АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 547/511/17 Номер провадження 22-ц/786/553/18Головуючий у 1-й інстанції Харченко В. Ф. Доповідач ап. інст. Дорош А. І.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року м. Полтава
Апеляційний суд Полтавської області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
Головуючого - судді - доповідача Дорош А.І.
Суддів: Лобова О.А., Панченка О.О.
при секретарі: Ачкасовій О.Н.
учасники процесу:
позивач
представник позивача ОСОБА_2
переглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3
на рішення Семенівського районного суду Полтавської області від 27 грудня 2017 року, ухвалене суддею Харченко В.Ф., повний текс рішення складено - дата не вказана
у справі за позовом ОСОБА_3 до Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області, Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Вересень", про визнання причини пропуску строків звернення до суду поважними та поновлення строку звернення до суду з позовом, визнання права на земельну частку (пай), зобов'язання Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області виділити в натурі із земель запасу сільської ради земельну частку (пай) та видати правовстановлюючі документи на виділену земельну ділянку ,-
В С Т А Н О В И Л А:
У травні 2017 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області, Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Вересень", про визнання причини пропуску строків звернення до суду поважними та поновлення строку звернення до суду з позовом, визнання права на земельну частку (пай), зобов'язання Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області виділити в натурі із земель запасу сільської ради земельну частку (пай) та видати правовстановлюючі документи на виділену земельну ділянку .
Позовна заява мотивована тим, що на час розпаювання КСП "Оболонське" ОСОБА_3 був його членом і працював у КСП. З невідомих причин його не включено до списку громадян-членів КСП та не було видано і не складено на його ім'я відповідний сертифікат про право на земельну частку (пай) площею 4,29 умовних кадастрових гектарів, чим порушено відповідні положення Указу Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" і Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Рішенням Семенівського районного суду Полтавської області від 27 грудня 2017 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення місцевого суду від 27 грудня 2017 року мотивоване тим, що з невідомих причин позивача не було включено до списку членів КСП, що мали право на отримання земельних часток (паїв), але звертаючись до суду у 2017 році він пропустив строк позовної давності, про застосування якого заявлено відповідачем.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить рішення місцевого суду скасувати і ухвалити нове, яким позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, а також порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що лише у листопаді 2016 року він дізнався про те, що його не було включено до списку осіб до Державного акту на право колективної власності на землю КСП Оболонське , хоча на момент розпаювання земель він був членом КСП та мав право на отримання земельної частки. Також зазначає, що в силу того, що у приміщенні Оболонської сільської ради відбулася пожежа, якою була знищена відповідна земельно-кадастрова документація, він був позбавлений можливості своєчасно достовірно дізнатися чи перебуває він у списку членів КСП Оболонське , доданого до Державного акту на право колективної власності на землю, що мають право на земельну частку (пай).
Відзив на апеляційну скаргу учасники справи до суду не подали.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. 1. ст. 352 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
Як встановив місцевий суд, відповідно до записів у трудовій книжці колгоспника ОСОБА_3, останній 21.02.1995 року прийнятий у члени і на роботу трактористом у КСП "Оболонське", а 25.08.1996 року вибув із членів КСП за власним бажанням; також працював і був членом КСП протягом 04.11.1992 р. - 19.01.1995р. (а.с. 10-12).
ОСОБА_3 не включено до списку громадян-членів КСП "Оболонське" (а.с. 61-73).
Даний список є додатком до Державного акту на право колективної власності на землю НОМЕР_1, яким Колективному сільськогосподарському підприємству "Оболонське" передано у колективну власність 37 601 га землі для ведення колективного сільського господарства відповідно до рішення Оболонської сільської ради народних депутатів від 27.12.1995 р. №2 (а.с. 53-57).
Оболонська сільська рада листами від 12.12.2016р. № 668, від 11.01.2017р. № 26 повідомила ОСОБА_3 про відсутність у неї відомостей щодо причин його невключення до відповідного списку (а.с. 14,18).
Відділ у Семенівському районі ГУ Держгеокадастру у Полтаській області листом від 03.04.2017р. № 35/115-17 повідомив позивача, що його не включено до списку-переліку громадян, що мають право на отримання сертифікату на земельну частку (пай) КСП"Оболонське", сертифікат і Державний акт не видавалися (а.с. 27).
Відділ у Семенівському районі ГУ Держгеокадастру у Полтаській області листом від 30.06.2017 № 408/115-17 повідомив представника позивача, що середній розмір земельної частки (паю) бувшого КСП "Оболонське" на момент розпаювання становив 4,29 умовних кадастрових гектарів, середня грошова оцінка земельної частки (паю) складає 131 453,18 грн. (а.с. 52).
Згідно статуту КСП "Оболонь", останнє є правонаступником КСП "Оболонське" (а.с. 77).
Вчинення дій щодо паювання КСП "Оболонське" розпочато та завершено під час роботи та членства позивача у вказаному КСП, але його не було включено до відповідного списку громадян-членів КСП, що додається до державного акта.
Відповідач як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог посилався на пропуск позивачем при зверненні до суду строку позовної давності, про що звернувся до суду першої інстанції з відповідною заявою (а.с.116-117).
Проте, колегія суддів з такими висновками місцевого суду погодитися не може з наступних підстав.
Предметом даного спору є визнання причин пропуску строків звернення до суду поважними, поновлення строку звернення до суду, визнання за позивачем права на земельну частку (пай), виділення в натурі земельної частки (паю), видати правовстановлюючі документи на виділену земельну ділянку.
Пунктом 2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям установлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств. Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 9 ЗК України (в редакції від 18.12.1992 року) до відання сільських, селищних і міських районного підпорядкування Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить 1) передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування, в тому числі на умовах оренди, у порядку, встановленому статтями 17 і 19 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з мотивувальної частини судового рішення, відповідно до записів у трудовій книжці колгоспника ОСОБА_3, останній 21.02.1995 року прийнятий у члени і на роботу трактористом у КСП "Оболонське", а 25.08.1996 року вибув із членів КСП за власним бажанням; також працював і був членом КСП протягом 04.11.1992 р. - 19.01.1995 р. (а.с. 10-12).
Проте, із трудової книжки колгоспника на ім я ОСОБА_3, дата заповнення якої 16 лютого 1981 року в колгоспі ім. Леніна Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області, вбачається наступне. З 16.02.1081 р. позивач працював на різних роботах, потім трактористом, слюсарем, 04.11.1992 р. колгосп ім. Леніна реорганізовано рішенням загальних зборів в Оболонське колективне сільськогосподарське підприємство, 19.01.1995 р. - вибув з членів Оболонського КСП, звільнений з роботи за власним бажанням (ст.38 КЗпП України), 21.02.1995 р. - прийнятий в члени Оболонського КСП на роботу трактористом тракторної бригади, 25.08.1996 р. - вибув з членів Оболонського КСП за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України), 03.12.1996 р. - зарахований на посаду машиністом по обслуговуванню котлів Оболонської ЦПЛ, 01.03.1997р - звільнений з посади за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (а.с. 10-12).
Вище зазначені записи у трудовій книжці позивача вказують на його трудову участь в Оболонському КСП і не містять вказівки про прийняття його у члени КСП. У члени КСП особи приймалися рішенням загальних зборів колгоспників, дана обставина може бути підтверджена безпосередньо протоколом зборів чи іншими належними та допустимими доказами в цій частині, позивач не надав суду доказів про те, що він був прийнятий у члени КСП Оболонське .
Як вбачається із Держаного акту на право колективної власності на землю серія НОМЕР_1, цей Державний акт видано колективному сільськогосподарському підприємству Оболонське Оболонською сільською радою Семенівського району Полтавської області, що вказаному власнику землі передається у колективну власність 37601 га землі в межах згідно з планом, землю передано у колективну власність для ведення колективного сільського господарства відповідно до рішення Оболонської сільської ради від 27 грудня 1995 року № 6, акт зареєстровано в Книзі записів актів на право колективної власності на землю за № 2, додаток: список громадян -членів КСП (а.с. 54).
З матеріалів справи не вбачається, чи був станом на 27.12.1995 р. позивач членом КСП, чи був він включений до списку громадян - членів КСП, який був доданий до вище вказаного Державного акту.
Суду апеляційної інстанції представник позивача надала відповідь комунальної установи Об єднаний трудовий архів селищної та сільських рад Семенівського району від 28.02.2018 р. № 01-18/57, згідно якої службові документи та документи з особового складу КСП Оболонське на зберігання не надходили (а.с. 192).
Також представником позивача надана відповідь Семенівської РДА від 02.03.2018 р. № 01-35/454, згідно якої відповідно до інформації архівного відділу РДА, протоколи загальних зборів КСП Оболонське на зберігання до Національного архівного фонду не надходило (а.с. 95).
Проаналізувавши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що ОСОБА_3 не надав суду беззаперечних та переконливих доказів, що на час видачі Державного акту про право колективної власності на землю він був членом КСП Оболонське та був включений до списку громадян членів КСП, які мали право на отримання земельних часток (паїв).
При цьому не заслуговують на увагу посилання ОСОБА_3 на записи у трудовій книжці, оскільки членство у КСП повинно засвідчуватися у належному порядку, зокрема, рішенням загальних зборів підприємства, а дані, внесені у трудову книжку, свідчать лише про існування між сторонами трудових відносин.
З матеріалів справи вбачається, що паювання земель КСП Оболонське мало місце у 1995-1996 роках, тобто спірні правовідносини виникли у той період, коли був чинним ЦК України у редакції 1963 р.
Згідно ст. 71 ЦК України (в редакції 1963 року) загальний строк для захисту права за позовом особи, право якої порушено (позовна давність), встановлюється в три роки.
Згідно ст. 75 ЦК України (в редакції 1963 року) позовна давність застосовується судом, арбітражем або третейським судом незалежно від заяви сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 80 ЦК України (в редакції 1963 року) закінчення строку позовної давності до пред'явлення позову є підставою для відмови в позові.
Отже, відмова у задоволенні позову у зв'язку із спливом строку позовної давності можливо, у разі якщо позовні вимоги обґрунтовані, але позивач, як встановив місцевий суд, без поважних причин пропустив строк звернення до суду.
Враховуючи, що ОСОБА_3 не був включений до списку громадян - членів КСП Оболонське , що мають право на земельну частку (пай), то позивач не набув права на земельну частку (пай), розташовану на території Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області.
Таким чином, із урахуванням вищенаведеного, у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю, а не у зв'язку з пропуском строку позовної давності, тому висновок місцевого суду в цій частині є неправильним.
Доводи апеляційної скарги про те, що позивач лише у листопаді 2016 р. дізнався про те, що його не було включено до списку осіб, що додавався до державного акту на право колективної власності на землю КСП Оболонське , що, як він вважає, є підставою для поновлення строку звернення, не заслуговують на увагу, оскільки, як вказано у заяві позивача на ім я голови Семенівської РДА від 24.11.2016 р. (а.с. 13), він та його батько ОСОБА_4 були включені до списків на отримання земельних паїв . Батько позивача під час паювання земель отримав свій державний акт на земельну частку (пай), що вказує на те, що позивач не міг не знати про порушення свого права з часу отримання батьком акту.
Також не заслуговують на увагу доводи апеляційної скарги про те, що із-за пожежі, яка сталася у 2002 року, була знищена відповідна земельна-кадастрова документація, тому він був позбавлений можливості своєчасно дізнатися про наявність у списку членів КСП, доданого до Державного акту, оскільки з часу паювання земель КСП у 1995-1996 р. р. до виникнення пожежі у 2002 році позивач мав реальну можливість з ясувати підстави неотримання ним державного акту на земельну частку (пай).
За таких обставин, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення місцевого суду підлягає скасуванню, у задоволенні позову ОСОБА_3 слід відмовити за безпідставністю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права.
Керуючись ст. ст. 367 ч.1, 368, 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.4, 381 - 384 ЦПК України, Апеляційний суд Полтавської області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Рішення Семенівського районного суду Полтавської області від 27 грудня 2017 року скасувати і ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_3 до Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області, Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Вересень", про визнання причини пропуску строків звернення до суду поважними та поновлення строку звернення до суду з позовом, визнання права на земельну частку (пай), зобов'язання Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області виділити в натурі із земель запасу сільської ради земельну частку (пай) та видати правовстановлюючі документи на виділену земельну ділянку - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, касаційна скарга на неї подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції, у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 19 лютого 2018 року.
Головуючий суддя - доповідач Дорош А.І.
Судді: Лобов О.А.
Панченко О.О.
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2018 |
Оприлюднено | 01.04.2018 |
Номер документу | 73070491 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Дорош А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні