УХВАЛА
23 березня 2018 року
м. Київ
Справа № 908/72/16
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Сухового В.Г. - головуючого, Берднік І.С., Міщенка І.С.
розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.04.2017 (головуючий суддя Агапов О.Л., судді Малашкевич С.А., Мартюхіна Н.О.) та рішення Господарського суду Запорізької області від 28.03.2016 (суддя Носівець В.В.) у справі № 908/72/16
за позовом Сільськогосподарського (фермерського) господарства "Кристал"
до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Токмацька районна державна адміністрації Запорізької області
про визнання договору оренди землі №170-р. від 06.04.2009р. поновленим на тих самих умовах на строк п'ять років; зобов'язання укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі №170-р. від 06.04.2009р.
ВСТАНОВИВ:
06.12.2017 через Донецький апеляційний господарський суд Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.04.2017 та рішення Господарського суду Запорізької області від 28.03.2016 у справі № 908/72/16.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, заяви) між суддями від 13.03.2018 справа № 908/72/16 передана на розгляд складу колегії суддів Касаційного господарського суду: Суховий В.Г. - головуючий, Берднік І.С., Міщенко І.С.
Підпунктом 11 пункту 1 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VІІІ, передбачено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не порушено на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 3 Господарського процесуального кодексу України в редакції, чинній з 15.12.2017, судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 119 Господарського процесуального кодексу України в редакції, чинній після 15.12.2017, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Звертаючись з даною касаційною скаргою, скаржник подав заяву про поновлення строку на касаційне оскарження, в обґрунтування поважності причин пропуску строку на оскарження постанови Донецького апеляційного господарського суду від 12.04.2017 вказує на ту обставину, що відповідно до штатного розпису Відділу представництва в судах та інших органах Юридичного управління Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області складає 6 посадових осіб, а тому у зв'язку з перебуванням цих посадових осіб у відпустках та відрядженнях з представництва більше ніж у 90 судових справах, наведене перешкоджало зверненню з касаційною скаргою у визначений процесуальним законодавством строк.
На підтвердження вказаних обставин, скаржником до матеріалів заяви додано відповідні накази Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про відпустки та відрядження посадових осіб Відділу представництва в судах та інших органах в період з 11.04.2017 до 29.11.2017.
Проте, колегія суддів не вважає наведені обґрунтування такими, що дають підстави для поновлення строку на касаційне оскарження з огляду на наступне.
Приписами частини 1 статті 110 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Кодексу чинній на момент звернення із скаргою) касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання судовим рішенням апеляційного господарського суду законної сили.
Дотримання цього строку є обов'язковим для всіх учасників судового процесу.
Як вбачається з матеріалів справи, постанова Донецького апеляційного господарського суду набрала законної сили з дня її прийняття 12.04.2017, отже останній день строку встановлений для її оскарження в касаційному порядку закінчився - 02.05.2017, проте касаційну скаргу скаржником було подано лише 06.12.2017, тобто через сім місяців з дня прийняття оскаржуваної постанови суду апеляційного інстанції.
Суд бере до уваги також те, що представник скаржника брав участь у судовому засіданні під час проголошення вступної та резолютивної частин оскаржуваної постанови.
Розглянувши вказану заяву, колегія суддів дійшла висновку, що скаржником порушено розумні строки на звернення з касаційною скаргою, а наведені скаржником підстави для поновлення процесуального строку не є поважними, оскільки перебування у відпустках та відрядженнях посадових осіб в період з 11.04.2017 до 29.11.2017 стосується організації Відділу представництва в судах та інших органах Юридичного управління Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, а тому скаржником не наведено об'єктивних причин пропуску процесуального строку, які є непереборними, незалежними від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами для звернення з касаційною скаргою невідкладно в установлені законом строки. У зв'язку з чим заява про поновлення строку на касаційне оскарження залишається без задоволенню.
Господарський процесуальний кодекс України не пов'язує право суду відновити пропущений строк з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Отже, в кожному випадку суд з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінює докази, що наведені в обґрунтування клопотання про його відновлення, та робить мотивований висновок щодо поважності чи не поважності причин пропуску строку.
Відповідно до частини 3 статті 292 Господарського процесуального кодексу України в редакції, яка діє з 15.12.2017, касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними . При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Таким чином Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду вважає за необхідне надати скаржнику строк для усунення зазначених вище недоліків, а саме, для можливості надання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження з належним обґрунтуванням наявності обставин та поважності причин пропуску строку. Також до заяви повинні бути додані докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 293 цього Кодексу.
Керуючись статтями 234, 292 підпунктом 11 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VІІІ, суд
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 12.04.2017 та рішення Господарського суду Запорізької області від 28.03.2016 у справі № 908/72/16 залишити без руху.
2. Надати скаржнику строк, тривалістю 10 днів з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення недоліків скарги та наведення інших підстав для поновлення пропущеного процесуального строку на касаційне оскарження.
3. Довести до відома скаржника, що поштову кореспонденцію слід надсилати за адресою Касаційного господарського суду: 01016, м. Київ, вул. О.Копиленка, 6.
4. У разі невиконання вимог суду, касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута скаржнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий Суховий В.Г.
Судді Берднік І.С.
Міщенко І.С.
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2018 |
Оприлюднено | 27.03.2018 |
Номер документу | 72972632 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Суховий В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні