Справа № 438/231/17
Номер провадження 2/438/51/2018
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
02 квітня 2018 року Бориславський міський суд Львівської області
в складі: головуючого судді Слиша А.Т.
з участю секретаря Валькович Г.К.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бориславі цивільну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5 до ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про усунення перешкод у користуванні власністю, -
в с т а н о в и в :
Позивачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5, остаточно уточнивши позовні вимоги, просять ухвалити рішення, яким зобов'язати відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 усунути перешкоди у користуванні власністю - квартирою №2 у будинку №35 на вул.Дрогобицькій у м.Бориславі Львівської області, та звільнити спільне майно будинку - допоміжне приміщення (горище), розташоване у мансардному поверсі будинку над житловими кімнатами літ.2-6, літ.2-7 вищезазначеної квартири №2, від належних їх речей, стягнути з візповідачів понесені у справі судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог посилаються на те, що позивачі є співвласниками квартири № 2 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області, інші квартири якого належать відповідачам. ЗокремаАДРЕСА_1 загальною площею 80,4 кв. м, житловою площею 49,5 кв.м, яка знаходиться на першому поверсі будинку і належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_9; квартира № 3 загальною площею 34,2 кв.м, житловою площею 24,5 кв.м, яка знаходиться на першому поверсі будинку і належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 Петрівні;та квартира № 4 загальною площею 29,7 кв.м, житловою площею 12,3 кв.м, яка знаходиться на першому і мансардному поверхах будинку та є власністю відповідача ОСОБА_2.
У мансардному поверсі будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області розташоване допоміжне приміщення - горище, яке є суміжним з належними нам житловою кімнатою літ. 2-9 та коридором літ. 2-8 і знаходиться над житловими кімнатами позивачів квартири № 2, позначеними на поверховому плані будівлі літерами 2-6,2-7.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області - не створено, уповноважену особу (управителя), яка на договірних засадах забезпечувала б належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку, співвласниками не визначено.
У мансардному поверсі будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області розташоване допоміжне приміщення - горище, яке є суміжним з належними нам житловою кімнатою літ. 2-9 та коридором літ. 2-8 і знаходиться над житловими кімнатами нашої квартири № 2, позначеними на поверховому плані будівлі літерами 2-6,2-7.
Вищезазначене горище, на яке існує вихід з квартири № 4 та яке відповідно до змісту ч. 2 ст. 382 ЦК України належить співвласникам багатоквартирного будинку на праві спільної сумісної власності, самовільно зайняв власник зазначеної квартири відповідач ОСОБА_2 і влаштував у ньому для власних господарсько-побутових потреб підсобне приміщення (комору), де складує всякі речі.
Горище використовується також для зберігання речей інших співвласників будинку - власників квартир №№ 1, 3 відповідачів ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11.
Унаслідок протиправних дій відповідачів горищне приміщення захаращене домашніми й іншими речами, чистота у горищному приміщенні не підтримується, доступ до конструктивних елементів будинку відсутній.
Вони, позивачі, позбавлені можливості провести роботи з влаштування звуко - і теплоізоляції горищного перекриття, через що у житлових приміщеннях їхньої квартири холодно, а у житлових кімнатах першого поверху літ. 2-6, 2-7 та розташованих на другому поверсі приміщеннях літ. 2-9, 2-8 відчутні сторонні шуми і звуки кроків та розмов, які лунають із горищного приміщення.
Подібні дії відповідачів по відношенню до майна, яке перебуває у спільній власності, виходять за межі їхніх цивільних прав та обмежують позивачів, рівні з відповідачами, права щодо використання цього майна.
Позивачі вважають, що відповідачі, не маючи права особистого користування приміщеннями загального користування, займають горище над житловими кімнатами літ. 2-6, літ. 2-7 квартири позивачів № 2, перетворили його на кладову для складування особистих речей і місце для сушіння білизни, чим перешкоджають нормальній експлуатації квартири позивачів, влаштуванню звуко - і теплоізоляції горищного перекриття, проведенню ремонту покрівлі з шиферних листів, яка перебуває у незадовільному стані, через що у житлових приміщеннях квартири холодно, відчутний сторонній шум.
Неодноразові звернення до відповідачів з вимогою звільнити горищне приміщення від предметів домашнього вжитку результатів не дали, між сторонами існує конфлікт і склалися неприязні відносини.
Просять позов задоволити.
Позивачі ОСОБА_4, ОСОБА_5, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання не з'явилися без повідомлення причин неявки.
Представник позивачів, ОСОБА_1, яка діє на підставі довіреності від 29 травня 2017 року у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала та дала пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.
Відповідач ОСОБА_2, будучи допитаним у судовому засіданні як свідок, показав, що сторони проживають в одному будинку, проте ніяких перешкод у користуванні горищем він зі своєю дружиною та іншими співвідповідачами позивачам не створює, оскільки спірне горище знаходиться у користуванні відповідачів тривалий час - задовго до моменту придбання позивачами квартири № 2 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області. Факт використання горищного приміщення над житловими кімнатами літ. 2-6, літ. 2-7 квартири позивачів для зберігання речей ним не оспорюється. Зазначив, що права позивачів не ущемляються, оскільки над їхньою квартирою розташоване ще одне горищне приміщення.
Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснила, що спірне горище не є майном загального користування співвласників багатоквартирного будинку, оскільки будинок № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області побудований батьками відповідача ОСОБА_2 як індивідуальний житловий будинок на виділеній земельній ділянці і позивачам належить окрема ізольована частина цього об'єкта нерухомого майна. Факт створення відповідачами позивачам перешкод у користуванні квартирою № 2 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі є не доведений. Просила застосувати до спірних правовідносин наслідки пропущення строку позовної давності.
Відповідачі ОСОБА_7, ОСОБА_8, які під час допиту у якості свідків надали показання, аналогічні зі свідченнями ОСОБА_2, позовні вимоги заперечили і подали заяви про подальший розгляд справи без їхньої участі.
Відповідачі ОСОБА_6, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 подали письмові заперечення проти позову, у яких покликалися на ті самі обставини на спростування аргументів позову, що й інші співвідповідачі. Просили розгляд справи проводити за їхньої відсутності.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, допитавши відповідачів в якості свідків, покази свідків, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч.1 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
В силу ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Аналіз вищенаведених норм цивільного законодавства України дає підстави для висновку про те, що у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, у тому числі шляхом звернення до суду за захистом свого майнового права, зокрема, із позовом про усунення перешкод у користуванні власністю. Зазначена норма матеріального права визначає право власника, у тому числі житлового приміщення або будинку, вимагати будь-яких усунень свого порушеного права від будь-яких осіб будь-яким шляхом, який власник вважає прийнятним. Визначальним для захисту права на підставі цієї норми права є наявність у позивача права власності та встановлення судом наявності перешкод у користуванні власником своєю власністю. При цьому, немає значення ким саме спричинено порушене право та з яких підстав.
Судом встановлено, відповідно письмових доказів - документів, які містяться у матеріалах наданої Комунальним підприємством Львівської обласної ради Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки інвентаризаційної справи на будинок № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області, що квартира № 1 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області загальною площею 178,0 кв. м на підставі розпорядження органу приватизації житла від 21.02.1994 року № 1489 передано відповідно до Закону України Про приватизацію державного житлового фонду у спільну сумісну власність ОСОБА_11 Мар'яна Трохимовича та членів його сім'ї - ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_2, ОСОБА_12, ОСОБА_12 Мар'яна Мар'яновича, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_13.
Зазначена обставина підтверджується також свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок) від 21.02.1994 року, виданим виконкомом Бориславської міської Ради народних депутатів, зареєстрованим у Дрогобицькому міжміському бюро технічної інвентаризації 21.02.1994 року за реєстровим № 1489.
На підставі договору про зміну форми власності, посвідченого приватним нотаріусом Бориславського міського нотаріального округу ОСОБА_14 08.07.1999 року за реєстровим № 1203, змінено форму власності на квартиру № 1 в будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області зі спільної сумісної - на спільну часткову власність та визначено за кожним зі співвласників по 1/9 ідеальній частині у праві власності.
Згідно з договором купівлі-продажу, посвідченим приватним нотаріусом Бориславського міського нотаріального округу ОСОБА_14 16.07.1999 року за реєстровим № 1253, зареєстрованим у Дрогобицькому міжміському бюро технічної інвентаризації 16.07.1999 року за реєстровим № 1252, продавець - ОСОБА_15 продав, а покупець ОСОБА_16 купив 1/9 ідеальну частину квартири № 1 у будинку №35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області, що складається із 5 кімнат житловою площею 94,8 кв. м, загальною площею 178,0 кв. м.
Рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області від 22.04.2003 року № 268 ОСОБА_16 Мар'яну Мар'яновичу надано дозвіл на проведення до житлового будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області прибудови кухні, ванної кімнати, коридору, загальним розміром 6 х 8 м, з надбудовою над ними другого поверху з влаштуванням двох кімнат.
Рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області від 18.09.2003 року № 566 (п. 5) затверджено акт приймальної комісії про прийняття в експлуатацію квартири № 2 (43/100 ід.ч) житлового будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі загальною площею 105, 5 кв. м, житловою площею 60,0 кв. м, після переобладнання, проведеного ОСОБА_10 До вищезазначеного рішення виконкому рішенням виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області від 24.06.2004 року № 292 (п. 19) внесено доповнення в частині відомостей по квартирі № 1 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі, власниками якої є ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_2, ОСОБА_12, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_13, за якими рахується 57/100 ід.ч будинку загальною площею 139, 9 кв. м, житловою площею 58,9 кв. м.
На підставі рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області від 24.06.2004 року № 292 власнику 43/100 ід.ч (квартира № 2) та співвласникам 57/100 ід.ч (квартира № 1) житлового будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі 21.07.2004 року виконавчим комітетом Бориславської міської ради видані свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Рішенням Бориславського міського суду Львівської області від 04.11.2008 року (справа № 2-606/2008 рік) за ОСОБА_12 Мар'яном Мар'яновичем визнано право власності на квартиру № 2 на вул. Дрогобицькій, 35 у м. Бориславі Львівської області, яка складається з трьох житлових кімнат, коридору-кухні, коридору-їдальні, санвузла, коридору, жилою площею 59,9 кв.м, загальною площею 129,3 кв. м; а також - виділено ОСОБА_12 Мар'яну Мар'яновичу земельну ділянку на вул. Дрогобицькій, 35 у м. Бориславі Львівської області площею 481 кв.м, з них: 308 кв.м - для ведення садівництва, 173 кв.м - для обслуговування будинку.
Рішенням Бориславського міського суду Львівської області від 22.02.2010 року (справа № 2-215/2010 рік) співвласникам квартири № 1 на вул. Дрогобицькій, 35 у м. Бориславі Львівської області виділено їхні частки в натурі шляхом виділу 3 житлових квартир.
Відповідно договору купівлі-продажу квартири, посвідченим приватним нотаріусом Бориславського міського нотаріального округу ОСОБА_17 30.12.2011 року за реєстровим № 1683, зареєстрованим у Комунальному підприємстві Львівської обласної ради Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки 08.02.2012 року в реєстрову книгу 27, номер запису 4202, ОСОБА_16 відчужив належну йому квартиру № 2 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області на користь ОСОБА_18; а на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки, посвідченого приватним нотаріусом Бориславського міського нотаріального округу ОСОБА_17 04.09.2013 року за реєстровим № 1325, - земельну ділянку для будівництва та обслуговування будинку площею 0,0173 га, кадастровий номер 4610300000:14:040:0080, на вул. Дрогобицькій, 35 у місті Бориславі Львівської області - позивачу ОСОБА_19 (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.09.2016 року за індексним номером 8926622; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 129347646103).
Відповідно до умов договору купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Бориславського міського нотаріального округу ОСОБА_17 31.07.2013 року за реєстровим № 1146, позивачі ОСОБА_4, ОСОБА_19 набули у спільну часткову власність у рівних частинах квартиру № 2 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 31.07.2013 року за індексним номером 7418122; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 122064446103).
Свідоцтвом про шлюб серії І-СГ № 246116, виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Трускавецького міського управління юстиції у Львівській області 09.01.2015 року, стверджується, що між ОСОБА_4 та ОСОБА_19 08.01.2015 року зареєстровано шлюб, про що складено актовий запис за № 2, прізвища чоловіка і дружини після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_4.
Як вбачається з довідки КП ЛОР Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки від 13.10.2016 року № 1963, інші квартири у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області належать відповідачам: квартира № 1 загальною площею 80,4 кв. м, житловою площею 49,5 кв.м - на праві спільної сумісної власності ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_9 (свідоцтво про право власності від 27.01.2011 року, видане виконавчим комітетом Бориславської міської ради Львівської обласної області, зареєстроване у КП ЛОР Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки у книзі № 28 за № 4326);квартира № 3 загальною площею 34,2 кв.м, житловою площею 24,5 кв.м - на праві спільної сумісної власності ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_13 (свідоцтво про право власності від 27.01.2011 року, видане виконавчим комітетом Бориславської міської ради Львівської обласної області, зареєстроване у КП ЛОР Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки у книзі № 28 за № 4325); квартира № 4 загальною площею 29,7 кв. м, житловою площею 12,3 кв.м - ОСОБА_2 (свідоцтво про право власності від 27.01.2011 року, видане виконавчим комітетом Бориславської міської ради Львівської обласної області, зареєстроване у КП ЛОР Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки у книзі № 28 за № 4327).
Отже, дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами: матеріалами інвентаризаційної справи на будинок № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області КП ЛОР Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки , правовстановлюючими документами на квартиру позивачів та технічним паспортом на квартирний (багатоповерховий) житловий АДРЕСА_2, вул. Дрогобицька, м. Борислав, складеним 13.10.2016 року КП ЛОР Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки , встановлено, що житлові та підсобні приміщення належної позивачам на праві спільної часткової власності трикімнатної квартири розміщені у двох рівнях - на двох суміжних поверхах (першому і другому) будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області.
Крім цього, судом встановлено, що над розташованими на першому поверсі житловими кімнатами позивачів у квартирі № 2 будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі, позначеними на поверховому плані будівлі літерами 2-7 (площа 15,9 кв. м) та 2-6 (площа 19,8 кв. м), що є тією частиною будинку, яка існувала до проведення у ньому переобладнань (прибудов), знаходиться горище.
Вищезазначене спірне горище, порядок користування яким співвласниками житлового будинку не визначався, відповідачі використовують для власних господарсько-побутових потреб - як підсобне приміщення (комору) для складування речей, предметів домашнього вжитку і сушіння білизни.
Зазначена обставина визнається відповідачами, допитаними у судовому засіданні у якості свідків. Крім цього, вказана обставина підтверджується показаннями свідків ОСОБА_20, ОСОБА_21 і наданими до матеріалів позовної заяви фототаблицями.
Складовані відповідачами на горищі речі унеможливлюють належний доступ до конструктивних елементів будинку, а відтак - проведення позивачами робіт з влаштування звуко - і теплоізоляції горищного перекриття, заміни шиферної покрівлі над квартирою № 2, яка знаходиться у незадовільному стані. Недоліки покрівлі з шиферних листів над квартирою № 2, які підлягають обов'язковому усуненню, встановлені під час технічного обстеження об'єкта.
Як вбачається зі Звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта (квартира №2 в житловому будинку №35 по вулиці Дрогобицькій в м. Борислав Львівської області), складеного фізичною особою-підприємцем ОСОБА_22 (ліцензія АЕ № 000546 від 31.07.2012 року), замовникам (позивачам) неможливо продовжити заміну матеріалу покрівлі, оскільки горищне приміщення над кімнатами 2-6, 2-7 квартири № 2 є зайнятим і використовується мешканцями інших квартир для складування особистих речей (розділ 3 Об ємно-планувальні та конструктивні рішення , розділ 4 Рекомендації з усунення виявлених недоліків ).
Суд не погоджується з твердженнями представника відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 про недопустимість доказу - Звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта (квартира №2 в житловому будинку №35 по вулиці Дрогобицькій в м. Борислав Львівської області) ФОП ОСОБА_22 у зв'язку з тим, що відповідачі не були присутні під час технічного обстеження об'єкта, а візуальний огляд об'єкта виконавцем, на її переконання, не проводився, оскільки такі не підтверджені жодними доказами і спростовуються змістом зазначеного звіту, об'єктом технічного обстеження за яким є будівельні конструкції та інженерні мережі (у тому числі - покрівля) належної позивачам квартири №2 у будинку №35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області, а замовниками виступають позивачі. Крім цього, факт влаштування позивачами над частиною квартири №2 покрівлі з нового матеріалу (металочерепиці) при тому, що над іншою частиною квартири збережене старе покриття (шиферні листи), доводять фототаблиці, надані відповідачем ОСОБА_2
Вказані обставини спростовують покликання відповідачів на недоведеність факту створення ними перешкод позивачам у користуванні квартирою №2 у житловому будинку №35 на вул. Дрогобицькій у м. Борислав Львівської області, оскільки нормальна експлуатація квартири позивачів можлива лише при умові належного технічного стану розташованих над цією квартирою конструкцій горища і покрівлі даху будинку, для обслуговування яких необхідний до них вільний доступ.
До того ж, свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок) від 21.02.1994 року, виданим виконкомом Бориславської міської Ради народних депутатів на підставі розпорядження органу приватизації житла про передачу відповідно до Закону України Про приватизацію державного житлового фонду у спільну сумісну власність ОСОБА_2 Мар'яна Трохимовича та членів його сім'ї - ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_2, ОСОБА_12, ОСОБА_12 Мар'яна Мар'яновича, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_13 квартири № 1 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області спростовуються твердження відповідачів про те, що житловий будинок № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області побудований ОСОБА_12 Мар'яном Трохимовичем і ОСОБА_11 як індивідуальний житловий будинок на окремо виділеній для цих потреб земельній ділянці.
Судом також встановлено, що об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області не створено, уповноважену особу (управителя), яка на договірних засадах забезпечувала би належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку, співвласниками не визначено.
Відповідно до змісту частини другої статті 10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду (в редакції, чинній на момент передачі квартири № 1 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області з державного житлового фонду у спільну сумісну власність) власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Відтак, співвласник квартири № 1 у будинку № 35 на вул. Дрогобицькій у м. Бориславі Львівської області ОСОБА_16, який у подальшому здійснив до будинку № 35 на вул. Дрогобицькій добудову, внаслідок чого за рахунок існуючих та добудованих приміщень була створена (утворилася) квартира №2, вважався співвласником допоміжних приміщень у будинку, правонаступником його прав та обов'язків була ОСОБА_18, а після неї - позивачі.
В ідповідно до ч. 1 ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно частини другої статті 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Рішенням Конституційного Суду України № 4-рп/2004 від 02 березня 2004 року (справа про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків) визначено, що допоміжні приміщення (підвали, сараї, кладовки, горища, колясочні і т. ін.) передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир багатоквартирних будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій, зокрема створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього (пункт 1.1).
За змістом статей 316, 317, ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності - це право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (право володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на свій розсуд, але у межах, передбачених законом); ніхто не може - бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 369 ЦК України передбачено, що співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Гарантуючи захист права власності, закон надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права.
Засади захисту права власності передбачені нормами статей 321, 386,391 ЦК України: забезпечення державою рівного захисту прав усіх суб'єктів права власності; заборону протиправного позбавлення права власності чи обмеження у його здійсненні; право власника майна вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном; право власника майна, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Крім цього, статтею 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку від 14.05.2015 р. № 417-VIII визначено спільне майно багатоквартирного будинку як приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія; допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).
Згідно з іншими положення Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку : власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку (ч. 2 ст. 4 ); співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників. У разі відчуження квартири чи нежитлового приміщення новий власник набуває усіх прав попереднього власника як співвласника (ст. 6); співвласники багатоквартирного будинку зобов'язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням; додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм тощо (ст. 7).
Крім цього, зазначені допоміжні приміщення багатоквартирного будинку мають спеціальний порядок використання, визначений Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за N 927/112076: не допускається використання допоміжних приміщень для розміщення майстерень, комор та інших завдань, а також розміщення у допоміжних приміщеннях побутових речей, обладнання, інвентарю та інших предметів; входи на сходові клітки і горища, а також підходи до пожежного обладнання й інвентарю не повинні бути захаращеними (пункти 3.1.13-3.1.14); горищні приміщення не повинні бути захаращені будівельним сміттям, домашніми й іншими речами та обладнанням (пункт 3.2.4); використання горищних приміщень під майстерні, для сушіння білизни і під складські приміщення не допускається (пункт 3.2.7).
Відповідно до ч.3 ст.12 та ч.1 ст.81 ЦПК України визначено, що що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; натомість належних, достовірних і допустимих доказів на спростування доводів позову відповідачами не надано.
На підставі наведених вище встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про порушення прав позивачів зі сторони відповідачів у справі і необхідність їх відновлення шляхом задоволення даного позову.
Суд також не вбачає за можливе застосування до спірних правовідносин положень про позовну давність, оскільки на вимоги щодо усунення власнику майна перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 391 ЦК України) позовна давність не поширюється (ч. 2 ст. 268 ЦК України).
Згідно із ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги задоволити.
Зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 усунути перешкоди ОСОБА_4, ОСОБА_5 у користуванні власністю квартирою №2 у будинку №35 по вул.Дрогобицькій у м.Бориславі Львівської області, звільнивши допопоміжне приміщення (горище), розташоване на житловими кімнатами літ.2-6, літ.2-7 вищезазначеної квартири №2 від особистих речей відповідачів.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 на користь ОСОБА_4 судові витрати, що складаються із 510 гривень 20 копійок судового збору.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 на користь ОСОБА_5 судові витрати, що складаються із 510 гривень 20 копійок судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивні частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення - 12 квітня 2018 року.
Головуючий суддя А.Т. Слиш
Суд | Бориславський міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 02.04.2018 |
Оприлюднено | 17.04.2018 |
Номер документу | 73351501 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бориславський міський суд Львівської області
Слиш А. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні