Справа № 2-7542/11
Провадження № 6/161/114/18
У Х В А Л А
02 квітня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючої - судді Плахтій І.Б.,
з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку заяву ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В :
Заявник ОСОБА_2 звернувся в суд з заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Заяву мотивує тим, що рішенням Луцького міськрайонного суду від 06.03.2012 в справі за позовом за позовом ПАТ Західінкомбанк до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором, вимоги позову задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_3 в користь ПАТ Західінкомбанк заборгованість за кредитним договором в розмірі 17 550 дол. США (що в еквіваленті становить 140 189,40 грн.) та 36 912 грн. 20 коп. Вирішено питання розподілу судових витрат.
08.02.2017 між ПАТ Західінкомбанк та ТОВ ФК Фінмарк було укладено договір №23/01-02 про відступлення прав вимоги.
13.02.2017 ТОВ ФК Фінмарк на підставі договору №146/01-17-К про відступлення прав вимоги відступило, а ОСОБА_2 як новий кредитор набув прав вимоги первісного кредитора до позичальника.
На даний час право вимоги за вищевказаними кредитними правовідносинами перейшло до ОСОБА_2
А тому, просить суд замінити сторону виконавчого провадження за виконавчим листом виданим Луцьким міськрайонним судом, а саме стягувача з ПАТ Західінкомбанк на його правонаступника ОСОБА_2.
Учасники справи в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомляли. Відповідно до положень ч.3 ст. 442 ЦПК України, їхня неявка не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підставна та підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 442 ЦПК України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Рішенням Луцького міськрайонного суду від 06.03.2012 в справі за позовом ПАТ Західінкомбанк до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором, вимоги позову задоволено частково, стягнуто з ОСОБА_3 в користь ПАТ Західінкомбанк заборгованість за кредитним договором в розмірі 17 550 дол. США (що в еквіваленті становить 140 189,40 грн.) та 36 912 грн. 20 коп. Вирішено питання розподілу судових витрат.
З матеріалів цивільної справи вбачається, що 05.06.2012 представник позивача отримав виконавчий лист у справі.
Постановою від 21.08.2017 було відновлено виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №161/10908/15-ц, оскільки постанову від 24.02.2017 про повернення виконавчого документа визнано неправомірною.
З матеріалів заяви про заміну сторони виконавчого провадження судом встановлено, що на підставі укладення договору №23/01-02 про відступлення прав вимоги від 08.02.2017 ТОВ ФК Фінмарк набуло право вимоги, що виникло за кредитним договором, який був укладений між ПАТ Західінкомбанк та ОСОБА_3
13.02.2017 ТОВ ФК Фінмарк на підставі договору №146/01-17-К про відступлення прав вимоги відступило, а ОСОБА_2 як новий кредитор набув прав вимоги первісного кредитора до позичальника.
Тобто, на даний час право вимоги за вищевказаними кредитними правовідносинами належить ОСОБА_2, що стверджується наявною в матеріалах справи копією договору № 146/01-17-К про відступлення прав вимоги від 13.02.2017.
З доданих до заяви про заміну стягувача матеріалів, суд не встановив наявність відкритого виконавчого провадження, в якому необхідно провести заміну стягувача.
Однак, відповідно до ч.5 ст. 442 ЦПК України, наявність відкритого виконавчого провадження не є обов'язковим.
Положеннями п. 1 ч. 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу.
Так, за положеннями ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні (крім випадків, передбачених ст. 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі ст. 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Відповідно ч. 5 ст. 15 Закону України Про виконавче провадження у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Виходячи із норм пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
Така заміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.
У зв'язку з заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв'язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до ч. 5 ст. 15 Про виконавче провадження , ст. 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов'язання, якою є особа, що отримала від попереднього кредитора всі права та обов'язки в зобов'язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.
Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов'язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
Заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися не лише у відкритому виконавчому провадженні, тому що процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв'язку з вибуттям попередника після ухвалення щодо нього судового рішення і заміни його правонаступником.
Крім того, норма ст. 442 ЦПК України має імперативний характер, оскільки в ній прямо визначено правило поведінки, а саме: замінити сторону виконавчого провадження, а не замінювати сторону виконавчого провадження лише у відкритому виконавчому провадженні чи за інших обставин.
Отже, звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу сторони виконавчого провадження відповідає змісту статей 512, 514 ЦК України та ч. 5 ст. 15 Про виконавче провадження .
Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений процесуальної можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із Законом України Про виконавче провадження і дійшов помилкового висновку про те, що у разі відсутності виконавчого провадження особа, до якої перейшли права кредитора, не має права набути статусу сторони виконавчого провадження (стягувача).
Така позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 20.11.2013 року № 6-122цс13, та положенням ч. 5 ст.442 ЦПК України, за якими положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов'язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
За таких обставин звернення правонаступника кредитора із заявою про надання йому статусу стягувача відповідає змісту ст. ст. 512, 514 ЦК України та ч. 5 ст.15 Закону України Про виконавче провадження .
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що слід провести заміну стягувача ПАТ Західінкомбанк на ОСОБА_2 у виконавчому провадженні за виконавчим листом № 2-7542/11, виданим 05.06.2012 Луцьким міськрайонним судом Волинської області, на виконання рішення суду від 06.03.2012.
Керуючись ст.ст. 260, 442 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Заяву задовольнити.
Замінити стягувача з Публічного акціонерного товариства Західінкомбанк на ОСОБА_2 у виконавчому провадженні за виконавчим листом № 2-7542/11, виданим 05 червня 2012 року Луцьким міськрайонним судом Волинської області, на виконання рішення суду від 06 березня 2012 року про стягнення з ОСОБА_3 в користь Публічного акціонерного товариства Західінкомбанк заборгованість за кредитним договором в розмірі 17 550 дол. США (що в еквіваленті становить 140 189,40 грн.) та 36 912 грн. 20 коп.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її вручення
Суддя Луцького міськрайонного суду І.Б. Плахтій
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2018 |
Оприлюднено | 13.04.2018 |
Номер документу | 73253809 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Плахтій І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні