Рішення
від 14.03.2018 по справі 909/59/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14.03.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/59/18

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Деделюка Б.В.,

секретар судового засідання Попович Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: ОСОБА_1, 77771, АДРЕСА_1,

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", 76010, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Бельведерська, 27А,

до відповідача: Державного реєстратора Богородчанської районної державної адміністрації, 77701, Івано-Франківська область, Богородчанський район, смт. Богородчани, вул. Петраша, 1,

про визнання недійсними рішень загальних зборів ТОВ "КСА ГРУП", оформлені протоколом від 15.12.2017 та зобов"язання скасувати реєстрацію змін до установчих документів товариства, здійснену державним реєстратором Богородчанської районної державної адміністрації від 19.12.2017 за № 11191050016008935,

за участю:

від позивача: ОСОБА_2 - представник, договір від 15.12.2017,

від ТзОВ "КСА Груп": Бєлановський В.П. - представник, довіреність від 07.02.2018,

від Державного реєстратора Богородчанської районної державної адміністрації: представники не з"явилися,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", Державного реєстратора Богородчанської районної державної адміністрації про визнання недійсними рішень загальних зборів ТОВ "КСА ГРУП", оформлені протоколом від 15.12.2017 та зобов"язання скасувати реєстрацію змін до установчих документів товариства, здійснену державним реєстратором Богородчанської районної державної адміністрації від 19.12.2017 за № 11191050016008935.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем позбавлено позивача можливості взяти участь в загальних зборах товариства та розгляд без представника учасника, який виходить, питання, що стосується його виходу з товариства і повернення йому вкладу, є порушенням його права учасника товариства.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 22.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 13.02.2018.

13.02.2018, 01.03.2018 та 09.03.2018 відкладено розгляд справи відповідно на 01.03.2018, на 09.03.2018 та на 13.03.2018.

Представник позивача, в судовому засіданні 13.03.2018, позовні вимоги підтвердив у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та письмових поясненнях. Обгрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що в зв"язку із розходженням думок щодо подальшої діяльності ТОВ "КСА Груп", позивачем 11.08.2017 подана заява про вихід з товариства. Рішення про вихід учасника з товариства повинно прийматися на загальних зборах учасників товариства та оформляється протоколом, в якому вказуються умови виходу учасника, термін і порядок розрахунків з ним, розподіл часток у статутному фонді товариства, порядок внесення змін в установчі документи. Проте збори товариства проведено з порушення вимог чинного законодавства, чим порушено права позивача як учасника ТОВ "КСА Груп", а саме не повідомлено про проведення загальних зборів учасників товариства і не повідомлено про порядок денний зборів. Окрім цього зазначає, що державна реєстрація змін до установчих документів проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи, але незважаючи на це, зміни в установчі документи внесені державним реєстратором Богородчанської районної державної адміністрації. Просять позов задовольнити, визнати недійсними рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", оформлені протоколом від 15.12.2017, скасувати реєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", здійснену Державним реєстратором Богородчанської районної державної адміністрації від 19.12.2017 за № 11191050016008935 та покласти на відповідача судові витрати в сумі 1726 грн. судового збору.

Представник відповідача, в судовому засіданні 13.03.2018, проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та письмових поясненнях. Обгрунтовуючи свої заперечення посилається на те, що вихід зі складу товариства не пов"язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Моментом виходу учасника з товариства є дата спливу строку, передбаченого частиною першою статті 148 ЦК України, або інша дата, зазначена у заяві учасника, якщо така дата визначена з дотриманням вимог цієї норми. Станом на 15.12.2017 - дату проведення загальних зборів товариства, на яких були прийняті спірні рішення, позивач не був учасником товариства, не мав повноважень на ухвалення будь-яких рішень, що стосуються діяльності товариства, та втратив право участі в управлінні товариством, що виключало необхідність надіслання йому товариством повідомлення про проведення зазначених зборів. Зазначає, що державна реєстрація проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації на підставі документів, поданих в електронній формі, що проводиться незалежно від місця знаходження юридичної чи фізичної особи в межах України. Вважає, що підстави для визнання недійсними спірних рішень та скасування записів у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, внесених на підставі зазначених рішень, відсутні. Просить відмовити в задоволенні позову та покласти на позивача судові витрати пов"язані з правничою допомогою адвоката в сумі 10000 грн.

Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, із врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

30.08.2011 ОСОБА_1 виступив співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", вклавши в статутний фонд товариства 190 грн., що складало 19 % від загального статутного фонду при заснуванні, потім доповнивши його власними коштами до 665000 грн. Іншими засновниками товариства виступили ОСОБА_5 - 190 грн., що складало 19 % від загального статутного фонду при заснуванні та ОСОБА_6 - 620 грн., що складало 62 % від загального статутного фонду при заснуванні.

За час діяльності підприємства, воно стало прибутковим, куплялися транспортні засоби, розширювалось виробництво, збільшувався пропорційно часткам учаників, статутний фонд товариства.

У зв"язку із розходженням думок щодо подальшої діяльності ТОВ "КСА Груп", позивачем 11.08.2017 подана заява про вихід з товариства, справжність підпису на якій засвідчено приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Проців Л.Я. Зазначена заява мотивована небажанням приймати участь в діяльності товариства.

Пунктом 4.2. Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп" передбачено, що учасник товариства має право вийти з товариства, повідомивши про свій вихід не пізніше, ніж за три місяці до виходу.

Згідно протоколу загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп" № 19 від 15.12.2017 всього на загальних зборах учасників товариства присутній один учасник: ОСОБА_6. Порядок денний: 1. Обрання голови та секретаря зборів. 2. Про зменшення статутного капіталу товариства та перерозподіл часток у статутному капіталі товариства. 3. Затвердження статуту у новій редакції. 4. Вирішення питання щодо подання документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач стверджує, що відповідачем позбавлено його можливості взяти участь в загальних зборах товариства та розгляд без представника учасника, який виходить, питання, що стосується його виходу з товариства і повернення йому вкладу, є порушенням його права учасника товариства.

За приписами ст. ст. 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст. ст. 55, 124, 129, 130 Конституції України кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, що не заборонений законом.

Відповідно до ст. 50 Закону України "Про господарські товариства" та ст. 140 ЦК України товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний (складений) капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами; учасники товариства несуть відповідальність в межах їх вкладів.

Частиною 1 ст. 92 ЦК України визначено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Згідно ч. 1 ст. 87 ЦК України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.

За своєю організаційно-правовою формою відповідач відноситься до товариств.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 ЦК України установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.

Згідно ст. 88 ЦК України у статуті товариства вказуються найменування юридичної особи, органи управління товариством, їх компетенція, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту статуту не встановлені цим Кодексом або іншим законом.

Відповідно до ст. 116 ЦК України та ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; вийти у встановленому порядку з товариства. Учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.

Згідно ст. 97 ЦК України управління товариством здійснюють його органи, до яких відносяться загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Отже, відповідно до приписів чинного законодавства, юридична особа здійснює діяльність через свої органи, компетенція, порядок створення, функціонування яких визначаються установчими документами юридичної особи, тобто, в даному випадку, компетенція органів управління Товариства визначається його Статутом.

Розділом 7 "Органи управління товариством" Статуту ТОВ "КСА Груп" визначено, що: - найвищим органом Товариства є збори учасників (п. 7.1.); - до компетенції найвищого органу Товариства, серед іншого, входить виключення учасника з товариства; найвищий орган Товариства може розглядати будь-які інші питання діяльності Товариства (п. 7.6.).

Згідно ч. 1 ст. 145 ЦК України та ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Відповідно до п. 7 ч. 4 ст. 145 ЦК України до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: виключення учасника із товариства.

Суд звертає увагу, що станом на дату проведення спірних зборів (15.12.2017) позивач мав статус учасника Товариства з часткою у статутному капіталі 19 %.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з порушенням прямих вказівок закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення або у разі неможливості встановлення наявності кворуму (статті 59 та 60 Закону України "Про господарські товариства", статті 41 та 42 Закону України "Про акціонерні товариства", стаття 15 Закону України "Про кооперацію").

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведених обставин вимоги позивача щодо визнання недійсними рішень загальних зборів ТОВ "КСА ГРУП", оформлені протоколом від 15.12.2017 та зобов"язання скасувати реєстрацію змін до установчих документів товариства, здійснену державним реєстратором Богородчанської районної державної адміністрації від 19.12.2017 за № 11191050016008935, є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 129 ГПК України, покладаються судові витрати.

На підставі вищевикладеного у відповідності до ст.ст. 124, 129 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, керуючись ст.ст. 73, 74, 86, 129, 165, 178, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", Державного реєстратора Богородчанської районної державної адміністрації про визнання недійсними рішень загальних зборів ТОВ "КСА ГРУП", оформлені протоколом від 15.12.2017 та зобов"язання скасувати реєстрацію змін до установчих документів товариства, здійснену державним реєстратором Богородчанської районної державної адміністрації від 19.12.2017 за № 11191050016008935, задовольнити.

Визнати недійсними рішення загальних зборів товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", 76010, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Бельведерська, 27А, (ідентифікаційний код 37794668), оформлені протоколом від 15.12.2017.

Скасувати реєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", 76010, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Бельведерська, 27А, (ідентифікаційний код 37794668), здійснену Державним реєстратором Богородчанської районної державної адміністрації від 19.12.17 за № 11191050016008935.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "КСА Груп", 76010, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Бельведерська, 27А, (ідентифікаційний код 37794668), на користь ОСОБА_1, 77771, АДРЕСА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн. судового збору.

Стягнути з Державного реєстратора Богородчанської районної державної адміністрації, 77701, Івано-Франківська область, Богородчанський район, смт. Богородчани, вул. Петраша, 1, на користь ОСОБА_1, 77771, АДРЕСА_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), 881 (вісімсот вісімдесят одну) грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 22.03.2018

Суддя Деделюк Б.В.

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення14.03.2018
Оприлюднено27.03.2018
Номер документу72952106
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/59/18

Постанова від 19.09.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 11.09.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 24.07.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 10.07.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 05.06.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 22.05.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 16.05.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 25.04.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Ухвала від 10.04.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Костів Тетяна Сергіївна

Рішення від 14.03.2018

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні