ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
26.03.2018 Справа №905/532/18
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» (Ідентифікаційний код 36470620, адреса: 01135, м. Київ, вул. Чорновола В'ячеслава, буд. 25),
до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю «АПК ГЕРМЕС» (Ідентифікаційний код 37544723, адреса: 83111, АДРЕСА_1),
про: стягнення 1 330 788,09 грн., -
суддя Величко Н.В.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський банк розвитку» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «АПК ГЕРМЕС» заборгованості у загальній сумі 1 330 788,09 грн. (один мільйон триста тридцять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень 09 коп.), з яких: 528 375,88 грн. (п'ятсот двадцять вісім тисяч триста сімдесят п'ять гривень вісімдесят вісім коп.) - прострочена заборгованість по тілу кредиту, 802 412,21 грн. (вісімсот дві тисячі чотириста дванадцять гривень двадцять одна коп.) - прострочена заборгованість за процентами.
Свої вимоги мотивує порушенням з боку відповідача порядку і строків повернення суми кредиту та нарахованих процентів за договором MSBKOB1.3395.007 від 17.02.2014.
Одночасно у позовній заяві позивач просить відстрочити до розгляду справи по суті сплату судового збору.
Клопотання мотивоване тим, що на даний час Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський банк розвитку» перебуває в скрутному матеріальному становищі та у стані ліквідації, є неплатоспроможним, не здійснює діяльності та не отримує прибутку, у зв'язку із відкликанням банківської ліцензії та відсутністю права надавати банківські послуги, має значну заборгованість перед своїми кредиторами, насамперед перед фізичними особами.
На підтвердження доводів, викладених у клопотанні, позивачем надано: постанову Правління Національного банку України від 21.12.2015 № 914 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» ", рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22.12.2015 № 234 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "ВБР" та делегування повноважень ліквідатора банку", рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 03.11.2016 № 2343 "Про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ "ВБР" та делегування повноважень ліквідатора".
Розглянувши клопотання Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» про відстрочення до розгляду справи по суті сплати судового збору суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України N 7 від 21.02.2013 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Суд враховує, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R(81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Розглянувши подані заявником документи та наведені ним доводи на обґрунтування підстав для відстрочення сплати судового збору, суд вважає такі доводи не переконливими. При цьому суд зазначає, що подані заявником документи (постанова Правління Національного банку України та рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб) не свідчать про те, що майновий стан Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» перешкоджав (перешкоджає) сплаті ним судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Таким чином, в задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» про відстрочення до розгляду справи по суті сплати судового збору, слід відмовити.
Подані матеріали відносяться до юрисдикції та підсудні господарського суду, але є не достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, у зв'язку з не додержанням позивачем вимог п.2 ч.1 ст.164 ГПК України.
Так, Закон України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (зі змінами та доповненнями) визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до статті 4 цього Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для позовної заяви немайнового характеру ставка судового збору складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII «Про Державний бюджет на 2018 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2018 року на рівні 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Як вбачається, позовна заява Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» вих.№14367 від 14.03.2018 містить вимогу майнового характеру, ціна позову - 1 330 788,09 грн. (один мільйон триста тридцять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень 09 коп.).
Отже, за подачу позову майнового характеру підлягав сплаті судовий збір у розмірі 19 961,82 грн. (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят одна гривня вісімдесят дві коп.).
Відповідно до частини першої статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 174 ГПК України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» про відстрочення до розгляду справи по суті сплати судового збору, у зв'язку з чим позовна заява вих.№14367 від 14.03.2018 має бути залишена без руху з визначенням позивачу способу і строку усунення недоліків такої позовної заяви.
Керуючись п.2 ч.1 ст.164, ч.1 ст. 174 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Залишити без руху позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» вих.№14367 від 14.03.2018 про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «АПК ГЕРМЕС» на користь Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» заборгованості за кредитним договором MSBKOB1.3395.007 від 17.02.2014 в розмірі 1 330 788,09 грн. (один мільйон триста тридцять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень 09 коп.), що складається з: простроченої заборгованості по тілу кредиту - 528 375,88 грн. (п'ятсот двадцять вісім тисяч триста сімдесят п'ять гривень вісімдесят вісім коп.), простроченої заборгованості за процентами - 802 412,21 грн. (вісімсот дві тисячі чотириста дванадцять гривень двадцять одна коп.).
2. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви вих.№14367 від 14.03.2018 Публічного акціонерного товариства «Всеукраїнський банк розвитку» - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, але не пізніше 16.04.2018, шляхом надання суду:
- документального підтвердження сплати судового збору у розмірі 19 961,82 грн. (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят одна гривня вісімдесят дві коп.).
3. Роз'яснити позивачу , якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
4. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Величко
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2018 |
Оприлюднено | 27.03.2018 |
Номер документу | 72953171 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Н.В. Величко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні