС Україна" та додані до неї документи (у тому числі оригінал платіжного доручення №1032 від 10.08.2017 на суму 4 486,12 грн.) повернути заявнику без розгляду.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий Г. М. Мачульський
Судді І. С. Берднік
І. В. Кушнір
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2018 |
Оприлюднено | 20.03.2018 |
Номер документу | 72822832 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Мачульський Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні