Герб України

Рішення від 21.03.2018 по справі 547/135/18

Семенівський районний суд полтавської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченка, 41-а, смт Семенівка, Полтавська область, 38200

тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37

Справа №547/135/18

Провадження №2-о/547/30/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року смт Семенівка, Полтавська область

Семенівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді В.Ф.Харченка,

за участі секретаря судового засідання І.І.Совєтової,

заявника ОСОБА_1,

представника заявника ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 2 Семенівського районного суду Полтавської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа, приватний нотаріус Семенівського районного округу Полтавської області, ОСОБА_3, Семенівська районна державна адміністрація Полтавської області, Погребняківська сільська рада Семенівського району Полтавської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Семенівського районного суду Полтавської області із заявою, вказавши заінтересованою особою лише приватного нотаріуса ОСОБА_3, у якій, з метою оформлення спадкових прав, просив встановити факт прийняття ним спадщини після смерті своєї тітки ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

21.02.2018 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, залучено до участі у справі заінтересованих осіб Семенівську районну державну адміністрацію Полтавської області, Погребняківську сільську раду Семенівського району Полтавської області, оскільки справа стосується спадщини, що відкрилася у 2001 році.

Заявник вимоги заяви підтримав, вказав, що ОСОБА_5 є сестрою його батька ОСОБА_6, який помер у 1972 році. Тітка мала за життя пай, він бажає його оформити, агрофірми починали переоформлення, але не завершили. Він прийняв усю спадщину тітки, у т.ч. поховав її, доглядав за її життя.

Представник заявника вимоги підтримала, вказала, що саме нотаріус встановив віднесення заявника до кола спадкоємців ОСОБА_4, нотаріус вказав на ненадання ним доказів прийняття спадщини тітки, тому заявник звернувся до суду саме із цією заявою. Такі дії нотаріус вчинила через зміни інструкції щодо порядку вчинення нотаріальних дій. За чинним на час смерті тітки ЦК УРСР племінники спадкодавця не входили до кола спадкоємців за законом, заповіту ОСОБА_4 не складала. Заявник вважав, що вступив у спадщину тітки.

Належно повідомлені про судове засідання заінтересовані особи у судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, позицію щодо зави не повідомляли.

Ураховуючи зазначені обставини суд, за правилами ч. 1 ст. 223 ЦПК України ухвалив вирішувати справу за відсутності заінтересованих осіб справи.

Виконуючи приписи ст.ст. 264, 265 ЦПК України суд зазначає таке.

Заявником і його представником стверджується і це підтверджено наданими ними до суду копіями свідоцтв про народження, витягів із Державного реєстру актів цивільного стану громадян, довідок Погребняківської сільської ради (а.с. 6-10, 12), що заявник ОСОБА_1 є племінником ОСОБА_4.

Остання померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Погребняки Семенівського району Полтавської області (а.с. 5).

Відповідно до довідки виконкому Погребняківської сільської ради Семенівського району Полтавської області від 12.12.2017 № 854 житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Семенівського району Полтавської області на момент смерті ОСОБА_4 (померла ІНФОРМАЦІЯ_1) був у її власності (а.с. 10).

Відповідно до довідки виконкому Погребняківської сільської ради Семенівського району Полтавської області від 21.11.2017 № 797 тітка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно була зареєстрована і проживала до дня смерті в с. Погребняки Семенівського району Полтавської області у житловому будинку АДРЕСА_1. Проживала до дня смерті з ОСОБА_1. Заповіт померла не складала (а.с.12).

Згідно державного акта на право приватної власності на землю серія НОМЕР_2 (а.с. 11) ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 1,91 га на території Погребняківської сільської ради.

У січні 2018 року заявник звернувся до приватного нотаріуса Семенівського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 щодо прийняття спадщини за законом після смерті тітки ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. Нотаріус листом від 17.01.2018 № 09/01-16 повідомила, що заявником не надано доказів фактичного вступу в управління спадковим майном, немає підстав для заведення спадкової справи та оформлення свідоцтва на спадкове майно та у встановлений законом 6-місячний строк не було подано заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_4, не подано доказів фактичного вступу у володіння спадковим майном, як вимагає ст. 549 ЦК УРСР, який діяв на день відкриття спадщини (а.с. 13, 14).

На час смерті ОСОБА_4 діяв ЦК УРСР.

Спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави (ст. 524 ЦК УРСР).

Відповідно до ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини. Спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті (ст.ст. 526-527 ЦК УРСР).

Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Відповідно до ст. 530 ЦК УРСР при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР діями, що свідчать про прийняття спадщини визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Особи, для яких право спадкоємства виникає лише у випадку неприйняття спадщини іншими спадкоємцями, можуть заявити про свою згоду прийняти спадщину протягом строку, що залишився для прийняття спадщини. Якщо строк, що залишився, менше трьох місяців, він продовжується до трьох місяців.

Відтак чинний на час смерті ОСОБА_4 ЦК УРСР не відносив заявника ОСОБА_1 до кола її спадкоємців, а, відтак, щодо нього не може бути встановлено юридичний факт прийняття ним, як спадкоємцем, її спадщини.

Також суд зазначає, що відповідно до ст. 524 ЦК УРСР уся спадщина ОСОБА_4 перейшла до держави.

Складений нотаріусом лист не спростовує названих положень ЦК УРСР.

Ураховуючи зазначені положення законодавства суд відповідно до ст. 80 ЦПК України не допитував свідків.

Ураховуючи зазначене, оцінивши докази, суд робить висновок про відсутність достатніх правових підстав для задоволення вимог заяви.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 273, 351, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні заяви відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Апеляційного суду Полтавської області протягом 30-ти днів з дня його проголошення у порядку, передбаченому ст.ст. 351, 352, 354, 355, п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України.

Заявник - ОСОБА_1, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1.

Заінтересована особа - Приватний нотаріус Семенівського районного нотаріального округу Полтавської області, ОСОБА_3, АДРЕСА_3.

Заінтересована особа - Семенівська районна державна адміністрація Полтавської області, Полтавська область, Семенівський район, смт. Семенівка, вул. Незалежності, 44, код ЄДРПОУ 04057528.

Заінтересована особа - Погребняківська сільська рада Семенівського району Полтавської області, Полтавська область, Семенівський район, с. Погребняки, код ЄДРПОУ 22548537.

Суддя В.Ф.Харченко

СудСеменівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення21.03.2018
Оприлюднено22.03.2018
Номер документу72869725
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —547/135/18

Постанова від 19.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карпушин Г. Л.

Постанова від 19.06.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 24.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 10.05.2018

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Карпушин Г. Л.

Рішення від 21.03.2018

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

Ухвала від 21.02.2018

Цивільне

Семенівський районний суд Полтавської області

Харченко В. Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні