Справа № 523/5381/14-ц
Провадження №2/523/987/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" березня 2018 р.
Суворовський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Середи І.В.,
за участю секретаря - Щербан О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №9 в м.Одесі цивільну справу за позовною заявою об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Престиж до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
ОСББ Престиж звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, в якому просило стягнути з нього заборгованість по оплаті за житлово-комунальні послуги у розмірі 8705,21 грн..
В обґрунтування вимог позивач вказував на те, що квартира АДРЕСА_1 належить ОСОБА_1, особовий рахунок на це приміщення відкрито на ім'я відповідача, однак в ній ніхто не зареєстрований. Балансоутримувачем буд.№57-Б по вул.Ген. Бочарова в м.Одесі є ОСББ Престиж , який уклав та виконує умови договорів з постачальниками житлово-комунальних послуг: послуг на повне обслуговування ліфтів, холодного водопостачання та водовідведення, на постачання електроенергії, на вивезення твердих побутових відходів. Розміри внесків співвласників будинку на утримання будинку та прибудинкової території затверджені рішенням загальних зборів членів ОСББ Престиж . В порушення вимог законодавства відповідач, отримуючи послуги, не сплачував кошти за отримувані послуги. Внаслідок неналежного виконання обов'язків відповідачем утворилась заборгованість за період з 01.10.2010 р. по 01.04.2014 р. в розмірі 8705,21 грн., які позивач просить стягнути разом з понесеними судовими витратами. Оскільки ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 26.03.2014 р. судовий наказ, виданий 01.11.2013 р. про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСББ Престиж боргу в розмірі 7831,55 грн. скасовано, позивач змушений був звернутись до суду з вищевказаним позовом.
05.03.2015 року у справі було прийнято заочне рішення, а ухвалою суду від 30.01.2017 року вказане рішення скасовано, справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача ОСОБА_2 звернулася з заявою про розгляд справи в її відсутності, вимоги просила задовольнити. Раніше в засіданні вказувала на те, що об'єднанням зроблено нарахуванням з урахуванням того, що в квартирі проживають квартиранти, а відповідач не проживає, водомір належним чином не опломбований, тому враховані тарифи для тих, хто не має водомірів.
Представник відповідача ОСОБА_3 повідомлена належним чином, з заявами про відкладення розгляду справи не зверталася. Раніше в засіданнях заперечувала проти задоволення вимог вказуючи на те, що в квартирі проживає лише син відповідача, позивачем строк позовної давності пропущено, оскільки відповідачем не було здійснено оплати з 2010 року, не підтверджує оплати в 2013 та в 2014 році вказані з розрахунку заборгованості, вважає, що це позивачем умисно так вказано з метою переривання строку позовної давності.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши свідків, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2, та є споживачем послуг по утриманню будинку та прибудинкової території.
Вказаний будинок обслуговується ОСББ „Престиж» , який діє на підставі статуту. Об'єднання виконує функції замовника для виконання робіт з утримання і ремонту житлового фонду будинку, нежитлових приміщень і прилеглих територій, інженерного обладнання будинку, укладає договори з ремонтно-експлуатаційними підприємствами, енерго- водопостачальними та іншими спеціалізованими організаціями, які забезпечують функціонування систем життєзабезпечення будинку і прилеглої території. Оплату наданих житлово-комунальних послуг споживачі повинні вносити на рахунок ОСББ Престиж .
З представленої картки абонента вбачається, що розмір заборгованості відповідача за надані послуги по утриманню будинку та прибудинкової території, та житлово-комунальні послуги за період з 01.10.2010р. по 01.04.2014р. складає 8705,21 грн. (а.с. 5).
Відповідно до ст.67 ЖК України, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до ст.162 ЖК України, плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначаються угодою сторін. Наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Відповідно до положень Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29 листопада 2001 року, ОСББ створюється власниками квартир для забезпечення та захисту прав його членів, дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати усіх платежів. Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово- комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, визначаються Законом України Про житлово-комунальні послуги (зі змінами та доповненнями) та Законом України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 року.
ОСББ у розумінні ст.1 Закону України Про житлово-комунальні послуги не є виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг.
Згідно Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» , об'єднання - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного і загального майна. У ст.22 цього закону зазначено, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому випадку об'єднання несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг. У даному випадку ОСББ Престиж самостійно здійснює функції управителя і виступає колективним замовником комунальних послуг. Також у цій статті вказано, що власники несуть відповідальність за своєчасність здійснення платежів на рахунок управителя незалежно від використання приміщень особисто чи надання належних їм приміщень в оренду. Несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об'єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості зі сплати по відповідних рахунках у примусовому порядку.
Утримання будинку та прибудинкової території ОСББ забезпечується як самим ОСББ, так і відповідними підприємствами - виконавцями послуг з утримання будинку на підставі договорів з ОСББ, тому свої послуги об'єднанню такі підприємства надають за тарифами, встановленими органами місцевого самоврядування.
Право ОСББ шляхом скликання загальних зборів встановлювати розміри платежів, зборів, внесків членів об єднання, а також витрати на оплату комунальних та інших послуг, передбачено ст.ст.4,6,9,10,15-17,21 Закону України „Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та Статутом ОСББ. Розмір плати за утримання будинків та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою.
Членами ОСББ „Престиж» та власниками жилих квартир будинку 57-Б по вул.Генерала Бочарова в м.Одесі отримуються різні житлово-комунальні послуги, за які належить постійно проводити платежі, що передбачено положеннями Закону України Про житлово-комунальні послуги ; пунктом 17 Правил користування приміщеннями житлових будинків та прибудинкових територій затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року за №2572, Правилами надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2000 року №2630 та зазначеного вище Статуту ОСББ „Престиж» , які регулюють правовідносини між сторонами.
Статтями 20 й 21 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язок споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, який підготовлений виконавцем на основі типового договору, а також оплати житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом.
Обов'язок власника квартири укласти договір на надання житлово-комунальних послуг та оплачувати надані послуги, передбачений також пунктом 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків , стверджених Постановою Кабінету Міністрів України №572 від 08 жовтня 1992 року. Таким чином, необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення зазначено як обов'язок, а не право сторони.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг (висновок Верховного Суду України висловлений в Постанові від 30.10.2013р., у справі № 6-59цс13).
Разом з тим, згідно з змістом розрахунку нарахувань та заборгованості відповідача з жовтня 2010 року нараховано тарифи на одну особу, а з серпня 2011 року на трьох осіб.
Доводи представника позивача про те, що в квартирі проживали квартиранти судом не приймається до уваги, оскільки не надано належних та допустимих доказів про період проживання та точну їх кількість.
До складених актів та пояснень свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які в судовому засіданні підтвердили проживання в квартирі чотирьох осіб, як зазначено було в акті, суд ставиться критично, оскільки не було встановлено, точної дати заселення та відомостей про даних осіб. Більше того, суд звертає увагу на те, що в актах вказано чотири особи, а в розрахунку враховуються три особи.
Проаналізувавши вказані докази суд прийшов до висновку, що є безпідставним нарахування вартості послуги з водозабезпечення холодної води та вивіз смяття на трьох осіб, та вважає, що сума заборгованості мала б складати 7577,11 грн. (8705,21 грн. - 1128,1 грн.).
Як видно з наданих представником відповідача квитанцій щодо оплати комунальних послуг, серед яких є оплата холодної води, суд вважає за необхідне врахувати оплдати на суму 375,30 грн. (квитанція №11407048 від 24.01.2014 року - за період 12.2013-01.2014) та 208,16 грн. (квитанція 7268.254.3 від 09.04.2014 р. за березень 2014 р.).
Таким чином, з урахуванням проведених оплат сума заборгованості, яка підлягає сплаті складає 6993,65 грн. (7577,11 грн.-375,30 грн.- 208,16 грн.).
Відповідно до вимог ст.257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Нормами ч.1,3 ст.264 ЦК України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується.
Як видно із представленого позивачем розрахунку заборгованості, позивачем не пропущено строк позовної давності, виходячи з наступного.
09 квітня 2014 року ОСББ Престиж звернулося до суду з даним позовом, а ще раніше, в жовтні 2013 року, з заявою про видачу судового наказу (а.с.2,6).
В серпні 2013 р. року та в січні 2014 р. відповідачем ОСОБА_1 всього було сплачено в рахунок оплати вартості послуг 562,95 грн. (187,65+375,30).
Твердження представника відповідача, що він не проводив оплати не підтверджена належними доказами, і клопотань з цього приводу, в разі неможливості отримання таких доказів самостійно, не було заявлено.
Також суду не було надано в підтвердження доводів про наявність водоміра належних доказів.
Згідно з нормами ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, вказані вище оплати підтверджують те, що строк позовної давності переривався, тому підстав для його застосування та зменшення у зв'язку з цим боргу, немає.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 236,50 грн. (121,80 грн.+114,70 грн.)
Керуючись ст.ст. 12,13, 76 , 81 , 89 , 141, 258-259 , 263-265 , 273 , 354-355 , пп.15.5 п.15 Перехідних положень розділу ХІІІ ЦПК України , суд -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Престиж задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адесою:м.Одеса, вул.Кондрашина, буд.9-9-А, рнокпп НОМЕР_1) на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Престиж (ЄДРПОУ 26210031) заборгованість у розмірі 6993,65 грн..
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований за адесою:м.Одеса, вул.Кондрашина, буд.9-9-А на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Престиж (ЄДРПОУ 26210031) судовий збір у розмірі 236,50 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області протягом 30 днів з дня його складення та підписання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано 27.03.2018р.
Суддя:
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2018 |
Оприлюднено | 28.03.2018 |
Номер документу | 72996141 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Середа І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні