543/1168/17
2/543/50/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.03.2018 селище Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Гришка О.Я., за участі секретаря судового засідання Федорини А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Воронинцівської сільської ради Оржицького району Полтавської області, Хорошківської сільської ради Лубенського району Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Полтавської області Черненко Оксана Олександрівна, ОСОБА_5, про визначення ОСОБА_1 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, строком на три місяці, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся 15.11.2017 року до Оржицького районного суду Полтавської області із вищевказаним позовом.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер ОСОБА_6. За життя ОСОБА_6 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 у власному будинку.
Позивач ОСОБА_1 вказує, що до спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_6 він не закликався, оскільки не належить до кола спадкоємців передбачених ст.ст. 1261-1265 ЦК України, крім того, з 1982 року він проживає у місті Лубни. Відповідно не маючи кровного споріднення із спадкодавцем про існування свого права на спадщину ОСОБА_1 не знав.
Як вказує позивач, враховуючи припущення односельців ОСОБА_6 та той факт, що він часто надавав моральну та фізичну допомогу ОСОБА_6, він вирішив звернутися до сільської ради з відповідною заявою для спростування чи підтвердження припущень щодо наявності на своє ім'я заповіту. Після вказаного звернення позивачу стало відомо, що за свого життя ОСОБА_6 склав 20.12.1996 року у Воронинцівській сільській раді Оржицького району, Полтавської області заповіт. Заповідальним розпорядження ОСОБА_6 визначив ОСОБА_1 єдиним своїм спадкоємцем на все майно.
Отримавши відомості про наявність у нього права на спадщину ОСОБА_6 та маючи намір провести юридичне оформлення своїх спадкових прав позивач звернувся до нотаріальної контори із відповідною заявою. Однак, нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з тим, що він пропустив визначений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач вважає, що він через поважні причини пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини, оскільки не маючи кровного споріднення з ОСОБА_6, що виключає належність до черг спадкоємців передбачених ЦК України та не отримуючи жодних повідомлень про закликання до спадкування, він був позбавлений не тільки можливості виявити свою волю, але й не був повідомлений про те, яким чином може це зробити у встановленому законом порядку.
Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач ОСОБА_1 просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, строком на три місяці.
В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, представник позивача направила до суду клопотання про розгляд справи без участі сторони позивача, повідомила, що позовні вимоги вони підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача Воронинцівської сільської ради Оржицького району Полтавської області в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву, в якій позов визнав повністю та просить розглянути справу без його участі.
Представник відповідача Хорошківської сільської ради Оржицького району Полтавської області в судове засідання не з'явився, направив до суду лист, в якому вказав, що проти позовних вимог не заперечує та просить розглянути справу без його участі.
Від третьої особи - приватного нотаріуса Оржицького районного нотаріального округу Черненко О.О. до суду надійшов лист про розгляд справи у її відсутність.
Від третьої особи ОСОБА_5 надійшла заява про розгляд справи без її участі, у заяві ОСОБА_5 повідомила, що не заперечує проти задоволення позовних вимог позивача.
Суд вирішив за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів, керуючись при цьому ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши докази і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року, про що виконавчим комітетом Хорошківської сільської ради Лубенського району Полтавської області видане відповідне свідоцтво про смерть (а.с. 4). На час своєї смерті він був зареєстрований та проживав один у власному будинку в АДРЕСА_1
До складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_6, входить, зокрема, земельна ділянка, площею 3,73 га (а.с. 7 зворот).
З Інформаційної довідки зі спадкового реєстру вбачається, що після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року, заведена спадкова, інформація про видані свідоцтва про право на спадщину відсутня (а.с. 38).
Третя особа ОСОБА_5 є спадкоємцем ОСОБА_6 за законом, та подала заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті останнього (а.с. 59).
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_6 (а.с. 5, 39, 41-42).
Приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Полтавської області Черненко Оксана Олександрівна постановою від 11.10.2017 року відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв'язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 12).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися на момент його смерті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року передбачено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач ОСОБА_1 у встановлений законом строк не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 у зв'язку із відсутністю відомостей про існування заповіту на його ім'я. Крім того суд приймає до уваги, що позивач проживав окремо від спадкодавця в іншому населеному пункті, не був близьким родичем спадкодавця, суду не надано доказів того, що нотаріусами було вижито заходів для повідомлення ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_6 про наявність заповіту померлого на ім'я позивача. Суд приймає до уваги пояснення позивача, викладені в позовній заяві про те, що ним були здійснені заходи для з'ясування питання про наявність заповіту спадкодавця на його ім'я лише після висловлених односельцями спадкодавця припущень, що такий заповіт може існувати. Ці пояснення позивача узгоджуються з іншими матеріалами справи, не суперечать їм, не заперечуються і не спростовуються іншими учасниками розгляду справи.
Суд при прийнятті рішення приймає до уваги, зокрема, що відповідачі визнали позов позивача, проти його задоволення не заперечували. Проти задоволення позову не заперечувала і третя особа у справі ОСОБА_5
Суд оцінивши наявні у справі докази, з урахуванням обставин справи, приходить до висновку, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустив встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією, яка висловленою Верховним Судом України в постанові від 6 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17.
При таких обставинах справи, у суду є передбачені законом підстави для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 328, 1216-1218, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Воронинцівської сільської ради Оржицького району Полтавської області (місцезнаходження: с. Воронинці, вул. Центральна, 12, Оржицького району Полтавської області, код ЄДРПОУ 24833213), Хорошківської сільської ради Лубенського району Полтавської області (місцезнаходження: с. Хорошки, вул. Миру, 21, Лубенського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21049200), третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу Полтавської області Черненко Оксана Олександрівна (місцезнаходження: АДРЕСА_3), ОСОБА_5 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
2. Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, строком на три місяці.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2018 |
Оприлюднено | 27.03.2018 |
Номер документу | 72953946 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Гришко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні