Постанова
від 23.12.2009 по справі 2-а-4958/09
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. СІМФЕРОПОЛЯ

                                            Справа №2а-4958/09         П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

23 грудня 2009 року                                                                                                                  м. Сімферополь

Центральний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого, судді: Малухіна В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

20.11.2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій протиправними, зобов’язання нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу, як дитині війни відповідно до ст. 6  Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 р. і по цей час, мотивуючи свої вимоги тим, що позивачка є дитиною війни в розумінні Закону України “Про соціальний захист дітей війни” і має право на пільги, передбачені цим Законом. Зокрема, посилаючись на статтю 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, позивачка зазначає, що вона має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Просить відновити пропущений строк для звернення до суду з позовом, визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок недоотриманої позивачем пенсії у період з 01.01.2006 року, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, у порядку, встановленому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

У письмовому клопотанні до суду позивачка просила розглянути справу у її відсутність у порядку письмового провадження.

У письмовому клопотанні до суду відповідач просив розглянути справу у його відсутність у порядку письмового провадження.

У письмових запереченнях на адміністративний позов, відповідач зазначив, що органи Пенсійного фонду України мають використовувати кошти тільки на виплати, вичерпний перелік яких визначений діючим законодавством України, до яких, на його думку, не відносяться виплати підвищення пенсії відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, тобто він є неналежним відповідачем. Окрім того зазначив, що відсутній механізм розрахунку мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а суд не має повноважень визначати цей розмір замість законодавця.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.  

Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому нормативному акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

П. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 р. № 8 “Про незалежність судової влади” визначено, що відповідно до ст.ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Суд вважає необхідним визначити, що, утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами Украйни встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов’язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення засад соціальної правової держави.

Правовий статус дітей війни та основи їх соціального захисту встановлені Законом України “Про соціальний захист дітей війни”.

Згідно ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02.09.1945 р.) Другої світової війни було менше 18 р.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується паспортом, виданим Центральним РВ Сімферопольського МУ ГУ МВС України в АР Крим 16.12.1997 року, тобто станом на час закінчення Другої світової війни їй було менше 18 років, і вона є особою, яка віднесена до категорії дітей війни (а.с. 4), та посвідченням №124027 від 07.04.1997 року (а.с. 6).

Ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. в редакції, яка діяла з 01.01.2006 р., було визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно ст.110 Закону України “Про Державний бюджет на 2006 рік” пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  запроваджуються з 01.01.2006 р., а статтею 6,- у 2006 р. поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Зазначений порядок Кабінетом Міністрів України розроблено та затверджено не було. На підставі викладеного можна зробити висновок, що пільги, передбачені ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” у 2006 р. запроваджені не були.

Питання про конституційність зазначеної статті Закону України “Про держаний бюджет України на 2006 рік” Конституційним Судом України не розглядалося. На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов’язати відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії як дитині війни за 2006рік не підлягають задоволенню.

Пунктом 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”  зупинено дію  статті 6 Закону  України  "Про  соціальний  захист дітей війни", з урахуванням статті 111 цього Закону. Згідно статті 111 цього Закону у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 “У справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 частини 2 статті 56, частини 2 ст. 62, ч. 1 ст.66, п. п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”(справа про соціальні гарантії) визнано такими, що не відповідають Конституції України ст. 111 та п. 12 ст. 71  Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратили чинність з моменту прийняття рішення Конституційним Судом України.  

Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  був викладений в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”.  

Вказані зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), а відповідно, вони втратили чинність з моменту ухвалення цього рішення.  

Згідно до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Мінімальна пенсія в сумі 19,91 грн., встановлена для нарахування соціальних надбавок Постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 р. «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок Державного бюджету», не підлягає застосуванню для соціальної допомоги дітям війни, яка виплачується до пенсії.

Статтею  99 КАС України  встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачка звернулась до суду 20.11.2009 року, що підтверджується вхідним штампом на першій сторінці позовної заяви,  тобто з пропуском річного строку з моменту, коли вона могла би дізнатися про порушення свого права, оскільки Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 офіційно оприлюднене в Офіційному віснику України, 2007 у №52, 27.07.2007р.  

 Позивачка у позовній заяві просила відновити пропущений строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Підставою для поновлення строку звернення позивачка зазначає ту обставину, що про порушення прав їй стало відомо із засобів масової інформації у грудні 2008 року.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені у  ст. 100 КАС України, згідно з якою пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Відповідач у запереченнях наполягав на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду.  

Суд не вбачає поважних причин пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду, а відтак захисту підлягає право позивачки з 20.11.2008 року.

У позовній заяві позивачка  просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, але обраний позивачем засіб захисту не забезпечує повний захист  його прав, свобод та інтересів.

В свою чергу, частиною 2 ст.11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог, тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Керуючись цією нормою Закону, суд вважає, що для повного захисту прав позивачки  необхідно зобов’язати відповідача  здійснити перерахунок і виплатити  недоотриману  позивачкою підвищену  пенсію  як дитині війни за період  з 20.11.2008 року.

Статтею 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у наступному розмірі: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.  

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто 498 гривень.

Відповідач не надав докази того, що позивачу в період з 20.11.2008 р. була виплачена підвищена пенсія як дитині війни, передбачена ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме, нарахуванню та виплаті підлягає щомісячна державна соціальна допомога як дитині війни, передбачена ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни» з 20.11.2008 року з вирахуванням виплаченої  відповідачем з 20.11.2008 року позивачу  щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, передбаченої ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни».

Суд вважає, що зазначену державну соціальну допомогу повинен нараховувати і виплачувати саме відповідач.

Відсутність бюджетних коштів не може бути підставою для відмови в задоволення позовних вимог. Суд вважає необхідним визначити, що  реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання суб’єктами владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов’язань, не приймається до уваги.

Судові витрати суд розподіляє у порядку ч.3 ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст.11, 99-100, 160-163, 167 КАС України, суд  

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим, пов’язані із невиконанням вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» по підвищенню пенсії на 30% від мінімальної пенсії за віком ОСОБА_1 -- протиправними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату по підвищенню пенсії на 30% від мінімальної пенсії за віком згідно з вимогами ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 20.11.2008 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 зі сплати судового збору у розмірі 3 гривню 40 копійок.

В задоволенні інших позовних вимог  відмовити.  

На постанову може бути подана апеляція в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Центральний районний суд м. Сімферополя у порядку ст. 186 КАС України шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів із дня проголошення постанови і подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.  

Суддя:

СудЦентральний районний суд м. Сімферополя
Дата ухвалення рішення23.12.2009
Оприлюднено05.01.2010
Номер документу7285747
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2-а-4958/09

Ухвала від 18.06.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Славгородська Н. П.

Ухвала від 18.06.2010

Цивільне

Апеляційний суд Миколаївської області

Славгородська Н. П.

Постанова від 13.04.2012

Адміністративне

Апеляційний суд Сумської області

Семеній Л. І.

Ухвала від 15.03.2012

Адміністративне

Апеляційний суд Сумської області

Левченко Т. А.

Постанова від 13.03.2009

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Лапій С.М.

Постанова від 25.12.2009

Адміністративне

Зарічний районний суд м.Сум

Левченко Тетяна Афанасіївна

Постанова від 17.09.2009

Адміністративне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Верес Микола Федорович

Постанова від 30.11.2009

Адміністративне

Петровський районний суд м.Донецька

Мірошниченко Вадим Васильович

Постанова від 23.12.2009

Адміністративне

Центральний районний суд м. Сімферополя

Малухін Валерій Володимирович

Постанова від 01.12.2009

Адміністративне

Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області

Чернота Сергій Васильович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні