АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Постанова
іменем України
11 квітня 2018 року
справа № 615/703/17
провадження № 22ц/790/500/18
Апеляційний суд Харківської області в складі колегії суддів:
ОСОБА_1 (суддя-доповідач),
ОСОБА_2, ОСОБА_3,
за участю секретаря - Огар І.В.,
імена (найменування) сторін:
позивач - Приватне сільськогосподарське підприємство Нове життя ,
вдповідач - ОСОБА_4,
відповідач - Фермерське господарство ВЕЛЕС-В ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства Нове життя на рішення Валківського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2017 року в складі судді Логвінова А.О.
у с т а н о в и в:
В червні 2017 року Приватне сільськогосподарське підприємство Нове життя (далі - ПСП Нове життя ) в особі свого представника ОСОБА_5 звернулося у суд із позовом до ОСОБА_4, Фермерського господарства ВЕЛЕС-В (далі - ФГ ВЕЛЕС-В ) про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.
Позовна заява мотивована тим, що 30 грудня 2005 року між ОСОБА_6 та ПСП Нове життя укладено Договір оренди земельної ділянки площею 5,7245 га № 45, який 31 січня 2008 року зареєстрований у Валківському РВР. В пункті 5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 62 358 грн. 75 коп. В пункті 8 цього договору сторони погодили, що договір укладено на п'ять років; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
10 липня 2012 року укладено Додаткову угоду до договору оренди вказаної земельної ділянки, який було зареєстровано 18 грудня 2012 року в Управлінні Держкомзему у Валківському районі Харківської області. Зокрема, в пункті 5 зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 137 344 грн. 49 коп. станом на 01.01.2012. В пункті 8 сторони погодили, що договір укладено строком на п'ять років з урахуванням періоду ротації основної сівозміни; договір діє з моменту його державної реєстрації; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у разі поновлення договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
05 вересня 2012 року ОСОБА_6 померла. Після її смерті земельні ділянку успадкував відповідач.
Укладений з попереднім власником договір оренди продовжував діяти і для нового власника землі з урахуванням Додаткової угоди від 10 липня 2012 року, за користування земельною ділянкою орендар сплачував ОСОБА_4 орендну плату, яку той отримував. Разом з тим, 10 червня 2016 року, тобто в період дії договору оренди, ОСОБА_4 уклав щодо зазначеної земельної ділянки Договір оренди б/н з ФГ ВЕЛЕС-В строком на 7 років, зареєстрований 18 липня 2017 року державним реєстратором Валківської державної районної адміністрації Харківської області ОСОБА_7
З урахуванням того, що договір оренди земельної ділянки між відповідачами укладено всупереч вимогам законодавства під час дії договору оренди між ПСП Нове життя та ОСОБА_6, що порушує права та інтереси ПСП Нове життя , позивач просив визнати недійсним Договір оренди б/н від 10 червня 2016 року, укладений між ОСОБА_4 та ФГ ВЕЛЕС-В загальною площею 5,7245 га (кадастровий номер 6321280300:02:000:098), зареєстрований 18 липня 2017 року державним реєстратором Валківської державної районної адміністрації Харківської області ОСОБА_7, та скасувати його державну реєстрацію.
Відповідач ФГ ВЕЛЕС-В в особі свого представника ОСОБА_8 позов не визнало, посилаючись на його безпідставність. Зазначало, що договір оренди між ОСОБА_4 та ФГ ВЕЛЕС-В укладено після припинення відносин за Договором оренди, укладеним 30 грудня 2005 року між ОСОБА_6 та ПСП Нове життя . Про намір скористатися переважним правом на продовження договірних відносин позивач не повідомив орендодавця в установлений законом строк.
Справа розглянута за відсутності відповідача ОСОБА_4, який письмових заперечень проти позову не надав.
Рішенням Валківського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що пункт 8 Додаткової угоди від 10 липня 2012 року не продовжує строк дії договору оренди землі ще на п'ять років, а саме - до 12 грудня 2017 року, а лише містить виклад нової редакції стосовно укладення договору оренди між сторонами на п'ять років з урахуванням періоду ротації основної сівозміни. ПСП Нове життя у встановлений законом строк не були надіслані орендодавцю повідомлення про свій намір скористатися переважним правом щодо укладення договору на новий строк з відповідним проектом додаткової угоди. При цьому суд першої інстанції послався на правову позицію, що міститься в постанові Верховного Суду України від 27 квітня 2017 року у справі № 6-422цс17.
25 жовтня 2017 року ПСП Нове життя подало апеляційну скаргу. Посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду та увалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що волевиявлення сторін при укладенні Додаткової угоди в 2012 році було спрямоване на продовження договірних відносин ще на п'ять років; протягом 2012-2017 років позивач користувався спірною земельною ділянкою та виплачував ОСОБА_4 орендну плату за відсутності документів про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 Крім того, на даний час ПСП Нове життя використовує вказану земельну ділянку за цільовим призначенням.
Відповідачі правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористались.
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційних скарг має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення (пункт 1 частини 1 статті 374 ЦПК України).
Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України - в межах доводів і вимог апеляційної скарги - судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з частиною першою статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін,спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статті 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями частини першої статті 203 ЦК України визначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до частини першої та третьої статті 215ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Матеріали справи свідчать, що 30 грудня 2005 року між ОСОБА_6 та ПСП Нове життя укладено Договір оренди земельної ділянки площею 5,7245 га № 45, який 31 січня 2008 року, зареєстрований у Валківському РВР. В пункті 5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 62 358 грн. 75 коп. В пункті 8 цього договору сторони погодили, що договір укладено на п'ять років; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
10 липня 2012 року укладено Додаткову угоду до договору оренди вказаної земельної ділянки, який було зареєстровано 18 грудня 2012 року в Управлінні Держкомзему у Валківському районі Харківської області. Зокрема, в пункті 5 зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 137 344 грн. 49 коп. станом на 01.01.2012. В пункті 8 сторони погодили, що договір укладено строком на п'ять років з урахуванням періоду ротації основної сівозміни; договір діє з моменту його державної реєстрації; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у разі поновлення договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
05 вересня 2012 року ОСОБА_6 померла. Спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_6 є відповідач .
10 червня 2016 року між ОСОБА_4 та ФГ ВЕЛЕС-В укладено Договір оренди б/н строком на 7 років, який було зареєстровано 18 липня 2017 року державним реєстратором Валківської державної районної адміністрації Харківської області ОСОБА_7
Посилаючись на те, що договір оренди земельної ділянки між відповідачами укладено всупереч вимогам законодавства під час дії договору оренди між ПСП Нове життя та ОСОБА_6, що порушує права та інтереси ПСП Нове життя , позивач звернувся у суд із відповідним позовом.
Згідно з частиною першою статті 638 ЦКМ України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації (частина перша статті 210 ЦК України).
Відповідно до частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
За змістом статей 18, 20 цього Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Отже, строк дії договору оренди землі, умовами якого передбачено, що відлік строку оренди настає з моменту державної реєстрації цього договору, починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.
Набрання договором чинності є моментом у часі, коли починають діяти права та обов'язки за договором, тобто коли договір (як підстава виникнення правовідносин та письмова форма, в якій зафіксовані умови договору) породжує правовідносини, на виникнення яких було спрямоване волевиявлення сторін.
Саме така правова позиція містилася в постанові Верховного Суду України від 27 квітня 2017 року у справі № 6-422цс17, яка відповідно до вимог статті 360-7 ЦПК України була обов'язковою для судів на час ухвалення судового рішення.
Договір оренди земельної ділянки площею 5,7245 га № 45 від 30 грудня 2005 року, укладений між ОСОБА_6 та ПСП Нове життя строком на п'ять років , зареєстрований 31 січня 2008 року у Валківському РВР. Отже, строк дії цього договору спливає 31 січня 2013 року.
Згідно з пунктом 8 Додаткової угоди б/н, укладеної 10 липня 2012 року між ОСОБА_4 та ПСП Нове життя , зареєстрованої 18 грудня 2012 року в Управлінні Держкомзему у Валківському районі Харківської області, договір укладено строком на п'ять років з урахуванням періоду ротації основної сівозміни; договір діє з моменту його державної реєстрації; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк; у разі поновлення договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
При цьому в Додатковій угоді б/н від 10 липня 2012 року сторони погодили, що ця додаткова угода є невід'ємною частиною Договору оренди від 30 грудня 2005 року, набирає чинності після державної реєстрації та діє у строк, визначений Договором, тобто до 31 січня 2013 року.
За змістом статті 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладена, судова колегія вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Доводи апеляційної скарги про те, що протягом 2012-2017 років позивач користувався спірною земельною ділянкою та виплачував ОСОБА_4 орендну плату за відсутності документів про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, що на даний час ПСП Нове життя використовує вказану земельну ділянку за цільовим призначенням не можуть бути прийняті до уваги, оскільки орендна плата виплачувалась за фактичне користування майном.
Оскільки позов задоволенню не підлягає, підстави для нового розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з розглядом справи у суді першої інстанції, а також розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції, відсутні.
Керуючись ст. ст. 367, 374 ч. 1 п. 1, 375, 382, 384 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Приватного сільськогосподарського підприємства Нове життя залишити без задоволення.
Рішення Валківського районного суду Харківської області від 10 жовтня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 12 квітня 2018 року.
Головуючий А.В.Котелевець
Судді Р.М.Піддубний
ОСОБА_3
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2018 |
Оприлюднено | 17.04.2018 |
Номер документу | 73320304 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Котелевець А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні