Постанова
від 21.03.2018 по справі 357/13672/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/13672/16-ц Головуючий у І інстанції Бондаренко О. В. Провадження № 22-ц/780/1106/18 Доповідач у 2 інстанції Суханова Є. М. Категорія 42 21.03.2018

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 березня 2018 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі суддів:

головуючого судді: Суханової Є.М.,

суддів: Волохова Л.А., Матвієнко Ю.О.,

розглянувши цивільну справу в порядку письмового провадження за апеляційною скаргою Голови правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани-Нова 5 Куценка Віталія Юрійовича на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 грудня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани-Нова 5 , ОСОБА_4, про визнання недійсним рішення установчих зборів, -

ВСТАНОВИЛА:

09.12.2016 року позивач звернувся до суду з даним позовом обґрунтовуючи тим, що він є власником квартири НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 в місті Біла Церква, Київської області. 23.11.2016 року він дізнався про існування Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани - Нова 5 з надісланої на його ім'я претензії № 7 від 18.11.2016 року за підписом голови ОСББ Каштани - Нова 5 ОСОБА_4. З відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань довідався, що по АДРЕСА_1 в м. Біла Церква Київської області 22.04.2016 року державним реєстратором зареєстровано юридичну особу: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани - Нова 5 .

Позивач вважає, що створення вказаної юридичної особи відбулося з порушеннями Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , а саме: він, як власник квартири, не був належним чином повідомлений про проведення установчих зборів, як передбачено п.4 ст.6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , а саме: повідомлення про проведення установчих зборів направляється власником будинку або ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).

Таким чином, частина співвласників по АДРЕСА_1 в місті Біла Церква, Київської області, що брали участь в установчих зборах, вдались до протиправної зміни форми управління всупереч встановленому ч. 4 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку . Ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку визначено, що установчі збори ОСББ приймають рішення про створення об'єднання та затверджують його статут. Ч.2 ст. 13 ЦК України встановлено, що при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватись від дій, які б могли порушувати права інших осіб. Порушуючи права інших співвласників на управління власним майном, учасники установчих зборів ОСББ діяли всупереч вимогам закону та передали всі функції управління будинком юридичні особі - ОСББ Каштани - Нова 5 , суттєво обмежили його можливості мати гарантоване законом право на управління багатоквартирним будинком, позбавили можливості вплинути на прийняття рішення установчими зборами, отже порушили його законне право управляти належним йому майном.

Позивач вважає, що таке протиправне обмеження було застосовано організаторами установчих зборів до нього навмисно, позаяк вони могли передбачити, що він може істотно вплинути на учасників установчих зборів шляхом переконання у необхідності вибору іншої форми управління будинком, що відрізняється від ОСББ. Зазначені порушення при створенні ОСББ є такими, що не можуть бути усунуті, а тому установчі документи ОСББ Каштани - Нова 5 підлягають визнанню недійсними.

10.03.2017 року позивач ОСОБА_3 подав заяву про уточнення позовних вимог, а саме: просив визнати недійсним рішення установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани - Нова 5 у житловому будинку АДРЕСА_1 Київської області (номер запису в ЄДРЮОФОП №13531020000007918, ідентифікаційний код юридичної особи ЄДРПОУ: 40442918), оформлене протоколом №1 від 14.04.2016 року та стягнути з відповідачів на його користь 551,20 грн. судових витрат.

Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 грудня 2017 року позовні вимоги задоволено.

Визнано недійсним рішення установчих зборів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани - Нова 5 у житловому будинку АДРЕСА_1 Київської області (номер запису в ЄДРЮОФОП №13531020000007918, ідентифікаційний код юридичної особи ЄДРПОУ: 40442918), оформлене протоколом №1 від 14.04.2016 року.

Стягнуто з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани-Нова 5 на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 551, 20 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач в особі голови правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани-Нова 5 Куценка Віталія Юрійовича подав апеляційну скаргу, посилаючись на те, що оскаржуване рішення є необґрунтованим і незаконним, ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також з неповним з'ясуванням судом обставин справи, що мають значення для справи.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на те, що

Права позивача ніяким чином не були порушені , так, як 3 березня 2016 року було створено ініціативну групу відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України, Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку зі скликання та проведення установчих зборів співвласників в кількості 5 власників квартир, які в свою чергу своєчасно, а саме 25 березня 2016 року принесли повідомлення про проведення установчих зборів співвласникам, а але ОСОБА_3 відмовився від підпису в отриманні повідомлення про що було складено відповідний акт фіксації відмови від отримання повідомлення членами ініціативної групи в кількості 3 чоловік. А тому вважає, що твердження позивача є необґрунтованим і безпідставним, тому що інформація в протоколі зазначається самими власниками квартир, довіреність якої вони підтвердили своїми особистими підписами.

А тому просить скасувати рішення суду першої інстанції від 07 грудня 2017 року та ухвалити нове про відмову в позові в повному обсязі.

У своєму відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_3 зазначив, що скарга є нерозумною та такою, що ґрунтується на хибних уявленнях скаржника про фактичні обставини, недостовірні відомості і не ґрунтується на нормах матеріального права.

Крім того, зазначив, що самовільне зазначення власником площі квартири у протоколі голосування не передбачене законом. Закон надає співвласникам лише право оформлення власності рішення особистим підписом. Отже у випадку безконтрольного самовільного внесення розмірів квартири їхніми власниками в умовах безпосередньої залежності кількості голосів під час голосування від площі квартир, достовірність результатів голосування встановити не є можливості. Крім того, не повідомлення про проведення зборів для вирішення питання про створення ОСББ Каштан-Нова5 є порушення прав власників квартир та вбудованих приміщень у будинку на участь в управлінні власником майном, є таким що його не можна усунути.

А тому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 грудня 2017 року без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою І розділу V ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч. 13 статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Враховуючи вищевикладене, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі свідоцтва про право власності на житло НОМЕР_2 від 10.11.1993 року, виданого виконкомом Білоцерківської міської ради народних депутатів Київської області (а.с.81), квартира АДРЕСА_1, належить на праві спільної власності ОСОБА_3 та ОСОБА_5, квартира приватизована згідно із Законом України Про приватизацію державного житлового фонду , загальна площа квартири становить 67,3 кв.м.

Відповідно до протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку (а.с.145-208), 14 квітня 2016 року відбулися збори співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку 238 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку 7847,4 кв.м., у зборах взяли участь 168 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 5121,27 кв.м.

Встановлено, що на зборах було створено ОСББ та затверджено назву об'єднання Каштани-Нова 5 , затверджено статут ОСББ, обрано правління ОСББ, обрано ревізійну комісію, надано повноваження представнику зборів щодо державної реєстрації ОСББ Каштани-Нова 5 в органах державної реєстрації.

На засіданні правління ОСББ Каштани - Нова 5 21.04.2016 року, було прийнято рішення, яким головою правління обрали ОСОБА_4, заступником голови правління ОСББ Каштани - Нова 5 ОСОБА_6, що підтверджується протоколом №1 (а.с.208 на звороті).

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1 а.с.46), 22.04.2016 року зареєстровано юридичну особу - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани-Нова 5 за адресою: АДРЕСА_1; вид діяльності: комплексне обслуговування об'єктів /основний/; перелік засновників - члени ОСББ; відомості про органи управління юридичної особи - загальні збори, правління об'єднання; керівник - ОСОБА_4; місцезнаходження реєстраційної справи - Білоцерківська районна державна адміністрація Київської області.

Також, 22.04.2016 року зареєстровано Статут ОСББ Каштани-Нова 5 , затверджений загальними зборами ОСББ (протокол № 1 від 21.04.2016 року), що слідує з копії цього Статуту (а.с.202-208).

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.87-90) на даний час керівником ОСББ Каштани-Нова 5 обрано Куценка Віталія Юрійовича.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив із того, що було порушено порядок скликання та проведення установчих зборів ОСББ Каштани-Нова 5 .

З такими висновками колегія суддів погоджується, оскільки вони ґрунтуються на матеріалах справи, а також узгоджуються з вимогами чинного законодавства виходячи з наступного.

Згідно ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Закон України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.

Вищезазначений Закон визначає об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридичну особу, створену власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку для створення об'єднання скликаються установчі збори.

У відповідності до ч. 3 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.

Як встановлено судом першої інстанції, 03.03.2016 року відбулось засідання ініціативної групи зі скликання і проведення установчих зборів власників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1, на яких були присутні 5 осіб, що вбачається з протоколу засідання ініціативної групи (а.с.26).

На засіданні було вирішено утворити ініціативну групу зі скликання та проведення зборів; затверджено план роботи ініціативної групи, а саме: провести роботу зі з'ясування складу співвласників будинку, підготувати оголошення з проханням до власників квартир і нежитлових приміщень надати ініціативній групі відомості про себе, вручити ці оголошення всім власникам квартир і нежитлових приміщень у будинку, а також розклеїти на дошках оголошень у будинку, підготувати та надіслати запит до виконавчого комітету міської ради щодо надання відомостей про склад власників квартир і нежитлових приміщень, на основі отриманих даних скласти список власників квартир і нежитлових приміщень будинку; провести роз'яснювальну роботу серед співвласників щодо суті ОСББ, порядку та переваг його створення; підготувати проект протоколу зборів, реєстру присутніх на зборах та відомості голосування на зборах, підготувати пропозиції щодо складу правління ОСББ , підготувати проект Статуту ОСББ, вирішити питання про місце проведення установчих зборів, підготувати повідомлення про проведення зборів співвласників багатоквартирного будинку, яке вручити кожному власнику під розписку, а також розклеїти на дошці об'яв, місце проведення зборів співвласників багатоквартирного будинку встановити за адресою: Київська область, АДРЕСА_1, ІІ під'їзд. В порядок денний зборів співвласників багатоквартирного будинку включити питання: про обрання голови Зборів співвласників багатоквартирного будинку; про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, визначення його назви і місцезнаходження; про розгляд і затвердження Статуту Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку; про обрання керівних органів: правління, голови правління, ревізійної комісії об'єднання співвласників багатоквартирного будинку; про уповноваження представника зборів співвласників багатоквартирного будинку для державної реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вибір та затвердження схеми управління спільним майном багатоквартирного будинку (самостійне, частково самостійне, повна передача функцій з управління спільним майном управляючій компанії).

Частиною 4 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлено, що повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.

Тобто, вищевказана норма імперативно визначає порядок і спосіб повідомлення власників, по-перше, форма повідомлення обов'язково письмова; по-друге, повідомляється кожен власник; по-третє, таке повідомлення вручається власнику або під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).

З листів - повідомлень ініціативної групи про проведення зборів по питанню створення ОСББ від 23.03.2016 року (а.с.36), в номері квартири, НОМЕР_1 вбачається виправлення та вказані ініціали ОСОБА_5 не відповідають дійсним іменам та по батькові власників даної квартири.

З акту фіксації відмови від 25.03.2016 року (а.с. 53) вбачається, що власники квартири № НОМЕР_1 ОСОБА_3 та ОСОБА_5 відмовились отримувати повідомлення про проведення установчих зборів.

Отже, вказані докази між собою не узгоджуються, а доказів щодо повідомлення позивача про проведення установчих збрів шляхом направлення повідомлення рекомендованим листом відповідачем не надано, тому суд приходить до висновку, що позивач не був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення установчих зборів та про порядок денний даних зборів.

Також, відповідачем не надано доказів щодо повідомлення у визначеному законодавством порядку інших співвласників будинку, які не приймали участь у зборах, крім того, зі списків співвласників квартир вбачається, що вони не містять повного послідовного переліку квартир та їх власників, тому твердження відповідача щодо належного повідомлення співвласників про проведення установчих зборів відповідно до вимог законодавства не знайшли свого підтвердження.

Відповідно до ст. 6 Закону України від 14.05.2015 року № 417-VII Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку співвласники багатоквартирного будинку мають право брати участь в управлінні будинком особисто або через представника. Реалізація співвласниками своїх прав не може порушувати права інших співвласників.

Ч.2 ст. 13 ЦК України встановлено, що при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватись від дій, які б могли порушувати права інших осіб.

Згідно із ч.ч. 7-12 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.

Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах.

Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів за не набрано, рішення вважається неприйнятим.

Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку .

Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").

Листи письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.

Судом першої інстанції було встановлено, що з додатку до протоколу установчих зборів ОСББ Каштани-Нова 5 проведених 14.04.2016 року (а.с.187-198) у письмовому опитуванні взяли участь особисто та /або через представників в кількості 23 осіб, яким належить квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 758,46 кв.м.

У списках голосування з питань порядку денного установчих зборів співвласників квартир №№ 28, 44, 49, 53, 68, 71, 75, 76, 78, 85, 88, 89, 94, 100, 102, 103, 107, 130 наявні ідентичні підписи та відсутні посилання на документи (довіреності), які підтверджують повноваження представництва, аналогічні факти є наявними у листах опитування співвласників квартир № № 74, 126. Загальна площа зазначених квартир, голоси співвласників яких становить 1097,99 кв.м.

Відповідачем не надано доказів того, що на установчих зборах приймали участь та засвідчили своє волевиявлення особи зазначені у протоколі відповідно до вимог закону особисто чи через представників, які діяли на підставі довіреності.

Також, представник позивача посилається на те, що в протоколі зазначено ідентичні (однакові за фактичним розміром) квартири №№ 109, 113, 117, 121, 137, 141, які розташовані одна над одною, мають різну площу, а саме, для квартири №109 вказано площу 65,61 кв.м, для квартири №113 - 64 кв.м, для квартири №117 - 64 кв.м, для квартири №121 - 63,68 кв.м, для квартири №137 - 66,7 кв.м, для квартири №141 - 66,7 кв.м. Водночас, як випливає зі свідоцтва про право власності на квартиру НОМЕР_1, що розташована між зазначеними вище квартирами, має площу 67,3 кв.м. Тобто, різниця у зазначеній у протоколі площі двох ідентичних квартир меншено до 3,63 кв.м. Таким чином, у протоколі установчих зборів ОСББ Каштани-Нова 5 є наявними сліди неправомірних маніпуляцій площами ідентичних квартир з метою викривлення дійсного волевиявлення співвласників житлових та нежитлових приміщень.

Відповідач не надав належних та допустимих доказів в спростування зазначених обставин, тому суд першої інстанції ні колегія суддів не вбачає підстав вважати, що установчі збори відбулись з урахуванням вимог ч. ч. 7-12 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку .

З підписних листів вбачається, що про проведення установчих зборів не було повідомлено власників квартир №№ 3,4, 7, 11, 13, 26, 29, 32,41,45,46, 47,51,52,56, 62,64, 67,91, 113, 115 125, 126, 130, 131, НОМЕР_1, 134, 139, 143 - загалом 31 квартира, та не надано доказів щодо їх повідомлення рекомендованими листами, отже порушено порядок повідомлення співвласників про проведення установчих зборів та порушено права позивача та інших співвласників на участь в управлінні власним майном.

Ч. 13 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.

Як вбачається з протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку від 14.04.2016 року (а.с.145), до порядку денного зборів включено створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердження його назви Каштани-Нова 5 , прийняття будинку на баланс об'єднання та здійснення управління будинком ОСББ, вибори правління ОСББ Каштани-Нова 5 та вибори ревізійної комісії ОСББ Каштани-Нова 5 , тобто було включено питання, які не відносяться до компетенції установчих зборів.

Відповідно до ст.10 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом). Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об'єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту…

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року N 1521( станом на час проведення установчих зборів) було затверджено порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, цей порядок регулює процедуру передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання), а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача. Загальні збори об'єднання вирішують питання про: прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання; залишення житлового комплексу або його частини на балансі попереднього балансоутримувача (за умови укладення з ним відповідного договору); передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, та укладення з цією юридичною особою відповідного договору.

Отже, включення до порядку денного питання щодо передачі будинку на баланс ОСББ Каштани-Нова 5 суперечить вимогам Постанови КМУ від 20.04.2016 року № 301 Про порядок списання з балансу багатоквартирних будинків , оскільки повинно було вирішуватись не на установчих зборах, а на загальних зборах співвласників.

Колегія суддів не бере до уваги твердження позивача, щодо внесення виправлення до протоколу зборів ініціативної групи та фальсифікації даного документу, оскільки законодавством не передбачено складання даного протоколу, отже він виготовлений з власної ініціативи осіб, які були присутні на цих зборах, а питання щодо підроблення документів мають бути підтверджені певними доказами доказування у визначеному законодавством порядку.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Відповідно до ч. 14 ст. 6 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку оформлення і реєстрація всіх документів, що засвідчують створення об'єднання, здійснюються безоплатно у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Об'єднання вважається створеним з моменту видачі свідоцтва про державну реєстрацію.

Згідно з п. 3 Порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України Про реалізацію Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 11.10.2002 за №1521, для державної реєстрації об'єднання уповноважена установчими зборами особа подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації: 1) реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об'єднання, оформлену за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку; 2) протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту; 3) два примірники оригіналу і п'ять копій статуту об'єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства; 4) список членів об'єднання, складений згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Пунктом 6 вказаного Порядку, зокрема, передбачено, що орган державної реєстрації перевіряє наведені у реєстраційній картці відомості, комплектність поданих документів та відповідність їх законодавству. У разі коли в результаті перевірки виявлено, що заявником подано не всі необхідні документи або вони не відповідають вимогам законодавства, орган державної реєстрації повідомляє про це заявника і повертає йому документи. Після врахування зауважень заявник може подати документи повторно.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

Згідно з ч. 7 ст. 59 Господарського кодексу України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру.

Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги з'ясувала, що учасники установчих зборів ОСББ діяли всупереч вимогам закону, обмежили гарантоване, позивачу та іншим співвласникам квартир у вказаному будинку, законом право на управління багатоквартирним будинком, позбавили можливості прийняття участь в установчих зборах та волевиявленні щодо прийняття рішень установчими зборами.

А отже, колегія суддів погоджується, що суд першої інстанції, вірно встановив фактичні обставини справи, дав належну оцінку зібраним доказам, вірно послався на закон, що регулює спірні правовідносини, дійшов правильного висновку про задоволення позову та щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до положень ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Тому, викладені в апеляційній скарзі доводи не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Висновки суду відповідають обставинам справи, які судом установлені відповідно до вимог процесуального закону, а також узгоджуються з нормами матеріального права, які судом правильно застосовані.

Керуючись ст. 7, 328, 355, 356, 391 ЦПК України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Голови правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Каштани-Нова 5 Куценка Віталія Юрійовича залишити без задоволення.

Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 07 грудня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий:

Судді

СудАпеляційний суд Київської області
Дата ухвалення рішення21.03.2018
Оприлюднено22.03.2018
Номер документу72867607
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —357/13672/16-ц

Постанова від 21.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Суханова Є. М.

Ухвала від 16.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Іванова І. В.

Ухвала від 14.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Суханова Є. М.

Ухвала від 19.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Суханова Є. М.

Ухвала від 15.03.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Суханова Є. М.

Ухвала від 19.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Суханова Є. М.

Ухвала від 22.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Журба С. О.

Ухвала від 15.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Кашперська Т. Ц.

Ухвала від 13.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Мережко М. В.

Ухвала від 12.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Суханова Є. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні